Jump to content

Αποτυχημενη αγορα η ελλατωματικο προιον???


Recommended Posts

Σημερα αγορασα μια αντλια 320l/h. Στο κουτι γραφει οτι μπορει να σηκωσει το νερο 45εκ απο το εδαφος... Σκεφτηκα λοιπον να την δοκιμασω και ετσι εβαλα λιγο νερο σε ενα κουβα την τοποθετησα στον πατο του δοχειου και κατοπιν την συνδεσα στην πριζα...Με μεγαλη μου εκπληξη παρατηρησα οτι σηκωνει το νερο μολις και μετα βιας 5εκ!!!! Τι συμβαινει αραγε? Εκανα κατι λαθος η ειναι ελλατωματικο προιον??? Γνωριζει κανεις?

Φιλικα

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έβαλες στον κουβά 40 πόντους νερό και οι 5 πόντοι που βλέπεις πάνω από την επιφάνεια του νερού,είναι αυτοί που συμπληρώνουν το νούμερο?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο χαζό αυτό που θα πώ...αλλά μήπως εννοείς 5 πόντους απο την έξοδο της αντλείας; γιατί έτσι όπως το λές δέν πολυστέκει μόνο 5 εκατοστά είναι η αντλία...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για πες πως ακριβως μετρας τους 5 ποντους...

Παντως οταν λεει οτι σηκωνει το νερο 45 εκατ. συνηθως σημαινει οτι στα 45 εκατ. εχεις 0 λιτρα παροχη δηλαδη ισα-ισα εχει δυναμη να ανεβασει το νερο ΧΩΡΙΣ ομως να τρεχει...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα μια αντλια 320l/h. Στο κουτι γραφει οτι μπορει να σηκωσει το νερο 45εκ απο το εδαφος... Σκεφτηκα λοιπον να την δοκιμασω και ετσι εβαλα λιγο νερο σε ενα κουβα την τοποθετησα στον πατο του δοχειου και κατοπιν την συνδεσα στην πριζα...Με μεγαλη μου εκπληξη παρατηρησα οτι σηκωνει το νερο μολις και μετα βιας 5εκ!!!! Τι συμβαινει αραγε? Εκανα κατι λαθος η ειναι ελλατωματικο προιον??? Γνωριζει κανεις?

Φιλικα

Δημητρης

Μπορείς πολύ άνετα να κάνεις τη δουλειά σου με την αγορά μιας αντλίας από είδη αλιείας (8-10 ευρώ) στα 12volt και την αγορά ενός μετασχηματιστή (3-5 ευρώ).

Αυτό χρησιμοποιώ εγώ και μου μεταφέρει το νερό στα 12 μέτρα, από το λουτρό που έχω την όσμωση..έως το σαλόνι !!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για πες πως ακριβως μετρας τους 5 ποντους...

Παντως οταν λεει οτι σηκωνει το νερο 45 εκατ. συνηθως σημαινει οτι στα 45 εκατ. εχεις 0 λιτρα παροχη δηλαδη ισα-ισα εχει δυναμη να ανεβασει το νερο ΧΩΡΙΣ ομως να τρεχει...

τα βιβλια λενε 320 λιτρα στα 45 εκατοστα υψος ετσι μετρανε τις αντλιες η αν θελεις την παροχη

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς πολύ άνετα να κάνεις τη δουλειά σου με την αγορά μιας αντλίας από είδη αλιείας (8-10 ευρώ) στα 12volt και την αγορά ενός μετασχηματιστή (3-5 ευρώ).

Αυτό χρησιμοποιώ εγώ και μου μεταφέρει το νερό στα 12 μέτρα, από το λουτρό που έχω την όσμωση..έως το σαλόνι !!!

Καλησπερα... λιγο οφ τοπικ, με συγχωρείτε!

ψαχνω μια αντλια για να κανω τις αλλαγες μου απο το βαρελι στο ενυδρειο... διαφορα υψους 60εκ. Το βαρελι ειναι 2,5 μετρα μακρια απο τη γυαλα. Αυτο που προτεινεις κανει?

Σε οποιοδηποτε μαγαζι με ειδη ψαρεματος θα το βρω? Εχεις καποιο συγκεκριμενο υπ οψιν σου?

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή φτηνή λύση.

Eheim compact 1000.

Δοκιμασμένη Έως 10 μέτρα μήκος και 1.7 μέτρα ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στις αγγελειες....

Εγω εχω παρει 3 απο εδω μεσα και μου ανεβαζουν το νερό 1,6 όλες ανετα!!!

ή βαλε αγγελεια. :P

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή φτηνή λύση.

Eheim compact 1000.

Δοκιμασμένη Έως 10 μέτρα μήκος και 1.7 μέτρα ύψος.

Δημητρη μιλας για την 1000 λιτρα/ωρα?

Αυτη εχω και οχι μονο για 1.7 αλλα και παραπανω παει σε υψος, και απο 20 μετρα μακρυα εχω αλλαξει νερο και μεχρι και με ποτιστικο gardena την εχω συνδεσει και εχω ποτισει 50 γλαστρες απο το βαρελι με το "βρωμικο" της ΑΟ.

Στην τελευταια γλαστρα δεν εφτασε να σηκωσει μονο το νερο γιατι ηταν λιγο ψηλα. :rolleyes:

Το μεγαλο πλεονεκτημα ειναι οτι εχει και ρυθμιση ρης για αργες αλλαγες και οχι νιαγαρα.

Εχει καμια 30 εβρω νομιζω.

Και διαφανες αλφαδολαστοχο απο το πρακτικερ με 1 εβρω το μετρο, που χωραει ακριβως μεσα στο στομιο της αντλιας.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Tελικα παιδια αυτη αγορασα και εγω σημερα το απογευμα και απο οτι βλεπω (απο οσα γραφουν τα παιδια) ηταν μια καλη αγορα αυτη την φορα!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη βδομάδα την πήρα και εγώ από το παρακάτω κατάστημα αλλά ακόμα δεν την χρησιμοποίησα.

Αύριο θα κάνω αλλαγή νερού.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1213

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη βδομάδα την πήρα και εγώ από το παρακάτω κατάστημα αλλά ακόμα δεν την χρησιμοποίησα.

Αύριο θα κάνω αλλαγή νερού.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1213

Όταν τη δουλέψεις περιμένουμε εντυπώσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι δοκιμασμένη και από άλλα μέλη. :rolleyes:

Χθες έκανα αλλαγή νερού και στην χαμηλότερη ρύθμιση,το νερό κυλούσε αργά (λάστιχο εσωτερικής διαμέτρου 16 χιλιοστών που ταιριάζει ακριβώς στο στόμιο της αντλίας) ..ένα τικ παραπάνω και σχεδόν γέμιζε τα 16 χιλιοστά του λάστιχου.

Δεν το δοκίμασα πιο πολύ αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται γιατί θα γεμίσει το ενυδρείο σε 5 λεπτά. :D

Να σημειώσω ότι δεν έχει σκάλες απλά ένα ρυθμιστή + - και εγώ ζήτημα να το δούλεψα στα 3/10 εκεί που το είχα.

Περίπου 1.5 μέτρο υψομετρική διαφορά με 3 μέτρα λάστιχο.

Στο δεύτερο ενυδρείο ίδιο ύψος με 16 μέτρα λάστιχο.

Πολύ ικανοποιημένος εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω και εγώ. Η συγκεκριμένη Eheim λειτουργεί άριστα με πολύ καλή σχέση απόδοσης προς τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Το link που έδωσε ο Trad στο petcumulus στη φωτό οπως φαίνεται η αντλία τραβάει νερό από κάτω και το στέλνει από πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Το link που έδωσε ο Trad στο petcumulus στη φωτό οπως φαίνεται η αντλία τραβάει νερό από κάτω και το στέλνει από πάνω;

Ναι, όπως όλες οι αντλίες αυτού του είδους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο τις γρυλιες που φαινονται χαμηλα.

Αν το θελεις για μεσα στο ενυδρειο ομως μπορει να βεντουζει στο πλαινο τζαμι και να στελνει το νερο παραλληλα με το βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...