Jump to content

Aντλια νερου


Recommended Posts

Θα ηθελα να ζητησω την γνωμη σας για μια ακομα φορα...

Το ενυδρειο μου ειναι 110lt και εχει απο την "μανα" του μια αντλια 400Lt/h... Ελεγα λοιπον να την αντικαταστησω με μια ομοια αλλα με κυκλοφορια 600Lt/h και την υπαρχουσα να την χρησιμοποιησω στην προετοιμασια νερου...Οφελει σε κατι αυτο? Η΄μηπως κατι τετοιο δεν ειναι σωστο και να ξεμπερδεψω με μια απλη κινεζικη για την προετοιμασια μονο? Τι γνωμη εχετε?

Φιλικα

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται απο τα ψαρια που εχεις (αν θελουν αυξημενη ροη ή οχι), των ογκο και το ειδος των υλικων και τη διαθεση σου να μεταβαλεις τη ιχθυοφορτιση σου. αν δεν εχεις σκοπο να κανεις καμια μεταβολη στο ενυδρειο σου και αν οι μετρησεις σου ειναι οκ, η δικη μου γνωμη ειναι να μην αλλαξεις τιποτα στο ενυδρειο σου. μια απλη κινεζικη για τη προετοιμασια και εφοσον σου κανει.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται απο τα ψαρια που εχεις (αν θελουν αυξημενη ροη ή οχι), των ογκο και το ειδος των υλικων και τη διαθεση σου να μεταβαλεις τη ιχθυοφορτιση σου. αν δεν εχεις σκοπο να κανεις καμια μεταβολη στο ενυδρειο σου και αν οι μετρησεις σου ειναι οκ, η δικη μου γνωμη ειναι να μην αλλαξεις τιποτα στο ενυδρειο σου. μια απλη κινεζικη για τη προετοιμασια και εφοσον σου κανει.

Τωρα το "στηνω"...

Σκεφτομαι σταδιακα μια συνθεση απο τα παρακατω:

2 dwarf gourami

3 ramirezi

4 cory (μαλλον panda)

6-8 rummy nose (ροδοστομα) η αρλεκινους

2 sae

To φιλτρο αποτελειτε απο 150γρ siporax mini, σφουγγαρια, υαλοβαμβακα...

Προς το παρον οι μετρησεις ειναι οκ! αλλα αργοτερα???

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το "στηνω"...

Σκεφτομαι σταδιακα μια συνθεση απο τα παρακατω:

2 dwarf gourami

3 ramirezi

4 cory (μαλλον panda)

6-8 rummy nose (ροδοστομα) η αρλεκινους

2 sae

To φιλτρο αποτελειτε απο 150γρ siporax mini, σφουγγαρια, υαλοβαμβακα...

Προς το παρον οι μετρησεις ειναι οκ! αλλα αργοτερα???

απο τα υλικα που εχεις το σφουγγαρι δεν σου χρειαζεται. αφαιρεσε το και βαλε σιποραξ μινι. υπ' οψιν οτι ο υαλοβαμβακας (ενυδρειακο βαμβακι λεγεται κανονικα) πρεπει να ειναι μια στρωση 2 ή 3 το πολυ εκατοσων, οποτε αν εχεις περισσοτερο αφαιρεσε το και αυτο. επειτα συμπληρωσε σιποραξ. τελικα ποσα γραμ σιποραξ θα εχεις? τα 150 γρ μου φαινονται λιγα και μαλλον θα χρειαστεις ενα νεο φιλτρο. καλυτερα ομως πες μας αυτο που σε ρωτησα.

τα 400 λ/ωρα μου φαινονται οριακα. αν τα ψαρια σου σηκωνουν περισσοτερο ρευμα νερου καλυτερα να ηταν πιο δυνατο. για το αν γινεται αυτο, καλυτερα να μας πει καποιος που γνωριζει. ανοιξε αν θελεις ενα νεο θεμα στην ιδια κατηγορια να μαθουμε αν ταιριαζουν μεταξυ τους τα ψαρακιαμε τετοιους πλυθησμους και σε τετοιο ενυδρειο. το ενυδρειο σου ειναι 110 λιτρα καθαρα? δηλαδη τα λιτρα βγηκαν υπολογιζοντας τις εσωτερικες διαστασεις του και αφαιροντας τον ογκο που πιανει το φιλτρο, η αμμος και τα διακοσμητικα? ξερω οτι δεν σου ελυσα το προβλημα, απλα σε καθοδηγω να δωσεις τις σωστες πληροφοριες ωστε καποιος που γνωριζει καλα να μας βοηθησει!!!

επειδη συμπεραινω οτι εισαι αρχαριος δες αυτο και αυτο. για οτι αποριες εχεις μετα το διαβασμα ανοιξε νεο θεμα με το καταλληλο τιτλο. επειδη δεν αφορα το θεμα που ανοιξες δεν θα επεκταθω περισσοτερο.

TIP:το σιποραξ να ειναι μεσα σε δυο δυχτακια που θα βρεις στα πετ σοπ και να το μοιρασεις. θα σε διευκοληνει να το πλενεις στη συνεχεια. μια το ενα και μια το αλλο.

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!!! Θα ακολουθησω τις οδηγεις σου οσον αφορα το φιλτρο!!! :P

Τωρα τα 110λτ δεν ειναι καθαρα..Τα καθαρα πρεπει να ειναι γυρω στα 90λτ...

Φιλικα

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Υπόψη οτι τα υλικά του φίλτρου πέφτουν σε απόδοση σε μεγάλη κυκλοφορία, μπορείς πάντα να βάλεις μια ανεξάρτητη αντλιούλα-κυκλοφορητή αν θες μόνο κυκλοφορία και να αφήσεις το φίλτρο με την αντλία που είναι μελετημένη από την εταιρία για καλύτερη απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

συνονοματε καλησπερα και απο μενα.τα 400 λιτρα ειναι οριακα με τον αριθμο ψαριων που θελεις να βαλεις.εχε υποψη σου οτι τα στοιχεια που αναφερονται στις αντλιες πεφτουν οταν μπουν τα υλικα στο φιλτρο.εχω την διαισθηση οτι θα σου μπουκωσει το φιλτρο σου λογω της ιχθυοφωρτησης που εχεις.παρακληση βαλε τα ψαρακια σου σιγα-σιγα μεσα να δεις πως θα παει το πραγμα.οι ροδοστομοι(πανεμορφα ψαρια) θελουν χαμηλο ph,(στο 6,5)και χαμηλα νιτρικα.και τουλαχιστον 8-10 γιατι ειναι κοπαδοψαρα.τα σαε μεγαλωνουν πολυ γρηγορα σε μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...