Jump to content

Sos ξαφνικοι θανατοι


Recommended Posts

καλησπερα εκτος απο τα αλλα κοπαδια που εχω εχω και 12 ροδοστομουσ με κανονικες μετρησεις νερου (ph-7 nh3-0 no2-0 no3-10 kh-6 ) ξαφνικα εδω και μια εβδομαδα χωρις κανενα σημαδι χανω ενα ψαρι την ημερα ξαφνικα.... ουτε πρισμενες κοιλιες ουτε τπτ..... εχω σαλταρει τι μπορει να φταιει και δεν δειχνουν σημαδι οτι κατι δεν παει καλα απλα ξαφνικα σταματανε να κολιμπουν και πεθενουν μεσα σε 5 λεπτα.... τι μπορει να φταιει???απο τα αλλα δεν εχεισ πεθανει τπτ.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε alex110 συμπλήρωσε την φόρμα που θα βρείς εδώ και κάνε επικόλληση στο ίδιο θέμα, ώστε να λάβεις καλύτερη βοήθεια.

Καλή συνέχεια

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κι ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι μέσα στο νερό προσεχτικά και δες αν ανάβει το λαμπάκι... Λέω εγώ τώρα αν και λίγο απίθανο :rolleyes:

Αν δεν έχεις εμφανή σημάδια ή περίεργες συμπεριφορές, θα ήθελα να συμπληρώσεις την φόρμα και να είσαι ιδιαίτερα αναλυτικός όσον αφορά τις διαδικασίες ρουτίνας που ακολουθείς!

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:110

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εξωτερικο φιλτρο παροχης 700 λιτρα/ωρα με καδο 4 κιλα

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):8 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):αρλεκινους 12 ,γκουραμια 2 ,8 ροδοστομους 1 πλεκο

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):μια φορα ταισμα, μια φορα τον μηνα αλλαγη

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7

- KH:6

- GH:,,,,,,

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):10

- Θερμοκρασία:27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:ροδοστομους

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ολα φυσιολογικα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:καμιια

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

δεν εχω κανει ποτε καμμια θεραπεια ολα ειναι φυσιολογικα και ξαφνικα πεθενουν

Link to comment
Share on other sites

Τη θερμοκρασία πάντως πήγαινέ τη στους 25, τα ψάρια θα την εκτιμήσουν καλύτερα ότι και να έχουν, όσο για τους θανάτους μην κάνεις θεραπεία ακόμα, κάνε λίγη υπομονή, καμιά αλλαγή νερού παραπάνω για κάθε ενδεχόμενο και εύχομαι να σου πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σου ζήτησα να είσαι αναλυτικός στις ρουτίνες σου αλλά δεν το έκανες!

ΝΟ3 10 με αλλαγή μία φορά τον μήνα και με αυτόν τον πληθυσμό μέσα στο ενυδρείο σου μου φαίνεται περίεργο! Επίσης πόση αλλαγή νερού κάνεις? Πόσα λίτρα? Έχει φυτά το ενυδρείο? Το φίλτρο τι υλικά έχει μέσα? Το pH πως το ρίχνεις στο 7?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο το εχω παρουσιασει...αλλα οκ ας τα ξαναπω

ειναι φυτεμενο εχω μεσα ενα κερατοφυλο ανεπτυγμενο που καταναλωνει νιτρικα..

το ph εχεει πεσει και εχει μεινει στο 7 απο το συστημα διοξ που εχω και το ξυλο που ειναι μεσα στο ενυδρειο

κανω αλλαγη μια φορα τον μηνα γιατι δεν θελω να τα στρεσαρω και γιατι δεν υπαρχει προβλημα απο της μετρησεις μου

το φιλτρο εχει μεσα μακαρονι μπλε σφουγγαρια και υαλοβαμβακα(ενυδρειακο βαμβακι)

οσο για την ρουτινα λογω του οτι αδειαζω περιπου 50 λιτρα το μηνα ξαναγεμιζω κατευθειαν με λαστιχο....το ξερω ειναι λαθος αλλα δν δημιουργει προβλημα καθωσ βαζω παραλληλα με το γεμισμα το αντιχλωριο..

Link to comment
Share on other sites

οσο για την ρουτινα λογω του οτι αδειαζω περιπου 50 λιτρα το μηνα ξαναγεμιζω κατευθειαν με λαστιχο....το ξερω ειναι λαθος αλλα δν δημιουργει προβλημα καθωσ βαζω παραλληλα με το γεμισμα το αντιχλωριο..

Προφανώς και δημιουργεί πρόβλημα για να γράφεις στην κατηγορία των ασθενειών. Θέλω να πω πως εφόσον δεν βλέπεις εμφανή σημάδια ασθένειας και "ξαφνικά" πεθαίνουν, κάτι κάνεις λάθος... Δεν νομίζεις?

Επίσης δεν είχα δει την παρουσίασή σου. Αν δεν σου κάνει κόπο βάλε ένα λινκ της παρουσίασης, μήπως και μπορέσουμε να συλλέξουμε περισσότερα στοιχεία!

Link to comment
Share on other sites

Με ποια τεστ κάνεις τις μετρήσεις σου?Μια αλλαγη τον μήνα είναι πολύ λίγο....Κατα την αλλαγή η διακύμανση της θερμοκρασίας πόσους βαθμούς είναι?

Link to comment
Share on other sites

πεφτει 2 με 3 βαθμους..με υγρα τεστ μετραω της τετρα και σερα δεν ξερω κανω συχνες αλλαγες μπας και αλλαξει κατι...

κανω αλλαγη μια φορα τον μηνα λογω φορτου εργσιας οχι απο επιλογη...

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λες..... απο οξυγόνωση πως πάμε??

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα.... και ο λόγος γιατί είχε καλυφθεί η επιφάνεια με φυτά και δεν υπηρχε καλη ανατάραξη.

Link to comment
Share on other sites

Στο νερο υπαρχουν κι αλλα εκτος του ΝΟ3 που δεν μετραμε και μπορει να ειναι βλαβερα.

Επισης μπορει να υπαρχει ελλειψη απο κατι.

Για τετοιες περιπτωσεις συστηνονται οι αλλαγες καθε εβδομαδα το πολυ καθε 15 (αναλογα και τα ψαρια).

Σκεψου καθε περιπτωση που μπορει να ηρθε σε επαφη το νερο ή η τροφη με κατι τοξικο, απο κολλα μεχρι αζαξ για τα τζαμια. σαπουνι στα χερια, να εγινε απεντομωση, να εβαλε λακ στα μαλια του καποιος κοντα στο ενυδρειο.

Να εχει μπει στο φιλτρο ή στο ενυδρειο κατι τοξικο-ξενο-περιεργο- μη συνιθισμενο-πλαστικο διακοσμητικο που ξεβαφει πχ καραβακι

Link to comment
Share on other sites

δεν εχετε αδικο σε ολα αυτα αλλα αν ειχε κατι το νερο θα ψοφουσαν ολα τα ψαρια οχι μονο οι ροδοστομοι..

το παραξενο ειναι οτι ξαφνικα ψοφανε μονο ροδοστομοι....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο αλλα μη ξεχνας οτι καθε ψαρι εχει τις δικες του ευαισθησιες.

Οπως μεγαλο ρολο παιζει ποιες συνθηκες υπαρχουν σε ενα ενυδρειο.

Μπορεις πχ να πεις οτι ενα ειδος ψαριου ειναι ανθεκτικο συγκριτικα με ενα δευτερο στο ιδιο ενυδρειο, ομως αν οι παραμετροι του νερου ειναι καλες για το δευτερο πιο ευαισθητο ψαρι, αυτο μπορει να μη παθει τιποτα και το "ανθεκτικο" ψαρι που ζει λαθος συνθηκες για αυτο, να νοσησει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...