Jump to content

Προβλημα με αλγη


Recommended Posts

Γεια σε ολους

Τον τελευταιο καιρο εχω σοβαρο προβλημα με αλγη (σαν τριχοειδη) η οποια υπαρχει μονο στη επιφανεια του νερου και μερα με την μερα δημιουργει ενα συμπαγες στρωμα.Στο οποιο μαλιστα φυλακιζονται φυσαλιδες οξυγονου.

Παιζει ρολο ισως η λιγοστη(κακη) κυκλοφορια που εχω αυτον τον καιρο στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ξανά ακούσει ποτε για αλγη πανω στην επιφανεια του νερου, κ τριχοειδης μαλιστα! Μπορείς σε παρακαλώ να βγάλεις μερικές φωτογραφίες κ να τις ποσταρεις

Link to comment
Share on other sites

αν τη μυρισεις,μυριζει πολυ εντονα πρασιναδα...?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ξανά ακούσει ποτε για αλγη πανω στην επιφανεια του νερου, κ τριχοειδης μαλιστα! Μπορείς σε παρακαλώ να βγάλεις μερικές φωτογραφίες κ να τις ποσταρεις

Την επομενη φορα φορα θα ανεβασω φωτογραφια,γιατι σημερα ειχα φιλτρο και αλλαγη και την μαζεψα με την αποχη

Link to comment
Share on other sites

αν τη μυρισεις,μυριζει πολυ εντονα πρασιναδα...?

Εχει μια μυρωδια διαφορετικη παντως το ενυδρειο, ναι.

:rolleyes: ;;;

Link to comment
Share on other sites

αν μοιαζει με γλυτσα τοτε ισως να ειναι ειναι bga κυανοβακτηριο.

Link to comment
Share on other sites

αν μοιαζει με γλυτσα τοτε ισως να ειναι ειναι bga κυανοβακτηριο.

Δεν το εχω ξανακουσει αυτο και δεν μου ακουγε καλο..Τι ακριβως ειναι (γιατι τωρα που το σκεφτομαι μου κολλαει καλυτερα σαν γλυτσα παρα τριχοειδη ) και πως το αντιμετωπιζω ;

Link to comment
Share on other sites

Blue-Green Algae

διαβασε παρακατω.συνηθως καταπολεμειται με 2 τροπους.απανωτα 3ημερα φουλ σκοτεινιασματα του ενυδρειου,καλη κυκλοφορια και συχνες αλλαγες η με τη χρηση ερυθρομηκηνης.

ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Blue-Green Algae

διαβασε παρακατω.συνηθως καταπολεμειται με 2 τροπους.απανωτα 3ημερα φουλ σκοτεινιασματα του ενυδρειου,καλη κυκλοφορια και συχνες αλλαγες η με τη χρηση ερυθρομηκηνης.

ΕΔΩ

Θα το τσεκαρω αμεσως.Αλλα επειδη βλεπω νεους ορους και δεν εχω ιδεα ... Ερυθρομηκηνη? Μπορει να παιξει καποιο αρνητικο ρολο σε μικρα 2μιση και 3ων μηνων ;

Link to comment
Share on other sites

ασε το φαρμακο σαν τελευταια λυση.ναι,ειναι πιθανο να σου καταστρεψει ενα μερος της βιολογιας...

μετρα με υγρα αξιοπιστα τεστ νιτρικα και φωσφορικα,αυξησε την κυκλοφορια,μειωσε το φαγητο,και ξεκινα φουλ 4ημερο σκοτεινιασμα το ενυδρειο σου.

ψαξε και εδω μεσα εχει ξανααναφερθει αυτο το κυανοβακτηριο.....θα βρεις λυσεις....

Link to comment
Share on other sites

ασε το φαρμακο σαν τελευταια λυση.ναι,ειναι πιθανο να σου καταστρεψει ενα μερος της βιολογιας...

μετρα με υγρα αξιοπιστα τεστ νιτρικα και φωσφορικα,αυξησε την κυκλοφορια,μειωσε το φαγητο,και ξεκινα φουλ 4ημερο σκοτεινιασμα το ενυδρειο σου.

ψαξε και εδω μεσα εχει ξανααναφερθει αυτο το κυανοβακτηριο.....θα βρεις λυσεις....

OK !! Να εισαι καλα Ευχαριστω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...