Jump to content

Καθαρισμός φίλτρου


Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω το έξης, το φίλτρο το καθαρίζουμε μόνο αν βουλώσει ? ή το υποβάλουμε σε μηνιαίο καθαρισμό?

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο το καθαριζουμε,οταν δουμε οτι εχει μειωθει δραστικα η ροη του,και αυτο το κανουμε ΜΟΝΟ με ξεπλυμα του με νερο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα τα καθαριζω καθε 20 ημερες οταν κανω αλλαγη νερου.

και παντα τα ξεπλενω ελαφρα με το νερο του ενυδρειου που θα αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

Είνα καλύτερο κατα δική μου άποψη να κάνεις την αλλαγή νερού και τον καθαρισμό του φίλτρου με 2 ημέρες διαφορά...τώρα ο καθαρισμός του φίλτρου είναι ανάλογος με το ενυδρείο...καλύτερα όταν παρατηρήσουμε μερική απώλεια ροής αν και η αλλαγή του"ειδικού ενυδρειακού βαμαβακίου" σε περίπτωση που φιλοξενούμε μεγάλα ψάρια και δεν τσιγκουνευόμαστε την ώρα του φαγητού.

Link to comment
Share on other sites

αν εχης φηλτρο εσοτερικο μ σβουνκαρια καθαρησετω τακτικα οταν το βλεπης βρομηκο,αν εχης φηλτρο εξοτερικο μ βιολογηκα ηλικα μονο ηνε καλητερα να μιν ενωχλις τουσ εργατες του εργοστασιου σου!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σε εξωτερικό αναφέρομε με σφουγγάρια, δαχτυλίδια και χαλίκι (όλα seachem). Έχω παρατήρηση πως δεν πρέπει να κάνω ταυτόχρονη αλλαγή νερού και καθαρισμό φίλτρου (τα σωληνάκια του φίλτρου ξερνανε βρομιά στην επανεκινηση του φίλτρου και πάει στράφι η αλλαγή νερού).

Επίσης η βρομιά που βγαίνει στην μηνιαία συντήρηση που υποβάλλω το φίλτρο μου ειδικά απο τα σφουγγάρια είναι τρομακτική. Οποτε βαδίζω ως εξής συνεχίζω τον μηνιαίο καθαρισμό τον σφουγγαριών και αφήνω τα υπόλοιπα υλικά όπως έχουν. Τι λετε?

Γνωρίζει κανένας πόση ώρα μπορεί να μένει το φίλτρο κλειστό κατά την αλλαγή νερού? (η αλλαγή μου διαρκεί 45 λεπτά).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...