Jump to content

Το ονειρο εγινε πραγματικοτητα!!!


geos3

Recommended Posts

Γεώργιε με το καλό ρε! Κανέις δεν είπε ότι για πρώτη φορά έβαλα φωτιστικό με μόνο δυο τρύπες!!!! :bowdown:

Χμμμ οι τιμές είναι διαφορετικές εκφράσεις της ίδιας παραμέτρου. Αλκαλικότητα γενικά είναι η δυναμική ενός υδατικού διαλύμματος να εξουδετερώσει ένα οξύ (μπακάλικα όσο ποιο μεγάλη τόσο πιο πολύ οξύ). Μπορούμε να βρούμε την αλκαλικότητα σε διάφορες εκφράσεις όπως βαθμοί(dKH) και μιλιισοδύναμα(meq) (τεστ Salifert) αλλά ακόμα και ως mg/L ανθρακικού ασβεστίου.

Πραγματικα ρε Γιαννη........................

Εγω δεν το ανεφερα,γιατι δεν το εχω πιστεψει ακομα. :bowdown::bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλή συνέχεια και από μένα αφού η καλή αρχή έγινε ήδη! :bowdown:

Και να ξέρεις ότι οι φωτογραφίες από ένα στήσιμο reef ποτέ δεν είναι αρκετές ή κουραστικές, ειδικά αν είναι και καλοτραβηγμένες. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γεώργιε με το καλό ρε! Κανέις δεν είπε ότι για πρώτη φορά έβαλα φωτιστικό με μόνο δυο τρύπες!!!! :bowdown:Να είμαστε καλά να το θυμόμαστε :bowdown:

Χμμμ οι τιμές είναι διαφορετικές εκφράσεις της ίδιας παραμέτρου. Αλκαλικότητα γενικά είναι η δυναμική ενός υδατικού διαλύμματος να εξουδετερώσει ένα οξύ (μπακάλικα όσο ποιο μεγάλη τόσο πιο πολύ οξύ). Μπορούμε να βρούμε την αλκαλικότητα σε διάφορες εκφράσεις όπως βαθμοί(dKH) και μιλιισοδύναμα(meq) (τεστ Salifert) αλλά ακόμα και ως mg/L ανθρακικού ασβεστίου. :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πανο η μετρηση για την αλκαλικοτητα εγινε με το τεστ της Salifert το οποιο μετραει Kh/Alk.Αν το Kh ειναι σωστο οπως εγραψες τι μπορει να ειναι λαθος με την αλκαλικοτητα?Υπαρχει καποιο αλλο τεστ να παρω που να μετραει μονο αλκαλικοτητα?

Γιωργο μαλλον η μετρηση ειναι αλκαλικοτητα σε meq/l αρα αν εκει εισαι στο 4,80 αντιστoιχει σε dkh στο 13,4 αρα ολα ok :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο καλοριζικο!!!

Ευχομαι να το δεις πολυ συντομα φουντωτο - φουντωτο, με οοοοοολα τα χρωματα του ιριδας!!!

Περιττο να πω οτι προκειται για μοναδικο στησιμο! Ενας ο Ικτινος και ενας ο Πανουλς!!! Ποιος Καλλικρατης κι αηδιες...

Οσο για το υπολοιπο της ομαδος, θα πρεπει να καθιερωθει ως η dream team reef . Μιλαω εκ πειρας :D

Ισως με μια μικρη μικρη μικρη εξαιρεση ...

Κανέις δεν είπε ότι για πρώτη φορά έβαλα φωτιστικό με μόνο δυο τρύπες!!!! :bowdown:

:bowdown::thumbup::D

Αν και κατα τη γνωμη μου επιβαλλεται μια η δυο τρυπες στο ταβανι παραπανω για το κακο το ματι :bowdown:

Ε Johanus??? :D

Καλο ξεκινημα λοιπον Γιωργο και ακομα καλυτερη αναπτυξη στην πορεια! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν και κατα τη γνωμη μου επιβαλλεται μια η δυο τρυπες στο ταβανι παραπανω για το κακο το ματι :bowdown:

Ε Johanus??? :bowdown:

Με ένα παστίτσιο αυτό παίρνεις, ενώ με κεφτεδάκια, λουκανικάκια, πατατούλες, ντολμαδάκια και γω δεν ξέρω πόσα άλλα "άκια" δυο τρύπες και καλές!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Με ένα παστίτσιο αυτό παίρνεις, ενώ με κεφτεδάκια, λουκανικάκια, πατατούλες, ντολμαδάκια και γω δεν ξέρω πόσα άλλα "άκια" δυο τρύπες και καλές!!! :bowdown:

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Με ένα παστίτσιο αυτό παίρνεις, ενώ με κεφτεδάκια, λουκανικάκια, πατατούλες, ντολμαδάκια και γω δεν ξέρω πόσα άλλα "άκια" δυο τρύπες και καλές!!! :bowdown:

Γιαννακη,τιποτα αγορι μου δε συγκρινεται με ενα πετυχημενο παστιτσιο,με παχια μπεσαμελ....... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννακη,τιποτα αγορι μου δε συγκρινεται με ενα πετυχημενο παστιτσιο,με παχια μπεσαμελ....... :bowdown:

Πες τα βρε Εριβρεμέτη Δια ...

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ φίλε μου καλή αρχή και σίγουρα η καλύτερη βέβαια αφού είχες και επιστήμονες στο στήσιμο :bowdown: καλη συνεχεια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννακη,τιποτα αγορι μου δε συγκρινεται με ενα πετυχημενο παστιτσιο,με παχια μπεσαμελ....... :bowdown:

Πρόσεχε τι λες γιατί έχεις μεταφορά μπροστά σου ε....

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε τι λες γιατί έχεις μεταφορά μπροστά σου ε....

Το δικο μου ειναι κουτσικο ρε Γιαννη........... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ειναι κουτσικο ρε Γιαννη........... :bowdown:

Να δουμε για ποσο καιρο θα'ναι κουτσικο ακομη...

Link to comment
Share on other sites

Να δουμε για ποσο καιρο θα'ναι κουτσικο ακομη...

Και εσύ άσε τα κουτσομπολιά και βάλε φώτο από τον πίνακα... Να μην πάει χαμένη και η ταλαιπωρία της γειτονιάς από τις διακοπές του ρεύματος!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχεια φωογραφιων λοιπον...

Αφου αποφασισα να βαλω πινακα με ασφαλειες γιατι δεν μ'αρεσε ο χαμος με τα καλωδια

post-5885-1264269574_thumb.jpg

και αφου το σπιτι ηταν 2 μερες ετσι...

post-5885-1264269696_thumb.jpg

γιατι δεν ειχα ιδεα πως γινετε ενας πινακας και τελικα εμαθα μεσω τηλεφωνου απο ενα θειο το τελικο αποτελεσμα ειναι αυτο

post-5885-1264269855_thumb.jpg

και μια πιο κοντινη φωτο ειναι αυτη

post-5885-1264270157_thumb.jpg

Ελπιζω να μην σας κουρασα...

Οποιαδηποτε σχολια ή παρατηρησεις καλοδεχουμενα

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη φαιννονται πολυ μπλε οι φωτο το πιο ασπρο αποτελεσμα του συνολου ειναι αυτο

post-5885-1264270812_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι μπρίζες γιατί ρε τζωρτζ;;

Γιαννη ειναι οι πριζες του φωτιστικου.Αποφασισα να μην το βαλω κατευθειαν στους χρονοδιακοπτες γιατι αν πρεπει να βγει να μην χρειαζετε να ανοιγω πινακα κ να ξεσυνδεω ενα σωρο καλωδια κ μετα να ψαχνω να τα ξαναβρω να τα βαλω

Link to comment
Share on other sites

Νοικοκυρεμένες δουλειές. :bowdown:

Μια ένσταση μόνο:

Δεν ξέρω αν η τοποθέτηση του πίνακα στο χώρο του sump είναι καλή ιδέα λόγω υγρασίας. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...