Jump to content

αλγη σε φυτα και τζαμι!


tr3loGiannis

Recommended Posts

γεια χαρα,, πριν 4 μερες εμφανιστηκε ενα καφε στρωμα σε 1 φυλλο της ανουμπιας που τσιμπαγαν τα σκαλαρια μου και νομιζα οτι απλα σαπιζε εκει που το δαγκωναν

προχθες πηρα το σερα φλορενα για να λιπαινονται οι 3 ανουμπιες που εχω και απο χθες η αλγη εμφανηστηκε στα περισσοτερα φυλλα των φυτων και στο πισω τζαμι

Γενικα το ενυδρειο μου το "χτυπαει " καποιες ωρες ο ηλιος επειδη ειναι απεναντι απο παραθυρο και εχω αναμενες τις λαμπες περιπου 10 ωρες,, τι να κανω για να φυγει,αν παρω καποιο σαλιγκαρι?

Το ενυδρειο δεν εχει στρωσει τελειως αν και τα νιτρικα μου ειναι οκ αλλα εχω αμωνια 0,1 mg/l κανω ανα 3 μερες αλλαγες και προσθετω βακτηρια για να στρωσει

αυτα..καμια ιδεα? συγγνωμη για το εκτεταμενο ποστ..

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση PO4 (φωσφορικά): -

Μέτρηση Fe (σιδήρος): -

Μέτρηση ΝΟ3 (νιτρικά): 20

Μέτρηση kH (ανθρακική σκληρότητα): 5

Μέτρηση pH: 7,2

Έχεις τύρφη στα φίλτρα σου (ΝΑΙ/ΟΧΙ): no

Έχεις CO2 (DIY/μπουκάλα): no

Πόσο CO2 υπάρχει διαλυμένο στο νερό σου (ppm): δεν παρεχω μου ειπαν οτι ειναι λιγα τα φυτα για να βαζω co2

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου: καθαρα 106

Τι λάμπες έχεις (μάρκα, Watt, Kelvin): δεν θυμαμαι μαρκα,,ειναι μια με λιγο ροζ φως και μια daylight

Πόσες ώρες ανάβουν οι λάμπες:

Τι υπόστρωμα και χαλίκι έχεις: λαβας

Τι λιπάσματα χρησιμοποιείς και κάθε πότε: σερα φλορενα/βδομαδα

Τι φυτά έχεις και πόσα: 3 ανουμπιες

Περιγράψε μας την άλγη που έχεις: μεγαλες καφε βουλες στο τζαμι και καφε στρωμα στα φυτα

επισης την ετριψα και βγηκε αλλα λογικα θα ξαναεμφανιστει,,λιγο help :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - tr3loGiannis
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα είναι νέο το ενυδρείο σου είναι συχνό φαινόμενο να εμφανίζεται καφέ άλγη σε νέα ενυδρεία, αν συνεχιστή τότε θα έχεις πρόβλημα με τον φωτισμό.

Αν είναι παλιό το ενυδρείο σου τότε έχεις πρόβλημα με τον φωτισμό

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα είναι νέο το ενυδρείο σου είναι συχνό φαινόμενο να εμφανίζεται καφέ άλγη σε νέα ενυδρεία, αν συνεχιστή τότε θα έχεις πρόβλημα με τον φωτισμό.

Αν είναι παλιό το ενυδρείο σου τότε έχεις πρόβλημα με τον φωτισμό

οκ σε ευχαριστω πολυ χρηστο,, θα φυγει μονη της λες? παντως πηρα 1 γλειφτη για να την φαει..!κακως η καλως??

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω πολυ χρηστο,, θα φυγει μονη της λες? παντως πηρα 1 γλειφτη για να την φαει..!κακως η καλως??

Να του πάρεις τροφή σε ταμπλέτες και να ταΐζεις και μια φορά αφού σβήσουν τα φώτα, θα σε ευχαριστεί για αυτό. :bowdown: Επίσης ξέρεις το τελικό μέγεθος του συγκεκριμένου είδους?

Link to comment
Share on other sites

Να του πάρεις τροφή σε ταμπλέτες και να ταΐζεις και μια φορά αφού σβήσουν τα φώτα, θα σε ευχαριστεί για αυτό. :bowdown: Επίσης ξέρεις το τελικό μέγεθος του συγκεκριμένου είδους?

ταμπλετες ε? μου προτεινεις κατι ?? :bowdown:

εμμ ειναι απ ο,τι μου παν ιδανικο για τα λιτρα μου κ οτι θα φτασει τα 10εκ

Link to comment
Share on other sites

α να επισημανω οτι σημερα που ξυπνησα εμεινα καγκελο οταν ειδα οτι δεν υηρχε ουτε ιχνος απο αλγη!!! μονο λιγη σποτ στο τζαμι..

Link to comment
Share on other sites

α να επισημανω οτι σημερα που ξυπνησα εμεινα καγκελο οταν ειδα οτι δεν υηρχε ουτε ιχνος απο αλγη!!! μονο λιγη σποτ στο τζαμι..

Άλλος ένας λόγος να τον ταΐζεις ξεχωριστά, θα βρεις σε κάθε μαγαζί ταμπλέτες για ψάρια βυθού.

Link to comment
Share on other sites

α να επισημανω οτι σημερα που ξυπνησα εμεινα καγκελο οταν ειδα οτι δεν υηρχε ουτε ιχνος απο αλγη!!! μονο λιγη σποτ στο τζαμι..

Άλλος ένας λόγος να τον ταΐζεις ξεχωριστά, θα βρεις σε κάθε μαγαζί ταμπλέτες για ψάρια βυθού, επίσης εύκολο και πολύ καλό είναι το τάισμα με αγγουράκι και κολοκυθάκι, κόβεις λωρίδες, τις στερεώνεις με μανταλάκι κάπου και άστα 1-2 μέρες να τρώει.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι Ανούμπιες ΔΕΝ θέλουν λίπασμα! Είναι περιττό και στην ουσία ταΐζεις τις άλγες και όχι τα φυτά σου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι Ανούμπιες ΔΕΝ θέλουν λίπασμα! Είναι περιττό και στην ουσία ταΐζεις τις άλγες και όχι τα φυτά σου :bowdown:

βασικα εχω 3 φυτα

ειναι : 2 cryptocoryne beckettii viridifolla και 1 anubias heterophylla

κανενα δεν χρειαζεται λιπασμα?? (βαζω sera florena 1 φορα/βδομαδα) ουτε ταμπλετες για φυτα? χμμ ενδιαφερον ..και το φως ποσες ωρες να το αναβω? υπαρχει προτιμηση και σε ποιες ωρες της μερας?(εννοω πρωι,απογευμα,βραδυ...) ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

τάισμα με αγγουράκι και κολοκυθάκι, κόβεις λωρίδες, τις στερεώνεις με μανταλάκι κάπου και άστα 1-2 μέρες να τρώει.

εχεις μηπως καποιο λινκ να δω πως να τα στερεωσω..?

Έγινε επεξεργασία - tr3loGiannis
Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η ψαρουκλα!

post-16544-1264867730_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κανει με αυτο το χαλικι να βαζουμε ψαρια βυθου????????? Δε τα πληγωνει???????

Το ρωταω γιατι κι σ μενα παρουσιαστικε το ιδιο προβλημα και ψαχνομαι για λυση..... Στο τζαμι δε θελει ξυσιμο με ξυραφη ή κατι τετοιο????

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το ψάρι αν και συνήθως οχι (δεν βάζουμε ψάρι βυθού). Λύση είναι τα σαλιγκάρια για μικρό ενυδρείο. Δοκίμασε τα zebra snails. Θα σου ξεπαστρέψουν την spot πολύ γρήγορα. (Εγώ εβαλα και λίγο επιπλέον λίπασμα για να μεγαλώσει σποτ να έχουν φαΐ! Εχουν στο Αζόρες πολλα!

Δεν χρειάζεται ξυράφι. Με τον μαγνήτη θα είσαι καλα.

--Μαγνητης είναι ενας.... μαγνήτης που έχει κολλημένο ενα "σφουγγαράκι" επάνω του. Μπαίνει το ένα κομμάτι μέσα στο νερό, και το άλλο απ'εξω. Πιανεις το απ'εξω κομμάτι και το κάνεις περα δώθε και το απο μέσα το ακολουθεί και με αυτόν τον τρόπο καθαρίζεις το τζάμι. :)

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η ψαρουκλα!
Η ψαρουκλα ειναι ψαρι που γινεται οντως ψαρουκλα. :) (40 εκ)

Αν προλαβει.

ΥΓ βλεπω μαζευεις ψαρουκλες common pleco, silver shark, Scalare.

Πας για 400+ ενυδρειο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κανει με αυτο το χαλικι να βαζουμε ψαρια βυθου????????? Δε τα πληγωνει???????

Το ρωταω γιατι κι σ μενα παρουσιαστικε το ιδιο προβλημα και ψαχνομαι για λυση..... Στο τζαμι δε θελει ξυσιμο με ξυραφη ή κατι τετοιο????

Καλυτερα ειναι η αμμος, αλλα αν δεν ειναι κοφτερο και το χαλικι, θα ειναι ΟΚ.

(τα cory ειναι που θελουν απαραιτητα αμμο γιατι τρεφονται μεσω αυτης).

Το τζαμι υπαρχει περιπτωση (σοβαρη) να γρατζουνιστει με το ξυραφι, αν δεν ειναι πρωτης ποιοτητας και δεν ξερεις ταυτοχρονα να το δουλεψεις.

Καλυτερα με ενα σκετο αχρησιμοποιητο σφουγγαρακι. και χερια καθαρα αλλα χωρις σαπουνια, αποσμητικα, κολωνιες, εντομοκτονα κλπ. (Τεστ με τη μυτη και αν μυριζουν το παραμικρο, δεν τα βαζεις στο ενυδρειο)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

τελικα ηταν πολυ νωρις για να πιασει καλα στο τζαμι!!!!! με ενα σφουγγαρακι αστραψε :):P

Link to comment
Share on other sites

αφου εχουμε πει οτι το πλεκο αυτο το εχω γυρισει πισω πλεον... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...