Jump to content

Μονομαχος?


peter7

Recommended Posts

φιλοι μου καλως σας βρηκα.εδω και μια ευβομαδα εχω ενα ενυδρειο 20λιτρων.το ενυδρειο εχει φιλτρο(σφουγγαρακι, sera mini siporax και υολομβαμβακα) και θερμοστατη,για διακοσμηση εχω μια ριζα αρκετα μεγαλη η οποια εχει μετατρεψει το νερο σε κοκκινο μια ανουμπια και ena hygrophila polysperma.χρεισιμοποιω sera aquatan,nitrivec kai florena.το ενυδρειο λειτουργει εδω και μια εβμομαδα(ph 6.8 kai gh 9) και σε τρεις μερες σκεφτομαι να βαλω εναν μονομαχο μεσα .πως σας φαινεται η ιδεα μου πειτε μου καμοα συμβουλη?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε ακουσε να δεις το νερο σου ειναι κοκκινο γιατι δεν εβρασεσ την ριζα που εχεισ μεσα πριν την βαλεις θελει να την βρασεις για 2 ωρες περιπου και εγω θα σου προτηνα να μην βαλεις ακομα μονομαχο μεσα γιατι δεν θα ζησει και πολι πρεπει το ενυδρειο σου να τρεχει για ενα μηνα ωστε να αποκτηση βιολογια το φιλτρο σου αυτα απο μενα καλι συνεχεια και να κοιταξεις τωρα να βαλεις και κανα φυτο αμα δεν εχεις για να εσθανετε ομορφα !!!!!! καλη συνεχεια :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου καλως σας βρηκα.εδω και μια ευβομαδα εχω ενα ενυδρειο 20λιτρων.το ενυδρειο εχει φιλτρο(σφουγγαρακι, sera mini siporax και υολομβαμβακα) και θερμοστατη,για διακοσμηση εχω μια ριζα αρκετα μεγαλη η οποια εχει μετατρεψει το νερο σε κοκκινο μια ανουμπια και ena hygrophila polysperma.χρεισιμοποιω sera aquatan,nitrivec kai florena.το ενυδρειο λειτουργει εδω και μια εβμομαδα(ph 6.8 kai gh 9) και σε τρεις μερες σκεφτομαι να βαλω εναν μονομαχο μεσα .πως σας φαινεται η ιδεα μου πειτε μου καμοα συμβουλη?
Θα ελεγα να το καθυστερησεις ακομα 2 εβδομαδες για να γινει ο κυκλος του αζωτου και να στρωσει.

Ριχνοντας 1 φυλαρακι τροφη την ημερα μεσα θα δημιουργηθει η βιολογια στο φιλτρο που χρειαζεται για να δεσμευει του ρυπους ενος μονομαχου. και θα την τρεφεις για2 εβδομαδες ακομα (3 συνολο).

Καλως εχοντων των πραγματων σε 30-35 μερες θα ειναι τελεως στρωμενο το ενυδρειο.

ΥΓ ασφαλως δεν θα εχει αληθινο υαλοβαμβακα στο φιλτρο ετσι? Θα ειναι κατι "σαν υαλοβαμβακας", καποιο ενυδρειακο συνθετικο βαμβακι υποθετω.

ΥΓ2 αν βρασεις το ξυλο (μιλαμε παντα για καταλληλο ξυλο για ενυδρειο ετσι?) θα χασει λιγο απο το χρωμα του, αλλα θα χασει και πολλες χρησιμες ουσιες που αφηνει στο νερο. Οπως και οτι το μαλακωνει και το κανει καταλληλο για το μονομαχο.

Ενα απλο δυνατο ξεπλυμα κατω απο το ντους, ισα ισα να φυγουν οι σκονες χωματα σκουπιδακια ειναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...