Jump to content

αλγη


nickst

Recommended Posts

μεσα στο ενυδρειο μου εχω εναν βραχο με τρεις φοινικες κολλημενους επανω του και εδω και μια εβδομαδα εχουν πιασει σαν ενα ειδος αλγης νομιζω.....εχω νεσα ενα σαλιγκαρι χρυσο και 10 γαριδες.θα το φανε αυτο ξερει κανεις?μετρησεις δεν εχω κανει....αλλα μονο εκει εχει αλγη στους φοινικες το εχω σχεδον τρεις μηνες το ενυδρειο και πρωτη φορα ειδα κατι τετοιο οριστε και δυο φωτο..

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τριχοειδή άλγη.

1. Συχνότερες αλλαγές νερού

2. Βάζεις κανένα SAE (Crossocheilus siamensis) (πόσο όγκο έχει το ενυδρείο ?)

3, Βάζεις αληθινά φυτά (έχεις ?)

4. Βγάζεις το βραχάκι με τους φοίνικες, το πλένεις καλά σε διάλυμα καθαρής χλωρίνης 1 προς 19 (το νερό 19) και το ξαναβάζεις (πλαστικά δεν είναι ?)

5. Ρίχνεις οξυζενέ πάνω στην άλγη (σε κάποια αλλαγή νερού)

Το θέμα είναι γιατί έχεις άλγη όμως η οποία είναι και αυτή είδος φυτού που αναπτύσσεται όταν τα "κανονικά" φυτά δεν μπορούν να πάρουν το πάνω χέρι. Όλα είναι θέμα ισορροπίας, φωτός, λιπασμάτων (ρίχνεις?) CO2 (μόνο αν έχεις αληθινά φυτά φυσικά) και ιχνοστοιχείων.

Γενικά θα έλεγα κάνε πιο συχνές αλλαγές και ξέπλυνε το βραχάκι.

Αν το ενυδρείο είναι αυτό εδώ τότε προφανώς έχει επέλθει πλέον ανισορροπία σε κάποια από τα παραπάνω και πιθανότατα σε φώσφορο. Αλλαγές και πάλι αλλαγές. Διάβασε και εδώ.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

λοιπον κανω καθε εβδομαδα αλλαγη νερου το 1/3....το ενυδρειο ειναι 60 λιτρων και ετσι ειναι τωρα..δες φωτο εχω μεσα 7 φυτα τωρα...πριν μια εβδομαδα μου ειχε πεθανει ο γλυφτης μου επειδη δεν τον ταιζα ποτε μαλλον και πηρα ενα σαλιγκαρι...απο τοτε που μου πεθανε αρχισαν και βγηκαν αυτα...στα φυτα βαζω κατι ταμπλετες της τετρα λιπασμα ειναι...λες να δωσω το σαλιγκαρι και να παρω εναν γλυφτη παλι?οι φοινικες ειναι απο το ιδιο υλικο με τον βραχο και ολα τα αλλα ειναι αληθινα φυτα.σορι στη μια φωτο φαινεται και η εικονα της τηλ.

Link to comment
Share on other sites

κανε ακριβως οτι σου ειπε ο φιλος ανδρεας παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει αυτο θα κανω.....να σας ρωτησω αν την αφησω παρχει καμια περιπτωση να την φανε το σαλιγκαρι και οι γαριδες?να το κρατησω το σαλιγκαρι η να το δωσω και να παρω ενα γλυφτη παλι που ειχα?

Link to comment
Share on other sites

ενταξει αυτο θα κανω.....να σας ρωτησω αν την αφησω παρχει καμια περιπτωση να την φανε το σαλιγκαρι και οι γαριδες?να το κρατησω το σαλιγκαρι η να το δωσω και να παρω ενα γλυφτη παλι που ειχα?

Αρχικά θα σου έλεγα να κάνεις τα προαναφερόμενα και να κάνεις μετρήσεις στο νερό σου,να δούμε τι γίνεται.

Οταν λές ''γλύφτη'' σε ποιο είδος αναφέρεσε ακριβώς?Ρωτάω γιατι κάποια είδη γίνονται θηρία και είναι ακατάλληλα για τα λίτρα σου.

Εαν το ενυδρείο σου δεν έρθει σε ισορροπία θα παράγει τόση άλγη,που δεν θα προλαβαίνουν ,να την καταναλώσουν.Τα SAE μόνο ίσως προλάβουν(να ξέρεις ότι και αυτά μεγαλώνουν πολύ,αλλά δεν πειράζουν)

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι ειδο ειναι εχω μια φωτο παλια δεν φαινεται και τελει αλλα μπορει να καταλαβετε εσεις που ξερετε ηταν μικρος παντως και μου ειπαν οτι φτανει μεχρι τα 5 περιπου εκατοστα

Link to comment
Share on other sites

τα σαε τι ειναι σορι δεν ειμαι και ειδικος....

Στα ανέφερε και ο Ανδρέας πριν,είναι πολύ καλοι καθαριστές

http://www.aquahobby.com/gallery/e_sae.php

Βλέποντας τα 60 (και οχι 160)όπως απο λανθασμένα διάβασα,καλύτερα μην τα βάλεις,απλά γιατι μεγαλώνουν πολύ. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφίες βλέπω να λειτουργεί αεραντλία.

Σταμάτησε την. Όταν έχουμε φυτά ΔΕΝ βάζουμε αεραντλία.

Ο γλείφτης που λες είναι Otocinclus.

Μην ξαναβάλεις για την ώρα δεν θα σου ζήση σε τόσο νέο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν να βαλω γιατι χρειαζονται τα ψαρια οξυγονο....αν την βγαλω δεν θα υπαρχει προβλημα?τωρα δεν χτυπαει στα φυτα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε ζωντανά φυτά στο ενυδρείο μας , τα ψάρια παίρνουν οξυγόνο από την φωτοσύνθεση των φυτών. Παραπάνω, σου είπαν να βγάλεις την αεραντλία για να μην χάνεις το CO2 που είναι απαραίτητο για την φωτοσύνθεση των φυτών σου.

:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια θα την βγαλω αρχαριος ειμαι και εγω για αυτο σας ρωταω εσεις ειστε ειδικοι σε αυτα....σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.να ρωτησω και κατι αλλο?αυτα τα σφουγγαρακια μπορω να τα βαλω στο φιλτρο μου στη θεση καποιου αλλου?κανουν δουλεια?φιλτρο εχω το rekord 60.

Link to comment
Share on other sites

Το μικρό μέγεθος ίσως ταιριάζει στο ενυδρείο σου. Διάβασε πάνω στη συσκευασία για ποιο μέγεθος εσωτερικού φίλτρου το δίνει. Αυτό το υλικό είναι για ανάπτυξη βακτηριδίων και είναι το καλό βιολογικό υλικό της Juwel (αντίστοιχο θεωρητικά του subtrate pro της ΕΗΕΙΜ και του siporax της sera). Αντικαθιστά το ένα σφουγγάρι και ειδικότερα το αραιό (coarse).

Αν το αντικαταστήσεις με το cirax, φρόντισε πρώτα να στύψεις καλά το σφουγγάρι που θα αντικαταστήσεις μέσα στο ενυδρείο ώστε όλη η μπίχλα να διαχυθεί μέσα στο ενυδρείο. Έτσι δε θα τη βιολογία του. Και μην ανησυχείς το ενυδρείο θα καθαρίσει γρήγορα από τη "βρωμιά" που θα δημιουργηθεί.

Link to comment
Share on other sites

την αεραντλια την αβγαλα αν και μου φαινεται καπως αδειο τωρα αλλα αφου απαγορευεται να την εχω οταν υπαρχουν ζωντανα φυτα τι να κανουμε....ολα για το καλυτερο του ενυδρειου...τους φοινικες δεν τους καθαρισα ακομα το σαββατο οταν θα αλλαξω το νερο...αν και τωρα δεν εχει βγαλει και αλλη αλγη....οριστε η διευθυνση που βρηκα για το σφουγγαρι ειναι απο το e-bay.μπορει να μου πει κανεις αν ταιριαζει?θα κανει καλυτερη δουλεια αν βαλω αυτο το σφουγγαρι?το νουμερο 3 ειναι και υπαρχει και νουμερο 6.να σας ρωτησω εχω ριξει ενα καροτακι μικρο μεσα το εχω βρασει και το εχω ριξει και βλεπω το σαλιγκαρι πηγαινει και τρωει συχνα...το εβαλα γιατι φοβαμαι μην μου ορμησει τα φυτα οπως το παλιο που ειχα...να το βγαλω το καροτο για να παει να βρει αλγη να φαει η να το αφησω μεσα?ευχαριστω για τις πληροφοριες αλανια....

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα τον βραχο και επλυνα τους φοινικες με ζεστο νερο και τους καθαρισα με ενα σφουγγαρι και εφυγε η αλγη εμειναν μονο κατι μικρες που δεν εμπαινε το σγουγγαρι ελπιχω να τις φανε οι γαριδες....περιμενω και την γνωμη σας για το φιλτρο ν ξερει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια βαση αλλα δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη..............

μην ξυπνησεις καμια μερα και νομιζεις οτι εισαι στην καραιβικη και γυρω γυρω σου φοινικες!!!!!

σιγουρεψου οτι ειναι σταθερη αρκετα!!!

καλη συνεχεια.....

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σας πω εφτιαξα και μια βαση για το ενυδρειο μου πως σας φαινεται?

Πολύ ωραία κατασκευή, αλλά αν το κάτω ξύλο (οριζόντιο) είχε το ίδιο μήκος με το επάνω(ενυδρείου) θα ήταν ακόμα πιο σταθερή.

:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

τα μετρα ειναι ακριβως τα ιδια οπως της βασης της juwel για αυτο το ενυδρειο μονο στην μεση το εκανα λιγο πιο μικρο σε πλατος.το παχος των ξυλων ειναι 2,5 εκατοστα ειναι βαρια μην το βλεπετε ετσι λεπτο αφου οταν το εφτιαξα εκατσα επανω και δεν κουνιοταν τιποτα λες και δεν ειχε βαρος επανω....αντεχει 80 κιλα ανετα αφου ο ξαδερφος μου μαραγλος ειναι και ξερει απο τετοια....τωρα παιδια για το φιλτρο που ειπα πριν ξερει κανενας κατι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...