Jump to content

Ερώτηση για την θερμοκρασία


gante

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να θέσω την απορία μου για την θερμοκρασία που κρατάμε μόνιμα στα ενυδρεία μας. Γιατί να είναι μόνιμα σε μια θερμοκρασία ενώ στην φύση δεν ειναι?

Παράδειγμα τις πρωινές και βραδινές ώρες δεν αυξομειώνεται? ή ανάλαογα με την εποχή?

Μήπος θα έπρεπε να κάνουμε μια πατεντα προσομοίωσης της θερμοκρασίας ανάλογα με την φωτοπερίοδο?

Εάν βάλουμε πχ τον θερμοστάτη σε ένα χρονοδ/πτη και πέρνει λίγη ώρα πρίν ανάψουν τα φώτα και σβήνει λίγο μετά θα πετύχουμε να φέρουμε το συστημά μας ποιό κοντά στο φυσικό του περιβάλλον( με δωκιμές για την θερμ/σια)?

Εγώ θα το προσπαθήσω κάποια στιγμή ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω αυτη την απορια και ψαχνομαι ακομα! :rolleyes:

να ξερεις οτι μετρανε παρα πολυ τα λιτρα για να πειραματιστεις στο συγκεκριμενο θεμα.μην το επιχειρισεις σε μικρο ενυδρειο γιατι λογο του μικρου ογκου η θερμοκρασια θα εχει μεγαλες μεταβολλες σε μικρα χρονικα διαστηματα.

στην φυση μην ξεχνας οτι μιλαμε για τεραστιους ογκους νερου,που αλλαζουν πολυ πολυ αργα,στο ενυδρειο θα ηταν ανχωτικο για τα ψαρια ενα συνεχομενο σκαμπανευασμα της θερμοκρασιας.

αρα την κραταμε σε σταθερα επιπεδα για να μην στρεσαρουμε τα ψαρια μας!

:D

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω αυτη την απορια και ψαχνομαι ακομα! :rolleyes:

να ξερεις οτι μετρανε παρα πολυ τα λιτρα για να πειραματιστεις στο συγκεκριμενο θεμα.μην το επιχειρισεις σε μικρο ενυδρειο γιατι λογο του μικρου ογκου η θερμοκρασια θα εχει μεγαλες μεταβολλες σε μικρα χρονικα διαστηματα.

στην φυση μην ξεχνας οτι μιλαμε για τεραστιους ογκους νερου,που αλλαζουν πολυ πολυ αργα,στο ενυδρειο θα ηταν ανχωτικο για τα ψαρια ενα συνεχομενο σκαμπανευασμα της θερμοκρασιας.

αρα την κραταμε σε σταθερα επιπεδα για να μην στρεσαρουμε τα ψαρια μας!

:D

Ευχαριστώ για την απάντηση σου και αυτο που μου λες το εχω σκεφτει αλλα πιστευω οτι με αρκετες δωκιμες θα εχω καποια αποτελεσματα. Το καλοκαιρι ομως τι γινεται θα πρεπει να το συνδιασω με τα ανεμηστηρακια με η χωρις τον θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο να πετυχουμε κατι τέτοιο.Θα πρέπει η θερμοκρασία δωματίου να είναι πάντα σταθερή,ώστε να υπολογίσουμε με ακρίβεια την μεταβολή θερμοκρασίας εντός ενυδρείου χρησιμοποιώντας θερμαντήρες και ανεμηστηράκια ή οποιονδήποτε άλλο εξοπλισμό.Συν βέβαια όσα ανέφερε ο Κώστας για τα λίτρα....Καλή επιτυχία πάντως :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου και αυτο που μου λες το εχω σκεφτει αλλα πιστευω οτι με αρκετες δωκιμες θα εχω καποια αποτελεσματα. Το καλοκαιρι ομως τι γινεται θα πρεπει να το συνδιασω με τα ανεμηστηρακια με η χωρις τον θερμοστατη.

λογικα θελεις να πειραματιστεις για να πετυχεις οτι το καλητερο στην προσομοιωση της φυσης απο οτι καταλαβαινω...

σωστα?

θα σου προτεινα αν οντως θες το καλητερο για τα ψαρια σου,αν ειναι μικρο το ενυδρειο να αφησεις την θερμοκρασια σταθερη γιατι θα μετρας θανατους και ψαρια με ick απο το στρες.

υπαρχουν πολυ πιο σοβαρες συνθηκες που προσπαθουμε να προσομοιωσουμε στο ενυδρειο μας απο την θερμοκρασια!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

λογικα θελεις να πειραματιστεις για να πετυχεις οτι το καλητερο στην προσομοιωση της φυσης απο οτι καταλαβαινω...

σωστα?

θα σου προτεινα αν οντως θες το καλητερο για τα ψαρια σου,αν ειναι μικρο το ενυδρειο να αφησεις την θερμοκρασια σταθερη γιατι θα μετρας θανατους και ψαρια με ick απο το στρες.

υπαρχουν πολυ πιο σοβαρες συνθηκες που προσπαθουμε να προσομοιωσουμε στο ενυδρειο μας απο την θερμοκρασια!! :rolleyes:

Συμφωνώ!

Ο πειραματισμός δεν βλάπτει όμως.... :hysterical:

το πείραμα μπορεί να γίνει σε ενυδρείο χωρίς ψάρια και υπο στενη παρακολούθηση,ωστε να εξαχθούν συμπεράσματα :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!

Ο πειραματισμός δεν βλάπτει όμως.... :D

το πείραμα μπορεί να γίνει σε ενυδρείο χωρίς ψάρια και υπο στενη παρακολούθηση,ωστε να εξαχθούν συμπεράσματα :rolleyes:

Σας ευχαριστω ολους η δωκιμες θα γινουν σε ενυδρειο χωρις ψαρια 100 λ στο ιδιο δωματιο οπου ειναι και το αλλο παλι 100λ για να δω εαν ειναι εφικτο και οι δοκιμες πιστευω οτι πρεπει να κρατησουν μια ολοκληρη χρονια για να δουμε ολες τις συνθηκες και τι μεταβολες θα εχουμε αναλογα με τις εποχες και να κανουμε τις καταληλες ρυθμισεις για να πετυχουμε τον σκοπο μας οσο το δυνατον καλυτερα γιατι ειναι δυσκολο και θελει χρονο και πολυ υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις να μελετήσεις από που ακριβώς προέρχονται τα ψάρια σου και τι συμβαίνει σε εκείνο το μέρος, εδώ φαίνεται η αξία της σχετικά βιοτοπικής σύνθεσης ψαριών. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις να μελετήσεις από που ακριβώς προέρχονται τα ψάρια σου και τι συμβαίνει σε εκείνο το μέρος, εδώ φαίνεται η αξία της σχετικά βιοτοπικής σύνθεσης ψαριών. :rolleyes:

θα το μελετησω αρκει πρωτα να κανω καποιες δοκιμες και να δω εαν μπορει να δουλεψει κατι τετοιο τωρα εχω τετρας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...