Jump to content

Αμμος και υποστρωμα


tsoum

Recommended Posts

Το ξέρω υπάρχει ακριβώς το ίδιο θέμα με ακριβώς τον ίδιο τίτλο εδώ, ωστόσο η "περίπτωσή μου" ειναι κάπως διαφορετική (νομίζω).

Το παιδί ήθελε να κάνει μεγάλο ενυδρείο με φυλλώδη φυτά κτλπ. Εγώ θελω να κανω ενα μικρό φυτεμένο με δυσκολούτσικα φυτάκια και νομίζω πως το υπόστρωμα είναι απαραίτητο....... ή όχι; :bowdown: Νομίζω πως με υγρή λίπανση πιο πολύ άλγη θα μεγαλώνω παρά φυτά.

(σ.σ. τελικά την ιδέα με την beard algae την αφησα. δυσκολο και χρονοβόρο θα'ναι να πετύχω το αποτέλεσμα που θελω.)

(σ.σ.2. με το χρονοβόρο εννοώ μήνες... ίσως και χρόνο :bowdown: )

Σε αυτό το σημείο κάποιοι μπορεί να ξεκινάν να με βαράνε ή να χτυπιούνται, αλλα εγω ακόμα δεν είμαι σίγουρος! :thumbup:

Τα φυτά που θελω να βάλω είναι eleocharis parvula, eleocharis acicularis και pogostemon helferi. Ειδικά τα δυο πρώτα που δεν έχουν φυλλα βασίζονται κυρίως στις ρίζες τους για τη λήψη θρεπτικών συστατικών. Ετσι το υπόστρωμα είναι απαραίτητο.

Απο την αλλη, η μπέζ αμμος μου (t.y. Nikos_Politis :bowdown: ) μου αρέσει πολυ, ταιριάζει με τις πέτρες που έχω, και εκφράζει αυτό που είχα σκεφτεί για το ενυδρειάκι και το σίγουρο είναι οτι θα μπεί.

Μπορεί να ανακατευτεί το υπόστρωμα με την άμμο χωρίς την παρουσία ψαριών; Το ενυδρείο είναι 14 λίτρα και (μπορεί) να φιλοξενεί γαρίδες. Αμα είναι να ανακατευτεί και να καταλήξει ένας αχταρμάς...... Απο την άλλη αξίζει να πέρνω ταμπλέτες και να βάζω συνέχεια; Πολλα $$ ρε παιδί μου!

Επίσης κάτι σχετικά άσχετο: το φιλτράκι μου είναι το κρεμαστό της eheim. Μπορεί να ανακατευει αυτό την άμμο;

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

οχι σε ολα.παλι χαζομαρες σκεφτεσαι τσουμ. :bowdown:

ΥΓ.τσαμπα το μακριναρι που εγραψες.......

Link to comment
Share on other sites

Dld dn xreiazetai, dn anakateuetai me tin amo k dn anadeuetai apo to filtro? Dld na balw g auta ta fyta i oxi?

Sorry g ta greeklish... Kinito...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...