Jump to content

Αντιστροφη οσμωση


Recommended Posts

ή να το βαλεις σε αφρικανικο ενυδρειο γιατι δεν ειναι βρωμικο ειναι απλα σκληρο. :rolleyes:

:D Η καλυτερη λυση!! Ενα Αφρικανικο και ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση που μου εδωσε ο πωλητης ητανε να ποτισω τις γλαστρες και να πλυνω το αυτοκινητο τι λετε για αυτο το προβλημα

Το ακάθαρτο νερό που βγάζουν τα φίλτρα αντίστροφης όσμωσης έχουν μεγαλύτερη συγκέντρωση αλάτων από το νερό της βρύσης. Αν πλύνεις με αυτό το αυτοκίνητο σου, μόλις στεγνώσει θα καταλάβεις πόσο λάθος έκανες. Για αυτό άλλωστε και τα περισσότερα πλυντήρια αυτοκινήτων πλέον πλένουν με νερό από αντίστροφη όσμωση.

Επίσης όπως έχει ξαναγραφεί και σε κάποιο άλλο άρθρο για λιγότερο ακάθαρτο νερό μπορούμε να προσθέσουμε μέχρι 3 μεμβράνες, ώστε να έχουμε αναλογία 1/1.

Link to comment
Share on other sites

Το ακάθαρτο νερό που βγάζουν τα φίλτρα αντίστροφης όσμωσης έχουν μεγαλύτερη συγκέντρωση αλάτων από το νερό της βρύσης. Αν πλύνεις με αυτό το αυτοκίνητο σου, μόλις στεγνώσει θα καταλάβεις πόσο λάθος έκανες. Για αυτό άλλωστε και τα περισσότερα πλυντήρια αυτοκινήτων πλέον πλένουν με νερό από αντίστροφη όσμωση.

Επίσης όπως έχει ξαναγραφεί και σε κάποιο άλλο άρθρο για λιγότερο ακάθαρτο νερό μπορούμε να προσθέσουμε μέχρι 3 μεμβράνες, ώστε να έχουμε αναλογία 1/1.

Αν μετά το πλύσιμο κάνεις ένα απλό ξέπλυμα με νεράκι βρύσης και οικονομία έχεις κάνει και άλατα δεν θα μείνουν, σωστά? Φαντάζομαι και στα πλυντήρια αυτοκινήτων στο ξέπλυμα θα χρησιμοποιούν όσμωση αλλιώς δεν ξέρω αν τους συμφέρει, υποθέσεις δικές μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν μετά το πλύσιμο κάνεις ένα απλό ξέπλυμα με νεράκι βρύσης και οικονομία έχεις κάνει και άλατα δεν θα μείνουν, σωστά? Φαντάζομαι και στα πλυντήρια αυτοκινήτων στο ξέπλυμα θα χρησιμοποιούν όσμωση αλλιώς δεν ξέρω αν τους συμφέρει, υποθέσεις δικές μου.

Ετσι ακριβως γιωργο... ασε που μερικοι χρησιμοποιούν νερο απο γεωτρηση!!

Αλλα και παλι.... δεν ξερω κατα πόσο εφικτο ειναι ακομα και με 3 μεμβρανες το 1/1.

Κι αυτο λογω ροης και πιεσης.

Παντως, τα 200λτρ της οσμωσης που πετας.... πραγματικα μονο για ποτισμα θα εκαναν κι αυτο μονο στην περιπτωση που δεν εχεις αφρική.

Ή στην τελική... το πουλας σε αφρικανους!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...