Jump to content

Ορθογραφικα λαθη!


Recommended Posts

Μη χαλιέστε τσάμπα παιδιά, υπάρχουν πολλά προβλήματα αλλά το μεγαλύτερο είναι να σε στεναχωρούν, ας κάνει ο καθένας ότι θεωρεί σωστό και ότι είναι να γίνει θα γίνει, δεν αλλάζει εύκολα ο άνθρωπος και προσωπικά δεν με ενοχλεί, το θεωρώ κάτι φυσικό οπότε γιατί να σκάσω?...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το εκπαιδευτικό σύστημα δεν λειτουργεί σωστά και μπορείς να το καταλάβεις από πάρα πολλά πράγματα.Τώρα σε ότι έχει να κάνει με την ορθογραφία νομίζω ο λόγος είναι απλός.Ένας δάσκαλος εκτός από το να σου διδάσκει και να σου μαθαίνει πράγματα πρέπει να σου μάθει και το τρόπο που μελετάς σπίτι,πράγμα που δεν μπαίνει στην διαδικασία κανείς να το κάνει.Έρχεται σπίτι το παιδί και δυστυχώς έτσι πως έχει γίνει η ζωή δεν υπάρχει χρόνος (αλλά και γενικά κάποιος) για να βοηθήσει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως φιλε μου εχεις απολυτο δικιο αν παρω παραδειγμα απο τον ευατο μου εμαθα με τους τονους και ολους τους κανονες λαθη δεν εκανα ελα ομως που η δουλεια ειναι μονο στα αγγλικα και αρχισα να γραφω παλι στα ελληνικα τα 2-3 τελευταια χρονια στα φορουμ με τα χομπυ ελλα ομως που εχω ξεχαση ακομα και τους τονους να βαζω και ξερεται οσο περναει η ηλικια...... οσο για τα πιο νεα παιδια τι να πεις μαλλον το εχουν μπαταρη σε γκρικινγκλισ!!!!!!!!!!! οντως κριμα μαζι με τα υπολοιπα χανουμε και την γραφη μας :rolleyes:

ναι,αλλα βαλε και κανενα κομμα,δεν ειναι μονο τα ορθογραφικα λαθη που ενοχλουν σε μια προταση

Έγινε επεξεργασία - krist
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι οι τόνοι και τα ορθογραφικά λάθη. Έναν έναν να πάρουμε όλους εδώ μέσα, όλοι έχουμε κάνει τα λάθη μας. Και αρχίζω , δε γράφουμε "δεν θα" , αλλά "δε θα". Βάζουμε κόμμα πριν τις δευτερεύουσες προτάσεις, όπως π.χ. εγώ στο προηγούμενο post, πριν το "που" έπρεπε να βάλω κόμμα. Και πολλές άλλες σημειώσεις. Τέσπα, δε νομίζω να υπάρχει νόημα στο να αναλύουμε τα λάθη των άλλων και να κάνουμε θέμα την ορθογραφία των posters. Ας γράφει, όπως θέλει ο καθένας. Αυτά είναι θέματα του Μπαμπινιώτη.

Υ.Γ.

Η παράθεση του παραπάνω post είναι λάθος.

Έγινε επεξεργασία - krist
Link to comment
Share on other sites

ναι,αλλα βαλε και κανενα κομμα,δεν ειναι μονο τα ορθογραφικα λαθη που ενοχλουν σε μια προταση

Καλα..ειπαμε...Ας διορθωσουμε τα λαθη και θα παμε και στα σημεια στιξης...Ενα ενα!

Link to comment
Share on other sites

Δέν θα βρεθεί...αλλά κάποια στιγμή απο ΚΑΠΟΥ πρέπει να ξεκινήσουμε... :bowdown:Άν θέλουμε να αδιαφορούμε για εμάς, ΔΕΝ πρέπει να αδιαφορούμε και για τα παιδιά μας.

τιμή 100 Ευρό

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D:hysterical:

Αλλος για πανω απο 150..??

1

2

3

Εκλεισε στον Κυριο με το κακογουστο μουσακι και το ασχημο μακρυ μαλι.

Κυριε Πανω Δικο σας :bowdown::bowdown::bowdown::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι λίγο μειωμένης αντίλιψης θα ήθελες να μου πείς τι εννοείς;

Για τα λίτρα σου υπολόγισε περίπου 400-500 ευρό

Link to comment
Share on other sites

τιμή 100 Ευρό

To χτυπαω για 150!!

ελεος :bowdown:

:D:hysterical::thumbup::thumbup:

Αλλος για πανω απο 150..??

1

2

3

Εκλεισε στον Κυριο με το κακογουστο μουσακι και το ασχημο μακρυ μαλι.

Κυριε Πανω Δικο σας :bowdown::bowdown::thumbup::D

το Ευρο αντι Ευρώ. :D

Για τα λίτρα σου υπολόγισε περίπου 400-500 ευρό

να σκαίφτεσαι

mod note Η αγωγή κάποτε έχει μεγαλύτερη σημασία και απο τη σωστή ορθογραφία

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στην αγωγη ειναι και το θεμα της ευγενειας και του σεβασμου.

Οταν γραφει καποιος στο φορουμ και προσπαθει να κανει τη ζωη του αναγνωστη του ευκολη γραφωντας οσο πιο σωστα και κατανοητα μπορει, τοτε δειχνει σεβασμο και ευγενεια

Αν εχουμε θεμα δυσλεξιας κλπ τοτε δεν ειναι κακο να χρησιμοποιει καποιος το βοηθημα που εδωσε ο Τριανταφυλλος στο 2ο ποστ.

Για τη λυπης του Vales red για την ανορθογραφια των ελληνων, εχω να πω οτι ειναι λυπηρο το θεμα αλλα ειναι το λιγοτερο λυπηρο απο πολλα αλλα.

Εχουμε μεγαλα προβληματα που τα ει οι αι δεν τα λυνουν.

Ειναι προτιμοτερο να γραψει καποιος "Σαι αγαπο" παρα "Σε μισω".

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ειναι προτιμοτερο να γραψει καποιος "Σαι αγαπο" παρα "Σε μισω".

Τα'πες όλα και καθάρισες!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

mod note Η αγωγή κάποτε έχει μεγαλύτερη σημασία και απο τη σωστή ορθογραφία

mod note Η αγωγή κάποτε έχει μεγαλύτερη σημασία και απο τη σωστή ορθογραφία

+ 1000

απλα , ο κλεφτης ειπε τον κλεφτη , κλεφτη

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να διατυπωσω τη στεναχωρια μου τον τελευταιο καιρο με κατι που παρατηρω σχεδον καθε μερα ολο και περισσοτερο και εδω στο φορουμ μας και στην καθημερινη ζωη. Επισκεπτομαι το φορουμ πολλες φορες μεσα στην ημερα και διαβαζω τα ποστ που κανουν φιλοι κοι συνχομπιστες. Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι τα τραγικα ορθογραφικα λαθη που υπαρχουν σχεδον σε καθε ποστ εδω μεσα...Λυπαμαι πραγματικα για το εκπαιδευτικο συστημα που υπαρχει στην Ελλαδα, καθως απο κει μεσα πρεπει να ξεκιναν ολα. Δεν γινεται σε μια προταση να υπαρχουν 8 ορθογραφικα λαθη. Αυτα τα παιδια εκθεση δεν γραφουν? Ορθογραφια δεν εμαθαν? Μπορει μερικοι να μην καταλαβαινουν τη σημασια και τη σοβαροτητα του θεματος και να με θεωρησουν παραξενο, αλλα φανταστειτε να γραφαμε ολοι ετσι:

Γεια σας φηλι μου και σηνχωμπηστες! Αγωρασα ενα ενιδριω 100 λητρον και θελο τη βοιθια σας....

είναι βασανιστικό εκνευριστικό έως και αφόρητο. είτε από τεμπελιά είτε από άγνοια :bowdown::bowdown::bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

mod note Η αγωγή κάποτε έχει μεγαλύτερη σημασία και απο τη σωστή ορθογραφία

+ 1000

απλα , ο κλεφτης ειπε τον κλεφτη , κλεφτη

Δεν σε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις .

Μπορει να το παρεξηγήσει κάποιος έτσι όπως το γράφεις .

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στην αγωγη ειναι και το θεμα της ευγενειας και του σεβασμου.

Οταν γραφει καποιος στο φορουμ και προσπαθει να κανει τη ζωη του αναγνωστη του ευκολη γραφωντας οσο πιο σωστα και κατανοητα μπορει, τοτε δειχνει σεβασμο και ευγενεια

Αν εχουμε θεμα δυσλεξιας κλπ τοτε δεν ειναι κακο να χρησιμοποιει καποιος το βοηθημα που εδωσε ο Τριανταφυλλος στο 2ο ποστ.

Για τη λυπης του Vales red για την ανορθογραφια των ελληνων, εχω να πω οτι ειναι λυπηρο το θεμα αλλα ειναι το λιγοτερο λυπηρο απο πολλα αλλα.

Εχουμε μεγαλα προβληματα που τα ει οι αι δεν τα λυνουν.

Ειναι προτιμοτερο να γραψει καποιος "Σαι αγαπο" παρα "Σε μισω".

Μπράβο ρε Σπύρο είσαι ποιητής τελικά :bowdown:

Αν και θερμός οπαδός της ορθογραφίας δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω πέρα για πέρα μαζί σου. Εύγε.

Link to comment
Share on other sites

mod note Η αγωγή κάποτε έχει μεγαλύτερη σημασία και απο τη σωστή ορθογραφία

+ 1000

απλα , ο κλεφτης ειπε τον κλεφτη , κλεφτη

Φίλε μου πες μας κάτι για σένα πρώτα αν θέλεις, υπάρχει ενότητα καλωσορίσματος.

Από αγγελία σε περίεργα σχόλια μας το πας και τούμπαλιν. Γράψε κάτι χρήσιμο για όλους !

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στην αγωγη ειναι και το θεμα της ευγενειας και του σεβασμου.

Οταν γραφει καποιος στο φορουμ και προσπαθει να κανει τη ζωη του αναγνωστη του ευκολη γραφωντας οσο πιο σωστα και κατανοητα μπορει, τοτε δειχνει σεβασμο και ευγενεια

Αν εχουμε θεμα δυσλεξιας κλπ τοτε δεν ειναι κακο να χρησιμοποιει καποιος το βοηθημα που εδωσε ο Τριανταφυλλος στο 2ο ποστ.

Για τη λυπης του Vales red για την ανορθογραφια των ελληνων, εχω να πω οτι ειναι λυπηρο το θεμα αλλα ειναι το λιγοτερο λυπηρο απο πολλα αλλα.

Εχουμε μεγαλα προβληματα που τα ει οι αι δεν τα λυνουν.

Ειναι προτιμοτερο να γραψει καποιος "Σαι αγαπο" παρα "Σε μισω".

Μετά απ αυτό το τελευταίο του Σπύρου τι άλλο να πει κανείς !!!!

μόνο ΜΠΡΑΒΟ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προτιμοτερο να γραψει καποιος "Σαι αγαπο" παρα "Σε μισω".

Πολυ ωραιο!

Link to comment
Share on other sites

Παρ'ολ' αυτά, δεν υπαρχει καμια βελτιωση αποσο παρατηρω και μετα την αναρτηση αυτου του θεματος. Μια προσπαθεια ρε παιδια καντε...Μην τα ριχνουμε ολα στη βαρεμαρα, στη δυσλεξια, στη νεα μοδα των greeklish...Μια προσπαθεια...Μολις ειδα ενα ποστ στισ αναβαντιδες στο γλυκο νερο και δεν γινονται αυτα τα πραγματα. Πειτε με κακο, κομπλεξικο...Δεν γινονται... Δεν ξερω αν θελω να κλαψω η να γελασω με την κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

Παρ'ολ' αυτά, δεν υπαρχει καμια βελτιωση αποσο παρατηρω και μετα την αναρτηση αυτου του θεματος. Μια προσπαθεια ρε παιδια καντε...Μην τα ριχνουμε ολα στη βαρεμαρα, στη δυσλεξια, στη νεα μοδα των greeklish...Μια προσπαθεια...Μολις ειδα ενα ποστ στισ αναβαντιδες στο γλυκο νερο και δεν γινονται αυτα τα πραγματα. Πειτε με κακο, κομπλεξικο...Δεν γινονται... Δεν ξερω αν θελω να κλαψω η να γελασω με την κατασταση...

Χωρίς να θέλω να σου κάνω τον δάσκαλο, αλλά προσωπικά, που προσέχω την ορθογραφία μου βλέπω κάποια λάθη και στα δικά σου ποστ, ξεκινώντας από τους τόνους!!! Με άλλα λόγια ας είμαστε γενικώς όλοι μας πιο προσεχτικοί :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...