Jump to content

Nano Reef 60l


lozd13

Recommended Posts

Σας παρουσιάζω το ενυδρείο μου.Είναι ένα ενυδρείο της Eheim στο οποίο έχουν γίνει κάποιες μεταρτοπες.έχει βγει το καπάκι για να μπει στην θέση του ένα φωτιστικό με 2 λάμπες power compact.μια λευκή και μια ακτινική.

DSC00129.jpg

DSC00130.jpg

DSC00131.jpg

DSC00132.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλωσηρθες στην παρεα

Ωραιο στησιμο :bowdown:

Και λιγες παρατηρησεις-ερωτησεις:

Η ανεμωνη ειναι πολυ επιφοβη για τα λιτρα σου.

Το ιδιο και ο μανταρινος (απο αποψη χρονου ζωης λογω ελλειψης τροφης)

Εχεις μονο εναν κυκλοφοριτη?Ποσα λιτρα/ωρα ειναι?

Οι λαμπες σου ποσα watt ειναι?

Ποσο καιρο λειτουργει το ενυδρειο?

Απο μετρησεις πως παμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες στην παρεα καλός σας βρήκα

Ωραιο στησιμο :bowdown:ευχαριστώ

Και λιγες παρατηρησεις-ερωτησεις:

Η ανεμωνη ειναι πολυ επιφοβη για τα λιτρα σου.

Το ιδιο και ο μανταρινος (απο αποψη χρονου ζωης λογω ελλειψης τροφης)

Εχεις μονο εναν κυκλοφοριτη?Ποσα λιτρα/ωρα ειναι? Είναι η νάνο τώρα δεν θυμάμαι αναλυτικά

Οι λαμπες σου ποσα watt ειναι? δεν το γράφει κάπου.θα κοιτάξω το κουτί από το φωτιστικό

Ποσο καιρο λειτουργει το ενυδρειο? 2 μήνες

Απο μετρησεις πως παμε? θα τις γράψω σύντομα

γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το ενυδρείο γιατί μέσα σε αυτούς τους 2 μήνες δεν έχει πεθάνει κάποιο από τα ψάρια μου και τα βλέπω τρώνε κανονικά.σκοπός μου είναι να το συντηρώ σωστά μέχρι να αγοράσω ενα 120 λίτρα που έχω υπόψιν μου και να τα μεταφέρω εκεί

Link to comment
Share on other sites

βασικα απο εχθες που ανεβασα την φωτο εχει αλλαξει λιγο η διαρρυθμιση !

βασικη διαφορα οτι η eyphyllia τοποθετηθηκε κοιτωντας προς τα πανω στην αριστερη πλευρα του βραχου.

θα ανεβασω συντομα νεες φωτο , ελπιζω και πιο καθαρες γιατι χθες λογω της τοποθετησης ενος κομματιου βραχου και δυο κοραλλιων το νερο ειχε ελαφρως αναταραχθει .

Οσο για την ανεμωνη . . . η αληθεια ειναι οτι και εγω ειχα τις φοβιες μου αρχικα !

Ωστοσο πηρα το ρισκο και προς το παρον ειναι μια χαρα ( ευχομαι να συνεχισει να ειναι καλα για πολυ . . .)

Το παραδοξο ομως ειναι πως η συμπεριφορα της δεν ειναι καθολου επιθετικη ! :-o

Tα περισσοτερα ψαρια - ψαρια βυθου κινουνται διπλα της χωρις το παραμικρο προβλημα . . . .

απωλειες του ενυδρειου μεχρι σημερα

κοραλλι σαν αυτο που ειναι στην φωτο στον αραγωνιτη (δεν θυμαμαι την ονομασια του :-( )

το οποιο απο οτι καταλαβα το χτυπαγε ο κυκλοφοριτης , στρεσαριστηκε , δεν ανοιξε και απεβιωσε . . .

ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ - ΓΝΩΜΕΣ !!!

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε μετρησεις και πληροφοριες για το φως.

Ο κυκλοφοριτης σου ειναι λιγος.Τουλαχιστον αλλον εναν τετοιο θα χρειαστεις.

Θα τον τοποθετησεις αντιδιαμετρικα απεναντι απο αυτον που εχεις,ετσι ωστε να εχεις μια ωραια κυκλικη ροη

Link to comment
Share on other sites

βασικα απο εχθες που ανεβασα την φωτο εχει αλλαξει λιγο η διαρρυθμιση !

βασικη διαφορα οτι η eyphyllia τοποθετηθηκε κοιτωντας προς τα πανω στην αριστερη πλευρα του βραχου.

θα ανεβασω συντομα νεες φωτο , ελπιζω και πιο καθαρες γιατι χθες λογω της τοποθετησης ενος κομματιου βραχου και δυο κοραλλιων το νερο ειχε ελαφρως αναταραχθει .

Οσο για την ανεμωνη . . . η αληθεια ειναι οτι και εγω ειχα τις φοβιες μου αρχικα !

Ωστοσο πηρα το ρισκο και προς το παρον ειναι μια χαρα ( ευχομαι να συνεχισει να ειναι καλα για πολυ . . .)

Το παραδοξο ομως ειναι πως η συμπεριφορα της δεν ειναι καθολου επιθετικη ! :-o

Tα περισσοτερα ψαρια - ψαρια βυθου κινουνται διπλα της χωρις το παραμικρο προβλημα . . . .

απωλειες του ενυδρειου μεχρι σημερα

κοραλλι σαν αυτο που ειναι στην φωτο στον αραγωνιτη (δεν θυμαμαι την ονομασια του :-( )

το οποιο απο οτι καταλαβα το χτυπαγε ο κυκλοφοριτης , στρεσαριστηκε , δεν ανοιξε και απεβιωσε . . .

ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ - ΓΝΩΜΕΣ !!!

Το ενυδρειο σου ειναι αρκετα μικρο με λιγο φωτισμο για να κρατησει μια ανεμωνη ποσο μαλλον μια sebae(αν δεν κανω λαθος),το κοραλι που εχεις επανω αριστερα που ειναι ενα πρασινο plate coral θελει να εχει την βαση του επανω σε αμμο κ οχι επανω στον βραχο.Η γονιοπορα που εχεις στο κεντρο(η μπαλα)ειναι ενα ΠΑΡΑ πολυ δυσκολο κοραλι μιας κ θελει συχνο ταισμα,η εμφυλια hammer coral που εχεις η μιση εχει νεκρωθει προσεχε την υπολοιπη μην αρωστησει κ κολλησει κ το bubble που εχεις απεναντι...Επισης 2 μηνες ενυδρειο ειναι πολυ φρεσκο για να δεχτει ανεμωνη(φρεσκο=ασταθεις τιμες).Επισης να ξερεις πως η ανεμωνη οταν ειναι ασπρη σημαινει οτι εχει ελειψη ζωοξανθελης κ οτι το κανονικο της χρωμα ειναι καστανο.Παντα φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι αρκετα μικρο με λιγο φωτισμο για να κρατησει μια ανεμωνη ποσο μαλλον μια sebae(αν δεν κανω λαθος),το κοραλι που εχεις επανω αριστερα που ειναι ενα πρασινο plate coral θελει να εχει την βαση του επανω σε αμμο κ οχι επανω στον βραχο.Η γονιοπορα που εχεις στο κεντρο(η μπαλα)ειναι ενα ΠΑΡΑ πολυ δυσκολο κοραλι μιας κ θελει συχνο ταισμα,η εμφυλια hammer coral που εχεις η μιση εχει νεκρωθει προσεχε την υπολοιπη μην αρωστησει κ κολλησει κ το bubble που εχεις απεναντι...Επισης 2 μηνες ενυδρειο ειναι πολυ φρεσκο για να δεχτει ανεμωνη(φρεσκο=ασταθεις τιμες).Επισης να ξερεις πως η ανεμωνη οταν ειναι ασπρη σημαινει οτι εχει ελειψη ζωοξανθελης κ οτι το κανονικο της χρωμα ειναι καστανο.Παντα φιλικα.

Φίλε Ανδρεα ευχαριστω για τις παρατηρησεις σου , και δινω respect για τις γνωσεις σου !!!!

αναφορικα να σου πως :

το μονο που με ανυσηχει με την ανεμονη ειναι αυτο !το οτι ειναι αρκετα μεγαλη , και μοιαζει διατεθιμενη να μεγαλωσει κι αλλο (την ταιζω και με καλαμαρακια τακτικα )οποτε ισως συντομα θα χρειαστει να την αντικαταστησω με μια μικροτερη και ισως καποιο πιο συμβατο με clownfish ειδος ! Αληθεια , εχεις καμια προταση ? Θα χαρω να την ακουσω !

Με μπερδεψες λιγο με την γονιοπόρα και την ephyllia . . .

Eίχα την εντυπωση πως η γονιοπόρα είχε ψιλοαρρωστησει και οχι η ephyllia !

Οταν πεθανε η αλλη γονιοπόρα ήταν κοντά σε αυτην και ειχε αρχισει να κανει και αυτη κατι περιεργα (του τυπου να μην ανοιγει , ή να βγαζει μια γλιτσα ) , ευτυχως εβγαλα την αλλη απο μεσα εγκαιρα και αυτη επανηλθε !

Αλλα η ephyllia μου εμοιαζε μια χαρα !

Στις φωτο που θα βαλω σε λιγο δεν θα φανει μονο ο αστεριας που προσθεσα χθες !

Αλλα συντομα θα το δειτε και αυτον !!

οι πιο προσφατες φωτογραφιες :

Link to comment
Share on other sites

ορίστε οι πρόσφατες φωτογραφίες που σας είπα

P1270071.jpg

P1270072.jpg

P1270077.jpg

P1270087.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου το Bubble Coral καλυτερα κατεβασε το πιο χαμηλα θα σου χρειαστει η θεση για καποιο πιο απαιτητικο κοραλι μιας και το συγκεκριμενο δεν ειναι τοσο απαιτητικο σε φως και κυκλοφορια.Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα λιγο τις φοτο που σου ανεβασα.Καπως ετσι θα επρεπε να κ τα κοραλακια σου.Η εμφυλια ειναι η μιση νεκρη γιατι αν δεις φαινεται ο μισος της σκελετος.Για την ανεμωνη σου ξερω πως δεν ειναι συμβατη για τα Ocelaris αλλα εχω δει ocelaris μεσα σε sebae(αν γινεται βγαλε μια φοτο την ανεμωνη σου να τη δω καλυτερα).Το plate δεν θα ανοιξει πληρως εκει που το εχεις,πρεπει να το βαλεις να ακουμπαει στην αμμο ο σκελετος του.Πρεπει να μας πεις watt που βγαζουν οι λαμπες σου κ να μας πεις ποσο καιρο εχεις το καθε κοραλι.Επισης να ξερεις πως ο μανταρινος εαν δεν ξεκινησει να τρωει κατεψυγμενη τροφη θα πεθανει απο ασητια μιας κ το συστημα σου ειναι πολυ μικρο για να υποστηριξει την λειγουρα του...Το domino να ξερεις πως ειναι απο τα επιθετικα damsel κ οτι μεγαλωνει πολυ.Οσο για την τροφη της ανεμωνης καλυτερα θα ηταν να της εδινες αποστειρωμενη ενυδρειακη τροφη(krill,silversides) κ μια με 2 φορες την εβδομαδα κ πολυ λεω.Η ροη που εχεις δε σου φτανει.Αυτα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Eίχα την εντυπωση πως η γονιοπόρα είχε ψιλοαρρωστησει και οχι η ephyllia[/b] !.......η γονιοπόρα σου φίλε έχει αρχήσει το ταξίδι χωρίς επιστροφή, και σε λίγες ημέρες δεν θα υπάρχει κανένα πλοκάμι.. :bowdown:

Οταν πεθανε η αλλη γονιοπόρα ήταν κοντά σε αυτην και ειχε αρχισει να κανει και αυτη κατι περιεργα (του τυπου να μην ανοιγει , ή να βγαζει μια γλιτσα ) , ευτυχως εβγαλα την αλλη απο μεσα εγκαιρα και αυτη επανηλθε !

Αλλα η ephyllia μου εμοιαζε μια χαρα !.......εάν ήταν μια χαρά όπως λες τα πλοκάμια της θα ηταν ανοιγμένα και δεν θα έβλεπες καθόλου τον κορμό .......

Στις φωτο που θα βαλω σε λιγο δεν θα φανει μονο ο αστεριας που προσθεσα χθες !

Αλλα συντομα θα το δειτε και αυτον !!

οι πιο προσφατες φωτογραφιες :

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα λιγο τις φοτο που σου ανεβασα.Καπως ετσι θα επρεπε να κ τα κοραλακια σου.Η εμφυλια ειναι η μιση νεκρη γιατι αν δεις φαινεται ο μισος της σκελετος.Για την ανεμωνη σου ξερω πως δεν ειναι συμβατη για τα Ocelaris αλλα εχω δει ocelaris μεσα σε sebae(αν γινεται βγαλε μια φοτο την ανεμωνη σου να τη δω καλυτερα).Το plate δεν θα ανοιξει πληρως εκει που το εχεις,πρεπει να το βαλεις να ακουμπαει στην αμμο ο σκελετος του.Πρεπει να μας πεις watt που βγαζουν οι λαμπες σου κ να μας πεις ποσο καιρο εχεις το καθε κοραλι.Επισης να ξερεις πως ο μανταρινος εαν δεν ξεκινησει να τρωει κατεψυγμενη τροφη θα πεθανει απο ασητια μιας κ το συστημα σου ειναι πολυ μικρο για να υποστηριξει την λειγουρα του...Το domino να ξερεις πως ειναι απο τα επιθετικα damsel κ οτι μεγαλωνει πολυ.Οσο για την τροφη της ανεμωνης καλυτερα θα ηταν να της εδινες αποστειρωμενη ενυδρειακη τροφη(krill,silversides) κ μια με 2 φορες την εβδομαδα κ πολυ λεω.Η ροη που εχεις δε σου φτανει.Αυτα... :bowdown:

Φιλε Ανδρεα ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες - προτασεις σου !!

Βασικα μηπως ενοεις οτι το ο γονιοπορος εχει νεκρωσει ο μισος ? Αυτο οντως ισχυει .

Και ευτυχος σωθηκε το υπολοιπο !

Η ephyllia δεν εχει ανοιξει καλα καλα ακομα , ειναι λιγοτερο απο 1 εβδομαδα στο ενυδρειο και εχει περασει ηδη καποιες αλλαγες θεσης !!

Το bubble και το Plate ειναι τα πιο καινουρια του reef μου , 2 ημερων μολις . . .

Εχω παρει και ζωοτροφη-φυτοτροφη για τα κοραλια και ευελπιστω αμεσα ολα να ταιριαξουν και να ομορφυνουν το ενυδρειο !!

Εχεις κατι να προτεινεις για τροφη μανταρινου ?

ps. ανεβασα φωτο με την ανεμονη

P1270060.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε NAVY δεν συμφωνω για την γονιοπορα .

σε πληροφορω οτι ετσι οπως την βλεπεις ειναι περιπου 2 εβδομαδες (οσες δηλαδη περασαν απο οταν πεθανε μια αλλη γονιοπορα που ειχα ) και απο τοτε εχει αρχισει να στρωνει σιγα σιγα και καθε μερα να ανοιγει και πιο πολυ .

Να υπολογισεις πως λογω πρσθηκης κοραλλιων εχουν αλλαξει αρκετες φορες οι θεσεις , κατι ομως που θελω να σταματησει για να βρει το καθε τι το μερος του .

Link to comment
Share on other sites

φιλε NAVY δεν συμφωνω για την γονιοπορα .

σε πληροφορω οτι ετσι οπως την βλεπεις ειναι περιπου 2 εβδομαδες (οσες δηλαδη περασαν απο οταν πεθανε μια αλλη γονιοπορα που ειχα ) και απο τοτε εχει αρχισει να στρωνει σιγα σιγα και καθε μερα να ανοιγει και πιο πολυ .

Να υπολογισεις πως λογω πρσθηκης κοραλλιων εχουν αλλαξει αρκετες φορες οι θεσεις , κατι ομως που θελω να σταματησει για να βρει το καθε τι το μερος του .

να είσαι σίγουρος ότι σε λίγες ημέρες θα δέις τα αποτελέσματα και τότε θα συμφωνήσεις μαζί μου...

Link to comment
Share on other sites

να είσαι σίγουρος ότι σε λίγες ημέρες θα δέις τα αποτελέσματα και τότε θα συμφωνήσεις μαζί μου...

+1 και απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

+1 και απο εμενα

+1 και από μένα και θα ήθελα να προσθέσω ότι τα κοράλλια που ξεκίνησες δεν ήταν και η καλύτερη επιλογή για έναρξη ενυδρείου, φαντάσου ότι έμπειροι χομπίστες δεν πλησιάζουν τις γονιοπόρες αυτού του είδους(αυτό που σου πέθανε) διότι είναι τρομερά ευαίσθητες, κατά πόσο σε ένα ενυδρείο σαν το δικό σου.

Θα σου πρότεινα σε ότι έχεις στο μυαλό σου να πάρεις άμεσα να το σταματήσεις για να ασχοληθείς πραγματικά με το ενυδρείο σε ότι αφορά την υποστήριξη του, τόσο στην σταθερότητα των παραμέτρων όσο και στην φίλτρανση του καθώς και να ισορροπήσει βιολογικά το σύστημα σου.

Η υπομονή και η συντηρητική προσέγγιση στο χόμπι μας είναι αρετή και εξοικονόμηση χρήματος και το πιο σημαντικό απ' όλα όχι καταπόνηση ζωντανών οργανισμών με κίνδυνο το θάνατο τους :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τους θαλασσό-λύκους θα πρέπει να κάνεις πιο σωστές επιλογές στα ζωντανά σου..σίγουρα πηγαίνοντας σε ενα μαγαζί και βλέποντας τα ωραία τους χρώματα και τις προσιτές τιμές να μπαίνεις σε πειρασμό στο τέλος να τα αγοράζεις.. αλλά το ενυδρείο την τσέπη και τα ζωντανά σου καταπονείς..τα 60 λίτρα τουμπάρουν σε χρόνο dt...το domino θα έλεγα να το βγάλεις γιατί όπως θα διαπιστώσεις σύντομα..είναι για άλλα λίτρα..Οσο για την γονιοπορα...δύσκολα τα πράγματα..αλλά ποτέ δεν ξέρεις!! :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

H εμφυλια ειναι μιση νεκρη(μπορει ετσι να την αγορασες)η ανεμωνη σου ειναι 100% sebae κ ειναι παρα πολυ δυσκολη ανεμωνη κ δεν ειναι συμβατη με τα ocelaris η τουλαχιστον συνηθως.Ειναι μια απο τις πιο συνηθησμενες στο εμποριο κ μια απο τις πιο φτηνες μιας κ ειναι οι πιο ευκολες στο μαζεμα μιας κ ειναι πολυ ρηχα τα μερη οπου ζουνε...Σου παραθετω φοτο απο το χρωμα που θα επρεπε να εχει στο περιπου.Ο μανταρινος ΜΠΟΡΕΙ να φαει brine shrimp αλλα σε τοσο μικρο ενυδρειο αν ριχνεις κατεψυγμενη τροφη θα το μολυνεις συντομα....Πρεπει να μας πεις τι τροφη ειναι αυτη που λες.

Παντα φιλικα!

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλοι μου ακουσα προσεκτικά τις συμβουλες σας . . .

Υπήρξαν κάποιες σημαντικές αλλαγές ήδη στο reef μου !

Aπο που να αρχίσω ?

Τα δυο μαύρα domino αποχώρησαν με ελαφρα αφου ηταν υπερκινητικα και αυτο δεν πιστευω οτι αρεσε στα κοραλια μου . ..

Ο ερημίτης επίσης χαιρέτησε αφου έτρωγε το plate όταν αυτό το έβαζα στον αραγωνίτη .

Και αφου φτάσαμε στο σημειο να πουμε τον ερημίτη ή το plate στον αραγωνιτη η απαντηση ηταν αυτονοητη !

Ο αστερίας που είχα παρει (Choc. Chip Starfish) εφυγε πριν προλάβει να μπει στο ενυδρείο , μόλις διάβασα κάποια Posts για το συγκεκριμενο ζωντανο ...

Aλλαξα την ανεμονη γιατι ηταν πολυ μεγάλη , με μια μικρότερη bubble tip την οποια ομως μαλλον επισης θα βγαλω αφου δεν αντεχω στην ιδέα να μου φέρει μια ανεμωνη τούμπα το οικοσύστημα μου !!!

Η σπουδαιότερη βέβαια αλλαγή είναι το ότι το 55λτ που είχα μετατράπηκε σε 100 λτ . . .

Επισης άλλαξα τo φωτιστικό των 2*24w που ειχα , με ενα 4*39w (2 τ5,2white)

Eπίσης έβαλα ενα αληθινό skimmer . . . Red Sea Prizm που κανει τρομερη δουλεια

Το νερο που συμπληρωσα για την αλλαγη του ενυδρειου ήταν απο τον ωκεανο 3 16λιτρα μπιτονια

H πρώτη εικόνα , μετα απο λίγες ωρες λειτουργιας του ενυδρειου ηταν πολυ ομορφη!!

Υγεια !! Τα κοράλια ειχαν ανοιξει περισσότερο απο οσο ειχαν ανοιξει 2 μηνες τωρα στο 55αρι και ακομα και με γυμνο ματι εβλεπες οτι η ποιοτητα του νερου ηταν πολυ καλυτερη !

Φανταζομαι πως τοσο το καλο skimming οσο και ο επαρκης και σωστος φωτισμος , συντελεσαν για αυτην την ευχαριστη εικονα !!

Πιστευω αυριο θα εχω μπορεσει να ανεβασω μερικες Pics ωστε να μου πειτε γνωμες !

Και να δειτε τους νεους κατοικους του υφαλου . . .

2 κοραλια και ενα blue tang (το ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο ψαρι αλλα το γουσταρω τρελα !! )

Και μερικες ερωτησεις στους θαλασσολυκους !!!!

1) που θα βρω μικρο μπλε αστερια ?

2) σαλιγκαρια μπορω να βαλω αλογιστα ?

3) εχει κανεις να προτεινει καποιο ψαρι για να κλεισει η ομαδα του ενυδρειου ?

μεσα εχω 2 clownfish , 1 madarin , 1 valentini και ενα blue tang

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου ακουσα προσεκτικά τις συμβουλες σας . . .

Υπήρξαν κάποιες σημαντικές αλλαγές ήδη στο reef μου !

Aπο που να αρχίσω ?

Τα δυο μαύρα domino αποχώρησαν με ελαφρα αφου ηταν υπερκινητικα και αυτο δεν πιστευω οτι αρεσε στα κοραλια μου . ..

Ο ερημίτης επίσης χαιρέτησε αφου έτρωγε το plate όταν αυτό το έβαζα στον αραγωνίτη .

Και αφου φτάσαμε στο σημειο να πουμε τον ερημίτη ή το plate στον αραγωνιτη η απαντηση ηταν αυτονοητη !

Ο αστερίας που είχα παρει (Choc. Chip Starfish) εφυγε πριν προλάβει να μπει στο ενυδρείο , μόλις διάβασα κάποια Posts για το συγκεκριμενο ζωντανο ...

Aλλαξα την ανεμονη γιατι ηταν πολυ μεγάλη , με μια μικρότερη bubble tip την οποια ομως μαλλον επισης θα βγαλω αφου δεν αντεχω στην ιδέα να μου φέρει μια ανεμωνη τούμπα το οικοσύστημα μου !!!

Η σπουδαιότερη βέβαια αλλαγή είναι το ότι το 55λτ που είχα μετατράπηκε σε 100 λτ . . .

Επισης άλλαξα τo φωτιστικό των 2*24w που ειχα , με ενα 4*39w (2 τ5,2white)

Eπίσης έβαλα ενα αληθινό skimmer . . . Red Sea Prizm που κανει τρομερη δουλεια

Το νερο που συμπληρωσα για την αλλαγη του ενυδρειου ήταν απο τον ωκεανο 3 16λιτρα μπιτονια

H πρώτη εικόνα , μετα απο λίγες ωρες λειτουργιας του ενυδρειου ηταν πολυ ομορφη!!

Υγεια !! Τα κοράλια ειχαν ανοιξει περισσότερο απο οσο ειχαν ανοιξει 2 μηνες τωρα στο 55αρι και ακομα και με γυμνο ματι εβλεπες οτι η ποιοτητα του νερου ηταν πολυ καλυτερη !

Φανταζομαι πως τοσο το καλο skimming οσο και ο επαρκης και σωστος φωτισμος , συντελεσαν για αυτην την ευχαριστη εικονα !!

Πιστευω αυριο θα εχω μπορεσει να ανεβασω μερικες Pics ωστε να μου πειτε γνωμες !

Και να δειτε τους νεους κατοικους του υφαλου . . .

2 κοραλια και ενα blue tang (το ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο ψαρι αλλα το γουσταρω τρελα !! )

Και μερικες ερωτησεις στους θαλασσολυκους !!!!

1) που θα βρω μικρο μπλε αστερια ?Θα μεγαλωσει

2) σαλιγκαρια μπορω να βαλω αλογιστα ? Δεν υπαρχει αλογιστα

3) εχει κανεις να προτεινει καποιο ψαρι για να κλεισει η ομαδα του ενυδρειου ?

μεσα εχω 2 clownfish , 1 madarin , 1 valentini και ενα blue tang Εκτος των κλοουν,ακαταλληλες επιλογες

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα σου προτεινα να μην βαλεις αστερια και να αφαιρεσεις το blue tank.Ειναι ψαρι που δεν κανει για τα λιτρα σου.

Σαλιγκαρια βαλε καμια 10-15.Οχι παραπανω και καλυτερα να μην μπουν οχι ολα μαζεμενα μια φωρα.

Για ψαρακια,δες κανενα goby ή κανενα Nemateleotris magnifica ή Nemateleotris decora

Link to comment
Share on other sites

ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

P2110177.jpg

P2110176.jpg

P2100172.jpg

P2100171.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλοι μου ανεβάζω κάποιες φωτο (τις πιο πράσφατες απο το ενυδρείο μου).

Πιστεύω πως η κατάσταση βελτιώνεται συνέχεια !!!

Μετα απο κάποιες απαραίτητες αποχωρήσεις (ανεμώνη - ερημιτης - αστεριας - ατιθασα ψαρια . . .) αλλα και κάποιες προσθήκες ( καλο skimmer - δευτερος κυκλοφορητης - t5 4*39w φωτισμος t5. . . )

περιμένω τις απόψεις - προτάσεις σας .

Και μια ερώτηση για τους θαλασσόλυκους . . .

Σε κάποιες φωτό φαίνεται ένα κόκκινο πράγμα , σαν ''γλίτσα'' πανω στον αραγωνίτη ,

ξέρει κάποιος που οφείλεται ???

P2200126.jpg

P2200122.jpg

P2200120.jpg

P2200119.jpg

P2200111.jpg

P2200108.jpg

P2170099.jpg

P2170096.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η κόκκινη "γλίτσα" είναι κυανοβακτήριο.

Για να φύγει, καλές παραμέτρους νερού, καλή κυκλοφορία, συχνές αλλαγές και ΥΠΟΜΟΝΗ!

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...