Jump to content

πολυ φαγητο....


Liza

Recommended Posts

εχω την εντυπωση οτι τα ταϊζω πολυ...

ειναι ολα με πολυ χοντρη κοιλιτσα...

εχουν φοβο να "σκασουν" οπως τα χρυσοψαρα..?? :rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Ταιζε μια φορα την ημερα και μια ημερα την εβδομαδα νηστεια.Το βασικο ειναι να εχουν

ποικιλια τροφων.

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά την ημέρα είναι πολύ λίγο. ειδικά αν έχει και μικρά ψαράκια στην ανάπτυξη.... Δυο με τρεις φορες απο σχετικά μικρότερη ποσότητα είναι καλύτερα.

Αυτό γι α την ποικιλία τροφών είναι πολύ σημαντικό. Αμα ταϊζεις μόνο με μια μπορεί να έχουν ακόμα και... δυσκοίλια, και γι'αυτό να πρήζονται. Μήπως βλέπεις συνεχώς να κρέμονται απεκρίματα απο τα ψάρια σου; Καλύτερα να πάρεις 3-4 τροφές εκ των οποίων η μια να περιέχει και λίγο σπιρουλίνα. Εγώ έχω 5 τροφές για τα μεγάλα και δύο για τα μικρά...

Link to comment
Share on other sites

στο ενυδρείο εχω 3 ενήλικα και 6 μωρά...

εχω ενα είδος τροφής (τα φλεϊκς) τους ριχνω 2 φορες την ημερα μπολικη συνηθως,

σκεφτομαι να παρω και αυτο της σερα το mixed...τι λετε?

πρεπει να εχουν δυσκοιλιότητα γιατι βλέπω οντως οτι απορριματα κρέμονται απο την κοιλιά τους κάποιες φορές...

λαχανικα τρωνε αυτα τα ψαρακια...?

ρωταω γιατι βαζω για το apple snail λιγο αρακα και κανενα φασολακι πρασινο και τα βλεπω που πανε και τα τσιμπανε.. :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - Liza
Link to comment
Share on other sites

αν κρεμονται σκουρου χρωματος απλα ταιζεις πολυ

αν ειναι διαφανεις ειναι κακο συμπτωμα

διαφανεις μονο απο την εγγυο θυληκια παρατηρησα σημερα...εχει κατι? μηπως ετοιμαζεται να γεννησει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι παρατήρησες ???

ειχε θεμα με διαφανα περιτωματα, μειωσα λιγο την τροφη ταισα και σπιρουλινα και συνηλθε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μιλαμε οτι τα guppies δεν ειναι κανονικα ψαρακια...πρεπει να εχουν καποια μακρινη συγγενεια με τους...τερμιτες!!!

δεν προλαβαινω να ανοιξω το καπακι και προλαβαινουν κ εξαφανιζουν ολη την τροφη σε dt!!!

τα υπολοιπα ψαρακια ισα που τρωνε κανα ψιχουλακι... :thaman:

εχουν γινει καθαρα οι κυριαρχοι στην γυαλα μου και ας ειναι τα columbian tetra μεγαλυτερα σε μεγεθος...

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε οτι τα guppies δεν ειναι κανονικα ψαρακια...πρεπει να εχουν καποια μακρινη συγγενεια με τους...τερμιτες!!!

Οτι κινειται μεσα στο ενυδρειο το τρωνε.. απο Sk@t@ :thaman: μεχρι φαι ... δεν υπαρχει τιποτα που να μην βαλουν στο στομα τους για να το δοκιμασουν... :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Οτι κινειται μεσα στο ενυδρειο το τρωνε.. απο Sk@t@ :wootwoot: μεχρι φαι ... δεν υπαρχει τιποτα που να μην βαλουν στο στομα τους για να το δοκιμασουν... :thaman::rasp:

Ριχνω μπιζελια για τα σαλιγκαρακια και ορμανε με τις ωρες και προσπαθουν να τα φανε...αφου δε μπορουν!!!Πηρα μια τροφη που ειναι χορταρικα, κατι πρασινα φλεικς για να μην παθαινουν δυσκιλιοτητες, & δε τους αρεσει...την τρωνε μονο οταν πεινανε πολυ αλλιως τη σνομπαρουν...και ομως!!! :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Liza ίσως αυτο να σε βοηθήσει!!! http://www.istellas.gr/aquarium/fish_feeding_right.html

με βοηθησε αλλα δε μου ελυσε την απορια με τα μπιζελια!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ριχνω μπιζελια για τα σαλιγκαρακια και ορμανε με τις ωρες και προσπαθουν να τα φανε...αφου δε μπορουν!!!Πηρα μια τροφη που ειναι χορταρικα, κατι πρασινα φλεικς για να μην παθαινουν δυσκιλιοτητες, & δε τους αρεσει...την τρωνε μονο οταν πεινανε πολυ αλλιως τη σνομπαρουν...και ομως!!! :unsure::blink:

Με την μηχανη αναζητησης του φορουμ, κοιτα τι σου βρηκα :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=334627

Η λυση ειναι το ξεφλουδισμα.

Μαθε να χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης του φορουμ ειναι πανω δεξια στη μπαρα που λεει Gallery Βιβλιοθήκη Άρθρων Arcade Forum κλπ, πηγαινε το ποντικι πανω απο τη λεξη "Forum" > (ανοιγει πινακακι) πατα "Αναζητηση".

Θα σε βοηθησει σε πολλες αποριες

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...