Jump to content

Recommended Posts

paidia prwta-prwta me suxwreite gia ta greeklish.exei xalasei h glwssa kai den mporw na grapsw ellhnika :bowdown: alla exw sumantikotero provlhma :bowdown:

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

agorasa xthes 11 rummy nose.metrhseis sto enudreio ola ok...meta apo prosarmogh 40 leptwn ta afhsa mesa sto enudreio.to apogeuma vrhka to ena nekro.shmera mexri twra exw mazepsei alla 3 nekra kai to ena xaropaleuei...ta alla 6 fainontai kalutera.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:150 kathara

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):fluval 305 tigka sto siporax kai turfh

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):trexei apo to dekemvrh

- Ψάρια (είδη και αριθμός):11 rummy nose tetra(exoune meinei mono 7 :bowdown: )

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):allagh nerou 30%kathe vdomada.proetoimasia me turfh thermostath kai kukloforhth

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,2

- KH:3

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):10

- Θερμοκρασία:26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:nai

-Strips:nai

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:rummy nose tetra

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):auta pou pe8anan kai auto pou den einai kala exoune sth raxh mia asprh kulida kai varioanasainoune...

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

dusthxws fotos den exw akoma giati den mporw na piasw se foto to psari...

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

vohtheia paidia

Link to comment
Share on other sites

to synexisa.etrexe me duo xrusopsara pou den antimetopisan kapoio provlhma...

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που δεν βρεθηκε το προβλημα που προκαλεσε τον θανατο στο Πιρανι,νομιζω πως το ιδιο σκοτωνει σιγα σιγα τα ψαρια σου....Ισως τα χρυσοψαρα ηταν πιο ανθεκτικα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

re kwsth den 3erw eimai apogohteumenos.skeftomai na to arxisw apo to mhden...den 3erw

den nomizw na epiviwsoune oute ta alla...pantws oi metrhseis einai kales...kapoio mikrovio mallon kanei th vrwmikh douleia :bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει να πάρεις την απόφαση να το ξεστήσεις,να απολυμάνεις τα πάντα και να το στήσεις από την αρχή...

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

οχι και στησιμο απο την αρχη ρε παιδια.

πιστευω οτι ειναι αρρωστα απο εκει που τα πηρες και σε συνδιασμο με το στρες της μεταφορας ξεσπασε. ειδικα αν οι συνθηκες του νερου του πετ σοπ ειχαν μεγαλη αποκλιση με τις δικες σου.

θα ελεγα οτι ισως ειναι αστρωτο το ενυδρειο σου. λες οτι παιζει απο δεκεμβρη αλλα δεν λες αν παιζει απο τις αρχες ή τα τελη του δεκεμβρη. ειναι προσφατη η εκκινηση του ενυδρειου σου και εχει σημασια για να δουμε αν ειχε το χρονο να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου. αν και οι μετρησεις σου ειναι καλες. τα τεστ εισαι σιγουρος οτι ειναι καλα και δεν εχουν ληξει? η μετρηση ποτε εγινε?

καλυτερα μη κανεις κατι και να περιμενουμε καποιον που εχει ασχοληθει με τις ασθενεις. αφησε το ενυδρειο σου να ηρεμησει μεχρι να μαθεις τι γινεται.

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

den kanw tipota akoma file mou.to enudreio einai strwmeno...den 3erw gia ta psaria... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ειναι αρρωστα απο εκει που τα πηρες και σε συνδιασμο με το στρες της μεταφορας ξεσπασε. ειδικα αν οι συνθηκες του νερου του πετ σοπ ειχαν μεγαλη αποκλιση με τις δικες σου.

++++

Τα ψαρια απο αυτα που μου ειπες και απο τις παραλαβες που ειδα εδω μεσα δεν εχουν κλεισει 2 μερες στο καταστημα..

Αρα..

*edit*

Μετρα και αμμωνια ομως γιατι μπορει και η νεα τυρφη να εκανε την δουλεια..

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

++++

Τα ψαρια απο αυτα που μου ειπες και απο τις παραλαβες που ειδα εδω μεσα δεν εχουν κλεισει 2 μερες στο καταστημα..

Αρα..

*edit*

Μετρα και αμμωνια ομως γιατι μπορει και η νεα τυρφη να εκανε την δουλεια..

αποκλειεται.

Link to comment
Share on other sites

Και να μην ξεχνάμαι ότι οι ροδόστομοι είναι από τα πλέον ευαίσθητα ψαράκια, τουλάχιστον στην αρχική φάση εισαγωγής τους στο ενυδρείο μας. Στην αρχή δεν συγχωρούν λάθη. Με αυτό δεν υποννοώ ότι έκανες κάποιο λάθος, αλλά με το στρες της μεταφοράς, όχι μόνο στο ενυδρείο σου αλλά και στο πετ σοπ, κάτι να μην τους άρεσε πολύ εύκολα έρχονται οι απώλειες.

Λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω πιο συγκεκριμένα και παριορίζομαι σε γενικολογίες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που δεν βρεθηκε το προβλημα που προκαλεσε τον θανατο στο Πιρανι,νομιζω πως το ιδιο σκοτωνει σιγα σιγα τα ψαρια σου....Ισως τα χρυσοψαρα ηταν πιο ανθεκτικα... :bowdown:

UP

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια τα εφτιαξα τα ελληνικα.ευχαριστω delta :bowdown: παιδια ακομα και σημερα το πρωι εβγαλα ψοφιο...εχουνε μεινει 5 μεσα τωρα απο τα αρικα 11!!!παιδια κατι υπαρχει μεσα στο ενυδρειο.σκεφτομαι αν πεθανουνε και τα υπολοιπα να το ξαναστησω απο την αρχη,,

@vag0 εχω <<βαρεθει>> να μετραω αμμωνιες...παντα 0

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ρε κωστη τι να κανω,περιμενω απο τους πιο εμπειρους σε αυτη την κατηγορια βοηθεια :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ γενικά όσα μας λες και από τη στιγμή που δεν έχουμε φωτογραφίες δεν νομίζω πως μπορούμε να βοηθήσουμε ουσιαστικά. Αυτό που μπορώ να σου προτείνω είναι να κάνεις μία γενναία αλλαγή νερού και ξεκινήσεις με Sera Baktopur direct για απολύμανση του ενυδρείου. Κανονικά θα σου έλεγα να βάλεις την διπλάσια δόση, αλλά έχεις ψάρια μέσα και θα τα λιώσεις αν το κάνεις αυτό. Με αυτή τη διαδικασία βέβαια πιάνουμε ΜΟΝΟ ένα ποσοστό του ενυδρείου από θέμα απολύμανσης, καθότι δεν κάνουμε κάτι ουσιαστικό με τον βυθό (ο οποίος μπορεί να είναι μολυσμένος).

Ερωτήσεις:

Τι ταΐζεις και κάθε πότε?

Τι βυθό έχεις?

Υπάρχει περίπτωση να σου ψόφησε παλαιότερα κάτι μέσα και να μη το έβγαλες (από apple snail σαλιγκάρι μέχρι ψάρι)?

Σαλιγκάρια γενικώς έχεις στο ενυδρείο? Αν ναι ποια?

Το νερό μυρίζει καθόλου περίεργα?

Ρίχνεις λιπάσματα, βιταμίνες ή κάτι άλλο μέσα στο νερό σου?

Η τύρφη ποια είναι (μάρκα)?

Με άλλα λόγια πες τα μας ΟΛΑ μήπως και βρούμε τι παίζει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τον επεισα σημερα να κανει Αφρικη.. :bowdown:

Οποτε θα ξεστηθει ολο ετσι κι αλλιως και θα απολυμανθει.

Εκτος αν αλλαξει παλι γνωμη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τον επεισα σημερα να κανει Αφρικη.. :bowdown:

Οποτε θα ξεστηθει ολο ετσι κι αλλιως και θα απολυμανθει.

Εκτος αν αλλαξει παλι γνωμη :bowdown:

Αυτό δε λύνει το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις:

Τι ταΐζεις και κάθε πότε?

Τι βυθό έχεις?

Υπάρχει περίπτωση να σου ψόφησε παλαιότερα κάτι μέσα και να μη το έβγαλες (από apple snail σαλιγκάρι μέχρι ψάρι)?

Σαλιγκάρια γενικώς έχεις στο ενυδρείο? Αν ναι ποια?

Το νερό μυρίζει καθόλου περίεργα?

Ρίχνεις λιπάσματα, βιταμίνες ή κάτι άλλο μέσα στο νερό σου?

Η τύρφη ποια είναι (μάρκα)?

Με άλλα λόγια πες τα μας ΟΛΑ μήπως και βρούμε τι παίζει!

1 φιλε τρουπερ ευχαριστως να βοηθησω οσο μπορω...λοιπον

2 δεν προλαβα να τα βαλω...εχω ταισει μονο μια φορα...πριν απο τα ραμυ ειχα δυο χρυσοψαρα για να διατηρειται η βιολογια μετα το χαμο του πιρανιου....

3μπεζ χαλαζιακη αμμο

4 οχι :bowdown:

5 εχω τρια apple δυο zebra

6 οχι

7 οχι

8 sera super peat

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τον επεισα σημερα να κανει Αφρικη.. :thumbup:

Οποτε θα ξεστηθει ολο ετσι κι αλλιως και θα απολυμανθει.

Εκτος αν αλλαξει παλι γνωμη :D

βαγγο αυτο ειναι στην εσχατη περιπτωση,,,πρεπει πρωτα να δω τι παιζει :bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

1 φιλε τρουπερ ευχαριστως να βοηθησω οσο μπορω...λοιπον

2 δεν προλαβα να τα βαλω...εχω ταισει μονο μια φορα...πριν απο τα ραμυ ειχα δυο χρυσοψαρα για να διατηρειται η βιολογια μετα το χαμο του πιρανιου....

3μπεζ χαλαζιακη αμμο

4 οχι :bowdown:

5 εχω τρια apple δυο zebra

6 οχι

7 οχι

8 sera super peat

Την άμμο την έχεις ανακατέψει καθόλου να δεις αν βγάζει φυσαλίδες?

Σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες δεν έχεις καθόλου?

Τα Apple Snail τα έχεις δει να ανεβαίνουν συχνά για να παίρνουν ανάσες εκτός νερού? Συχνά εννοώ σχεδόν συνέχεια και όχι 1-2 φορές τη μέρα.

Μήπως τα ψάρια αναπνέουν από την επιφάνεια?

Link to comment
Share on other sites

Την άμμο την έχεις ανακατέψει καθόλου να δεις αν βγάζει φυσαλίδες?

Σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες δεν έχεις καθόλου?

Τα Apple Snail τα έχεις δει να ανεβαίνουν συχνά για να παίρνουν ανάσες εκτός νερού? Συχνά εννοώ σχεδόν συνέχεια και όχι 1-2 φορές τη μέρα.

Μήπως τα ψάρια αναπνέουν από την επιφάνεια?

αυτο με την αμμο δεν το εχω κανει ποτε...δεν το εχω ξαναακουσει...

σαλιγκαρια λαθρεπιβατες εχω δει μονο κανα δυο.και αυτα σημερα.ειχα να δω πολυ καιρο

τα apple οχι παντα ειναι μεσα στο νερο...

οχι δεν αναπνεουνε απο την επιφανεια...

trooper μολις κατεβηκα να δω τι κανει το ενυδρειο και ειδα δυο apple να τρωνε αλλο ενα ψοφιο ραμυ :bowdown:

το εβγαλα αμεσως,,,

παιδια δεν νομιζω να τι γλιτωσει κανενα,εχουνε μεινει 4.αυτα φαινονται καλυτερα αλλα και παλι...αναστατομενα....μαλλον αν πεθανουνε κι αυτα ξεκιναω το ενυδρειο απο το μηδεν με απολυμανση... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την αμμο δεν το εχω κανει ποτε...δεν το εχω ξαναακουσει...

σαλιγκαρια λαθρεπιβατες εχω δει μονο κανα δυο.και αυτα σημερα.ειχα να δω πολυ καιρο

τα apple οχι παντα ειναι μεσα στο νερο...

οχι δεν αναπνεουνε απο την επιφανεια...

trooper μολις κατεβηκα να δω τι κανει το ενυδρειο και ειδα δυο apple να τρωνε αλλο ενα ψοφιο ραμυ :bowdown:

το εβγαλα αμεσως,,,

παιδια δεν νομιζω να τι γλιτωσει κανενα,εχουνε μεινει 4.αυτα φαινονται καλυτερα αλλα και παλι...αναστατομενα....μαλλον αν πεθανουνε κι αυτα ξεκιναω το ενυδρειο απο το μηδεν με απολυμανση... :bowdown:

Το ότι εμφανίστηκαν τώρα οι "λαθρεπιβάτες" μπορεί να λέει πολλά, μπορεί και τίποτα. Ξε΄κινα άμεσα το baktopur direct!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...