Jump to content

Άσπρο "πράγμα" σε στόμα


Recommended Posts

Αυτό το σημάδι που υπάρχει στο στόμα του zebra fish υπήρχε από πολύ καιρό αλλα ήταν πολύ μικρό και δε φαινόταν χωρίς φως. Τώρα όμως μεγάλωσε.

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01404.JPG

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01408.JPG

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01409.JPG

Τι μπορεί να είναι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το βλέπεις σαν πληγή με ξεφτισμένο το δέρμα ή σαν "όγκο" πάνω στο στόμα του ψαριού?

Καλές οι φωτογραφίες αλλά δεν εστιάζουν στο πρόβλημα, γι'αυτό και ρωτάω! Πρόκειται για το ίδιο ενυδρείο με το Gurami?

Link to comment
Share on other sites

To βλέπω σαν όγκο πάνω στο στόμα του.

Είναι στο ίδιο ενυδρείο αλλά δε νομίζω ότι σχετίζονται καθώς το άρρωστο γκουράμι μπήκε με πληγές στο ενυδρείο μου και το ζεβράκι είχε το σημάδι πριν μπουν τα γκουράμι. Ηταν πολύ μικρό τότε όπως γράφω και παραπάνω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το ειχα και εγω σε 2 νεον.Ειναι βακτηριακη μολυνση και θα το αντιμετωπισεις με το sera baktopur.Εξω απο το κουτακι εχει και μια φωτο με το συγκεκριμενο προβλημα.Αυτο αντιμετωπιζει γενικα και την αποσυνθεση πτερυγιων και στοματος.

Μετα την θεραπεια μη ξεχασεις να βαλεις ανθρακα στο φιλτρο σου.Κατα την θεραπεια δε πρεπει να εχεις ανθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος θα έλεγα bactopur direkt με τη μορφή μπάνιου και όχι σε όλο το ενυδρείο για αρχή. Καθημερινά μπανάκια και καλή/σωστή ποιότητα νερού μέσα στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι αυτός ο όγκος δε βγαίνει μέσα από το στόμα του. Βρίσκεται στην άκρη του κάτω χείλους. Έτσι όπως το βλέπω τώρα φαίνεται σα να έχει υποχωρήσει πάλι εκεί που ήταν... Μέσα στην ημέρα που θα έχει περισσότερο φως θα το ξαναδω και θα ενημερώσω.

Υπενθυμίζω ότι μέσα στο ενυδρείο έχουμε θεραπευτική δόση εκτοζόν.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι αυτός ο όγκος δε βγαίνει μέσα από το στόμα του. Βρίσκεται στην άκρη του κάτω χείλους. Έτσι όπως το βλέπω τώρα φαίνεται σα να έχει υποχωρήσει πάλι εκεί που ήταν... Μέσα στην ημέρα που θα έχει περισσότερο φως θα το ξαναδω και θα ενημερώσω.

Υπενθυμίζω ότι μέσα στο ενυδρείο έχουμε θεραπευτική δόση εκτοζόν.

Ευχαριστώ

Ξεκίνησες τα μπάνια?

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... δεν τα γλιτώνουμε... :bowdown:

Σήμερα δεν πρόλαβα να βγω στο "φαρμακείο".

Από Δευτέρα...

Link to comment
Share on other sites

Από το άρρωστο ζεβράκι κρεμόταν για μία μέρα περίπου διαφανές περίττωμα. Πριν από λίγο του έφυγε αλλά έχει πάλι κάτι σαν άσπρη μάζα στο σημείο. Δυστυχώς ακόμα δεν πήγα για φάρμακα καθώς κι εγώ άρρωστος είμαι...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κάναμε το πρώτο μας μπάνιο και έχουμε κιόλας βελτίωση. Είναι δυνατόν; Το μεγαλύτερο κομμάτι από το ασπράδι στο στόμα έφυγε... Έχει μείνει λίγο. Αυτό που έχει από "πίσω" δεν έφυγε. Θα ξανακάνουμε μπάνιο αύριο. Το ψάρι είναι πιο ήρεμο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κάναμε το πρώτο μας μπάνιο και έχουμε κιόλας βελτίωση. Είναι δυνατόν; Το μεγαλύτερο κομμάτι από το ασπράδι στο στόμα έφυγε... Έχει μείνει λίγο. Αυτό που έχει από "πίσω" δεν έφυγε. Θα ξανακάνουμε μπάνιο αύριο. Το ψάρι είναι πιο ήρεμο.

Ευχαριστώ

Ωραία... :bowdown: Προχωράς με τα μπανάκια κι ενημερώνεις :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ένα ζεβράκι έχει πρησμένη κοιλιά, δεν κινείται πολύ κι αναπνέει γρήγορα. Ακόμη άλλο ζεβράκι(το οποίο είναι χρυσό) του λείπει μια λωρίδα από την ουρά και έχει χάσει λέπια από το κεφάλι και τη ράχη. Τελευταία αυτο με το άσπρο στόμα κυνηγάει πολύ τα υπόλοιπα και γενικά υπάρχουν αψιμαχίες.

Ακόμη από τότε που ξεκίνησα το ενυδρείο είναι από τις ελάχιστες φορές που κινούνται σαν κοπάδι.

Το γκουράμι που έχει την τρύπα στο κάτω πτερύγιο, έχει επίσης χάσει ένα κομμάτι από το πτερύγιο σ' εκείνο το σημείο. Η τρύπα δηλαδή δεν υπάρχει πλέον. Υπάρχει ένα κομμένο πτερύγιο.

Έχω την αίσθηση ότι το ενυδρείο δεν πάει καλά... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ένα ζεβράκι έχει πρησμένη κοιλιά, δεν κινείται πολύ κι αναπνέει γρήγορα. Ακόμη άλλο ζεβράκι(το οποίο είναι χρυσό) του λείπει μια λωρίδα από την ουρά και έχει χάσει λέπια από το κεφάλι και τη ράχη. Τελευταία αυτο με το άσπρο στόμα κυνηγάει πολύ τα υπόλοιπα και γενικά υπάρχουν αψιμαχίες.

Ακόμη από τότε που ξεκίνησα το ενυδρείο είναι από τις ελάχιστες φορές που κινούνται σαν κοπάδι.

Το γκουράμι που έχει την τρύπα στο κάτω πτερύγιο, έχει επίσης χάσει ένα κομμάτι από το πτερύγιο σ' εκείνο το σημείο. Η τρύπα δηλαδή δεν υπάρχει πλέον. Υπάρχει ένα κομμένο πτερύγιο.

Έχω την αίσθηση ότι το ενυδρείο δεν πάει καλά... :bowdown:

Ξεχνάς τα μπάνια και ξεκινάς το φάρμακο ΜΕΣΑ στο ενυδρείο. Φουλ οι αεραντλίες, κόβεις την τροφή!!! ΑΜΕΣΑ!

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που διάβασα το μήνυμά σου είχα κάνει μια αλλαγή νερού 70% περίπου με θεραπευτική δόση εκτοζόν και ετοίμαζα το μπάνιο. Έκανα ακριβώς αυτό που είπες. Πρόσθεσα τη θεραπευτική δόση για τα λίτρα μου και άνοιξα τον αέρα τέρμα. Τώρα τι περιμένουμε; Ακολουθώ τις οδηγίες του baktopur direct;

Ευχαριστώ

ΥΓ.

Θεώρησα ότι τα κομμένα πτερύγια είναι θέμα επιθετικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που διάβασα το μήνυμά σου είχα κάνει μια αλλαγή νερού 70% περίπου με θεραπευτική δόση εκτοζόν και ετοίμαζα το μπάνιο. Έκανα ακριβώς αυτό που είπες. Πρόσθεσα τη θεραπευτική δόση για τα λίτρα μου και άνοιξα τον αέρα τέρμα. Τώρα τι περιμένουμε; Ακολουθώ τις οδηγίες του baktopur direct;

Ευχαριστώ

ΥΓ.

Θεώρησα ότι τα κομμένα πτερύγια είναι θέμα επιθετικότητας.

Ακολουθείς τις οδηγίες. Δεν ταΐζεις κι ενημερώνεις εδώ μέσα για τα καθέκαστα καθημερινά. Προμηθεύσου στο εν τω μεταξύ άνθρακα, Safe Start και ΕΚΤΟΖΟΝ.

Link to comment
Share on other sites

"Προμηθεύσου στο εν τω μεταξύ άνθρακα, Safe Start και ΕΚΤΟΖΟΝ."

Έχω ζωντανά βακτήρια σε αμπούλα(μία μου έμεινε), έχω το μπλε σφουγγάρι του eheim 2210 από τότε που το αφαίρεσα από το φίλτρο και ΕΚΤΟΖΟΝ πήρα προχθές. Πρέπει να πάρω safe start; Η αμπούλα μου δεν αρκεί;

Σήμερα τα ψάρια κινούνται φυσιολογικά εκτός από αυτό με την πρησμένη κοιλιά το οποίο έχει καμπουριάσει και λίγο. Δε φούσκωσε άλλο και ίσως να ξεφούσκωσε και λίγο.

Το ζεβράκι με το άσπρο στόμα έχει χάσει λέπι από τη βάση του κεφαλιού του.

Το άλλο με την κομμένη ουρά και τα χαμένα λέπια στη ράχη, τα σημεία που έχουν χάσει λέπια έχουν πιο κοντινό χρώμα με το υπόλοιπο σώμα ενώ εχθές ήταν σχεδόν άσπρα.

Η πληγή του γκουράμι είναι πιο άσπρη κι έχει πιο ήπιο κόκκινο χρώμα από τις προηγούμενες μέρες.

Λίγες πληροφορίες για την ασθένεια;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι αδυνάτισαν τα ψάρια δεν έχουμε κάποια πρόοδο.

Τα κομμένα πτερύγια και ουρές ξαναμεγαλώνουν;

Πότε θα ταΐσουμε;

Με βλέπω να συνεχίζω θεραπεία.

Εάν κάνω 50% αλλαγή σύμφωνα με τις οδηγίες του baktopur direct τι ποσότητα εκτοζόν θα βάλω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι αδυνάτισαν τα ψάρια δεν έχουμε κάποια πρόοδο.

Τα κομμένα πτερύγια και ουρές ξαναμεγαλώνουν;

Πότε θα ταΐσουμε;

Με βλέπω να συνεχίζω θεραπεία.

Εάν κάνω 50% αλλαγή σύμφωνα με τις οδηγίες του baktopur direct τι ποσότητα εκτοζόν θα βάλω;

Ευχαριστώ

Τάισε μία φορά πριν την αλλαγή νερού. Κάνε αλλαγή νερού και βάλε άνθρακα, αν δεν συνεχίσεις θεραπεία, για 2 μέρες. Μετά ΕΚΤΟΖΟΝ στην προληπτική του δοσολογία.

Φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ κι εμάς να είμαστε σίγουροι για όσα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η μόνη πρόοδος που έχουμε είναι στα λέπια στα ζεβράκια.

Μερικές φωτογραφίες...

Κοντά στο ραχιαίο πτερύγιο φαίνεται το άσπρο κομμάτι απ' όπου λείπει λέπι

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01435.JPG

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01437.JPG

Εδώ φαίνεται ένα διαφανές περίττωμα

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01438.JPG

Η πληγή του γκουράμι

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01440.JPG

Από κάποια ψάρια τα σημάδια που φαίνονται στις πρώτες φωτογραφίες έχουν φύγει. Από το στόμα του όμως όχι εντελώς αλλά ούτε και έχει μεγάλη βελτίωση.

Η πληγή του γκουράμι εξαπλώνεται. Το εκτοζόν φαίνεται πως δεν το πιάνει. Μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσουμε κάτι άλλο; Τι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΚΤΟΖΟΝ συνέχισε να το χρησιμοποιείς καθότι μπορεί να προλάβει δευτερογενείς λοιμώξεις. Baktopur direct κατά τ'άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν περιμένουμε βελτίωση για το γκουράμι;

Ευχαριστώ

Για το Γκουράμι απλά περιμένουμε κι ελπίζουμε. Ότι κάνουμε είναι για καλό του, αλλά σε τέτοιες καταστάσεις πιθανόν να μας βγει και αρνητικό. Απ'το να περιμένουμε και να μη κάνουμε κάτι, καλύτερα να προσπαθήσουμε. Επίσης, πιθανόν να σε έχουν χτυπήσει πάνω από μία ασθένειες, οπότε... Απλά ήλπιζε για το καλύτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω εγώ το γκουράμι δεν έχει καμία ελπίδα εκτός από θαύμα.

Τα ζεβράκια δείχνουν και σημάδια βελτίωσης οπότε ελπίζουμε κιόλας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το γκουράμι έβγαλε και σ' άλλα σημεία πληγές ή έχει ανασηκωμένα λέπια.

Τα ζεβράκια φαίνονται καλά εκτός από εκείνο που είχε πρησμένη κοιλιά. Φαίνεται να ξεπρήστηκε αλλά είναι πολύ απομονωμένο. Το μεγάλο ασπράδι στο στόμα δεν υποχωρεί...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι οι τελευταίες σου κινήσεις από φάρμακα, αλλαγές κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...