Jump to content

Blood Parrot Νεο!!


Markos76ers

Recommended Posts

Γεια σας παιδια,

Χ8ες προσθεσα στο ενυδρειο μου, το οποιο εχει ενα Pacu, ενα παπαγαλοψαρο,το blood parrot.. ειναι βεβαια μικροτερο του πιρανχα.. οταν το εβαλα στο ενυδρειο, μετα απο καλη προσαρμογη, υπηρξε μια αναγνωριση απτο πακου,κυνηγηθηκαν λιγο..και μετα ολα καλα.. ομως, το παπαγαλοψαρο, εχει κατσει στη γωνια,πισω απο το φυτο, και βγηκε μονο να φαει..και ξανα πισω στη γωνια κρυμμενο.. και ισα που ακουμπαει στο εδαφος..

Να προσθεσω,οτι το πακου,ειναι πολλες ωρες της μερας στην αλλη γωνια, αλλα αυτο γινοταν και πριν το παπαγαλοψαρο.. εβγαινε αραια και που για καμια βολτα.. αν ξερετε τον λογο αυτης της συμπεριφορας..

Έγινε επεξεργασία - Markos76ers
Link to comment
Share on other sites

γεια σου φίλε τα ψάρια γίνονται πολύ μεγάλα θα χρειαστείς στο μέλλον 400λ τουλάχιστον τώρα όσο αναφορά γεια τη συμπεριφορά τον ψαριών μάλλον οφείλετε στη χειμια του νερού σου...έχεις βάλει βακτήρια αντιχλοριο?εχεις κρυψώνες για τα ψάρια σου?αν μπορείς βαλε κάποια φοτο το καλύτερο θα ηταν να τα πας πίσω στο μαγαζί που τα πήρες και να ασχολιθης με μικρότερα ψάρια που θα ειναι στα λιτρα σ μια χαρα τα pacu δεν ειναιν piranha :bowdown:

pacu : www.worldseafishing.com/forums/showthread.php..

plecowww.bowfinanglers.com/incidental.html

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φίλε τα ψάρια γίνονται πολύ μεγάλα θα χρειαστείς στο μέλλον 400λ τουλάχιστον τώρα όσο αναφορά γεια τη συμπεριφορά τον ψαριών μάλλον οφείλετε στη χειμια του νερού σου...έχεις βάλει βακτήρια αντιχλοριο?εχεις κρυψώνες για τα ψάρια σου?αν μπορείς βαλε κάποια φοτο το καλύτερο θα ηταν να τα πας πίσω στο μαγαζί που τα πήρες και να ασχολιθης με μικρότερα ψάρια που θα ειναι στα λιτρα σ μια χαρα τα pacu δεν ειναιν piranha :bowdown:

pacu : www.worldseafishing.com/forums/showthread.php..

plecowww.bowfinanglers.com/incidental.html

Aυτο που θελω να ρωτησω επισης, ειναι αν τα συγκεκριμενα ψαρια μεγαλωνουν ετσι κιαλλιως, η αναλογα με το μεγεθος του ενυδρειου.. για παραδειγμα, το pacu μου, θα μεγαλωσει οσο δε παει, η καποια στιγμη θα σταματησει την αναπτυξη του? Δεν εχω χρησιμοποιησει καποιο αντιχλοριο, αλλα μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το θέμα είναι να κάνεις τα ψάρια σου χαρούμενα και όχι να πειραματιστείς με την αναπτυξη τους.....Θα ένοιωθε καλά ενας άνθρωπος αν ζούσε μονο σε μια τουαλέτα?

Πολλά απο τα προβλήματα δεν φαίνονται άμεσα,αλλά σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βάθος χρόνου.Δεν προκειται να έχεις ποτε τα χρώματα,την αναπτυξη και την συμπεριφορά που πρέπει απο τα ψαρια σου.Για μακροβιώτητα δεν κάνω κάν λόγο.

Καλό θα ήταν να ενημερωθείς για τις απαιτήσεις των ψαριών σου και να πράξεις ανάλογα.

Φιλικά πάντα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...Θέλεις στο ενυδρείο σου τρομαγμένα ψάρια και να τα ψάχνεις με το φακό ή ξέγνοιαστα ψάρια να παιχνιδίζουν,να σου γεννάνε και να τα χαίρεσαι? Ψάξε βαθύτερα!

Πάντα φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...Θέλεις στο ενυδρείο σου τρομαγμένα ψάρια και να τα ψάχνεις με το φακό ή ξέγνοιαστα ψάρια να παιχνιδίζουν,να σου γεννάνε και να τα χαίρεσαι? Ψάξε βαθύτερα!

Πάντα φιλικά!

Αν γινεται να μου απαντησεις στην προηγουμενη μου ερωτηση,για να ξερω κεγω..και θαθελα τη γνωμη σου, σαυτα τα λιτρα, τι θα μου προτεινες? εκτος απο guppies..

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που θελω να ρωτησω επισης, ειναι αν τα συγκεκριμενα ψαρια μεγαλωνουν ετσι κιαλλιως, η αναλογα με το μεγεθος του ενυδρειου.. για παραδειγμα, το pacu μου, θα μεγαλωσει οσο δε παει, η καποια στιγμη θα σταματησει την αναπτυξη του? Δεν εχω χρησιμοποιησει καποιο αντιχλοριο, αλλα μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα

Αλλα ψαρια επιρρεαζονται απο το χωρο που ζουν και μενουν νανοι και αλλα οχι.

Σημασια εχει ομως οτι αν μενουν νανοι θα εχουν προβλημα αυτα (υγειας) και εσυ εμμεσως που δεν θα τα χαιρεσαι οπως πρεπει, απο την αλλη αν δεν μενουν νανοι θα εχεις πρωτα εσυ προβλημα που θα τρεχεις με συχνες αλλαγες νερου, αγορες μεγαλυτερων ενυδρειων ή θραυση κρυσταλλων και αυτα με αρρωστιες, παραμορφωμενα προσωπα απο χτυπηματα στα τζαμια κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα μόνο λίτρων...Θα σου προτείνω κάτι:

Κάνε τις μετρήσεις σου,δες ποια ψάρια ταιριάζουν σε αυτές,σημείωσέ τα,μετά δες ποια από αυτά τα ψάρια και πόσα ταιριάζουν στα λίτρα σου και τέλος δες ποια από την τελική ευθεία ταιριάζουν μεταξύ τους.Αν δεν είσαι ευχαριστημένος με αυτό θα πρέπει να αλλάξεις τις παραμέτρους του νερού σου ή τα λίτρα σου... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να παρέμβω κι εγώ εκτός αν δεν κατάλαβα καλά κάτι.

Ο φίλος Markos76ers έγραψε : ¨ Δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο αντιχλώριο, αλλά μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα¨ χωρίς αντιχλώριο τι βιολογία επιβιώνει σ΄αυτό το ενυδρείο κι αν όντως δεν επιβιώνει γιατί μετρήσεις μιλάμε?! Πρόκειται για ένα άστρωτο ενυδρείο. Διορθώστε με αν κάπου κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αρθα:

Xλωρίνη & νερό ενυδρείου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1556

Καθιστώντας το νερό της βρύσης κατάλληλο για το ενυδρείο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30299

Link to comment
Share on other sites

Αρθα:

Xλωρίνη & νερό ενυδρείου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1556

Καθιστώντας το νερό της βρύσης κατάλληλο για το ενυδρείο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30299

Πολύ ενδιαφέροντα και κατατοπιστικά τα δύο άρθρα. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...