Jump to content

ερωτηση για Ενυδρειο Γεωφαγων


ErnieBall

Recommended Posts

Σκεφτομαι να στησω ενα 400αρι με γεωφαγους jurupari-surinamensis.Θελω απο καποιον που εχει ασχοληθει να μου πει αν θα χρειαστω οπωςδηποτε Α/Ο

ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - ErnieBall
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να στησω ενα 400αρι με γεωφαγους jurupari-surinamensis.Θελω απο καποιον που εχει ασχοληθει να μου πει αν θα χρειαστω οπωςδηποτε Α/Ο

ευχαριστω

Εαν πρόκειται για άγρια ψάρια η Α/Ο είναι μονόδρομος.Αν είναι εκτροφής μπορείς να τα κρατήσεις προετοιμάζοντας το νερό σου σε βαρέλι.Πες μας ακριβώς το σκεπτικό σου και τον αριθμό των ψαριών που θέλεις να βάλεις. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

οποτε η αγρια η μη λες οτι χρειαζομαι Α/Ο..η βρυση μου βγαζει 8Ph και στα ενυδρεια μου εχω 7,5 μονιμα.

Σκεφτομαι για 3-5 jurupari για αρχη..οι surinamensis ειναι με ερωτηματικο.Αυτοι που βρισκω λογικα ειναι εκτροφης παντως.

Link to comment
Share on other sites

οποτε η αγρια η μη λες οτι χρειαζομαι Α/Ο..η βρυση μου βγαζει 8Ph και στα ενυδρεια μου εχω 7,5 μονιμα.

Σκεφτομαι για 3-5 jurupari για αρχη..οι surinamensis ειναι με ερωτηματικο.Αυτοι που βρισκω λογικα ειναι εκτροφης παντως.

Mε το ph που αναφέρεις απο την βρύση,καλύτερα Α/Ο.Αποψη μου να βάλεις ένα είδος μόνο,γιατί γίνονται θηρία.Να ξέρεις οτι πολλές φορές σε συνθήκες ενυδρείου ξεπερνουν το αναφερόμενο ως τελικό μέγεθος.Οι Satanoperca Jurupari αναφέρεται πως φτάνει πάνω κάτω 24 cm. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ειναι πανεμορφα ψαρια..αλλα εδω στην ελλαδα δεν ασχολουμαστε και πολυ με τετοια ειδη..μαλλον λογω μεγεθους..η ισως λογω Α/Ο καποιος θα προτιμησει δισκους.Οποτε να ψαξω για μια Α/Ο..εχεις καποια να μου προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

ειναι πανεμορφα ψαρια..αλλα εδω στην ελλαδα δεν ασχολουμαστε και πολυ με τετοια ειδη..μαλλον λογω μεγεθους..η ισως λογω Α/Ο καποιος θα προτιμησει δισκους.Οποτε να ψαξω για μια Α/Ο..εχεις καποια να μου προτεινεις?

Δεν μου έρχεται άμεσα κάποια συγκεκριμένη....Δες αυτό το θέμα να πάρεις κάποιες ιδέες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=34508

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει να ξερεις οτι θα εχεις μαχες πολυ γρηγορα .... οι σουριναμενσις ειναι λιγο πιο "αγριοι" στη συμπεριφορα αλλα και οι γιουρουπαρι δεν πανε πισω μολις αρχισουν να διεκδηκουν χωρο για γεννα .... στα 400 λιτρα ψαρια που γινονται 25-30 εκ. και μαλιστα βυθου .... θα παιζουν πολυ ασχημο ξυλο.- :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...