Jump to content

βοηθεια....


Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο juwel 60 λιτρων στο οποιο αμμο λεπτη και επειδη ηταν συνεχεια θολο το νερο εβαλα χαλικακι και πλεον ειναι γυαλι το ενυδρειο...τωρα θελω να σας ρωτησω εχω 3 φυτα μεσα και κατι απο τα ψαρια που εχω τα εχει φαει ολα τα φιλα....μηπως ειναι τα σαλιγκαρια που εχω?σας βαζω και φωτο απο κατω και ολες οι αποψεις σας δεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nickst πρέπει να μας πεί τί ψάρια φιλοξενείς στο ενυδρείο σου ή αν δεν γνωρίζεις να ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες που θα μας βοηθήσουν να τα αναγνωρίσουμε.

Εδώ είχες έναν αστακό με κάποια νέον. Έχεις απομακρύνει τον αστακό;

:P

Link to comment
Share on other sites

σας βαζω δω καποιες φωτο ναι εχω τον αστακο ακομα αλλα το θεμα ειναι οτι απο παλια αρχισαν να το τρωνε το φυτο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nickst τα ψάρια είναι πολλά για τα λίτρα σου και διαφορετικών απαιτήσεων. Επίσης, αν διακρίνω σωστά στην δεύτερη φωτογραφία τα φυτά είναι φυτεμένα με τα γλαστράκια τους; Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ για να βρείς τις συνθήκες που χρειάζονται για να ζήσουν, έτσι ώστε να διορθώσεις την σύνθεση του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

πολλα ειναι αλλα ειναι μικρα και δεν υπαρχει προβλημα ακομα.μου ειπαν καλυτερο ειναι να τα κρατησω μεσα στα γλαστρακια....το θεμα ειναι οτι πριν βαλω τα ψαρακια στο νερο τα φυτα ηταν μια χαρα μεγαλωναν και ηταν ολο ζωντανια και τωρα τελευταια εχουν εξαφανιστει ολα..να βγαλω τα σαλιγκαρια γιατι τα βλεπω ανεβαινουν στα φυτα συχνα αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν τα τρωνε.στα φυλα τους παντως ειναι λες και τα εφαγε καμπια αν σε βοηθαει αυτο.ο αστακος ουτε που τα πλησιαζει τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

δεν μετράει το μέγεθος του ψαριού αλλά τα πόσα λίτρα έχει ανάγκη για να νιώθει άνετα

Link to comment
Share on other sites

συφωνω αλλα μου ειπαν οτι τα σαλιγκαρια ο γλυφτησ και οι γαριδες δεν θελουν πολυ χωρο.σκεφτομαι να δωσω τα σαλιγκαρια γιατι βλεπω να μου εξαφανιζουν ολα τα φυτα μαζι με 4 γκαπη.

Link to comment
Share on other sites

ο γλυφτης θέλει πολύ χωρώ. τα σαλιγκάρια και οι γαρίδες δεν χρειάζονται πολύ χώρο οι γαρίδες μπορούν να ζήσουν άνετα και σε 15 λίτρα τα σαλιγκάρια και σε ένα ενυδρείο 2 λίτρων είναι πολύ άνετα αν τα σαλιγκάρια όπως λες είναι apple snail μην τα βγάλεις δεν τρώνε φυτά

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

ναι apple snail gold ειναι....τι να κανω δεν ξερω αν δεις και στις φωτο το κοκκινο το φυτο μονο τα κλωναρια εμειναν τα λυπαμαι ασε που δεν φαινονται και ομορφα.δεν θα μου μεινουν καθολου φυτα στο τελος...να ηξερα και ποιος τα τρωει.

Link to comment
Share on other sites

έχεις ακόμα την καραβίδα μέσα στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

αλλα δεν τα πλησιαζει τα φυτα ομως και το φυτο που εχει κοκκινα φυλα ειναι πολυ ψηλο

Link to comment
Share on other sites

αυτός τρώει τα φυτά πρέπει να του αρέσει η πρασινάδα θα τα τρώει τα φυτά όταν σβήνουν τα φώτα μπορεί να κολυμπάει να τα κόβει με τις δαγκάνες και να τα τρώει

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

αν τα τρωει αυτος δεν ξερω δεν τον ειδα και ποτε.το θεμα ειναι οτι απο παλια ειδικα το φυτο το κοκκινο πολυ πολυ πριν παρω τον αστακο ηταν φαγωμενα τα φυλα του και οσο πηγαινε εξαφανιζοταν ολα και τωρα δεν υπαρχει ουτε ενα.

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου εμενα ειναι να μην ακους αυτους που σου τα ειπαν αυτα

δοκιμασε να κανεις μια αναζητηση να μαθεις μερικα πραγματα κ βαζω στοιχημα οι αποριες σου θα μειωθουν κατα πολυ ..!

τα apple snails δεν σου πειραζουν τα φυτα νομιζω...

εγω νομιζω οτι ο ΄΄γιγαντας΄΄ τα κανει ολα...

Βασικα θελει ολη η συνθεση αλλαγη ψαξε λιγο τα ψαρια σου δεν ταιριαζουν μεταξυ τους και ειναι για πολυ περισσοτερα λιτρα ολοι τα καναμε αυτα τα λαθη και τα κανουμε ακομα απλα ενημερωσου λιγο και θα δεις οτι το αποτελεσμα ειναι πολυ ωραιο...

Μετρησεις εχεις κανει ποτε??

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρακια μου τα ειπε ενας κοντινος συγγενης μου ο οποιος δουλευει στην ferplast και εχει και αυτος 2 ενυδρεια σπιτι του μεγαλα και ειναι τελεια.μετρησεις δεν εκανα καθολου θα ερθει να μου κανει αυριο.ναι πες οτι ο αστακος τα τρωει τα φυτα το δεχομαι...τον αστακο τον εχω 2 εβδομαδες τα φυτα ειναι ετσι εδω και 2 μηνες μολις εβαλα τα ψαρακια μεσα.

Link to comment
Share on other sites

απο αυτα που εχω ποια ψαρακια μπορω να κρατησω ας πουμε?σορι δεν ξερω και εγω πολλα διαβαζω οσο μπορω και προσπαθω να μαθαινω καινουργια πραγματα ωστε να περνανε και τα ψαρακια ωραια την ζωη τους στο ενυδρειο μου.

Link to comment
Share on other sites

αν βγαλω ολα τα γκαπι τον σιλβερ σαρκ τον αστακο και κρατισω τα νεον με τα 2 γατοπσαρα τον αλμπινο σαρκ τα σαλιγκαρια τον γλυφτη και τις γαριδες και βαλω και κανα δυο ακομα νεον και κανα δυο τρεις γαριδες θα ειναι καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια περιμενω γνωμες απο εσας που ξερετε πιο πολλα απο μενα αν αφαιρεσω αυτα που σας ειπα θα ειναι καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

και παλι ειναι χαλια η συνθεση γνωμη μου ειναι κρατα μονο γκαπι σαλιγκαρια και γαριδες...(και αυτες ... :P )

και εισαι οκ το ενυδρειο ειναι για αυτα και ισα ισα ...πιστευω πως δεν μετραει η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα..!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...