Jump to content

Προσοχή στο πέταμα του νερού Α/Ο


Recommended Posts

Ο ενεργός άνθρακας που υπάρχει στα προφίλτρα των συστημάτων αντίστροφης όσμωσεις θα απορροφήσει εκτός των άλλων τα βαρέα μέταλλα και μαζί το αρσενικό:

http://www.aquapure.gr/GR_M_FACTORS.htm#MP02

Εάν είναι σε ανόργανη μορφή, το αρσενικό μπορεί να αφαιρεθεί ή να μειωθεί με τις συμβατικές διαδικασίες κατεργασίας νερού. Υπάρχουν πέντε τρόποι να αφαιρεθούν οι ανόργανοι μολυσματικοί παράγοντες. Η αντίστροφη όσμωση, η ενεργοποιημένη αλουμίνα, η ιονική ανταλλαγή, ο ενεργός άνθρακας και η απόσταξη. Η διήθηση μέσω του ενεργοποιημένου άνθρακα θα μειώσει το ποσό αρσενικού στο πόσιμο νερό από 40-70%. Η ανταλλαγή ανιόντων μπορεί να το μειώσει κατά 90-100%. Η αντίστροφη όσμωση έχει ποσοστό αφαίρεσης 90% και η απόσταξη θα αφαιρέσει 98%.

Παιδια να μην τρελαθουμε για ριξτε μια ματιά παρακάτω

Υπάρχουν δύο είδη ενεργού άνθρακα. Ο κοκκώδης ενεργός άνθρακας που κάνει την αποχλωρίωση του νερού, αλλά δημιουργεί στο εσωτερικό του «κανάλια» που περνάει το νερό ανεπεξέργαστο, μειώνοντας έτσι την αποτελεσματικότητα του.

Ο πεπιεσμένος ενεργός άνθρακας (block) κατευθύνει το νερό διαμέσου περιμετρικής οδού. Οι μολυντές αφαιρούνται δια της προσρόφησης λόγω μεγέθους ή δια των δεσμών υδρογόνου καθώς το νερό διέρχεται από το φίλτρο. Αυτό το είδος έχει ιδιαίτερα αποτελέσματα στην απομάκρυνση του χλωρίου (99,999%), των τριαλογονάνθρακων και πολλών οργανικών ενώσεων.

Ο block ενεργός άνθρακας κατασκευάζεται με πίεση κόκκων σε μερικές χιλιάδες BAR(!). Με την ιδιαίτερα υψηλή αυτή τεχνολογία παράγονται φίλτρα με ικανότητα έως και 0,2μ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωριζω γιατι δεν υπαρχει λογος να το γνωριζω ο ανθρακας δεν κανει μηχανική κατακράτηση οπως ενα φιλτρο πχ 0,2 μικρα αλλα δεσμεύει τα χημικά, φαρμακα χρωστηκες ουσιες κλπ

Μαλιστα τον παλιο (καλο καιρο) 1974 που η τεχνολογια του ενεργου ανθρακα ηταν λιγο πισω οταν εφτανε στον κορεσμό τα ξαναεβγαζε στο νερο

Προδοσα και την ηλικία μου

Υπάρχουν δύο είδη ενεργού άνθρακα. Ο κοκκώδης ενεργός άνθρακας που κάνει την αποχλωρίωση του νερού, αλλά δημιουργεί στο εσωτερικό του «κανάλια» που περνάει το νερό ανεπεξέργαστο, μειώνοντας έτσι την αποτελεσματικότητα του.

Ο πεπιεσμένος ενεργός άνθρακας (block) κατευθύνει το νερό διαμέσου περιμετρικής οδού. Οι μολυντές αφαιρούνται δια της προσρόφησης λόγω μεγέθους ή δια των δεσμών υδρογόνου καθώς το νερό διέρχεται από το φίλτρο. Αυτό το είδος έχει ιδιαίτερα αποτελέσματα στην απομάκρυνση του χλωρίου (99,999%), των τριαλογονάνθρακων και πολλών οργανικών ενώσεων.

Ο block ενεργός άνθρακας κατασκευάζεται με πίεση κόκκων σε μερικές χιλιάδες BAR(!). Με την ιδιαίτερα υψηλή αυτή τεχνολογία παράγονται φίλτρα με ικανότητα έως και 0,2μ.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσες οι γνώσεις σου, θα με ενδιέφερε η πηγή σου όχι λόγω αμφισβήτησης αλλά γιατί μου αρέσει να το ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σχετικα με την εξικονομιση νερου μπορει κανεις να βαλει και δευτερη μεμβρανη (την εξοδο της πρωτης την βαζεις στην εισοδο της δευτερης)και ετσι εχεις περισοτερο "καθαρο" νερο

Link to comment
Share on other sites

πες μου σε παρακαλώ αν γνωρίζεις τη διάμετρο των πόρων από τον ενεργό άνθρακα

ανάλογα την διαδικασία που έχει προηγηθεί είναι και το μέγεθος των πόρων του ενεργού άνθρακα

μία συνάρτηση λοιπόν χρόνου επεξεργασίας και τρόπου βγάζουν και την ανάλογη διάμετρο αλλά και την κατανομή του πάνω στο υλικό...

οπότε καλός ενεργός άνθρακας είναι αυτός που έχει υποστεί αυτός που έχει επεξεργαστεί περισσότερη ώρα

με την έκθεση του σε υψηλή θερμοκρασία (400-600 βαθμους κελσίου) με την έλλειψη οξυγόνου ώστε να μην υπάρχει καύση :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα την διαδικασία που έχει προηγηθεί είναι και το μέγεθος των πόρων του ενεργού άνθρακα

μία συνάρτηση λοιπόν χρόνου επεξεργασίας και τρόπου βγάζουν και την ανάλογη διάμετρο αλλά και την κατανομή του πάνω στο υλικό...

οπότε καλός ενεργός άνθρακας είναι αυτός που έχει υποστεί αυτός που έχει επεξεργαστεί περισσότερη ώρα

με την έκθεση του σε υψηλή θερμοκρασία (400-600 βαθμους κελσίου) με την έλλειψη οξυγόνου ώστε να μην υπάρχει καύση :rolleyes:

Τι μου θυμισες τωρα !!!!

τον παλιο καλο καιρο που για να μην αγορασουμε νεο ανθρακα (δεν υπηρχαν και οι δραχμουλες στην τζεπι) τον βαζαμε στον φουρνο της κουζίνας στο τερμα για να τον ενεργοποιήσουμε (ετσι νομιζαμε) και πληρώναμε ρευμα

Link to comment
Share on other sites

Αν το "βρωμικό" νερό το περνουσες απο μια δευτερη συσκευη Α/Ο.. τι αποτελεσμα θα ειχε???

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα...

Οπότε όσοι θέλετε μονο μαλακό νερό και έχετε οικολογική συνείδηση.... και καποια περισευουμενα λεφτα... ενωστε 2 σε σειρα οσμώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά δεν χρειάζονται υπερβολές.Σε καμία περιπτωση δεν χρειάζεται δεύτερη μεβράνη.Στο σπίτι μας καταναλώνουμε νερό Α/Ο 0,09 με 0,11 ppm.

Αυτό τα λέει όλα.

Η δεύτερη δουλειά που κάνω είναι να πουλώ συσκευές Α/Ο. Από εκεί εχω τις πηγες μου.

Link to comment
Share on other sites

Επίσεις εχω αναφέρει στο Forym σε ενυδρειακά θέματα ειμαι αρχάριος. Αλλά κάνω δοκιμές σε πειραματικό ενυδρείο με νερό Α/Ο και μέχρι τώρα πάω καλά.

Χθες έβαλα και δύο χρυσόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Για ποσιμο ναι εχεις απόλυτο δίκαιο εχω μια κατω απο τον παγκο της κουζινας χε χε χε

αλλα αμα εχεις 7 ενυδρεία με δισκους και χρειάζεσαι 200 λιτρα αλλαγή καθε μερα και οι τρεις μεμβρανες που εχω στην σειρα δεν φτάνουν.

(εχω 1 λιτρο το λεπτο και μισο λιτρο, βρωμικο,στα βαρελια για ποτισμα) παρολα αυτα θελω 3 + ωρες για να κανω αλλαγη)

Και αυτο καθε μερα

Έγινε επεξεργασία - Yiannis59
Link to comment
Share on other sites

ανάλογα την διαδικασία που έχει προηγηθεί είναι και το μέγεθος των πόρων του ενεργού άνθρακα

μία συνάρτηση λοιπόν χρόνου επεξεργασίας και τρόπου βγάζουν και την ανάλογη διάμετρο αλλά και την κατανομή του πάνω στο υλικό...

οπότε καλός ενεργός άνθρακας είναι αυτός που έχει υποστεί αυτός που έχει επεξεργαστεί περισσότερη ώρα

με την έκθεση του σε υψηλή θερμοκρασία (400-600 βαθμους κελσίου) με την έλλειψη οξυγόνου ώστε να μην υπάρχει καύση :rolleyes:

I

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...