Jump to content

Τυρφη


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους

Εχω ενα ενυδρειο 290 λιτρα καθαρου νερου. Στο οποιο θελω να ριξω το ph στο 7,0 με 7,2 περιπου αυτη τη στιγμη εχω PH 8, KH 4, GH 10, NH3 0, NO2 0, NO3 10. Σκεφτομουν να βαλω τυρφη στο ενα απο τα 2 εξωτερικα φιλτρα που εχω.

Ποσο πρεπει να βαλω μεσα? Θελει λιγο λιγο για να μην πεσει αποτομα η θελει κανονικη δοσολογια η οποια δεν ξερω ποσο πρεπει να ειναι.

Παρακαλω τα φωτα σας

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει στάνταρ συνταγή, βάζεις στο εξωτερικό φίλτρο 1-2 χούφτες και μετράς καθημερινά, μόνος σου θα δεις την ποσότητα και την χρονική περίοδο που θέλει αλλαγή. Το σίγουρο είναι οτι η πρώτη δόση θα ειναι περισσότερη από τις επόμενες.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα φιλε πιστευω πως απο 8 το ph να παει στο 7 - 7,2 μονο με χρηση τυρφης στο φιλτρο ειναι αδυνατον.αντε να παει στο 7,8 στην καλυτερη.μονοδρομος η α/ο για πτωση ph.

Link to comment
Share on other sites

Το kH=4 δείχνει την ελαστικότητα του ph, με λίγα λόγια χρειάζεται λιγότερο οξύ σε σχέση με το νερό της Θεσσαλονίκης για να πέσει μια μονάδα.

Link to comment
Share on other sites

Το kH=4 δείχνει την ελαστικότητα του ph, με λίγα λόγια χρειάζεται λιγότερο οξύ σε σχέση με το νερό της Θεσσαλονίκης για να πέσει μια μονάδα.

δε θα σου μιλησω γενικα για το νερο της θεσσαλονικης αλλα θα φερω ως παραδειγμα το νερο του ενυδρειου μου.ph 6,5 - kh 3 - gh 5.το ενα εσωτερικο φιλτρο εχει συνεχως μεσα τυρφη.για ποιο λογο στο διαστημα απ την μια αλλαγη νερου ως την αλλη δεν πεφτει το ph ουτε 0,2;

Link to comment
Share on other sites

δε θα σου μιλησω γενικα για το νερο της θεσσαλονικης αλλα θα φερω ως παραδειγμα το νερο του ενυδρειου μου.ph 6,5 - kh 3 - gh 5.το ενα εσωτερικο φιλτρο εχει συνεχως μεσα τυρφη.για ποιο λογο στο διαστημα απ την μια αλλαγη νερου ως την αλλη δεν πεφτει το ph ουτε 0,2;

Γιατί μάλλον η συγκεκριμένη τύρφη το ρίχνει μέχρι εκεί, για να δεις μέχρι πόσο ρίχνει το pH η συγκεκριμένη τύρφη βάλε σε ένα δοχείο μια ποσότητα με απιονισμένο νερό (για σιδέρωμα) και μετά από 2-3 μέρες μέτρα, αν το έχει ρίξει κάτω από 6,5 θα δεις οτι και το kH το έχει σχεδόν μηδενίσει για αυτό καταφέρνει να πέσει κι άλλο το pH.

Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να αλλάζεις πιο συχνά την τύρφη στο ενυδρείο σου ή να βάζεις μεγαύτερη ποσότητα μέχρι να πέσει κι άλλο το kH και μαζί το pH, αυτό όπως είπα μπορεί να συμβεί αν ρίξει πιο κάτω το pH στο απεσταγμένο, τι kH-pH βγάζει η βρύση σου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...