Jump to content

Ερώτηση για Labido!!!


Vogias

Recommended Posts

Χαιρετώ τους Αφρικάνους του forum μας!!!

Επειδή ειμαι ασχετως με τα μέρη σας θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι :bowdown: .

Γίνεται απο γένα των κίτρινων Labido να βγουν μερικά ψάρια κίτρινα και κάποια αλλα διαφορετικου είδους?Είχα την πρώτη μου επαφη με την Αφρικη όταν στησαμε ενα ενυδρείο σε έναν φίλο εγω και ο parisMJT(κολλητός μου και μέλος του forum) πριν λίγους μήνες με κίτρινα Labido!!!Αυτά μέχρι σήμερα εχουν κάνει τρεις γέννες συνολικά και στην δεύτερή τους γέννα, μερικά ψαράκια βγήκανε κίτρινα και λίγα απο αυτά βγήκανε καπως έτσι:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=29065

Να σας πω οτι τα ψαράκια ειναι μικρά ακομα (περίπου 5-6cm) και δεν εχουν πάρει το τελικό τους χρώμα(φαντάζομαι)!!!Θα με ενδειέφερε πολύ να μου πείτε την αποψή σας πανω σε αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο καλώς ήρθες στην Αφρική. Τα Labido ήταν μόνα τους στο ενυδρείο ή υπήρχαν και άλλα ψάρια μαζί;

:bowdown:

Εντελως μονα τους!!!

Αν θυμαμαι καλα είχαμε βάλει 8 ψάρια στην αρχη και τώρα αντε μέτρα τα :bowdown: !!!

Υ.Γ.: Το ενυδρειο ειναι περίπου 380 λίτρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στον αρσενικό εξέχουν απο το κεφάλι δύο κάτι σαν...κέρατα :bowdown:

Σοβαρά

Το μόνο που υποθέτω είναι υπολοιπόμενο γονίδιο από προηγούμενη διασταύρωση με συγγενές είδος

Αλλιώς τι;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που υποθέτω είναι υπολοιπόμενο γονίδιο από προηγούμενη διασταύρωση με συγγενές είδος

Αλλιώς τι;

Και μένα σε κάτι τέτοιο πάει το μυαλό μου!!!

Για να διευκρινίσω κάτι, τα ψαράκια δεν έχουν ακριβώς το ιδιο χρώμα του ψαριού της φωτογραφίας!Απλά το σώμα τους έχει κάποιες σκούρες κάθετες γραμμες στον χρωματισμό του ψαριού της φωτογραφίας!

Δυστυχώς δεν έχω και φωτογραφίες να σας δείξω τι εννοώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στον αρσενικό εξέχουν απο το κεφάλι δύο κάτι σαν...κέρατα :bowdown:

Σοβαρά

Το μόνο που υποθέτω είναι υπολοιπόμενο γονίδιο από προηγούμενη διασταύρωση με συγγενές είδος

Αλλιώς τι;

Καλησπέρα κι από ΄μένα, απ' όσο ξέρουμε τα ψάρια προήλθαν από ιδιώτη εκτροφέα- χομπίστα, ο οποίος έκανε εκτροφή μόνο τα εν λόγω Labido. Αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μας περιγράφει ο φίλος είναι διαφορετικό απο αυτό που μας έδειξε εδώ. Αν δεν δούμε μια φωτογραφία από το ψάρι, απλά μαντεύουμε.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες θα παω να βγάλω οποτε μπορέσω για να σας δείξω τι εννοω!!! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι που μας δειχνει ο φιλος στη φωτο,φυσικα και δεν εχει σχεση με labido και ο μονος λογος που το εβαλε ειναι να παρουμε μια γευση του χρωματος που εννοει.

Φιλε μου προσπαθησε να ανεβασεις μια καλη φωτογραφια των ψαριων για τα οποια μας μιλησες. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι στο θέμα αφού ο parisMJT έβγαλε κάποιες φωτογραφίες καθώς σε μένα τα ψάρια δεν πόζαραν ;) !!!

Οι φωτογραφίες βέβαια δεν είναι πολύ καλές γιατί είναι απο κινητό αλλα η διαφορά φαίνεται.

Σ' αυτήν την φώτο φαίνεται η διαφορά με τους γονείς

04022010192.jpg

και δύο φώτο μόνο του:

04022010199.jpg

05022010205.jpg

Νομίζω ότι κάποιος"παππούς" η "γιαγιά" του ψαριού ήταν άλλο είδος Labido

Περιμένω τις απόψεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμα ρωτισεις τον εκτροφεα αποπου πηρατε και τα Labido, πιθανων να το εχει ξαναδει το εργο! Απο απλα θεωρητικα γενετικης και χωρις να εχω εμπειρια καμια πανω σαυτο το ειδος,αντιλαμβανομαι κατι σαν παρουσια υπολειπομενου(ας το πουμε ετσι)γονιδιου που εκφραζεται στον πληθυσμο των απογονων σε μικρη αναλογια! Εντονο φαινομενο στη φυση, τωρα στον ενυδρειακο χωρο δεν ξερω αν στις εκτροφες επιλεγουν "καθαρα" δλδ επικρατη ατομα ετσι ωστε να εχουμε και κοινους φαινοτυπικα απογονους! Πανεμορφο παντως και το "ξεχωριστο" Labido!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο όποτε και αν έχεις την δυνατότητα, θα ήθελα να δώ μια πιο καθαρή φωτογραφία του ψαριού και επίσης θα μ'ενδιέφερε να μάθω εαν έχετε παρατηρήσει κάποια διαφορά στην συμπεριφορά του σε σχέση με τα υπόλοιπα.

;)

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει παλιότερα σε ενα ενυδρείο με Ν.Leleupi, μετα απο πολλές γέννες, τα ψάρια να χάνουν σιγά σιγά το χρώμα τους σαν να ξεθωριάζουν......Ο ιδιοκτήτης πίστευε οτι αυτό συνέβει επειδή τα ψάρια αναπαράγονταν συνεχώς απο την ίδια οικογένεια.....δηλαδή ζευγάρωνε συνέχεια "αδερφακια" και τα κρατουσε ώσπου να γεννήσουν......και πάλι απ'την αρχή........

Στην παραπάνω περίπτωση όμως το χάσιμο του χρώματος ήταν εμφανές σε όλα τα ψάρια.....στην περίπτωση με τα Labido ειναι αρκετά παράξενο........ ;)

Link to comment
Share on other sites

Η ομομεικτική κατάπτωση συμβαίνει αφού ζευγαρώσουμε αδέλφια, τα παιδιά τους μεταξύ τους, τα εγγόνια τους μεταξύ τους κλπ και χρειάζεται να γίνει για αρκετές γενιές για να αρχίσουμε να βλέπουμε προβλήματα.

Η συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία, το χαρακτηριστικό αυτό μπορεί να είναι απλά αποτέλεσμα συνδυασμού 2 γονιδίων που δίνουν διαφορετικό χρώμα αλλά χρειάζονται το ένα τ' άλλο για να εκφραστούν στο ψάρι.

Το να μην δώσει αυτό το ψάρι απογόνους είναι μια προφύλαξη ώστε να μειωθούν οι πιθανότητες να εκφραστεί ξανά το γονίδιο, αυτό βέβαια μόνο αν το χαρακτηριστικό είναι γενετικό και όχι επίκτητο (επίκτητο=αποτέλεσμα επίδρασης περιβάλλοντος και όχι DNA)

Link to comment
Share on other sites

Η ομομεικτική κατάπτωση συμβαίνει αφού ζευγαρώσουμε αδέλφια, τα παιδιά τους μεταξύ τους, τα εγγόνια τους μεταξύ τους κλπ και χρειάζεται να γίνει για αρκετές γενιές για να αρχίσουμε να βλέπουμε προβλήματα.

Η συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία, το χαρακτηριστικό αυτό μπορεί να είναι απλά αποτέλεσμα συνδυασμού 2 γονιδίων που δίνουν διαφορετικό χρώμα αλλά χρειάζονται το ένα τ' άλλο για να εκφραστούν στο ψάρι.

Το να μην δώσει αυτό το ψάρι απογόνους είναι μια προφύλαξη ώστε να μειωθούν οι πιθανότητες να εκφραστεί ξανά το γονίδιο, αυτό βέβαια μόνο αν το χαρακτηριστικό είναι γενετικό και όχι επίκτητο (επίκτητο=αποτέλεσμα επίδρασης περιβάλλοντος και όχι DNA)

Γιώργο, αν όμως η εμφάνιση αυτού του χρώματος οφείλεται πράγματι σε συνδυασμό δύο γονιδίων που εμφανίζεται μία στις τόσες (χιλιάδες ή εκατομμύρια φορές) και αν το ψάρι είναι απόλυτα φυσιολογικό και όχι αποτέλεσμα υβριδισμού ή επανεμφάνισης γονιδίου υβριδισμού σε επόμενη γενιά, τότε γιατί να μην έχει το "δικαίωμα" ή τη δυνατότητα τέλος πάντων να αναπαραχθεί και αυτό - αν μπορεί; Άλλωστε λογικά στους απογόνους του (με βάση τα παραπάνω) δεν θα αναμένεται να εμφανιστεί το ίδιο "πρόβλημα". Η διαφορά είναι δικαίωμα δεν είναι ; :)

(ακόμη και στα ψάρια).

Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα είναι κάτι σχετικό, στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι σχετικό με την εγωιστική τάση του ανθρώπου για χρώμα και ομοιογένεια, εγώ ως Γιώργος θα το άφηνα να αναπαραχθεί γιατί πιστεύω στην ολοκληρωμένη ζωή κάθε οργανισμού, κάποιος εκτροφέας θα το πέταγε γιατί θα του χάλαγε το χρώμαι και την ομοιογένεια τα οποία πληρώνονται από την κοινωνία.

Υγιές να είναι... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...