Jump to content

ΥΨΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ


Recommended Posts

καλησπερα.τι κανετε τις τελευταιες μερες που η θερμοκρασια εχει ανεβει αισθητα?στο 120αρι μου απο 26 C πηγα στους 29 και να δουμε που θα φτασουμε. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αφαιρώ τους θερμοστάτες και άν χρειαστεί βάζω ανεμηστήρες... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.Εχω τα ιδια λιτρα με τον HUSKY και το θερμομετρο εχει κολλησει στους 29.Βγαζοντας τον θερμοστατη δεν ειδα διαφορα...!!!Πως θα την βγαλουμε περα το καλοκαιρι με τις 40αρες?...οεοοο...? :thumbup:

Καμια ιδεα υπαρχει...?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα,

εγώ αφήνω ανοιχτο το καπάκι όλο το καλοκαίρι και η θερμοκρασία δύσκολα ξεπερνάει τους 30, βέβαια εξαρτάται και απο το χώρο.

Οι απώλειες σε νερό είναι περίπου 1-1,5 λίτρο την ημέρα στο 180άρι μου.

Πρόσφατα ρώτησα για chiller, κοστίζει πάνω απο 500 e και είναι και πολύ

ογκώδη αν και είναι η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Aνεμιστήρες στο χώρο με τις λάμπες 24 ώρες το 24ωρο και η θυερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από 28.5 βαθμούς. Στα χειρότερα θα μπουν ανεμιστήρες και στο καπάκι του sump. Πάντως έχω γύρω στα 3-4 λίτρα εξάτμιση τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντος, μήπως υπάρχει κανένα αξιόπιστο και απλό σύστημα αναπλήρωσης του χαμένου νερού ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο 120αρι μου carrefour έβαλα 2 ανεμιστηράκια να χτυπούν το νερό και με αναμμένες όλες τις λαμπες (120W) έχω -2 βαθμούς περίπου από την θερμοκρασία του χώρου. Σε 48 ωρες είχα περιπου 5 λιτρα εξάτμιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το καλοκαιρι σβηνω τον θερμοστατη και τιποτε αλλο.Η θερμοκρασια γυρω στους 27.Ουτε παρατηρω εξατμιση του νερου (ελαχιστη)!Μηπως κατι δεν εχω καταλαβει? :o

Τι θερμοκρασια εχετε στο σπιτι? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο βγάζεις το θερμαντήρα από το ενυδρείο, αφού έτσι κι αλλιώς είναι απενεργοποιημένος. Από κει και πέρα, για να μη δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις, η εξάτμιση που προκαλούν τα ανεμιστηράκια πρέπει να συμπληρώνεται νερό είτε από ΑΟ είτε απιονισμένο (??) από σούπερ μάρκετ ώστε να μην εκτιναχθεί στα ύψη η σκληρότητα. Εγώ στους δίσκους άνοιγα το καπάκι και πολλές φορές τα βράδια λειτουργούσαν και οι θερμαντήρες (28°C θερμοκρασία νερού) και στο ριφ σήκωνα το καπάκι και η θερμοκρασία το πολύ 27.4°C Τα ανεμιστηράκια είναι καλή λύση (και φθηνή) με την προυπόθεση ότι συμπληρώνεις το νερό καθημερινά!

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ένας κλιματιζόμενος χώρος θα λύση το πρόβλημα!

Δεν είναι δύσκολο να έχεις το κλιματιστικό στους 28 C - Κρύο!

Το νερό δεν θα ξεπεράσει αυτό το οριο και δεν υπάρχει και εξάτμιση νερού!

Εξάλλου τα κλιματιστικά είναι πιο φτηνά απο τοναπαραίτητο εξοπλισμό!

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος!

Ευχριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ένας κλιματιζόμενος χώρος θα λύση το πρόβλημα!

Δεν είναι δύσκολο να έχεις το κλιματιστικό στους 28 C - Κρύο!

Το νερό δεν θα ξεπεράσει αυτό το οριο και δεν υπάρχει και εξάτμιση νερού!

Εξάλλου τα κλιματιστικά είναι πιο φτηνά απο τοναπαραίτητο εξοπλισμό!

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος!

Ευχριστώ!

23420[/snapback]

Αυτο λεω και εγω.Στο σπιτι μου η θερμοκρασια δεν ξεπερναει τους 26-27 βαθμους, λογω κλιματιστικων...Εσεις δεν ζεστενεστε????? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Aν ζεσταινομαστεεε...... :thumbup::o:thumbdown: !!!

Ομως δεν παιζει κλιματιστικο απο το πρωι μεχρι το βραδυ.Κατ'αρχην το πρωι οι περισσοτεροι δουλευουν.... :lmao:

Επειτα,κατα ποσο ειναι θεμιτη η αυξομειωση της θερμοκρασιας καθε μερα..?

Το πρωι 30 και το βραδυ 26 π.χ.

Δεν επηρεαζει τα ψαρακια..?

Link to comment
Share on other sites

RE GUYS exo exo mia ali aporia an valo anemistira sto kapaki den tha exo provlima me tin posotita idratmon pou logika tha sigentrononte ston anemistira. :thumbup::o

Link to comment
Share on other sites

RE GUYS exo exo mia ali aporia an valo anemistira sto kapaki den tha exo provlima me tin posotita idratmon pou logika tha sigentrononte ston anemistira. :thumbup:  :o

23452[/snapback]

Εγώ δεν είχα πρόβλημα. Βασικά δεν πρόσεξα ποτέ να έχουν μαζευτεί υδρατμοί. Υποθέτω πως μπορούν να μαζευτούν μόνο τις ώρες που δε λειτουργούν τα ανεμιστηράκια, αλλά στη δική μου περίπτωση που λειτουργούν μόνο τις ώρες που ανάβουν οι λάμπες δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Τα αιρ κοντίσιον δε νομίζω ότι είναι βολική λύση λόγω του μεγάλου κόστους. Είναι κρίμα να ανάβει το αιρ κοντίσιον 24 ώρες όταν πάνω απο τις μισές ώρες λείπω απο το σπίτι.

Τα ανεμιστηράκια όντως έχουν μεγάλη εξάτμιση..

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες λογο της ζεστης η θερμοκρασια στο ενυδρειο μου εχει φτασει τους 28,5 βαθμους και σε μενα.. Αν εβαζα ενα μπουκαλακι νερο, μικρο,στην καταψυξη και αφου παγωσει το εβαζα μεσα στο ενυδρειο?λετε να ειχαν προβλημα τα ψαρακια μου :thumbup::o ?

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Εμένα πάντως η θερμοκρασία σήμερα είναι 26ο, προς το παρόν δεν κάνω κατι. Φαντάζομαι οτι παιζει ρόλο το κατα ποσο είναι ζεστό το σπιτι, σε ποιό σημείο είναι το ενυδρείο κτλ.

Τη μέθοδο με το μπουκάλι νερό από την κατάψυξη την έχω ακούσει, αναρωτιέμαι όμως αν δημιουργεί προβλήματα ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Εμένα πάντως η θερμοκρασία σήμερα είναι 26ο, προς το παρόν δεν κάνω κατι. Φαντάζομαι οτι παιζει ρόλο το κατα ποσο είναι ζεστό το σπιτι, σε ποιό σημείο είναι το ενυδρείο κτλ.

Τη μέθοδο με το  μπουκάλι νερό από την κατάψυξη την  έχω ακούσει, αναρωτιέμαι όμως αν δημιουργεί προβλήματα ή οχι.

23462[/snapback]

Δεν ξέρω πόσο θα κατεβάζει τη θερμοκρασία και αν μπορείς να πετύχεις σταθερές συνθήκες με αυτό τον τρόπο.

Το κυριότερο, όμως, για εμένα είναι ότι δε μπορείς να είσαι κάθε φορά με ένα μπουκαλάκι πάνω απο το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Aν ζεσταινομαστεεε...... :thumbup:  :o  :thumbdown: !!!

Ομως δεν παιζει κλιματιστικο απο το πρωι μεχρι το βραδυ.Κατ'αρχην το πρωι οι περισσοτεροι δουλευουν.... :lmao:

Επειτα,κατα ποσο ειναι θεμιτη η αυξομειωση της θερμοκρασιας καθε μερα..?

Το πρωι 30 και το βραδυ 26 π.χ.

Δεν επηρεαζει τα ψαρακια..?

23436[/snapback]

Ναι, εχεις δικιο.Δεν το ειχα σκεφτει!Συγνωμη!Στο δικο μου σπιτι ειναι παντα καποιος και ετσι η θερμοκρασια σπανια να "ξεφυγει"!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Φίλοι

Εγώ εφαρμόζω εδώ και χρόνια τα ανεμηστηράκια στα ενυδρεία των δίσκων. Έχω εξωτερικό θερμοστάτη, τον οποίο έχω ρυθμίσει με διαφορά θερμοκρασίας (differential) στους 0,2 του βαθμού, ώστε να μην λειτουργούν συνέχεια. Με τον τρόπο αυτό έχω την λιγότερη δυνατή εξάτμιση και δεν κυνδυνεύουν τα ενυδρεία από υπερβολική πτώση θερμοκρασίας κατά τη διάρκεια της νύχτας, ειδικά τώρα στην αρχή του καλοκαιριού, όπου οι διαφορές θερμοκρασιών ημέρας και νύχτας είναι μεγάλες.

Όσο για τους υδρατμούς δεν έχω πρόβλημα γιατί αυτή την εποχή στο σπίτι, έχω πάντα κάποιο παράθυρο (ή περισσότερα), ανοιχτά.

Φυσικά εννοείται ότι το νερό που χάνεται από την εξάτμιση, συμπληρώνεται πάντα από Α/Ο.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντος, μήπως υπάρχει κανένα αξιόπιστο και απλό σύστημα αναπλήρωσης του χαμένου νερού ?

23405[/snapback]

Υπάρχουν πολύ καλά και αξιόπιστα συστήματα συμπλήρωσης νερού, με ηλεκτρονικούς αισθητήρες, τα οποία μπορείς να τα αναζητήσεις στα ενυδρειακά καταστήματα εσωτερικού ή εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Αν εβαζα ενα μπουκαλακι νερο, μικρο,στην καταψυξη και αφου παγωσει το εβαζα μεσα στο ενυδρειο?λετε να ειχαν προβλημα τα ψαρακια μου :thumbup:  :o ?

23460[/snapback]

Ο πάγος σε μπουκάλι είναι μια καλή λύση αλλά θα πρέπει να τον αντικαθιστάς μόλις λιώσει. Όταν όμως θα λείπεις ή όταν θα κοιμάσαι τι θα γίνεται?

Μην μας διαφεύγει ότι οι μεγάλες αυξομειώσεις τις θερμοκρασίας κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν είναι και ότι καλύτερο για τους οργανισμούς. Καλύτερα λοιπόν να έχουμε μια σχετικά υψηλή θερμοκρασία, αλλά σταθερή, παρά να ανεβαινοκατεβαίνει συνέχεια.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια αεραντλια ρυθμιζομενη και οταν δω οτι ανεβηκε η θερμοκρασια, απλα την βαζω στο φουλ και ετσι περιοριζεται καπως η υψηλη θερμοκρασια.

Οταν χρησιμοποιω το A/C δεν υπαρχει προβλημα, απλα οπως ειπαν οι προλαλησαντες, ειναι ασκοπο να το εχεις αναμμενο ολη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Φίλοι

Εγώ εφαρμόζω εδώ και χρόνια τα ανεμηστηράκια στα ενυδρεία των δίσκων. Έχω εξωτερικό θερμοστάτη, τον οποίο έχω ρυθμίσει με διαφορά θερμοκρασίας (differential) στους 0,2 του βαθμού, ώστε να μην λειτουργούν συνέχεια. Με τον τρόπο αυτό έχω την λιγότερη δυνατή εξάτμιση και δεν κυνδυνεύουν τα ενυδρεία από υπερβολική πτώση θερμοκρασίας κατά τη διάρκεια της νύχτας, ειδικά τώρα στην αρχή του καλοκαιριού, όπου οι διαφορές θερμοκρασιών ημέρας και νύχτας είναι μεγάλες.

Όσο για τους υδρατμούς δεν έχω πρόβλημα γιατί αυτή την εποχή στο σπίτι, έχω πάντα κάποιο παράθυρο (ή περισσότερα), ανοιχτά.

Φυσικά εννοείται ότι το νερό που χάνεται από την εξάτμιση, συμπληρώνεται πάντα από Α/Ο.

Φιλικά Νίκος

23483[/snapback]

Δεν υπάρχει άλλη λύση πιο οικονομική και αξιόπιστη εκτός από αυτή. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Φίλοι

Εγώ εφαρμόζω εδώ και χρόνια τα ανεμηστηράκια στα ενυδρεία των δίσκων. Έχω εξωτερικό θερμοστάτη, τον οποίο έχω ρυθμίσει με διαφορά θερμοκρασίας (differential) στους 0,2 του βαθμού, ώστε να μην λειτουργούν συνέχεια. Με τον τρόπο αυτό έχω την λιγότερη δυνατή εξάτμιση και δεν κυνδυνεύουν τα ενυδρεία από υπερβολική πτώση θερμοκρασίας κατά τη διάρκεια της νύχτας, ειδικά τώρα στην αρχή του καλοκαιριού, όπου οι διαφορές θερμοκρασιών ημέρας και νύχτας είναι μεγάλες.

Όσο για τους υδρατμούς δεν έχω πρόβλημα γιατί αυτή την εποχή στο σπίτι, έχω πάντα κάποιο παράθυρο (ή περισσότερα), ανοιχτά.

Φυσικά εννοείται ότι το νερό που χάνεται από την εξάτμιση, συμπληρώνεται πάντα από Α/Ο.

Φιλικά Νίκος

23483[/snapback]

Sorry κιολας :thumbdown: αλλα επειδη ειμαι και λιγακι νεος στον χωρο,οταν λεμε Α/Ο ενοουμε απιονισμενο νερο?

το κλασσικο δηλ.μπιτονακι που βρισκουμε απο σουπερ μαρκετ μεχρι βενζιναδικα και ειναι για σιδερα και ψυγεια?? :o:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...