Jump to content

Αμμωνία


Perotas

Recommended Posts

Για σας παιδιά

Εμενα το ενυδρείο μου δουλεύει 6-7 μήνες και ακόμα περνώ αμμωνία στα test

NH3-4 0.5

No2 0

No3 0

Po4 0

Kh 6

Ph 7.8 - 8.2

Temp 25.7 - 26.3

Sal 1023.9

ORP 380

ORP in Reactor -115

Το ενυδρείο είναι 2,80 x 80 x 75 με 150 κιλά ζωντανό βράχο

έχω μέσα 11 LPS και 20 ψαρια

φωτοπερίοδος 7 ώρες ακτινικές και 5 ώρες ΜΗ

Έχω κάνει μέτρησης αμμωνίας στην παροχή του νερού και βρήκα 0.5 αμμωνία μετά το RO 0.5 επίσης.

Ερώτηση. κατανοητό ότι βάζω αμμωνία στο ενυδρείο μέσο του νερού. Δεν έπρεπε λόγο βιολογίας να μειώνονται τα επίπεδα αμμωνίας μέσα στο ενυδρείο?

Υπάρχει τρόπος να αφαιρέσω την αμμωνία μετά το RO?

Link to comment
Share on other sites

Εκτος αν η οσμωση σου ειναι χαλασμενη (τι tds βγαζει στην εξοδο μετα την μεμβρανη?),θα ελεγα οτι κατι εχει το τεστ σου.Δοκιμασε με κανενα αλλο

Link to comment
Share on other sites

...θα ελεγα οτι κατι εχει το τεστ σου.Δοκιμασε με κανενα αλλο

Προφανώς, ή έχει να αλλάξει άνθρακα στην όσμωση 3 χρόνια! Τσέκαρε το τέστ, αν είναι καλό σταμάτα να πίνεις νερό πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά

Εμενα το ενυδρείο μου δουλεύει 6-7 μήνες και ακόμα περνώ αμμωνία στα test

NH3-4 0.5

No2 0

No3 0

Po4 0

Kh 6

Ph 7.8 - 8.2

Temp 25.7 - 26.3

Sal 1023.9

ORP 380

ORP in Reactor -115 (Που;;;:bowdown:

Το ενυδρείο είναι 2,80 x 80 x 75 με 150 κιλά ζωντανό βράχο

έχω μέσα 11 LPS και 20 ψαρια (τι ψάρια και τι μέγεθος;;; - skimmer;)

φωτοπερίοδος 7 ώρες ακτινικές και 5 ώρες ΜΗ

Έχω κάνει μέτρησης αμμωνίας στην παροχή του νερού και βρήκα 0.5 αμμωνία μετά το RO 0.5 επίσης.

Ερώτηση. κατανοητό ότι βάζω αμμωνία στο ενυδρείο μέσο του νερού. Δεν έπρεπε λόγο βιολογίας να μειώνονται τα επίπεδα αμμωνίας μέσα στο ενυδρείο?

Υπάρχει τρόπος να αφαιρέσω την αμμωνία μετά το RO?

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω, ο ενεργός άνθρακας (GAC) που περιέχουν τα προφίλτρα της Α/Ο δεν δεσμεύει την αμμωνία-αμμώνιο. Αυτός είναι και ένας λόγος για τη ταχύτερη "εξάντληση" της μεμβράνης της Α/Ο... Για σιγουριά, κάνε και μια ερώτηση στους ανθρώπους της Waterwaves που είναι επαγγελματίες και γνώστες του αντικειμένου!

Πάντως, σε μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα ότι υπάρχουν ειδικά σκευάσματα που αφαιρούν την αμμωνία και το αμμώνιο από το φρέσκο νερό. :bowdown:

Υ.Γ. Νομίζω ότι η φωτοπερίοδος σου είναι οριακά χαμηλή.

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Εκτος αν η οσμωση σου ειναι χαλασμενη (τι tds βγαζει στην εξοδο μετα την μεμβρανη?),θα ελεγα οτι κατι εχει το τεστ σου.Δοκιμασε με κανενα αλλο

το tds μου στην έξοδο του R/Ο είναι 003 και το R/Ο είναι 6 μηνών όσο για το test έχω δοκιμάσει διαφορα αλλα δυστυχώς όλα το ίδιο αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

ναι η φωτοπερίοδος μου είναι οριακή λόγο πρασινάδας :bowdown: η ερώτηση μου ήταν άλλη όμως δεν ήταν για το RO αλλα το ότι η αμμωνία μέσα στο ενυδρείο δεν θα γίνετο NO3?

είδα τα σκευάσματα αλλα επειδή μιλάμε για πολλά λίτρα είναι "ασιφορο" ,, έχω μιλήσει με ειδικούς για το RO και μου είπαν ότι όντως ο ενεργός άνθρακας (GAC) που περιέχουν τα προφίλτρα τou RO δεν δεσμεύει την αμμωνία-αμμώνιο :bowdown::rasp:

Έγινε επεξεργασία - Perotas
Link to comment
Share on other sites

ναι η φωτοπερίοδος μου είναι οριακή λόγο πρασινάδας :bowdown: η ερώτηση μου ήταν άλλη όμως δεν ήταν για το RO αλλα το ότι η αμμωνία μέσα στο ενυδρείο δεν θα γίνετο NO3?

Ναί. Λογικά η αμμωνία θα μετατραπεί σε νιτρικά άλατα, με τη προϋπόθεση όμως ότι οι βιολογικές αποικίες σου είναι επαρκείς και αφού πρώτα μετατραπεί σε τοξικά νιτρώδη (ΝΟ2), τα οποία είναι και τα πλέον επικίνδυνα για τα ζωντανά σου... :bowdown:

Επισυνάπτω δυο χρήσιμα links για την αμμωνία. Αυτό και αυτό. Θα σε βοηθήσουν να κατανοήσεις καλύτερα τι είναι η αμμωνία, τι το αμμώνιο και τι μετράνε τα τέστ. Κάνε αν θέλεις και ένα υπολογισμό για τη συγκέντρωση της ελεύθερης αμμωνίας στο νερό σου...

είδα τα σκευάσματα αλλα επειδή μιλάμε για πολλά λίτρα είναι "ασιφορο" ,, έχω μιλήσει με ειδικούς για το RO και μου είπαν ότι όντως ο ενεργός άνθρακας (GAC) που περιέχουν τα προφίλτρα τou RO δεν δεσμεύει την αμμωνία-αμμώνιο :rasp::hysterical:

Πάντως, νομίζω ότι η λύση στο πρόβλημα είναι α) να μειώσεις τα υφιστάμενα επίπεδα αμμωνίας στο ενυδρείο σου ενισχύοντας τα βακτήρια με κάποιες αμπούλες (πχ. Prodibio) και β) να αποφεύγεις το μολυσμένο νερό στις τακτικές αλλαγές νερού. Για το δεύτερο είμαι σίγουρος ότι κάτι οικονομικό θα βρεις που θα καλύπτει τις ανάγκες σου. Αλήθεια, τι ποσότητα νερού αλλάζεις και κάθε πότε?

Link to comment
Share on other sites

Με την αμωνία ταλαιπωρήθηκα και εγω όσο με τίποτε άλο γιά πολύ καιρό...πολύ περισσότερο απο του φίλου μας.

Δεν γνωρίζω τον λόγο, αυτό που ξέρω είναι ότι κάποια στιγμή και με την πρσθήκη κανά δυό φορές διαφόρων σκευασμάτων εξαφανίστηκς και πλέον γιά περισσότερο απο 1 χρόνο την έχω ξεχάσει οριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...