Jump to content

ενυδρειο 60 λιτρων


Recommended Posts

γεια σας παιδια ειχα κανει μια παρουσιαση του ενυδρειου μου και πιο παλια.εχω ενα ενα ενυδρειο juwel 60 λιτρων και ειχα πολλα και διαφορα ψαρακια μεσα.τωρα πλεον εχω 16 νεον 2 κορι εναν γλυφτη μικρο και 9 γαριδες.μετρησεις δεν εχω κανει ακομα για να σας πω...παλια ειχα και τρεια φυτα και τωρα εχω μεσα 7 φυτα.σας βαζω μια φωτο οπως ηταν παλια με τα πολλα και διαφορα ψαρακια μου και μερικες πως ειναι τωρα.ολες οι γνωμες σας και οι αποψεις σας δεκτες...ευχαριστω που με ακουσατε...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nickst χαίρομαι που άκουσες τις συμβουλές που σου είχαν δώσει κάποιοι φίλοι εδώ. Θα έλεγα να μας δώσεις λίγες πληροφορίες παραπάνω για το ενυδρείο σου, όπως μετρήσεις, κάθε πότε αλλάζεις νερό και σε τί ποσότητα, αν χρησιμοποιείς αντιχλώριο, τι ταΐζεις τα ψάρια κλπ. Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι τα κόρυ είναι κοπαδόψαρα και χρειάζονται ψιλή άμμο.

:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει! πλακα εχουν τα φινικοδεντρα...

2 παρατηρήσεις να μου επιτρέψεις να κάνω

επειδή ήδη έχεις μεγαλο αριθμο ψαριών για τα λιτρα του ενυδρείου σου μάλλον τα κόρυ θα ελεγα να τα δωσεις κάπου αλλου, πρεπει να είναι μεγαλύτερος ο αριθμος του κοπαδιού. Με το χαλίκι που έχεις βάλει θα καταστρέψουν τα μουστάκια τους με άσχημα αποτελέσματα...

Εαν καταλαβα καλα απο το "νησακι" βγενουν μπουρμπουλιθρες.... αυτο εχει ως αποτελεσμα να χάνεις το πολυτιμο και ελαχιστο για τα φυτά σου CO2... καλυτερα να την κλίσεις !

Καλη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

νερο αλλαζω καθε εβδομαδα το 1/3...ριχνω μετα 5μλ aquatan της sera και ενα καπακι nirtivec της sera καθε εβδομαδα.επισης περναω με το νερο που αφαιρω τα σφουγκαρακια απο το φιλτρο και αλλαζω τον υαλοβαμβακα που εχει.αμμο οπως ειχα πει και σε αλλο θεμα ειχα παλια αλλα το ενυδρειο ηταν θολο και ετσι την αλλαξα και εβαλα το χαλικι...τα γατοπσαρα τα βλεπω οπως παλια συνεχιζουν να ψαχνουν στον πατο...λετε να τα παω πισω?σκεφτομαι να παρω 5 γαριδες ακομα..τα ταιζω μια φορα την ημερα.ριχνω κατι φυλλα που ειναι της tetra pro και για τα γατοπσαρα κατι ταμπλετες της sera viformo.φιλε tsagos σκεφτομαι να τα δωσω τα γατοπσαρα και να παρω καμια γαριδα και ισως και ενα σαλιγκαρι αλλα ειχα παλια και το εβλεπα ετρωγε τα φυτα...κατω απο τον φοινικα εχω ενα συστημα δεν ξερω πως λεγεται που βγαζει οξυγονο με ενα μοτερ που εχω απο εξω που δουλευει.βγαζει μπουρμπουλιθρες στο νερο να καταλαβεις μου ειπαν οτι κανει καλο στα ψαρακια και στα φυτα.επισης καθε μηνα βαζω κατι ταμπλετς στις ριζες των φυτων της τετρα crypto λεγονται ειναι σαν λιπασμα μου ειπαν...ελπιζω να σας βοηθησα...ευχαριστω για τις γνωμες σας παιδια.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τωρα εχω 9 γαριδες αν βαλω ακομα 5-6 μεσα υπαρχει καμια περιπτωση να εχω γεννητουρια?

Link to comment
Share on other sites

για πειτε γνωμες βρε παιδια εσεις που ξερετε καλυτερα....υπαρχει καμια περιπτωση να μου γεννησουν?παντως οι γαριδες ειναι μια χαρα δραστηριες οι πιο πολλες εχουν αλλαξει μεχρι και 3 φορες το δερμα τους απλως επειδη μου μου αρεσουν και ειδικα οι δυο οι κοκκινες που εχω θελω να ξερω ετσι οπως τις εχω και αν προσθεσω ακομα μερικες μεσα θα εχουμε απογγονους?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κανενας δεν ξερει απο γαριδες να μου πει αν μπορει να γεννησουν μεσα στο ενυδρειο μου?

Link to comment
Share on other sites

βεβαιως και μπορουν να γεννησουν οι γαριδες στο ενυδρειο σου, αναλογα βεβαια τι ειδους γαριδες θα φιλοξενησεις.

το πιο ευκολο ειδος και απο τα λεγομενα πολλων απο εδω μεσα ειναι Οι red cherry

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω για την απαντηση φιλε εχω 3 κατακοκκινες red cherry και 6 διαφανες που ειναι δεν θυμαμαι πως λεγονται.μακαρι να γεννησουν.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που ανοιξα καινουργιο θεμα παιδια αν μπορει ας το σβησει καποιος...οπως ειπα μου πεθανε ο γλυφτης και λεω να παρω ενα σαλιγκαρι....τι λετε το σαλιγκαρι θα κανει καλη δουλεια σε θεματα αλγης?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σκεφτομαι μα βγαλω τον βραχο που εχω και να βαλω καμια ριζα μεσα θα ειναι καλυτερα λετε?αυτην θελω να βαλω αλλα δεν εχουν βαλει διαστασεις ακομα....τι λετε?http://www.amazonios.gr/product_info.php?cPath=394_487&products_id=2669

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...