Jump to content

Κοραλλινη ή αλγη?


like

Recommended Posts

post-6944-1264097793_thumb.jpgΘα ηθελα να μαθω αν ειναι κοραλλινη κυανο ή καποιο αλλο ειδως αλγης Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

post-6944-1264097793_thumb.jpgΘα ηθελα να μαθω αν ειναι κοραλλινη κυανο ή καποιο αλλο ειδως αλγης

για να ειμαι πιο σωστος ειναι κυανο βακτηριο και οχι κοραλλινηκη αλγη

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα μπορουσα να μαθω την λυση του προβληματος?

βεβαιως φιλε μου

1)σωστη ( καλη ) οξυγονωση

2) καλη κυκλοφορια

3) μηδενικα φωσφορικα

4) αλλαγη , αντικατασταση. παλαιων λαμπων , κυριως ακτινικων.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω οτι 1 μηνα το ενυδρειο δουλευε με 2 μπλε λαμπες,1 ασπρη ενω ή αλλες δυο λαμπες ηταν για τροπικο και χθες αλλαχθηκαν και μπηκαν οι σωστες..Επισης το βραδυ εξαφανιστηκε απο τον αραγωνιτη το κυανο ενω οταν αναψαν τα φωτα μετα απο καποιες ωρες ξαναεμφανισηκε..το κακο ειναι οτι πανω στον βραχο αναπτυσεται καθως σε καποια κομματια βραχου βλεπω μικρες φουσκαλες οξυγονου και αυτο εμφνιζεται στα ψηλα κομματια βραχου..

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω οτι 1 μηνα το ενυδρειο δουλευε με 2 μπλε λαμπες,1 ασπρη ενω ή αλλες δυο λαμπες ηταν για τροπικο και χθες αλλαχθηκαν και μπηκαν οι σωστες..Επισης το βραδυ εξαφανιστηκε απο τον αραγωνιτη το κυανο ενω οταν αναψαν τα φωτα μετα απο καποιες ωρες ξαναεμφανισηκε..το κακο ειναι οτι πανω στον βραχο αναπτυσεται καθως σε καποια κομματια βραχου βλεπω μικρες φουσκαλες οξυγονου και αυτο εμφνιζεται στα ψηλα κομματια βραχου..

ποσες λαμπες εχεις αυτη την στιγμη στο ενυδρειο σου ?? σε συνολο

το κυανο ενφανιζεται σε ολο το ενυδρειο και στων αραγωνιτη αλλα και στο βραχο , οι φουσκαλες οξυγωνου εμφανιζωνται λογω του οτι φωτοσυνθετη.

Link to comment
Share on other sites

5 λαμπες...2 μπλε και τρεις ασπρες οι οποιες ειναι ολες καινουργιες

πολυ καλα !! για θαλασσινο φανταζομαι !!

εφαρμοσε και οσα σου ανεφερα παραπανω και ολα θα πανε καλα.

οι λαμπες για το τροπικο ειναι ενας σοβαρος λογος εκρηξης του κυανοβακτηριου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Όσο άσχημο και τραγικό και αν σου φαίνεται το κυανοβακτήριο είναι κάτι πολύ συνηθισμένο ειδικά σε νέα ενυδρεία ή σε ενυδρεία που αντιμετωπίζουν κάποια ανισορροπία (φωσφορικά, παλιά φώτα κτλ)... όπως βλέπεις και μόνος σου όταν σβήνουν τα φώτα εξαφανίζεται και κάπως έτσι θα εξαφανιστεί και όταν ακολουθήσεις τις οδηγίες που σου έδωσε ο Πάνος παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει σοβαρή περίπτωση να ταλαιπωρηθεί ο φίλος μας και να μην δείαποτελέσματα σχετικά γρήγορα,ας έχει στο μυαλό του, ότι μπορεί να καταφύγει στο τέλος σε θεραπεία μέσω ChemiClean και να ησυχάσει.Προσωπικά την ακολούθησα αφού είχα δοκιμάσει τα πάντα και δουλειά δεν γινόταν.

Μία και μόνο φορά έκανα την θεραπεία και περισσότερο απο ένα χρόνο τώρα κυανό δεν έχω δεί ξανά ούτε γιά δείγμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει σοβαρή περίπτωση να ταλαιπωρηθεί ο φίλος μας και να μην δείαποτελέσματα σχετικά γρήγορα,ας έχει στο μυαλό του, ότι μπορεί να καταφύγει στο τέλος σε θεραπεία μέσω ChemiClean και να ησυχάσει.Προσωπικά την ακολούθησα αφού είχα δοκιμάσει τα πάντα και δουλειά δεν γινόταν.

Μία και μόνο φορά έκανα την θεραπεία και περισσότερο απο ένα χρόνο τώρα κυανό δεν έχω δεί ξανά ούτε γιά δείγμα.

καλησπερα γιαννη,

το ενυδρειο σου τοτε ηταν σκοκαρισμενο η οχι ?? και αν ναι με τι κοραλλια ???

Έγινε επεξεργασία - panosk
Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει σοβαρή περίπτωση να ταλαιπωρηθεί ο φίλος μας και να μην δείαποτελέσματα σχετικά γρήγορα,ας έχει στο μυαλό του, ότι μπορεί να καταφύγει στο τέλος σε θεραπεία μέσω ChemiClean και να ησυχάσει.Προσωπικά την ακολούθησα αφού είχα δοκιμάσει τα πάντα και δουλειά δεν γινόταν.

Μία και μόνο φορά έκανα την θεραπεία και περισσότερο απο ένα χρόνο τώρα κυανό δεν έχω δεί ξανά ούτε γιά δείγμα.

Μπορεις να εξηγησεις τη συγκεκριμενη θεραπεια;

Εχω κι εγω κυανο και ανησυχω

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι??

http://www.amazonios.gr/product_info.php?m...roducts_id=2674

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα μου προτινανε της Αquamedic to antired..μολις το εβαλα στο ενυδρειο και ηδη μετα απο μια ωρα βγαινουν στην επιφανια μικρα κομματακια απο το κυανο βακτηριο..Μετα απο 4 ωρες πρεπει να ξαναπροσθεσω αλλη μια δοση..θα σας στειλω αυριο τα αποτελεσματα..Ελπιζω να ειναι καλα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα μου προτινανε της Αquamedic to antired..μολις το εβαλα στο ενυδρειο και ηδη μετα απο μια ωρα βγαινουν στην επιφανια μικρα κομματακια απο το κυανο βακτηριο..Μετα απο 4 ωρες πρεπει να ξαναπροσθεσω αλλη μια δοση..θα σας στειλω αυριο τα αποτελεσματα..Ελπιζω να ειναι καλα..

Κατα ποσο επηρεαζει τα κοραλλια;

Link to comment
Share on other sites

Κατα ποσο επηρεαζει τα κοραλλια;

Το antired σίγουρα επηρεάζει σαλιγκάρια και γαρίδες..Στράτο chemiclean δοκίμασε αυτό εκανα και εγώ και ήσύχασα,λίγο ακριβό αλλα θαυματουργό!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και οι οδηγιες αλλα και στο μαγαζι μου ειπαν οτι δεν ενοχλει τα κοραλια...Απο οτι διαβασα μονο τα ψαρια μπορει να ενοχληθουν αλλα ειναι δυσκολο..Αλλα καλυτερα να περιμενεις να σου πω τα αποτελεσματα γιατι μπορει να ειναι καλυτερη η χρηση του chemiclean

Link to comment
Share on other sites

Παντως πιστευω οτι ο κυριως παραγοντας του κυανοβακτηριου ειναι οι λαμπες!!!!!!!!Καθως σε μενα το βραδυ εξαφανιζεται και την ημερα ξαναεμφανιζεται...Απλα στην δικη μου περιπτωση το λαθος ηταν οι χρησιμοποιουσα για ενα μηνα λαθος λαμπες,

Link to comment
Share on other sites

ChemiClean παιδιά...όπως σας είπα πρίν.Δοκιμασμένο απο πολλούς και ασφαλές και με άμεσα αποτελέσματα.

Οταν το χρησιμοποίησα είχα αρκετά ψάρια και λίγα μαλακά κοράλια,και δεν κατάλαβαν τίποτε.

Η χρήση του,είναι ακριβώς όπως περιγράφεται στην προηγούμενη παραπομπή site.

Ακολουθήστε ακριβώς τις οδηγίες χρήσης και δεν θα έχετε πρόβλημα.Τώρα κατά πόσο μπορεί να βλάψει ακροπορες και υπόλοιπα συναφή είδη δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Παντως πιστευω οτι ο κυριως παραγοντας του κυανοβακτηριου ειναι οι λαμπες!!!!!!!!Καθως σε μενα το βραδυ εξαφανιζεται και την ημερα ξαναεμφανιζεται...Απλα στην δικη μου περιπτωση το λαθος ηταν οι χρησιμοποιουσα για ενα μηνα λαθος λαμπες,

Συμφωνώ απόλυτα, αλλάζοντας λάμπες, και με καλές τις υπολοιπες παραμέτρους σε 5-6 μέρες φεύγει από ώριμα ενυδρεία...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σημερα το μεσημερι ανοιξα παλι τα φωτα και ειχε φυγει απο τον αραγωνιτη καθως και απο τα βραχια το κυανο βακτηριδιο.

Μπορω να πωοτι εμεινα αρκετα ευχαριστημενος απο το προιον της aquamedic καθως δεν ενοχληθηκαν ουτε τα κοραλια ουτε τα ψαρια καθως και ουτε ενα σαληγκαρι...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σημερα το μεσημερι ανοιξα παλι τα φωτα και ειχε φυγει απο τον αραγωνιτη καθως και απο τα βραχια το κυανο βακτηριδιο.

Μπορω να πωοτι εμεινα αρκετα ευχαριστημενος απο το προιον της aquamedic καθως δεν ενοχληθηκαν ουτε τα κοραλια ουτε τα ψαρια καθως και ουτε ενα σαληγκαρι...

Τι κοραλια εχεις μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...