Jump to content

Ένας ακόμη νέος στην παρέα .... με πολλές απόριες.


nikosia7

Recommended Posts

Γεια σας κι από μένα.

Το όνομά μου είναι Νίκος, 38 ετών και ζω στην Αθήνα.

Έχω έναν μονομάχο σε 20 λίτρα δύο χρόνια περίπου χωρίς προβλήματα και μετά από πάρα πολύ διάβασμα στο forum, από χθές είναι κάτοχος ενός juwel record 600 (περίπου 50 λίτρα καθαρά), διαμορφωμένο όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία, με θερμοκρασία 27ο C.

Ακόμα δεν έχω μετρήσεις καθώς περιμένω να μου παραδοθούν τα υγρά test της API (5 σε 1) και να ξεκινήσω τη διαδικασία του στρωσίματος.

post-17436-1264345316_thumb.jpg

Έχετε να προτείνετε κάτι όσον αφορά το στήσιμο, όσο είναι νωρίς ακόμα? Μερικά μεγάλα φυτά για πίσω κέντρο? σε κοκκινωπό χρώμα?

Χρησιμοποιώ από την πρώτη στιγμή DIY CO2 και φωτοπερίοδο με χρονοδιακόπτη 10 ώρες ημερησίως. Να αλλάξω τη λάμπα της juwel 15w άμεσα σε κάτι άλλο, ή να περιμένω 6-8 μήνες που έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να αλλαχθεί? Να βάλω τον ανακλαστήρα της juwel? Τα σφουγγάρια πρέπει να τα αλλάζω τόσο συχνά όσο λέει το manual?

Χρησιμοποίησα αντιχλώριο Nutrafin και jbl ferropol. Δεδομένου ότι έβαλα υπόστρωμα dennerle deponitxit (όλα μου τα έδωσαν από το petshop) να συνεχίζω να βάζω εβδομαδιώς ferropol?

Για ψάρια δε το συζητάμε ακόμα θα επανέλθω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: ωραιο aquaskape :bowdown:αν βαλεις και μαυρο χαρτονι στη πλατη θα ειναι τελειο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Έγινε επεξεργασία - piranhas2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Νομίζω ότι έχω αρχίσει να αγχώνομαι και ... όσο διαβάζω τόσο περισσότερο χάνομαι ....

Καταρχήν, τι να κάνω με το στρώσιμο? Να ακολουθήσω το δρόμο με την αμμωνία, ή να χρησιμοποιήσω ποιο εύκολες λύσεις π.χ. tetra safestart?

Να αλλάξω τη διάταξη στο φίλτρο της juwel (π.χ. να βγάλω το σφουγγάρι του άνθρακα μαζί με το πράσινο και να βάλω στη θέση τους ένα ακόμη μπλε και siporax), ή να το αφήσω όπως είναι?

Να βάλω τον ανακλαστήρα της juwel?

Να αλλάξω τη λάμπα με μία gro-lux?

Να προσθέσω σαν δεύτερη τη gro-lux? Ή να αφήσω τον φωτισμό όπως είναι?

Τι ψάρια να βάλω? Να ξεκινήσω με 4 guppy (1αρσ./3θυλ.) ?

βοήθεια ....

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις μαυρο χαρτονι πισω φοντο θα δειξει πολυ πιο ομορφο.

εγω θα σου προτεινα να ξεκινησεις το στρωσιμο με ετοιμα βακτηρια κ συντηριτικα χωρις υπερβολες να ξεκινησεις να βαζεις ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...