Jump to content

Τελικα παω για F.o - μετρησεις


gante

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους τελικα διαβαζοντας αποφασισα να μην κανω το ενυδρειο μου reef και να το ξενινησω f.o

για να αρχισω απο σχετικα ποιο ευκολο εργο στην αρχη της αλμυρας και να μην βασανιζω αδικα καποιους οργανισμους και φυσικα την τσεπη μου.

Το ενυδρειο ειναι 130λ κυβος με τα παντα στην πλατη του BOYU.

Τρεχει εδω και 15 μερες με ζωντανο βραχο 10kg, 1 βραχο νεκρο που εγινε η βαση, νεκρο αραγωνητ 8cm, 100gr ανθακα seachem και 40gr seachem phosphate/silicate control.

Εχω βαλει eliwell με δυο ανεμηστηρακια και περιμενω τα φλοτερ για την αυτοματη πληρωση.

Απο skimer εχω δυο το ενα ειναι μανισιο και το αλλο μου το χαρισανε (δεν ξερω μαρκα).

Θελω να ρωτησω.

Το skimer αρχισε να βγαζει καφε ζουμι οπου μυριζει ασχημα ειναι καλο η κακο? μηπως να τα δουλεψω και τα δυο μαζι?

Οι μετησεις μου ειναι

Ph 7,8 ppm

Nh 0 mg/l

No2 0 mg/l

No3 10 mg/l

Kh 14,8 dkh

Gh 8 dgh

Po4 0,25 mg/l

Πως τα βλεπεται βαδιζω σε καλο δρομο τι πρεπει να αλαξω και τι αλλα τεστ να παρω?

Την επτασια μπορω να την καταπολεμησω τωρα στο στρωσιμο με ζουμια?

Τι ψαρακια να βαλω για αρχη και μεχρι ποσα με περνει?

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τελικα διαβαζοντας αποφασισα να μην κανω το ενυδρειο μου reef και να το ξενινησω f.o

για να αρχισω απο σχετικα ποιο ευκολο εργο στην αρχη της αλμυρας και να μην βασανιζω αδικα καποιους οργανισμους και φυσικα την τσεπη μου.

Το ενυδρειο ειναι 130λ κυβος με τα παντα στην πλατη του BOYU. στα λιτρα σου λιγες επιλογες για fo

Τρεχει εδω και 15 μερες με ζωντανο βραχο 10kg, 1 βραχο νεκρο που εγινε η βαση, νεκρο αραγωνητ 8cm, 100gr ανθακα seachem και 40gr seachem phosphate/silicate control. μια χαρα

Εχω βαλει eliwell με δυο ανεμηστηρακια και περιμενω τα φλοτερ για την αυτοματη πληρωση. ok

Απο skimer εχω δυο το ενα ειναι μανισιο και το αλλο μου το χαρισανε (δεν ξερω μαρκα).

Θελω να ρωτησω.

Το skimer αρχισε να βγαζει καφε ζουμι οπου μυριζει ασχημα ειναι καλο η κακο? ετσι πρεπει

μηπως να τα δουλεψω και τα δυο μαζι? οχι αφου το ενα κανει δουλεια αστο οπωσ ειναι

.

Οι μετησεις μου ειναι

Ph 7,8 ppm

Nh 0 mg/l

No2 0 mg/l

No3 10 mg/l

Kh 14,8 dkh

Gh 8 dgh

Po4 0,25 mg/l

Nh4, No2 να ειναι 0 , και τα φωσφορικα στο 0 ,τα αλλα ειναι καλα

Πως τα βλεπεται βαδιζω σε καλο δρομο τι πρεπει να αλαξω και τι αλλα τεστ να παρω? σε καλο δρομο εισαι , καλη αρχη

Την επτασια μπορω να την καταπολεμησω τωρα στο στρωσιμο με ζουμια? και βεβαια τωρα που ειναι νωρις .

Τι ψαρακια να βαλω για αρχη και μεχρι ποσα με περνει? κατα την γνωμη μου τα λιτρα σου δεν ειναι για fo αντιθετα για ενα πρωτης ταξεως reeφακι :bowdown:

Σας ευχαριστω.

καλη αρχη φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη φιλε μου

Σε ευχαριστω αλλα το Reef ειναι αρκετα δυσκολο και θελει και να του αφιερωνεις αρκετο χρονο και εγω δεβ τον εχω γι αυτο τον λογο λεω για f.o και απο ψαρια πιστευω δυο και καποιος καθαριστης να ειναι ενταξει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τελικα διαβαζοντας αποφασισα να μην κανω το ενυδρειο μου reef και να το ξενινησω f.o

για να αρχισω απο σχετικα ποιο ευκολο εργο στην αρχη της αλμυρας και να μην βασανιζω αδικα καποιους οργανισμους και φυσικα την τσεπη μου.

Το ενυδρειο ειναι 130λ κυβος με τα παντα στην πλατη του BOYU.

Τρεχει εδω και 15 μερες με ζωντανο βραχο 10kg, 1 βραχο νεκρο που εγινε η βαση, νεκρο αραγωνητ 8cm, 100gr ανθακα seachem και 40gr seachem phosphate/silicate control.

Εχω βαλει eliwell με δυο ανεμηστηρακια και περιμενω τα φλοτερ για την αυτοματη πληρωση.

Απο skimer εχω δυο το ενα ειναι μανισιο και το αλλο μου το χαρισανε (δεν ξερω μαρκα).

Θελω να ρωτησω.

Το skimer αρχισε να βγαζει καφε ζουμι οπου μυριζει ασχημα ειναι καλο η κακο? μηπως να τα δουλεψω και τα δυο μαζι?

Οι μετησεις μου ειναι

Ph 7,8 ppm

Nh 0 mg/l

No2 0 mg/l

No3 10 mg/l

Kh 14,8 dkh

Gh 8 dgh αυτό πως το μέτρησες; :bowdown:

Po4 0,25 mg/l

Πως τα βλεπεται βαδιζω σε καλο δρομο τι πρεπει να αλαξω και τι αλλα τεστ να παρω?

Την επτασια μπορω να την καταπολεμησω τωρα στο στρωσιμο με ζουμια? ναι.βρες κάποιο και δώστες να καταλάβουν

Τι ψαρακια να βαλω για αρχη και μεχρι ποσα με περνει?ψαράκια λίγα,clown,gobys,cardinals,chromis,τέτοια μικρούλια και πανέμορφα.επίσης γαρίδες,σαλιγκαράκια.

Σας ευχαριστω.

Καλή αρχή και από μένα,το gh δεν το μετράμε στο θαλασσινό. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...