Jump to content

Μειωμενη Ροη Φιλτρου


Giannhs21

Recommended Posts

Ενας Φιλος εχει ενα εσωτερικο φιλτρο και συγκεκριμενα το Fluval 2 Plus Και εδω και μια εβδομαδα εχουμε παρατηρησει οτι εχει μειωθει κατα πολυ η ροη του φιλτρου... Δηλαδη απο εκει που το νερο "πεταγωτανε" απο την εξοδο του φιλτρου πλεον απλα κυλαει με πολυ λιγη ταχυτητα... Το εχουμε καθαρισει παντου.. μεσα στην υποδοχη της (Φτερωτης αν δεν κανω λαθος) Το εχουμε δοκιμασει χωρις τα σφουγκαρια αλλα παλι το ιδιο... Το φιλτρο τρεχει 3-4 χρονια περιπου

Υπαρχει περιπτωσει να φταιει κατι? η απλα αρχισε να τα "φτυνει" ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου... :bowdown:

Το φίλτρο τρέχει μόνο του ή είναι συνδεδεμένο κάπου; τί θέλω να πώ...

Εγώ έχω το fluval 405 και έτρεχε μιά χαρά ,απο την στιγμή που το συνέδεσα στο ψυκτικό...τα έφτυσε γιατί πλέον είχε μία σωλήνα μαζί με του ψυκτικού περίπου 2,5 μέτρα ενώ ο κατασκευαστής το δίνει μέχρι 1.2 απο το φίλτρο μέχρι την εξαγωγή του...

Τί υλικά έχει μέσα;

όπ τώρα είδα ότι είναι εσωτερικό...δέν έχει ρυθμιστή ροής;

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

όπ τώρα είδα ότι είναι εσωτερικό...δέν έχει ρυθμιστή ροής;

Εχει αλλα δεν αλαζει κατι ειτε κλειστος ειναι ειτε ανοιχτος... Το εχω δοκιμασει και μονο με την αντλια χωρις το δοχειο με τα σφουγγαρια και παλι το ιδιο... Σαν να εχει μειωσει τις στροφες του το μοτερακι ... Γινετε ομως κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Ισως ο μαγνήτης πάλιωσε (αν γίνεται κατι τετοιο :bowdown:)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρισκεις ακρη, λυσε την κεφαλη τελειως (και απο πανω, το καπακι) και καθαρισε τη καλα.

Βαλε καμια φωτο κανενα ενα βιντεο να δουμε τι τρεχει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρισκεις ακρη, λυσε την κεφαλη τελειως (και απο πανω, το καπακι) και καθαρισε τη καλα.

Βαλε καμια φωτο κανενα ενα βιντεο να δουμε τι τρεχει.

Ακρη δεν βλεπω να βρισκω...

Φωτογραφιες και βιντεο θα βαλω αυριο γιατι το φιλτρο ειναι ενος φιλου μου...

Το εχουμε λυσει σαν αυτη την φωτο που βρηκα σε αυτο τοLink

th_2007-03-19_004522_1_aa_Fluval_2_b.jpg και το εχουμε καθαρισει παρα πολυ καλα οπου μπορουσαμε.

Οταν λες να λυσω την κεφαλη ενοεις να την ανοιξω εντελως και να καθαρισω μεσα εκει που καταληγει το καλωδιο? Αν ναι, μετα αμα το ξανακλεισω θα ειναι ακομα στεγανο ή μπορει να εχω καμια διαρροη και να τρεχω;

Ισως ο μαγνήτης πάλιωσε (αν γίνεται κατι τετοιο unsure.gif)

Υπαρχει τετοια περιπτωση; εχει συμβει σε κανεναν κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο αντικατασταθηκε με καινουριο και τωρα ειναι ολα οκ !

Μου εχει μεινει η απορια ομως... Μπορει να μειωθει η ροη ενος φιλτρου απο την εξασθενηση του μαγνητη(της φτερωρης?);

Link to comment
Share on other sites

Ο μαγνήτης δεν παλιώνει, αν φαγωθεί η φτερωτή μειώνεται η ικανότητά της να μεταφέρει το νερό, αν βρεις ανταλλακτικό δοκίμασέ το, είναι συνηθισμένη συντήρηση φίλτρων.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο αντικατασταθηκε με καινουριο και τωρα ειναι ολα οκ !

Μου εχει μεινει η απορια ομως... Μπορει να μειωθει η ροη ενος φιλτρου απο την εξασθενηση του μαγνητη(της φτερωρης?);

Πιο πολύ πιστεύω πως ενδεχωμένος μπούκωσε ο κάδος με τα υλικά ή η κεφαλή,όπως αναφέρθηκε.

Ελπίζω να αντικαταστάθηκε πάντως με εξωτερικό φίλτρο :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ πιστεύω πως ενδεχωμένος μπούκωσε ο κάδος με τα υλικά ή η κεφαλή,όπως αναφέρθηκε.

Ελπίζω να αντικαταστάθηκε πάντως με εξωτερικό φίλτρο smile.gif

Και εγω ετσι νομιζα οτι μπουκωσε και το καθαρισα και το ξανακαθαρισα και μετα το ξανακαθαρισα αλλα τιποτα :bowdown: . Αντικατασταθηκε με ενα Eheim Aquaball εσωτερικο αυτο με τα τρια καλαθακια δεν θυμαμαι το μοντελο. 90 λιτρα ειναι το ενυδρειο...

Ο μαγνήτης δεν παλιώνει, αν φαγωθεί η φτερωτή μειώνεται η ικανότητά της να μεταφέρει το νερό, αν βρεις ανταλλακτικό δοκίμασέ το, είναι συνηθισμένη συντήρηση φίλτρων.

Κοιταξαμε σε κανα δυο μαγαζια αλλα δεν βρηκαμε την συγκεκριμενη μονο καποιες juwel kai eheim...

Link to comment
Share on other sites

Επίσς το συγκεκριμένο φίλτρο έχει ενα ρυθμιστή ροής..... Για τσεκαρέ το κρυφά απο τον φίλο σου μην κοπανάει το κεφάλι του! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Επίσς το συγκεκριμένο φίλτρο έχει ενα ρυθμιστή ροής..... Για τσεκαρέ το κρυφά απο τον φίλο σου μην κοπανάει το κεφάλι του! :bowdown:
:bowdown: Το εχει κανει

...δέν έχει ρυθμιστή ροής;
Εχει αλλα δεν αλαζει κατι ειτε κλειστος ειναι ειτε ανοιχτος...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...