Jump to content

Προετοιμασία για ενυδρείο δίσκων


georgym

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Νέο μέλος όπως καταλάβατε αλλά με την υπόσχεση πως δε θα σας πρήξω με επίμονες ερωτήσεις σε θέματα που ήδη έχετε ξεκαθαρίσει. Διαβάζοντας προσεκτικά αρκετές συζητήσεις σας μου μπήκε και μένα η έμμονη ιδέα να αρχίσω με δίσκους. 'Εμπειρία έχω αρκετή από ενυδρεία χωρίς όμως να έχω εμβαθύνει όπως αρκετοί από εσάς γι αυτό ζητώ και βοήθεια. Λοιπόν... επί του θέματος.... Θα ήθελα να ξεκινήσω με σωστά και σταθερά βήματα τη διαδικασία γι αυτό και ρωτώ τι ενυδρείο μου προτείνετε να φτιάξω (εννοώ τις τρεις διαστάσεις του και το πάχος γιαλιού) από 1,50 έως και 2 μέτρα μήκος σε συνάρτηση πάντα με τη φροντίδα του και το... οικονομικό θέμα. Υπάρχει κάποια ιδανική σχέση μεταξύ των πλευρών ή είναι θέμα αισθητικής και χώρου που διαθέτεις; Θα ήθελα τέλος να μου προτείνετε κάποια βιβλία σχετικά με δίσκους που θα με βοηθήσουν να μπω στο νόημα ώστε να μη χρειάζεται να σας ενοχλώ με ερωτήσεις χιλιοειπωμένες. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

μιλωντας σχετικα με τις διαστασεις του ενυδρειου θα πρεπει να σκεφτεις το κοστος των φιλτρων οπου οι περισσοτεροι θα σου προτεινουν να βαλεις 2 φιλτρα . Επειδη 240-300 λιτρα ειναι λιγα για δισκους ( ασχετος οτι εγω εχω 240 :bowdown: ) οσο ποιο μεγαλο τοσο το καλυτερο ( θα πρεπει να σκεφτεις τις αλλαγες σου , Την οσμωση που θα παρεις για να μπορεις να κανεις τις αλλαγες σου , για βιβιλια δεν ξερω εγω καποιο .Αλλα πιστευω οτι μεσα στα φορουμ κρυβεται αρκετη γνωση οπου θα μπορουσες να την βρεις καθως και να σου λυθουν αρκετες ερωτησεις ρωτοντας :bowdown:

Καλως Ηρθες

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες φίλε στην δισκοπαρέα!

Το μήκος που αναφέρεις είναι ικανοποιητικό(''μακρυνε το,όσο σε παίρνει!).Το πλάτος και το ύψος βρίσκονται καλύτερα σε αρμονία μεταξύ τους,πχ 60*60.Φυσικά δεν είναι πααραιτητο να συμβαδίζουν απόλυτα.Θα σου πρότεινα να δώσεις 60 cm πλάτος και 70 cm ύψος.(καθαρές διαστάσεις,χωρις το πάχος των τζαμιών,φωτιστικα,κόντρες).

Για φίλτρανση προτείνω sump!Δες μια συζήτηση σχετική εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...546&hl=sump

Πολύ καλό βιβλίο είναι το Bleher's Discus :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω στα λογια του φιλου δημητριου παραπανω πως εκτος του σαμπ που για μενα ειναι μαλλον απαραιτητο για τον ογκο του ενυδρειου θα φροντισεις να υπαρχει κοντα στο ενυδρειο υδρευση-αποχετευση καθως και ολος ο εξοπλισμος για χρηση νερου απο α/ο,οπου και εκει θα ειναι περισσοτερο τα περισσοτερα σου εξοδα συντηρησης(καταναλωση νερου και χρηση ιχνοστοιχειων και ηλεκτρολυτων).

καλη συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες φίλε στην δισκοπαρέα!

Το μήκος που αναφέρεις είναι ικανοποιητικό(''μακρυνε το,όσο σε παίρνει!).Το πλάτος και το ύψος βρίσκονται καλύτερα σε αρμονία μεταξύ τους,πχ 60*60.Φυσικά δεν είναι πααραιτητο να συμβαδίζουν απόλυτα.Θα σου πρότεινα να δώσεις 60 cm πλάτος και 70 cm ύψος.(καθαρές διαστάσεις,χωρις το πάχος των τζαμιών,φωτιστικα,κόντρες).

Για φίλτρανση προτείνω sump!Δες μια συζήτηση σχετική εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...546&hl=sump

Πολύ καλό βιβλίο είναι το Bleher's Discus :bowdown:

Κατ' αρχήν ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον κι εγώ υπόσχομαι απ' τη μεριά μου να μη καταχραστώ το χρόνο σας ρωτώντας πολλά πράγματα ταυτόχρονα. Λοιπόν... επειδή θέλω να το πάω όπως προείπα βήμα-βήμα και επειδή το πρώτο μου μέλημα είναι η κατασκευή του ενυδρείου και η τοποθέτηση σ' ένα έπιπλο, θα ήθελα αν γνωρίζετε να μου πείτε τι χώρους να προβλέψω να αφήσω στο έπιπλο για φίλτρα και οτιδήποτε άλλο όταν μιλάμε για ενυδρείο 2 μέτρων με 60 φάρδος και 70 ύψος. Υπολογίστε και την τελειομανία μου σ' όλα αυτά ώστε να μου μιλήσετε για το ιδανικό. Ευχαριστώ και πάλι...

Υ.Γ. Μήπως υπάρχει κανένα βιβλίο στα ελληνικά για δίσκους ή καμιά μετάφραση;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον κι εγώ υπόσχομαι απ' τη μεριά μου να μη καταχραστώ το χρόνο σας ρωτώντας πολλά πράγματα ταυτόχρονα. Λοιπόν... επειδή θέλω να το πάω όπως προείπα βήμα-βήμα και επειδή το πρώτο μου μέλημα είναι η κατασκευή του ενυδρείου και η τοποθέτηση σ' ένα έπιπλο, θα ήθελα αν γνωρίζετε να μου πείτε τι χώρους να προβλέψω να αφήσω στο έπιπλο για φίλτρα και οτιδήποτε άλλο όταν μιλάμε για ενυδρείο 2 μέτρων με 60 φάρδος και 70 ύψος. Υπολογίστε και την τελειομανία μου σ' όλα αυτά ώστε να μου μιλήσετε για το ιδανικό. Ευχαριστώ και πάλι...

Υ.Γ. Μήπως υπάρχει κανένα βιβλίο στα ελληνικά για δίσκους ή καμιά μετάφραση;

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις sump 1.20*50*50=300lt(και παραπάνω δεν βλάπτει :bowdown: ).Η βάση να έχει ύψος 1 μέτρο,ώστε να έχεις πολύ χώρο απο κάτω για το sump-να το δουλευεις και ευκολα-και αρκετο αποθηκευτικό χώρο.

Βιβλιο στα ελληνικά δεν μου έρχεται κάτι...(τα δικά μου είναι σε γερμανικά ή αγγλικά).

Ας ακούσουμε όμως και άλλες γνώμες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις sump 1.20*50*50=300lt(και παραπάνω δεν βλάπτει :bowdown: ).Η βάση να έχει ύψος 1 μέτρο,ώστε να έχεις πολύ χώρο απο κάτω για το sump-να το δουλευεις και ευκολα-και αρκετο αποθηκευτικό χώρο.

Βιβλιο στα ελληνικά δεν μου έρχεται κάτι...(τα δικά μου είναι σε γερμανικά ή αγγλικά).

Ας ακούσουμε όμως και άλλες γνώμες :bowdown:

Λοιπόν φίλε Δημήτρη... περιηγούμενος σε πολλές σελίδες στο διαδύκτιο κατάλαβα πως όλη η ιστορία είναι το φίλτρο sump. Δεν είχα ποτέ τέτοιο πράμα γι αυτό και προσπάθησα να καταλάβω περί τίνος πρόκειται. Μέσα στα πολλά διάβασα πως οι αναλογίες του σε σχέση με το ενυδρείο πρέπει να είναι περίπου το 1/3. Μου προτείνεις αρκετά μεγαλύτερο αλλά προφανώς κάτι θα ξέρεις για να το λες. Καταλαβαίνω λοιπόν πως μάλλον θα έπρεπε να ξεκινήσω απ' την κατασκευή του sump και μετά να προχωρήσω στα υπόλοιπα. Μήπως θα μπορούσες να με κατευθύνεις στην κατασκευή του με κάποιο σχεδιάκι ή αν έχεις κανένα καλό σύνδεσμο για να μελετήσω; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματιά για ανάλογα θέματα και κατασκευές στο θεματικο DIY στο ακόλουθο λινκ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=56

Και τα ξαναλέμε,αφότου θα έχεις πάρει αρκετές ιδέες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...