Jump to content

Φυτά για αφρικάνικα ενυδρεία.


vag0s

Recommended Posts

Στην Αφρική η βλάστηση δεν είναι και πολύ συνηθισμένη.Υπάρχουν ελάχιστα φυτά με πιο γνωστά κάποια είδη vallisneria.Το φυτό αυτό είναι και το μόνο εμπορικά διαθέσιμο από τα φυτά που υπάρχουν σίγουρα στις δύο λίμνες.Έχουν ακουστεί διάφορα,ότι υπάρχουν φυτά τύπου echinodorus στην Αφρική,αλλά όσο και αν έψαξα δεν κατάφερω να βρω κάτι τέτοιο γραμμένο.

Κατά τη γνώμη μου,αν θέλουμε να προσομοιώσουμε τέλεια τον βιότοπο,δεν θα πρέπει να βάζουμε φυτά στα ενυδρεία μας,καθώς ειναι πολύ λίγα σε σχέση με τον χώρο που καταλαμβάνει η λίμνη και υπάρχουν κατά "ομάδες" μόνο σε ρηχά νερά που δεν υπάρχει το βραχώδες τοπίο που φτιάχνουμε στο ενυδρείο μας.

Παρόλα αυτά επειδή στους περισσότερους δεν αρέσει η "ξεραιλα" του βιοτόπου και επειδή τα περισσότερα ψάρια από τις λίμνες Malawi και Tanganyika που έχουμε στα ενυδρεία μας έχουν μεγαλώσει στην αιχμαλωσία και δεν έχουν γνωρίσει ποτέ το σπίτι των προγόνων τους,μπορούμε να είμαστε πιο ελαστικοί στο aquascape που θα δημιουργήσουμε.Εκτός απο τα είδη vallisneria λοιπον,θα μπορούσαμε να βάλουμε όλα τα είδη anubias,με προτεινόμενα τα είδη barteri,τα οποία ειναι αφρικάνικα και ολα τα είδη Java fern.

Keep Africing :P

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα τα "μικρα" πραγματα φαινετε οτι ο ανθρωπος ασχοληται! :lmao:

Ευγε Βαγγο :P

Παρακαλω τους κυριους mod να το καρφιτσωσουν! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Βαγγο πρεπει να λαβεις υποψην σου πως οι λιμνες στην Αφρικη ειναι τρεις οποτε τα φυτα ποικιλουν...

Εγω εχω κανει καποιες μικρες ερευνες χωρις σπουδαια αποτελεσμα...

Οι καλυτερη πηγη που εχω αφορα μονο την Μια λιμνη και Συγκεκριμενα την Tanganyika..

Στην λιμνη Τanganyika βρισκουμε,συμφωνα με την βιβλιογραφια του Ad Κonings,Ceratophyllum,Vallisneria και καποια ειδη Potamogeton...Επισης στις περιοχες αυτες κυριαρχη λασποδης οικοτοπος με θολα νερα και πολυ μικρο αριθμο ψαριων σε συγκριση με την υπολοιπη λιμνη.Επιπλεον και τα ψαρια τα οποια ερχονται αγρια απο την λιμνη Tanganyika δεν ειναι συλεγμενα απο αυτες τις περιοχες... :lmao:

Oσο για τις υπολοιπες πληροφοριες ειμαι απολυτα συμφωνος :P

Πηγη "Back to Nature" οδηγος για τις ΚΙΧΛΙΔΕΣ της Λιμνης Τανγκανικα.Ad Konings

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό αυτό είναι και το μόνο εμπορικά διαθέσιμο από τα φυτά που υπάρχουν σίγουρα στις δύο λίμνες

Βαγγο πρεπει να λαβεις υποψην σου πως οι λιμνες στην Αφρικη ειναι τρεις οποτε τα φυτα ποικιλουν...

Μιλάω μονο για τις δύο και το τόνισα κιόλας... Δεν ασχολήθηκα με την Βικτώρια,αφού οι πιο πολλοί δεν ασχολούνται με αυτή τη λίμνη.Μέσα στο AZ τουλάχιστον δεν βρήκα καποιο ενυδρείο Βικτώρια.

Για το κερατόφυλλο δεν έχω γνώμη...

*Edit*

Έχεις δικιο για τα κερατόφυλλο τελικά.Το είδα που το λέγαν και σε μια άλλη συζητηση..

Πάντως αν υπάρχει κάποια πηγή θα την ήθελα!

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Αν τα φυτά εξασφαλίζουν καλύτερη ποιότητα νερού για μεγαλύτερο διάστημα μεταξύ των αλλαγών νερού (NO3, Po2) θα προτιμήσετε παρ' όλα αυτά να βάλετε πολύ λίγα ή κάποια φυτά με πολύ μικρή ανάπτυξη που δεν κάνουν δουλειά προκειμένου να έχετε εμφάνιση κοντά στις φωτογραφίες των λιμνών που έχετε τυχαία δει στο internet? Αξίζει η θυσία? Εγώ πάντα προσπαθώ για σταθερό και καθαρό νερό και μετά πάω για την αναπαράσταση του βιοτόπου ΟΠΤΙΚΑ (γιατί οικολογικά δεν παίζει...).

Χεχεχε, θα σας τα μαγαρίσω με φυτά τα ενυδρεία Αφρικανοί, προσέχετε! :P:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Η πηγη μου ειναι το βιβλιο...

Οσο για την λιμνη Malawi μπορω να πω πως ειμαι ασχετος μιας και δεν εχω ασχοληθει πανω απο 2 ωρες,σε αντιθεση με την Tanganyika...

Παντως ειναι ωραιο θεμα :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...