Jump to content

Tropical Akryflawina


Recommended Posts

Καλησπερα.Γνωριζει καποιος φιλος αν το συγκεκριμενο σκευασμα επηρεαζει τη βιολογια του φιλτρου και αν μπορουμε και πως να κανουμε προληπτικη εφαρμογη με αυτο?Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλεις να κάνεις προληπτική εφαρμογή με αυτό ;

Απ ότι καταλαβαίνω από την ονομασία του είναι ακριφλαβιννη , η οποία χρησιμοποιείτε για μύκητες .

Σαν σκεύασμα δεν το γνωρίζω .

Link to comment
Share on other sites

Το ψαχνω γιατι ενα buenos aires ειχε βγαλει μια κοκκινιλα, σαν πληγη την οποια και καταπολεμησα με το Akryflawina.Στις οδηγιες, λοιπον, αναφερει οτι ειναι απολυμαντικο του νερου, κανει για καραντινα, προστασια αυγων κλπ.Σκεφτηκα μηπως εκανα μια προληπτικη εφαρμογη στο νερο για απολυμανση μετα τη θεραπεια.Γενικοτερα, ποια ειναι η γνωμη σας για την προληψη-προφυλαξη?

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Φάρμακα που μπορείς να χρησιμοποιείς προληπτικά είναι MELAFIX η PIMAFIX η το EKTOZON που εγώ το θεωρώ κορυφή στη πρόληψη .

Το αναφέρω ως το καλύτερο με την έννοια ότι όχι μόνο δεν επιβαρύνει το βιολογικό αλλά το βοηθά να δουλέψει καλυτέρα διότι το οξυγόνο που υπάρχει διαλυμένο στο νερό το κάνει εύληπτο,αφομοιώσιμο από ψάρια και βακτήρια .

Μας προφυλάσει σε σημαντικό βαθμό από παράσιτα και μύκητες και βοηθά στον έλεγχο του πυριτίου .

Δοσολογία είναι: πρόληψη 1 κουταλάκι του γλυκού στα 50 λίτρα κάθε 20 ημέρες θεραπεία 2 κουταλάκια στα 50 λίτρα .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Σταματη, ευχαριστω πολυ!Η αληθεια ειναι οτι η προληψη δεν ηταν κατι που ειχε περασει απο το μυαλο μου, ισως γιατι ηταν και η πρωτη φορα που εκανα θεραπεια με φαρμακα.Απο τα λιγα, ομως, που καταλαβαινω πιστευω οτι ειναι ενα θεμα που θα πρεπει να απασχολησει καποια στιγμη τον χομπιστα σοβαρα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φάρμακα που μπορείς να χρησιμοποιείς προληπτικά είναι MELAFIX η PIMAFIX η το EKTOZON που εγώ το θεωρώ κορυφή στη πρόληψη .

Το αναφέρω ως το καλύτερο με την έννοια ότι όχι μόνο δεν επιβαρύνει το βιολογικό αλλά το βοηθά να δουλέψει καλυτέρα διότι  το οξυγόνο που υπάρχει διαλυμένο στο νερό το κάνει εύληπτο,αφομοιώσιμο από ψάρια και βακτήρια .

Μας προφυλάσει σε σημαντικό βαθμό από παράσιτα και μύκητες και βοηθά στον έλεγχο του πυριτίου .

Δοσολογία είναι: πρόληψη 1 κουταλάκι του γλυκού στα 50 λίτρα κάθε 20 ημέρες θεραπεία 2 κουταλάκια στα 50 λίτρα .

23206[/snapback]

Αρκει το κουταλακι να μην ξαναχρησιμοποηθει για να φας.

Το Melafix και Pimafix τα εχω φοβηθει.

Πολλα για καρκινους λενε επανω!

Link to comment
Share on other sites

Αρκει το κουταλακι να μην ξαναχρησιμοποηθει για να φας.

Το Melafix και Pimafix τα εχω φοβηθει.

Πολλα για καρκινους λενε επανω!

23266[/snapback]

Ολα τα αντικειμενα που θα χρησιμοποιεις για το ενυδρειο δεν θα πρεπει να τα χρησιμοποιεις πουθενα αλλου ποσο μαλιστα ενα κουταλακι που εχεις βαλει καποιο φαρμακο. Το Μελαφιξ και το Πιμαφιξ ειναι απο τσαϊ και δεν θεωρειται βλαβερο

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα αντικειμενα που θα χρησιμοποιεις για το ενυδρειο δεν θα πρεπει να τα χρησιμοποιεις πουθενα αλλου ποσο μαλιστα ενα κουταλακι που εχεις βαλει καποιο φαρμακο. Το Μελαφιξ και το Πιμαφιξ ειναι απο τσαϊ και δεν θεωρειται βλαβερο

23268[/snapback]

Απο τσάϊ ;;;

Πάντως μυρίζουν όπως το βιξ !

Link to comment
Share on other sites

Αρκει το κουταλακι να μην ξαναχρησιμοποηθει για να φας.

Το Melafix και Pimafix τα εχω φοβηθει.

Πολλα για καρκινους λενε επανω!

23266[/snapback]

Εννοειται φιλε οτι τιποτα δεν ξαναχρησημοποιεις!Αλλωστε, ολα τα ζουμια τα βαζω με σηριγκα στο ενυδρειο και ετσι εχω μεγαλυτερη ακριβεια στις ποσοτητες!Παντως και εμενα ολα αυτα τα φαρμακα με ψιλοφοβιζουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...