Jump to content

Άσπρο "πράγμα" σε στόμα


Recommended Posts

Ακολουθώ τις οδηγίες του baktopur direct.

Εχθές έκανα αλλαγή 50% και έβαλα κανονική δόση baktopur direct για τα λίτρα μου και προληπτική ΕΚΤΟΖΟΝ.

Δεν ταΐζω και έχω τον αέρα ανοιχτό τέρμα. Δηλαδή τάισα λίγο πριν την αλλαγή νερού. Νομίζω ότι θα κάνω διάλειμμα γιατί φοβάμαι μήπως κάνω μεγάλη ζημιά στη βιολογία μου.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έκανα αλλαγή νερού 50% και έβαλα άνθρακα. Έριξα θεραπευτική δόση εκτοζόν και θα συνεχίσω μόνο με αυτό. Το baktopur μάλλον δε βοήθησε. Έχω κι άλλο ψαράκι πρησμένο. Το πρήξιμο είναι προς το στήθος και μυτερό, δεν είναι ακριβώς στην κοιλιά όπως όταν παρατρώνε.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως περασες πολλα,και το ιδιο και τα ψαρακια σου.

συνεχισε απλως με εκτοζων προληπτικα και μην τρομαζεις με το παραμικρο συμπτωμα που τυχον βλεπεις...

στο τελος το αγχος για το αν πανε ολα καλα θα σε κανει να κουραστεις με το χομπι μας.

παντα φιλικα

κωστας. ;)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως περασες πολλα,και το ιδιο και τα ψαρακια σου.

συνεχισε απλως με εκτοζων προληπτικα και μην τρομαζεις με το παραμικρο συμπτωμα που τυχον βλεπεις...

στο τελος το αγχος για το αν πανε ολα καλα θα σε κανει να κουραστεις με το χομπι μας.

παντα φιλικα

κωστας. ;)

Πραγματικά είναι δύσκολη η περίπτωσή σου και σίγουρα έχεις ταλαιπωρηθεί! Κουράγιο και υπομονή. Εγώ κάποτε μέσα σε 3-4 μέρες έχασα ένα σχεδόν ολόκληρο 300άρι ενυδρείο... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Έχω συνηθίσει στην ιδέα ότι μπορεί να πεθαίνουν ένα ένα και δε με στενοχωρεί πλέον. Αυτό που μου τη δίνει κυριολεκτικά είναι ότι δε μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος. Επίσης φοβάμαι μήπως έχω κάτι το μεταδοτικό στο ενυδρείο και ότι ψάρι και να βάλω θα αρρωσταίνει. Το χειρότερο που περνάει από το μυαλό μου είναι ότι θα χρειαστεί να ξαναστήσω το ενυδρείο από την αρχή. Αυτό μάλλον θα με κάνει να εγκαταλείψω λόγω έλλειψης χρόνου.

Όσο για τώρα, σε 3 μέρες θα βγάλω τον άνθρακα(νομίζω αχρηστεύεται; ) και θα συνεχίσω με θεραπευτική δόση εκτοζόν σύμφωνα με τις οδηγίες του παρασκευαστή(4 κουταλιές καθημερινά διαλυμένες σε νερό ενυδρείου) για όσο ζει το γκουράμι(το οποίο δε βλέπεται πλέον).

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθειά σας.

Έγινε επεξεργασία - Bubbles
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το γκουράμι μας άφησε εχθές...

Αλλά η ζωή συνεχίζεται. Είχαμε γεννητούρια από τις γαρίδες!!! ;)

Επιτέλους κάτι καλό συνέβη στο ενυδρείο...

Το baktopur direct δε δούλεψε για το γκουράμι με το άσπρο στόμα. Τι άλλο θα μπορούσα να δοκιμάσω;

Ευχαριστώ

Στέλιος

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα... Αλλά προσπάθησες και αυτό είναι το σημαντικότερο. Κάνε ένα ρεζουμέ με τα ψάρια που έχεις μέσα και τα προβλήματα που έχεις, καθώς και τις διαδικασίες που έχεις ακολουθήσει από φαρμακευτικές αγωγές και ρουτίνες (αλλαγές νερού και πόσο, τάισμα) για να κάνουμε μία ανακεφαλαίωση ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Θα ξεκινήσω από τότε που πήρα το ενυδρείο.

Αρχικά έβαλα 5 ζεβράκια και μετά άλλα 5. Από αυτά είχαμε 4 θανάτους. Το ένα το πήραμε με πρόβλημα, βαριανάσαινε από τη στιγμή που μπήκε στη σακούλα αλλά δεν υποψιαστήκαμε λόγω απειρίας. Ένα άλλο καμπούριασε λίγο μετά λίγο έσιαξε μετά ξανακαμπούριασε πολύ και κάποια στιγμή απομονώθηκε και σταμάτησε να τρώει. Τα άλλα δύο απομονώθηκαν και σταμάτησαν να τρώνε. Κανένα από αυτά δεν είχε κάποιο εξωτερικό σημάδι. Να προσθέσω ότι το ένα από αυτά μάλλον το καμπούρικο είχε κάνει και απόπειρα αυτοκτονίας αλλά το πρόλαβα και το ξαναέριξα μέσα.

Μετά βάλαμε άλλα τρία και μετά άλλα τρία. Το ένα αυτοκτόνησε, δεν το προλάβαμε. Το άλλο απομονώθηκε και σταμάτησε να τρώει. Το άλλο καμπούριασε και σταμάτησε να τρώει και το τελευταίο είχε επίσης απομονωθεί και σταμάτησε να τρώει. Τα δύο τελευταία είχαν και ελαφρώς πρησμένη κοιλιά.

Αφού μπήκαν τα ζεβράκια βάλαμε ένα dwarf gourami κι ένα honey gourami. Το dwarf από τη στιγμή που μπήκε στο ενυδρείο είχε πληγές και μας άφησε σύντομα. Πολύ αργότερα εμφάνισε και το άλλο γκουράμι πληγές και είχε την ίδια κατάληξη εχθές.

Είναι τραγικό. Έχουμε 50% θνησιμότητα σε ζεβράκια που θεωρούνται και εύκολα ψάρια και 100% σε γκουράμι! Μόνο τα φυτά, τα σαλιγκάρια κι οι γαρίδες περνάνε καλά.

Για τα γκουράμι αρχίσαμε να χορηγούμε ΕΚΤΟΖΟΝ αφού κάναμε πρώτα μπάνιο στο πρώτο γκουράμι χωρίς κάποιο σημαντικό αποτέλεσμα. Νομίζω πως καθυστερήσαμε αρκετά γι' αυτό και δεν απέδωσε.

Δεν ανέφερα για ένα ζεβράκι ότι είχε στο στόμα ένα μικρό άσπρο σημάδι το οποίο το αγνοήσαμε μέχρι που μεγάλωσε. Τότε το κάναμε μπάνιο με baktopur direct και μετά αφού παρατηρήσαμε και στα υπόλοιπα κάποια άσπρα σημάδια στην πλάτη σα να λείπουν λέπια και κάποια αποκόλληση ουράς(η οποία τώρα έχει ξαναμεγαλώσει) και μια φουσκωμένη κοιλιά χρησιμοποιήσαμε baktopur direct και στο ενυδρείο κόβοντας την τροφή και ανοίγοντας τον αέρα. Κατά τη διάρκεια της θεραπείας είχαμε πολλά διαφανή περιττώματα. Μετά από μία εβδομάδα το σημάδι από το στόμα δεν υποχώρησε. Προχθές Κυριακή, έβαλα άνθρακα στο ενυδρείο και πρόσθεσα μια αμπούλα ζωντανά βακτήρια κι έτσι σταμάτησα τη θεραπεία. Τον άνθρακα θα τον αφαιρέσω αύριο Τετάρτη. Αυτή τη στιγμή έχω μόνο 8 ζεβράκια μέσα τα οποία προς το παρόν συμπεριφέρονται φυσιολογικά. Έχουν όρεξη και εξωτερικά έχουμε μόνο ένα άσπρο σημάδι στο στόμα.

Θα ήθελα να αναφέρω ότι τα ζεβράκια σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις συμπεριφέρθηκαν σα κοπάδι. Πάντα κινούνται ανεξάρτητα και μάλιστα έχουν αρκετές "αψιμαχίες". Πλευρίζονται, τεντώνουν τα πτερύγια και κινούνται κυκλικά.

Με προβλημάτισε ένα άρθρο που διάβασα εδώ στο forum που λέει ότι όταν συνεχώς μετράμε 0 NO3 τότε κάποια βακτήρια έχουν αλλάξει τροφή και απελευθερώνουν βλαβερές ουσίες επειδή καταναλώνουν κάποια άλλη ουσία(δε μπορώ να το βρω τώρα...). Μετά το στρώσιμο όλα τα προϊόντα του αζώτου είναι πάντα 0. Από φυτά έχω ανούμπιες μια βαλισνέρια και δυο πτερόπους.

Επίσης έχω υψηλό pH. Με υγρό τεστ api μου δίνει >7.6 και με tetra 8-8,5. Το νερό της βρύσης με tetra λέει 8-8,5 ενώ με το api ~7.6. Τι μπορεί να ανεβάζει το pH;

Αυτά τα λίγα.

Συγγνώμη για το μέγεθος αλλά τα είπα σχεδόν όλα!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω υψηλό pH. Με υγρό τεστ api μου δίνει >7.6 και με tetra 8-8,5. Το νερό της βρύσης με tetra λέει 8-8,5 ενώ με το api ~7.6. Τι μπορεί να ανεβάζει το pH;

Ετσι ειναι το νερο στη Θεσσαλονκη.

Καταλληλο για αφρικανικο ενυδρειο, σαλιγγαρια, γαριδες και ζωοτοκα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι το νερο στη Θεσσαλονκη.

Καταλληλο για αφρικανικο ενυδρειο, σαλιγγαρια, γαριδες και ζωοτοκα.

Εγώ ξέρω ότι το νερό της Θεσσαλονίκης έχει γύρω στο 7,5 όπως βγάζει και το api. Έχω μπερδευτεί...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι το νερό της Θεσσαλονίκης έχει γύρω στο 7,5 όπως βγάζει και το api. Έχω μπερδευτεί...

Ευχαριστώ

Οντως υπαρχουν για καποιες περιοχες στη θεσσαλονικη με τετοιο πεχα (νομιζω Πολιχνη, Ρετζικι) αλλα αν κανεις αναζητηση στο φορουμ θα δεις οτι οι αναφορες δειχνουν για γενικα ψηλες τιμες σε πεχα και σκληροτητες. Διπλοτσεκαρε το λοιπον.

Μερικες σχετικες συζητησεις

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry260354

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...F1%E9&st=20

Link to comment
Share on other sites

Θα ψαχτώ λίγο για Α/Ο.

Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας το το ζεβράκι με το άσπρο στόμα κάνει λευκά περιττώματα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πάει και το ζεβράκι με το άσπρο σημάδι στο στόμα...

Έχω μείνει με επτά ζεβράκια και βλέπουμε...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Διαφανα περιττωματα ασχημα μαντατα. :)

Τα υπολοιπα πως ειναι?

Θυμησε μου εχει αλλο ζωντανο μεσα το ενυδρειο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα εχουν διάφανα περιττώματα ;

Link to comment
Share on other sites

Άλλα ζωντανά μόνο σαλιγκάρια και γαρίδες red cherry.

Για τα άλλα ψάρια δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Εάν δω κάτι θα ενημερώσω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε φάρμακο που θα χρησιμοποιήσεις έχει τις δικές του οδηγίες. Τουλάχιστον εγώ έτσι έκανα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Το μπάνιο όταν γίνεται, πόσα λεπτά διαρκεί; και πόσα μπάνια την ημέρα θέλει;

Μία φορά την μέρα είναι καλά... Το πόσο θα διαρκέσει εξαρτάται και από το μείγμα νερό-φάρμακο. Συνήθως προτείνω την διπλάσια ποσότητα από αυτή που αναφέρει το φάρμακο (αυτό εξαρτάται και από την περίπτωση) για μπάνιο και διάρκεια 20-30 λεπτά. Μετά τίθεται και θέμα θερμοκρασίας που αλλάζει στο δοχείο του μπάνιου!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πλέον με 7 ζεβράκια σε 100 λίτρα όπως γράφω και πιο πάνω. Μετά από τόσες αρρώστιες φοβάμαι να ξαναβάλω ψάρια αλλά και το θεωρώ χαζό να μένω έτσι. Θέλω να βάλω πάλι γκουράμι και ζεβράκια.

Υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορεί ασθένεια στο ενυδρείο;

Σκέφτομαι να περιμένω λίγο καιρό πρώτα μήπως και εμφανιστεί κάτι πάλι και ύστερα να ξαναδοκιμάσω.

Διάφανα περιτώματα δεν ξαναείδα. Παρακολουθώ.

Εσείς μετά από τόσες ασθένειες τι θα κάνατε;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα τουλαχιστον για 1 μηνα να μην βαλεις τιποτε.μετα σιγα-σιγα το βλεπεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μόλις παρατήρησα ακόμα ένα ζεβράκι με άσπρο στίγμα στο στόμα. Είναι πάρα πολύ μικρό το στίγμα αλλά μοιάζει με το άλλο όταν το είχα πρωτοπαρατηρήσει.

Είναι μύκητας;

Μπορεί να μεταδίδεται από ψάρι σε ψάρι και με ποιον τρόπο;

Για το άλλο δοκιμάσαμε baktopur direct χωρίς αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ

Στέλιος

Link to comment
Share on other sites

Sera Omnipur μέσα στο ενυδρείο βάση οδηγιών!
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο κατάλαβα από τις οδηγίες βάζω την ποσότητα για τα λίτρα μου μία μόνο φορά και περιμένω να δω βελτίωση. Σωστά;

Το Columnaris είναι μεταδοτικό και στη διακόσμηση. Με το sera omnipur θα καθαρίσει όλο το ενυδρείο ή μόνο τα ψαράκια;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...