Jump to content

Νεος ερωτιμα για ΒΡΑΧΟ


Recommended Posts

Αγορασα ενα ενυδρειο 180λτ με 11κιλα ζωντανο βραχο....

Μπορω να βαλω βραχο απο την θαλλασα??

Μπορω να τον νεκροσω και μετα να ζωντανεψει???

υπαρχει καποιος αλλος τροπος να μην δινω 15€ το κιλο?? :bowdown:

πειτε μου γενικα για τους βραχους γιατι ειμαι νεουδι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα ενα ενυδρειο 180λτ με 11κιλα ζωντανο βραχο....

Μπορω να βαλω βραχο απο την θαλλασα??

Μπορω να τον νεκροσω και μετα να ζωντανεψει???

υπαρχει καποιος αλλος τροπος να μην δινω 15€ το κιλο?? :bowdown:

πειτε μου γενικα για τους βραχους γιατι ειμαι νεουδι :hysterical:

Βρες απο εδω μεσα στις αγγελιες ολο και καποιος θα πουλαει .

Στα 180 λιτρα ο 11 κιλα βραχος που εβαλες ειναι μια βελονα στα αχυρα :bowdown:

Στο δικο μου σε 60 λιτρα εχω βαλει κοντα στα 9 κιλα :rasp:

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι το ενυδρειο σου μεσογειακο ναι.

Αν ειναι τροπικο σε καμια περιπτωση δεν βαζουμε βραχο απο τη θαλασσα μας,εστω και στεγνο.

Μπορεις για να μειωσεις το κοστος να βαλεις στεγνο βραχο (τροπικο).Με λιγη υπομονη και αν εχεις και ζωντανο μεσα,θα ζωντανεψει και αυτος.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι το ενυδρειο σου μεσογειακο ναι.

Αν ειναι τροπικο σε καμια περιπτωση δεν βαζουμε βραχο απο τη θαλασσα μας,εστω και στεγνο.

Μπορεις για να μειωσεις το κοστος να βαλεις στεγνο βραχο (τροπικο).Με λιγη υπομονη και αν εχεις και ζωντανο μεσα,θα ζωντανεψει και αυτος.

:bowdown: συμφωνω με τον ΑΚΗ οσο αφορα το δευτερο σκελος της απαντησης του αλλα δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογω δεν βαζουμε μεσογειακο εστω και στεγνο.Το μονο λογο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι δεν ειναι τοσο πορωδεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το ενυδρειο που πηρα

και οπως βλεπεται θελει πολυ πραμα ακομα

ΑΚΗ Plz ενημερωσεμε σε αυτο που σε ρωτισα :bowdown:

δεν εχω ιδεα!!! :rasp:

post-17343-1264600426_thumb.jpg

Δεν μοιζει για 180 λιτρα...

Για 80 ισως...

Καλου κακου πεςμας τι διαστασεις του ενυδριο :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεισ κανει αλλαγη νερου :bowdown:

απο πισω του ειναι και το φιλτρο του....Ειναι περιεργο το σχημα του παντος :bowdown:

Model Boyu HS-60 Click εδω

Προχθες αλλαξα και λαμβα 90€ μου επιασε...

post-17343-1264601683_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - skulvaliris
Link to comment
Share on other sites

O λογος που δεν βαζουμε μεσογειακο βραχο,εστω και στεγνο,σε τροπικο ενυδρειο (σαν αυτο που εχεις),ειναι οτι ειναι εκτος των αλλων και πλουσιος σε πυριτιο (silicates).Θα εχουμε λοιπον,σε συνδιασμο με ζεστο τροπικο νερο και μπολικο φως,ενα μονιμο προβλημα διατομικης αλγης.

Link to comment
Share on other sites

στεγνο εννοεις νεκρο???

διατομικη αλγη εννοεις την καφε αλγη???

Μια μερα πηγα σε ενα pet shop και αγορασα λιγο βραχο και οταν το εβαλα στο ενυδρειο μου γεμισε καφε αλγη λες να εφταιγε αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Nαι.Στεγνος=νεκρος

Η διατομικη αλγη ειναι σαν καφε σκονη.Ειναι παρουσα στα πρωτα σταδια ενος συστηματος,οτι βραχο και να βαλεις.Σταδιακα,οταν στρωσει το ενυδρειο και οριμασει το συστημα,φευγει.Κατι που δεν θα συμβει με τον μεσογειακο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε ΑΚΗ

κατι παω να καταλαβω αλλα σιγα σιγα ειναι ολοκληρη επιστημη και μου αρεσει πολυ....

Φιλε Κωστα eχω 6 ψαρια

1 blue tang

1 Zebrasoma_veliferum

1 tomatoe_clown

3 Amphiprion Ocellaris

και μια γαριδα

Δεν βαζω αλλα ψαρακια

post-17343-1264607409_thumb.jpgpost-17343-1264607424_thumb.jpgpost-17343-1264607432_thumb.jpgpost-17343-1264607511.jpg

Τι αλλο θα ηθελες να μαθεις???

Έγινε επεξεργασία - skulvaliris
Link to comment
Share on other sites

O λογος που δεν βαζουμε μεσογειακο βραχο,εστω και στεγνο,σε τροπικο ενυδρειο (σαν αυτο που εχεις),ειναι οτι ειναι εκτος των αλλων και πλουσιος σε πυριτιο (silicates).Θα εχουμε λοιπον,σε συνδιασμο με ζεστο τροπικο νερο και μπολικο φως,ενα μονιμο προβλημα διατομικης αλγης.

Συγνωμη αλλα δεν θα συμφωνησω μαζι σου φιλε ΑΚΗ και παλαιοτερα υποθηκε αυτο το ερωτημα μεσα στο forum http://www.aquazone.gr/forums/lofiversion/...php/t15559.html

Noμιζω οτι κανεις δεν αμφιβαλει τον Ron Shimek

Έγινε επεξεργασία - space
Link to comment
Share on other sites

προχθές ήμουν σε ένα καταπληκτικό ενυδρείο το οποίο είχε περίπου 10 κιλά τέτοιου βράχου.Το ενυδρείο τρέχει χωρίς κανένα πρόβλημα 2,5 χρόνια και μάλιστα οπτικά δεν διαφέρει από τον βράχο Ινδονησίας.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα δεν θα συμφωνησω μαζι σου φιλε ΑΚΗ και παλαιοτερα υποθηκε αυτο το ερωτημα μεσα στο forum http://www.aquazone.gr/forums/lofiversion/...php/t15559.html

Noμιζω οτι κανεις δεν αμφιβαλει τον Ron Shimek

Πολυ σωστα.Ο οποιοσδηποτε βραχος μπορει να λειτουργει ως βιολογικο υποβαθρο.Οσο πιο πορωδης,τοσο καλυτερα.

Αν βαλεις ομως μεσογειακο,υπαρχει μεγαλη περιπτωση να ειναι πλουσιος π.χ. σε πυριτιο ή οξειδια του αλουμινιου (αλλο ενα χαρακτηριστικο της μεσογειου).Αν οχι,δεν θα υπαρξει κανενα απολυτως προβλημα.

Γιαυτο το λογο,δεν μπορω να προτεινω σε καποιον να το κανει,γιατι αν εχει προβληματα θα φταιω εγω που τον συμβουλεψα λαθος ή που δεν του ειπα για το τι μπορει να αντιμετωπισει αν το κανει.

Απο την αλλη κανεις δεν ειναι παντογνωστης.Την γνωμη μου και την εμπειρια μου παραθετω και τιποτα αλλο.Για εμενα και οσα ενυδρεια εχω δει να κανουν αναλογη προσπαθεια,η γνωμη μου ειναι οτι αν χρησιμοποιησεις τροπικο βραχο (ψοφιο) εχεις πολυ-πολυ λιγοτερα προβληματα.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...