Jump to content

Ότι ερωτήσεις έχετε για Καθηγητή Γεωπονικού


Recommended Posts

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=31389&hl=

Ιχθυολόγος είναι ο κύριος οπότε ότι αφορά σε ψάρια και εξοπλισμό, για φυτά πείτε μου εμένα και έχω και εκεί τις πηγές μου. :bowdown:

Ειδα "γεωπονικο" και ειπα θα εχει δυνατοτητα για ερωτησεις και σε αλλους καθηγητες.

ΟΚ.

Ρωτα τον

1. Ο νανισμος στα ψαρια, εχει επιπλοκες στην υγεια τους οπως και στους ανθρωπους?

2. Υπαρχουν ψαρια που δεν επιρρεαζονατι απο το διαθεσιμο χωρο για την φυσιολογικη αναπτυξη τους?

Δηλαδη αλλο ψαρι να μενει νανος σε μικρο ενυδρειο και αλλο να μεγαλωνει μεχρι να μη χωραει και να βγει εξω απο το ενυδρειο?

3. Τα ψαρια πονανε?

4. Τα ψαρια σκεφτονται?

5 Τα ψαρια εχουν μνημη?

6. Τα ψαρια αγαπανε και μισουν?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειδα "γεωπονικο" και ειπα θα εχει δυνατοτητα για ερωτησεις και σε αλλους καθηγητες.

ΟΚ.

Ρωτα τον

1. Ο νανισμος στα ψαρια, εχει επιπλοκες στην υγεια τους οπως και στους ανθρωπους?

2. Υπαρχουν ψαρια που δεν επιρρεαζονατι απο το διαθεσιμο χωρο για την φυσιολογικη αναπτυξη τους?

Δηλαδη αλλο ψαρι να μενει νανος σε μικρο ενυδρειο και αλλο να μεγαλωνει μεχρι να μη χωραει και να βγει εξω απο το ενυδρειο?μεγαλο κολλημα ε? :bowdown:

3. Τα ψαρια πονανε?

4. Τα ψαρια σκεφτονται?

5 Τα ψαρια εχουν μνημη?

μολις εκανες τις ερωτησεις μου!! :bowdown:

6. Τα ψαρια αγαπανε και μισουν?σου επιβεβαιωνω και εγω πως ναι!(ηταν η ερωτηση που εκανα στον καθηγητη μολις τον γνωρισα!!) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ειδα "γεωπονικο" και ειπα θα εχει δυνατοτητα για ερωτησεις και σε αλλους καθηγητες.

ΟΚ.

Ρωτα τον

1. Ο νανισμος στα ψαρια, εχει επιπλοκες στην υγεια τους οπως και στους ανθρωπους?

2. Υπαρχουν ψαρια που δεν επιρρεαζονατι απο το διαθεσιμο χωρο για την φυσιολογικη αναπτυξη τους?

Δηλαδη αλλο ψαρι να μενει νανος σε μικρο ενυδρειο και αλλο να μεγαλωνει μεχρι να μη χωραει και να βγει εξω απο το ενυδρειο?μεγαλο κολλημα ε? :bowdown:

3. Τα ψαρια πονανε?

4. Τα ψαρια σκεφτονται?

5 Τα ψαρια εχουν μνημη?

μολις εκανες τις ερωτησεις μου!! :bowdown:

6. Τα ψαρια αγαπανε και μισουν?σου επιβεβαιωνω και εγω πως ναι!(ηταν η ερωτηση που εκανα στον καθηγητη μολις τον γνωρισα!!) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Συνεχεια της ερωτησης- Αν υποθεσουμε οτι η uv χρειαζεται Χ χρονο για να διασπασει το κυτταρο του πιο ανθεκτικου βακτηριου και χρονο Ψ για να ¨νεκρωσει¨ το νερο, πχ αν για το βακτηριο χρειαζεται 1 λεπτο και για την καταστροφη του νερου 2 λεπτα τοτε η χρηση της δεν ειναι προς οφελος μας και αχρηστη αν συμβαινει το αντιθετο?

Τι εννοείς να νεκρώσει το νερό?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να νεκρώσει το νερό?

φανταζομαι εννοει οτι καταστρεφει μεχρι και χρησιμα στοιχεια του νερου.

uuuuuuuup! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η black plague η μαυρη πανουκλα ειναι μεταδοτικη στον ανθρωπο? (απο τα ψαρια)

Προυποθεσεις - προφυλαξη.

Έγινε επεξεργασία - redbetta
Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι εννοει οτι καταστρεφει μεχρι και χρησιμα στοιχεια του νερου.

uuuuuuuup! :bowdown:

Δηλαδή? Το οξυγόνο και το υδρογόνο? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στις ιχθυοκαλλιεργειες επιβιωνουν μονο τα λαβρακια και οι τσιπουρες κι οχι καποιο αλλο ειδος ψαριου?

:bowdown:

Αυτα είναι τα 2 ψάρια που ξεκινησαν να καλλιεργούν εδω και δεκαετιες,πλέον όλοι ξερουν την συνταγή και είναι τα πιο εμπορευσιμα είδη,εξάγονται κατα 90% στο εξωτερικο μέσο της Napoli...τα νερά μας είναι κατάλληλα για αυτα τα είδη και για αυτο η Ελλάδα είναι παγκοσμίως πρώτη σε παραγωγή..Ψάρια οπως το γνωστό μυτάκι,ο κρανιός,φαγκρί καλλιεργούνται..αλλά ολοι προτιμούν αυτα τα 2...καθώς πλεόν το μεγαλυτερο ποσοστο των εταιριών ειναι προβληματικές και χρειάζονται άμεσα ρευστό....

Πάντα φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

Η black plague η μαυρη πανουκλα ειναι μεταδοτικη στον ανθρωπο? (απο τα ψαρια)

Προυποθεσεις - προφυλαξη.

Μονο σε περίπτωση που υπάρχει επαφή με ανοιχτή πληγή..εχουν αναφερθεί αρκετά περιστατικά και στον Ελλαδικο χώρο,,κανένα όμως θανατηφόρο και κανένα μη θεραπεύσιμο..ειχα την ατυχία να γίνω μαρτυρας τέτοιου περιστατικού...

Απλά απαντάω στις απορίες των παιδιών...δε θέλω να παρεξηγηθώ...

Link to comment
Share on other sites

Μονο σε περίπτωση που υπάρχει επαφή με ανοιχτή πληγή..εχουν αναφερθεί αρκετά περιστατικά και στον Ελλαδικο χώρο,,κανένα όμως θανατηφόρο και κανένα μη θεραπεύσιμο..ειχα την ατυχία να γίνω μαρτυρας τέτοιου περιστατικού...

Απλά απαντάω στις απορίες των παιδιών...δε θέλω να παρεξηγηθώ...

Καλά κάνεις φίλε μου, αν έχεις και άλλες πληροφορίες για τα συμπτώματα στον ανθρωπο θα ήταν ενδιαφέρον να τα αναφέρεις. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να νεκρώσει το νερό?

Την καταστροφη των ιχνοστοιχιων και κατα συνεπεια του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Την καταστροφη των ιχνοστοιχιων και κατα συνεπεια του νερου.

Αυτό που λες δεν γίνεται, δεν μπορείς να καταστρέψεις το Κάλιο, το Μαγνήσιο κλπ, είναι ιόντα και κατ' επέκταση άτομα, η καταστροφή του ατόμου λέγεται ατομική διάσπαση και θες πυρηνική κεφαλή για κάτι τέτοιο, επίσης είχαν ασχοληθεί και οι αλχημιστές με την μετουσίωση των στοιχείων αλλά αυτό μας πάει μακριά.

Βέβαια αν έχεις καταφέρει να καταστρέφεις ιόντα με uv μόλις βρήκαμε ένας νέο τρόπο για αποσκλήρυνση και αφαλάτωση και λύσαμε το παγκόσμιο πρόβλημα νερού! :bowdown:

Πλάκα κάνω και ελπίζω να μην παρεξηγηθείς αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ, το μόνο που καταστρέφει η uv είναι κάτι ζωντανό ή έστω κάποια ασταθή μακρομόρια όπως DNA κλπ. :bowdown:

Βέβαια θα σημειώσω αν θες την ερώτηση "τι καταστρέφει-επηρεάζει η uv"

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν γίνεται, δεν μπορείς να καταστρέψεις το Κάλιο, το Μαγνήσιο κλπ, είναι ιόντα και κατ' επέκταση άτομα, η καταστροφή του ατόμου λέγεται ατομική διάσπαση και θες πυρηνική κεφαλή για κάτι τέτοιο, επίσης είχαν ασχοληθεί και οι αλχημιστές με την μετουσίωση των στοιχείων αλλά αυτό μας πάει μακριά.

Βέβαια αν έχεις καταφέρει να καταστρέφεις ιόντα με uv μόλις βρήκαμε ένας νέο τρόπο για αποσκλήρυνση και αφαλάτωση και λύσαμε το παγκόσμιο πρόβλημα νερού! :bowdown:

Πλάκα κάνω και ελπίζω να μην παρεξηγηθείς αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ, το μόνο που καταστρέφει η uv είναι κάτι ζωντανό ή έστω κάποια ασταθή μακρομόρια όπως DNA κλπ. :bowdown:

Βέβαια θα σημειώσω αν θες την ερώτηση "τι καταστρέφει-επηρεάζει η uv"

Οκ ειχα την εντυπωση οτι διασπουσε και τα ιχνοστοιχεια του νερου κ.Καθηγητα :bowdown: Τελικα τι καταστρεφει-επηρεαζει η uv.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ειχα την εντυπωση οτι διασπουσε και τα ιχνοστοιχεια του νερου κ.Καθηγητα :bowdown: Τελικα τι καταστρεφει-επηρεαζει η uv.

Φτου φτου μακρυά από μας τέτοιες "αξιώσεις"... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η φυματίωση των ψαριών είναι μεταδοτική στον άνθρωπο? Και θέλω εμπεριστατωμένη άποψη, καθότι παντού λένε πως είναι, αλλά πρακτικά δεν υπάρχει "θύμα" αυτής της μετάδοσης!

Ευχαριστώ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τι εχει να μας πει για την χρηση προβιοτικων για την καλυτερη υγεια των ψαριων μας , αν υπαρχει καποιο σκευασμα και δοσολογια χρησης.

Link to comment
Share on other sites

Ευθανασία! Υπάρχει διαφορά στα τροπικά και μη ψάρια? Ρωτάω περισσότερο για το θέμα της κατάψυξης. Τι προτείνει?

Link to comment
Share on other sites

να ξερετε πως υπαρχουν πολλααααα μεσογειακα ενυδρεια στη σχολη και σιγουρα πολλες γνωσεις.Αν δειτε τα συστηματα ψυξης νερου και διατηρησης χαμηλης θερμοκρασιας...... :bowdown:

διατυπωστε τις ερωτησεις σας!ολο και κατι θα υπαρχει...

μετραμε μερες......!!!! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

να ξερετε πως υπαρχουν πολλααααα μεσογειακα ενυδρεια στη σχολη και σιγουρα πολλες γνωσεις.Αν δειτε τα συστηματα ψυξης νερου και διατηρησης χαμηλης θερμοκρασιας...... :bowdown:

διατυπωστε τις ερωτησεις σας!ολο και κατι θα υπαρχει...

μετραμε μερες......!!!! :bowdown:

Και πως θα γινει να τα δουμε η να μαθουμε γι αυτα?? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Και από κοντά όποιος ενδιαφέρεται, για τους υπόλοιπους θα προσπαθήσουμε να δώσουμε μια εικόνα με οπτικοακουστικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Και από κοντά όποιος ενδιαφέρεται, για τους υπόλοιπους θα προσπαθήσουμε να δώσουμε μια εικόνα με οπτικοακουστικό υλικό.

ΠΟΥ-ΠΩς-ΠΟΤΕ-και ΓΙΑΤΙ.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΥ-ΠΩς-ΠΟΤΕ-και ΓΙΑΤΙ.... :bowdown:

Έχεις πμ, όποιος άλλος ενδιαφέρεται να δει τις εγκαταστάσεις από κοντά να μην διαστάσει. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

απλα μια διεκρινηση,δεν ειμαστε το τμημα ιχθυοκαλλιεργειων...αυτο το τμημα βρησκετε στο ΤΕΙ του Μεσολογγιου...η ονομασια αυτης της σχολης του ΓΠΑ,που υπαγετε το εν λογο τμημα,τωρα ποια ονομαζετε

Επιστημη Ζωικης Παραγωγης & ΥΔατοκαλλιεργειων...το εν λογο τμημα (τομεας) ονομαζετε υδροβιολογιας,και ο εν λογο καθηγητης ειναι καθηγητης του μαθηματος εφηρμοσμενης υδροβιολογιας και διευθηντης του ομονυμου εργαστηριου

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

απλα μια διεκρινηση,δεν ειμαστε το τμημα ιχθυοκαλλιεργειων...αυτο το τμημα βρησκετε στο ΤΕΙ του Μεσολογγιου...η ονομασια αυτης της σχολης του ΓΠΑ,που υπαγετε το εν λογο τμημα,τωρα ποια ονομαζετε

Επιστημη Ζωικης Παραγωγης & ΥΔατοκαλλιεργειων...το εν λογο τμημα (τομεας) ονομαζετε υδροβιολογιας,και ο εν λογο καθηγητης ειναι καθηγητης του μαθηματος εφηρμοσμενης υδροβιολογιας και διευθηντης του ομονυμου εργαστηριου

ευχαριστω

Σε ευχαριστώ για τη αποσαφήνιση. :bowdown:

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε και τη σελίδα του τμήματος: http://zp.aua.gr/el/content/eH/history

Για τις πιο εξειδικευμένες ερωτήσεις θα προσπαθήσω να έρθω σε επικοινωνία και με άλλους καθηγητές π.χ ιχθυοπαθολογίας κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν θα υπάρξει video καθώς δεν μας δίνεται άδεια από τον διευθυντή του τμήματος και δικαίωμά του, βέβαια μου είπε οτι όποιος θέλει να δει ξεναγηθεί στις εγκαταστάσεις είναι ευπρόσδεκτος, εδώ μπορώ να βοηθήσω και εγώ για τη συννενόηση, συστάσεις κλπ.

Από την επόμενη εβδομάδα κανονίζω ραντεβού με τον καθηγητή για να πάρουμε κάποιες απαντήσεις! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...