Jump to content

Ανοιχτό ενυδρείο και βλαβερές ουσίες


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου. Εδώ και λίγο καιρό διατηρώ ανοιχτό ενυδρείο και μου αρέσει απίστευτα περισσότερο από άποψη αισθητικής σε σχέση με ένα κλασσικό κλειστό ενυδρείο. Σήμερα όμως έφαγα μια φλασιά σχετικά με το κατά πόσο κινδυνεύουν τα ψάρια από διάφορα σπρέυ ή αναθυμιάσεις από άλλα χημικά που χρησιμοποιούμε στο σπίτι. Συγκεκριμένα κινδυνεύουν τα ψάρια από κολόνιες, "λακ" για τα μαλλιά κτλ και σε τι απόσταση από το ενυδρείο μπορούν να χρησιμοποιηθούν ακίνδυνα...? Για παράδειγμα η αδελφή μου αρκετά συχνά φτιάχνει τα μαλλιά της στο χολ που απέχει γύρω στα 5-7 μέτρα από το ενυδρείο και χρησιμοποιεί λακ... Υπάρχει κίνδυνος..?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να κλείνει καμιά πόρτα και θα είσαι οκ, άλλο να μυρίζει λακ (οκ) και άλλο να πέσουν μέσα σταγονίδια (την έκατσες).

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το σκέφτικα κι εγώ που έχω το καπάκι ανοιχτο σχεδόν όλη την ωρα για να φευγουν οι υδρατμοί (αλλιώς υγροποιούνται πάνω στο καπάκι και τρέχει στα τζάμια), όταν βάζω αποσμητικό το οποίο σε σπρεϋ (αποσμιτικό χώρου θα το έλεγε κανένας έτσι όπως ψεκάζει πάντως :rolleyes: ). Όντως είναι επικύνδινα, ε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το σκέφτικα κι εγώ που έχω το καπάκι ανοιχτο σχεδόν όλη την ωρα για να φευγουν οι υδρατμοί (αλλιώς υγροποιούνται πάνω στο καπάκι και τρέχει στα τζάμια), όταν βάζω αποσμητικό το οποίο σε σπρεϋ (αποσμιτικό χώρου θα το έλεγε κανένας έτσι όπως ψεκάζει πάντως :D ). Όντως είναι επικύνδινα, ε;

Μπορείς να ψεκάζεσαι στο μπάνιο τουλάχιστον, μην το ρισκάρεις και μετά ακούμε "ήταν όλα καλά και σε 5 λεπτά ψοφούσαν τα ψάρια..." (φτου φτου μακρυά από μας! :rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ george δεν έχουμε πόρτα ανάμεσα στο σαλόνι και στο χωλ... Anyway συννενοήθηκα με την αδελφή μου να κάνει τα μαλλιά της στο μπάνιο... Πάντως το βρίσκω ενδιαφέρον και σημαντικό θέμα και αν ξέρει κανείς πόσο κοντά στο ανοιχτό ενυδρείο μπορούμε να χρησιμοποιούμε χημικά θα με ενδιέφερε άμεσα. Επίσης αν υπάρχει κίνδυνος από τυχόν αναθυμιάσεις από τα καθαριστικά που χρησιμοποιούμε στο σφουγγάρισμα για παράδειγμα... Μπορεί και να γίνομαι υπερβολικός στο τελευταίο, δεν ξέρω...

Πάντως ένας άλλος λόγος που σκέφτηκα μήπως έπεσε κάτι στο ενυδρείο μου είναι ότι ενώ συνήθως έχω κρυστάλλινο νερό στην επιφάνεια, από χθες ξαφνικά η επιφάνειά του ενυδρείου μου φαίνεται αρκετά "λαδερή" όπως όταν σχηματίζεται φιλμ στην επιφάνεια και έχει εκείνα τα πράσινα και κόκκινα χρώματα αν το κοιτάξεις από κάτω, που θυμίζει τις λακούβες στο δρόμο όπου έχει πέσει πετρέλαιο ή κάτι τέτοιο... Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ. Να πω ότι η ροή είναι αρκετά καλή. Σήμερα μετά την αλλαγή νερού που έκανα η επιφάνεια είναι πιο καθαρή αλλά και πάλι δεν έχει εκείνη τη διαύγεια του τρεχούμενου νερού όπως συνήθως... :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ george δεν έχουμε πόρτα ανάμεσα στο σαλόνι και στο χωλ... Anyway συννενοήθηκα με την αδελφή μου να κάνει τα μαλλιά της στο μπάνιο... Πάντως το βρίσκω ενδιαφέρον και σημαντικό θέμα και αν ξέρει κανείς πόσο κοντά στο ανοιχτό ενυδρείο μπορούμε να χρησιμοποιούμε χημικά θα με ενδιέφερε άμεσα. Επίσης αν υπάρχει κίνδυνος από τυχόν αναθυμιάσεις από τα καθαριστικά που χρησιμοποιούμε στο σφουγγάρισμα για παράδειγμα... Μπορεί και να γίνομαι υπερβολικός στο τελευταίο, δεν ξέρω...

Πάντως ένας άλλος λόγος που σκέφτηκα μήπως έπεσε κάτι στο ενυδρείο μου είναι ότι ενώ συνήθως έχω κρυστάλλινο νερό στην επιφάνεια, από χθες ξαφνικά η επιφάνειά του ενυδρείου μου φαίνεται αρκετά "λαδερή" όπως όταν σχηματίζεται φιλμ στην επιφάνεια και έχει εκείνα τα πράσινα και κόκκινα χρώματα αν το κοιτάξεις από κάτω, που θυμίζει τις λακούβες στο δρόμο όπου έχει πέσει πετρέλαιο ή κάτι τέτοιο... Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ. Να πω ότι η ροή είναι αρκετά καλή. Σήμερα μετά την αλλαγή νερού που έκανα η επιφάνεια είναι πιο καθαρή αλλά και πάλι δεν έχει εκείνη τη διαύγεια του τρεχούμενου νερού όπως συνήθως... :rolleyes:

Η λαδιλα πολυ πιθανον να οφειλετε σε παραπανω δοση λιπασματος που δεν απορωφηθηκε απο τα φυτα...Σε περιπτωση που μιλαμε για φυτεμενο..

Εγω εχω ακουσει πως υπαρχει προβλημα με τα εντομοκτονα που βαζουμε καποιες φορες ηετ επειδη εχουμε προβλημα με τα εντομα μεσα στο σπιτι ειτε αυτα που βαζουν στα φυτα... :D

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω οτι εχω και εγω το ιδιο σκηνηκο... και μιας και δεν ριχνω ακομα λιπασμα στα φυτα και δεν χρησημοποιω τπτ σε σκεβασμα εκτος απο το αντιχλωριο...σκεφτικα μηπως ειναι καταληπα απο το αντιχλωριο...

Να αναφερω οτι το ενυδρειο για το οποιο μιλαω ειναι στο δωματιο μου. δεν μπενει ποτε κανεις μεσα εκτος εμενα. δεν χρησημοποιο Ποτε στο δωματιο αρωματα κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Η λαδιλα πολυ πιθανον να οφειλετε σε παραπανω δοση λιπασματος που δεν απορωφηθηκε απο τα φυτα...

Δεν παίζει

σκεφτικα μηπως ειναι καταληπα απο το αντιχλωριο...

Δεν παίζει :rolleyes:

Όταν μιλάμε για λαδίλα μιλάμε για πρωτεΐνη και λίπος πράγμα που σημαίνει τροφή ή παράγωγά της, αν η λαδίλα οφειλόταν σε λακ δεν νομίζω οτι θα υπήρχε κάτι ζωντανό μέσα, αποροφήστε το φιλμ με χαρτί χωρίς μελάνι και όχι αποροφητικό, απλό Α4 πχ, μην φοβάστε δεν είναι επικίνδυνο, εχώ φάει κιόλας μικρός αρκετές σελίδες, έτσι άλλωστε έγινα βιβλιοφάγος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει

Δεν παίζει :rolleyes:

Όταν μιλάμε για λαδίλα μιλάμε για πρωτεΐνη και λίπος πράγμα που σημαίνει τροφή ή παράγωγά της, αν η λαδίλα οφειλόταν σε λακ δεν νομίζω οτι θα υπήρχε κάτι ζωντανό μέσα, αποροφήστε το φιλμ με χαρτί χωρίς μελάνι και όχι αποροφητικό, απλό Α4 πχ, μην φοβάστε δεν είναι επικίνδυνο, εχώ φάει κιόλας μικρός αρκετές σελίδες, έτσι άλλωστε έγινα βιβλιοφάγος...

:D:hysterical::blink:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα: Αν έχεις πλύνει τα χέρια σου με σαπούνι, και μετά πας και ταϊσεις... υπάρχει κίνδυνος;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα: Αν έχεις πλύνει τα χέρια σου με σαπούνι, και μετά πας και ταϊσεις... υπάρχει κίνδυνος;

Ρωτας? :rolleyes:

Θελει πολυυυυυυυυυ καλο ξεπλυμα.

Να μη μυριζει σαπουνι πια στα χερια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...