Jump to content

προβλημα με αλγη και σωματιδια στο νερο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Ασχολούμαι μερικά χρόνια με τα ενυδρεία και τον τελευταίο χρόνο τρέχω ένα φυτεμένο 90 λίτρων. Δεν έχω ενασχοληθεί ποτέ ξανά με γλυκό νερό, στο παρελθόν είχα στο ίδιο ενυδρείο ένα mini-reef για 3 χρόνια. Το πρόβλημα μου είναι το εξής, άλγη( staghorn algae http://www.aquariumalgae.blogspot.com/ )πάνω στα φύλα απ τα φυτά και σωματίδια στο νερό, όπου έχει δημιουργηθεί εδώ και 2 μήνες και δεν λέει να φύγει τελείως. Το νερό τώρα πια έχει φτιάξει κατά 70% και η άλγη έχει σχεδόν φύγει, αλλά τα περισσότερα φυτά δεν πάνε καλά ,αρκετά καταστράφηκαν τελείως.

Η θεραπεία που ακλούθησα ήταν algostop depot της tetra (χάπια) και στο εξωτερικό φίλτρο (eheim 2213) έβαλα(από πάνω προς τα κάτω) υαλοβάμβακα zeolite βιοσπόγκος denilit βιοσπόγκος μακαρόνι. Επίσης έκοψα όλα το αρρώστα γεμάτα άλγη φύλα, όπου για κάποιο λόγο ήταν όλα από ένα σημείο κ πάνω, δηλαδή υπήρχε μια νοητή γραμμή όπου από εκεί κ κάτω όλα το φύλα ήταν οκ. Στο ενυδρείο εχω 2 Τ8 λάμπες, μια 18 watt άσπρη και μια 25 watt ροζ με κάτοπτρο. Το νερό το μετρώ με στικακια και οι τιμές είναι, ph 7,6 / kh 6 / ch 19 / no2 0 / no3 25. κάθε εβδομάδα βάζω excel και τελευταία έβαλα κ ένα tetra plant co2 optimat μπας κ πάρουν τα πάνω τους πάλι. Στο έδαφος έχω μονό χαλίκι. Η ερώτηση μου είναι πώς να προχωρήσω από δω και περά? Ότι λάθη διακρίνετε στο στήσιμο πείτε τα μου γιατί ακόμα στο ψάξιμο είμαι.Εγώ έλεγα για αρχή να βγάλω σταδιακά τον zeolite και denilit και να βάλω substrate pro της eheim. Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο, ότι άλλες πληροφορίες χρειάζονται μου λέτε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...