Jump to content

το μεγαλητερο ιδιωτικο ενυδρειο της Ευρωπης!


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να έχει μόνο έναν μονομάχο και να ξέρει 100πλάσια περισσότερα για τα ενυδρεία σε σχέση με κάποιον που έχει κάμποσους τόνους με ψάρια σε λάθος συνθήκες και ντεκόρ όπως οι τύποι που μόνωσαν ένα υπόγειο, το γέμισαν νερό και κατά τη γνώμη μου είναι μια βλακεία και μισή... :D Εσένα σου είπα θα σου φέρω άμμο και θα σε "φτιάξω".:D

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Guest orck

Δεν συμφωνω αλλα δεν πειραζει! :D

Αν ηταν ετσι δεν θα υπηρχε κατι που λεγεται προοδος.Τα παντα θα ηταν στασιμα και μη αναβαθμιζομενα.

Δεν εχει να κανει με χρηματικο το θεμα αλλα με την τρελα του καθενος, την εμπειρια του, και το ποσα αποφασιζει να ''δωσει'' απο τον εαυτο του σε αυτο που κανει.

Σε καμια περιπτωση δεν μπορει να συγκριθει ο ιδιοκτητης ενος μονομαχου με τον ιδιοκτητη ενος...baracuda!!

Μην το ισσοπεδωνουμε..

Και δεν δημιουργουνται καθολου εσφαλμενες εντυπωσεις ουτε χρειαζεται να βοηθησουμε κανεναν και να τον κατατοπισουμε για το αν πρεπει η οχι να εντυπωσιαστει απο αυτο που ειδε.

Με αυτο που λες ειναι σαν να ειμαστε ισα και ομοιοι με τον τυπο που εχει και διατηρει το ενυδρειο που σας εδειξα.

Νομιζεις οτι θα μπορουσαν πολλοι απο δω?

Μην το κουραζουμε, δεν χρειαζεται...απολαυστε απλα κατι μοναδικο και τελος... :bowdown:

Δηλαδη πιστευεις οτι αυτος που εχει το baracuda ειναι ελιτ ενω ο χομπυστας που ειτε λογο χρηματων/χωρου/χρονου εχει ενα μονομαχο ειναι πλεμπα;

Ετσι μας βλεπεις λοιπον; :D:thumbup:

Ναι νομιζω οτι ολοι θα μπορουσαν να το φτιαξουν εαν ειχαν τον χωρο και το χρημα. Δεν ειναι απαραιτητο ομως ολοι να θεωρουμε το συγκεκριμενο σαν το απολυτο στησιμο, μπορει εσενα να σου αρεσει η πισινα εμενα με ευχαριστει καλυτερα ο μονομαχος.

Δεν τσακωνομαστε ουτε κουραζουμε τιποτα, απλα συζηταμε για το χομπυ μας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω αλλα δεν πειραζει! :D

Αν ηταν ετσι δεν θα υπηρχε κατι που λεγεται προοδος.Τα παντα θα ηταν στασιμα και μη αναβαθμιζομενα.

Δεν εχει να κανει με χρηματικο το θεμα αλλα με την τρελα του καθενος, την εμπειρια του, και το ποσα αποφασιζει να ''δωσει'' απο τον εαυτο του σε αυτο που κανει.

Σε καμια περιπτωση δεν μπορει να συγκριθει ο ιδιοκτητης ενος μονομαχου με τον ιδιοκτητη ενος...baracuda!!

Μην το ισσοπεδωνουμε..

Και δεν δημιουργουνται καθολου εσφαλμενες εντυπωσεις ουτε χρειαζεται να βοηθησουμε κανεναν και να τον κατατοπισουμε για το αν πρεπει η οχι να εντυπωσιαστει απο αυτο που ειδε.

Με αυτο που λες ειναι σαν να ειμαστε ισα και ομοιοι με τον τυπο που εχει και διατηρει το ενυδρειο που σας εδειξα.

Νομιζεις οτι θα μπορουσαν πολλοι απο δω?

Μην το κουραζουμε, δεν χρειαζεται...απολαυστε απλα κατι μοναδικο και τελος... :D

Μπερδεύεις τις έννοιες...

Αλήθεια, πόσοι κρατούν έναν μονομάχο σε πραγματικά ιδανικές συνθήκες? Γιατί είναι πιο εξελιγμένος κάποιος που κρατάει ένα σπάνιο (άσχετα από το αν είναι ακριβό) ψάρι? Και ποιος είπε ότι ένα ενυδρείο είναι... τα ψάρια? Μπορεί κάποιος να έχει καταπληκτικές γνώσεις, να έχει εξελίξει το χόμπι απίστευτα και να μην έχει καθόλου ψάρια μέσα στο ενυδρείο του. Ένα ενυδρείο δεν είναι 5 γυαλιά με νερό και φίλτρο. Ένα ενυδρείο είναι ένας κόσμος ολόκληρος με απίστευτη ζωή ορατή ή μη από το ανθρώπινο μάτι.

Θεωρώ εντελώς εσφαλμένη την τοποθέτησή σου και θεωρώ πολύ πιο άξιο κάποιον ο οποίος έχει αναπαράγει μονομάχο ή καρδινάλιους χωρίς απώλειες από κάποιον που έχει το Χ σπάνιο ή δύσκολο ψάρι και απλά... το έχει!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πιστευεις οτι αυτος που εχει το baracuda ειναι ελιτ ενω ο χομπυστας που ειτε λογο χρηματων/χωρου/χρονου εχει ενα μονομαχο ειναι πλεμπα;

Ετσι μας βλεπεις λοιπον; :D:angry2:

Ναι νομιζω οτι ολοι θα μπορουσαν να το φτιαξουν εαν ειχαν τον χωρο και το χρημα. Δεν ειναι απαραιτητο ομως ολοι να θεωρουμε το συγκεκριμενο σαν το απολυτο στησιμο, μπορει εσενα να σου αρεσει η πισινα εμενα με ευχαριστει καλυτερα ο μονομαχος.

Δεν τσακωνομαστε ουτε κουραζουμε τιποτα, απλα συζηταμε για το χομπυ μας...

Δεν καταλαβα, μπορεις να εξηγησεις???

Link to comment
Share on other sites

το ρητο<<οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο>> μπορει να ισχυει για αλλα θεματα,αλλα δεν νομιζω οτι εχει να κανει με τον χαρακτηρισμο οποιουδηποτε ως <<φανατικου-καλου-σουπερουαου>> χομπιστα.μπορει ολοι να επιθυμουμε η να φτιαχνουμε κατα καιρους ολο και μεγαλυτερα στησιματα,αλλα αυτο εχει να κανει συνηθως με την (καλως εννοουμενη)πλεονεξια μας και σε πολλους απο εμας υπερβαινει και τα ορια της λογικης.

θυσιαζουμε χωρους απαραιτητους για την διαβιωση της οικογενειας μας(πχ δυο τρια 400 λιτρα σε ενα τριαρι σπιτι κλπ) η αδιαφορουμε τελειως για αισθητικους κανονες προκειμενου να φιλοξενησουμε οσο μεγαλυτερα ψαρια γινεται σε οσο περισσοτερα λιτρα μπορουμε,εστω και αν το αποτελεσμα ειναι καραγκιοζ μπερντε(και οταν δεν μπορουμε να διαθεσουμε τα απαραιτητα κονδυλια και δεν διαθετουμε αναλογους χωρους,συνηθως ειναι..) ,

ο συγκεκριμενος τυπος εχει διαθεσει (και διαθετει συνεχως)ΠΟΛΥ χρημα,πολυ κοπο και σκεψη και μπραβο του.δεν αποτελει ομως ΠΡΟΤΥΠΟ χομπυστα,ουτε ,προσωπικα τουλαχιστον,παραδειγμα προς μιμηση.

αλλα ως γνωστον,περι ορεξεως(και τρελλας)κολοκυθοπιττα..ολα ειναι θεμα γουστου.

Έγινε επεξεργασία - haros
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πιστευεις οτι αυτος που εχει το baracuda ειναι ελιτ ενω ο χομπυστας που ειτε λογο χρηματων/χωρου/χρονου εχει ενα μονομαχο ειναι πλεμπα;

Ετσι μας βλεπεις λοιπον; :D:angry2:

Ναι νομιζω οτι ολοι θα μπορουσαν να το φτιαξουν εαν ειχαν τον χωρο και το χρημα. Δεν ειναι απαραιτητο ομως ολοι να θεωρουμε το συγκεκριμενο σαν το απολυτο στησιμο, μπορει εσενα να σου αρεσει η πισινα εμενα με ευχαριστει καλυτερα ο μονομαχος.

Δεν τσακωνομαστε ουτε κουραζουμε τιποτα, απλα συζηταμε για το χομπυ μας...

Καθε χομπι αποκτα ενδιαφερον γιατι υπαρχει μια πικιλια παραμετρων αποψεων και γνωσεων.

Αν ολοι ειμασταν πιστα αντιγραφα τοτε θα χαναμε και το ενδιαφερον.

Ειμαι σιγουρος οτι αν εμπαινε μια αγγελια :"αναλαμβανουμε να σας χτισουμε σπιτι ενυδρειο διπλα στο σπιτι σας με οικοπεδο,εξοπλισμο,εξοδα συντηρησης ολα πληρωμενα" κανεις δεν θα ελεγε οχι.

Κανεις δεν εχει τις ιδιες γνωσεις με καποιον αλλο,κανεις δεν εχει τον ιδιο χωρο με καποιον αλλο,κανεις δεν εχει την ιδια οικονομικη δυνατοτητα με καποιον αλλο,κανεις δεν εχει τα ιδια γουστα με καποιον αλλο.

Το αν καποιος πλεονεκτει η' μειονεκτει σε κατι δεν υποβιβαζει τον αλλο.

Το διαφορετικο και το σπανιο παντα θα τραβα το ενδιαφερον των αλλων.

Οπως μια ferrari ειναι σπανιο φενομενo για τα ελληνικα δεδομενα,γιατι το κοστος αγορας και το κοστος συντηρησης ειναι πανακριβο για τον μεσο ελληνα,οταν τη βλεπουμε στο δρομο τη ζαχαρωνουμε.

Ετσι ειναι και ενα ενυδρειο 100000 λιτρων.

Τωρα το αν εγω ειμαι ο καλυτερος οδηγος στο κοσμο,με τις καλυτερες γνωσεις πανω στο μηχανοκινητο αθλητισμο και εχω στη κατοχη μου το πιο καλοδιατηριμενο yugo δεν συμαινει οτι εχω καλυτερο αυτοκινητο απο αυτον με τη ferrari.

Η ferrari παντα θα ειναι ferrari και το ενυδρειο 100000 λιτρων θα ειναι ενυδρειο 100000 λιτρων.

Link to comment
Share on other sites

Καθε χομπι αποκτα ενδιαφερον γιατι υπαρχει μια πικιλια παραμετρων αποψεων και γνωσεων.

Αν ολοι ειμασταν πιστα αντιγραφα τοτε θα χαναμε και το ενδιαφερον.

Ειμαι σιγουρος οτι αν εμπαινε μια αγγελια :"αναλαμβανουμε να σας χτισουμε σπιτι ενυδρειο διπλα στο σπιτι σας με οικοπεδο,εξοπλισμο,εξοδα συντηρησης ολα πληρωμενα" κανεις δεν θα ελεγε οχι.

Κανεις δεν εχει τις ιδιες γνωσεις με καποιον αλλο,κανεις δεν εχει τον ιδιο χωρο με καποιον αλλο,κανεις δεν εχει την ιδια οικονομικη δυνατοτητα με καποιον αλλο,κανεις δεν εχει τα ιδια γουστα με καποιον αλλο.

Το αν καποιος πλεονεκτει η' μειονεκτει σε κατι δεν υποβιβαζει τον αλλο.

Το διαφορετικο και το σπανιο παντα θα τραβα το ενδιαφερον των αλλων.

Οπως μια ferrari ειναι σπανιο φενομενo για τα ελληνικα δεδομενα,γιατι το κοστος αγορας και το κοστος συντηρησης ειναι πανακριβο για τον μεσο ελληνα,οταν τη βλεπουμε στο δρομο τη ζαχαρωνουμε.

Ετσι ειναι και ενα ενυδρειο 100000 λιτρων.

Τωρα το αν εγω ειμαι ο καλυτερος οδηγος στο κοσμο,με τις καλυτερες γνωσεις πανω στο μηχανοκινητο αθλητισμο και εχω στη κατοχη μου το πιο καλοδιατηριμενο yugo δεν συμαινει οτι εχω καλυτερο αυτοκινητο απο αυτον με τη ferrari.

Η ferrari παντα θα ειναι ferrari και το ενυδρειο 100000 λιτρων θα ειναι ενυδρειο 100000 λιτρων.

:D:angry2:;):hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά την οδηγική παιδεία που πρέπει να έχεις δεν στην προσφέρει ούτε το Yugo ούτε η Ferrari. Επίσης οι γνώσεις κάποιων ανθρώπων κάνουν το Yugo να αφήνει πίσω του μία Ferrari... Το έχω δει με τα μάτια μου σε Drift Show μεταξύ FIAT Uno και Maserati :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά την οδηγική παιδεία που πρέπει να έχεις δεν στην προσφέρει ούτε το Yugo ούτε η Ferrari. Επίσης οι γνώσεις κάποιων ανθρώπων κάνουν το Yugo να αφήνει πίσω του μία Ferrari... Το έχω δει με τα μάτια μου σε Drift Show μεταξύ FIAT Uno και Maserati :D

Αυτη τη στιγμη συκρινουμε τον Γερμανο με εμας η' το ενυδρειο του με ενα 60λιτρο;

To setup και η επιλογη των ψαριων ειναι καθαρα του ιδιωκτητη.

Ειτε βαλει μπλε χαλικι και χρυσοψαρα ειτε βαλει αμμο ξυλα και δισκους.

Τωρα για το θεμα ferrari yugo....

Προτιμω να ειμαι ο πιο αργος ιδιωκτητης ferrari παρα ο πιο γρηγορος ιδιωκτητης yugo.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για το θεμα ferrari yugo....

Προτιμω να ειμαι ο πιο αργος ιδιωκτητης ferrari παρα ο πιο γρηγορος ιδιωκτητης yugo.

Εμένα από την άλλη με νοιάζει να με πηγαίνει εκεί που θέλω. Οπότε βολεύομαι και με ποδήλατο :D

Link to comment
Share on other sites

η φεραρι μπορει να ειναι σε ολους τους τομεις ανωτερη απο το γιουγκο,αλλα το αμαξι δεν κανει τον οδηγο.μπορει ενας ασχετιλας με πολλα λεφτα να εχει μια φεραρι και ενας πολυ καλος οδηγος ενα υποδιεστερο αμαξι.μπορει ενας μεγαλος γνωστης του χομπυ να εχει ενα ενυδρειο 400 λιτρα και ενας ασχετος ιδιοκτητης καφετερειας ενα 10000 λιτρα..το θεμα ομως δεν ειναι αυτο.εγω θα κανω εναν αλλον παραλληλισμο.τι θα προτιμουσατε να οδηγειτε,ενα αυτοκινητο πολης η μια τριαξονικη νταλικα??.πολλοι μπορει να απαντησουν την νταλικα.προσωπικα θα απαντουσα<<εξαρταται ΠΟΥ θα οδηγω>>.αν καλουμουν να οδηγησω μεσα στην πολη,δεν θα επελεγα την τριαξονικη,μονο και μονο επειδη κανει μπουγιο.μου κανει πολυ αμερικανια.αν παντως επελεγα καποτε να οδηγησω την νταλικα,θα φροντιζα να ηταν ΜΑΝ και οχι φορτηγακι με κολλημενες λαμαρινες για να μοιαζει τριαξονικο.και θα την οδηγουσα μονο εφοσον διεθετα ωτοστρατες (τεραστιους χωρους που θα εδεναν αρμονικα με ενα τεραστιο ενυδρειο) και οχι κατσικοδρομους.αυτη ειναι η αποψη μου για τον γιγαντισμο.μπορει να ειναι και λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Οτι να ναι...

Τελικα η ζηλια και η κακια σε κανουνε να λες οτι να ναι!

Μαλλον εσεις ζηλευετε πιο πολυ απο μενα.. :D

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Guest orck

Οτι να ναι...

Τελικα η ζηλια και η κακια σε κανουνε να λες οτι να ναι!

Μαλλον εσεις ζηλευεται πιο πολυ απο μενα.. :D

Κωστα δεν τσακωνομαστε, την αποψη μας λεμε.

Εγω απλα ειπα οτι δεν κανουν τα λιτρα τον χομπυστα.

Γιατι πιστευεις οτι ΟΛΟΙ θελουμε να εχουμε ενα ενυδρειο σαν τον φιλο που ειδαμε στο βιντεο η μια πισινα σαν την δικια σου; Πολυ καλα κανει ο τυπος, πολυ καλα κανεις και εσυ, εξισου καλα κανει και ενας νεος χομπυστας με ενα μικρο ενυδρειο και το μονομαχακι του. ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΥΣΤΕΣ ΕΝΥΔΡΙΑΔΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

η φεραρι μπορει να ειναι σε ολους τους τομεις ανωτερη απο το γιουγκο,αλλα το αμαξι δεν κανει τον οδηγο.μπορει ενας ασχετιλας με πολλα λεφτα να εχει μια φεραρι και ενας πολυ καλος οδηγος ενα υποδιεστερο αμαξι.μπορει ενας μεγαλος γνωστης του χομπυ να εχει ενα ενυδρειο 400 λιτρα και ενας ασχετος ιδιοκτητης καφετερειας ενα 10000 λιτρα..το θεμα ομως δεν ειναι αυτο.εγω θα κανω εναν αλλον παραλληλισμο.τι θα προτιμουσατε να οδηγειτε,ενα αυτοκινητο πολης η μια τριαξονικη νταλικα??.πολλοι μπορει να απαντησουν την νταλικα.προσωπικα θα απαντουσα<<εξαρταται ΠΟΥ θα οδηγω>>.αν καλουμουν να οδηγησω μεσα στην πολη,δεν θα επελεγα την τριαξονικη,μονο και μονο επειδη κανει μπουγιο.μου κανει πολυ αμερικανια.αν παντως επελεγα καποτε να οδηγησω την νταλικα,θα φροντιζα να ηταν ΜΑΝ και οχι φορτηγακι με κολλημενες λαμαρινες για να μοιαζει τριαξονικο.και θα την οδηγουσα μονο εφοσον διεθετα ωτοστρατες (τεραστιους χωρους που θα εδεναν αρμονικα με ενα τεραστιο ενυδρειο) και οχι κατσικοδρομους.αυτη ειναι η αποψη μου για τον γιγαντισμο.μπορει να ειναι και λαθος.

Μια νταλικα μεσα στη πολη δεν ειναι προφανος σε ιδανικες συνθηκες.

Ενα ψαρι ομως οταν ειναι σε οσο το δυνατον περισσοτερα λιτρα τοσο καλυτερο ειναι για αυτο.

Ετσι λοιπον αν βαλουμε ενα pangasius σε 60 λιτρα σε 2 μηνες θα εχει προβλημα,σε αντιθεση αν βαλουμε ενα gapi σε 1000 λιτρα δεν θα εχει απολυτος κανενα προβλημα.

Το παραδειγμα της ferrari και του yugo δεν ηταν για κατσικοδρομους και βουνα,αλλα για το κοστος αγορας και συντηρησης που τη καθηστα σπανια και αξιοζηλευτη.

Αν ειχαμε ολοι ferrari λογικο θα ηταν να μην της δινει κανενας σημασια και να περναει απαρατηρητη.

Ετσι λοιπον και τα 100000 λιτρα δεν μπορουν να περασουν απαρατηρητα ουτε να θεωρηθουν μια τρυπα στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν τσακωνομαστε, την αποψη μας λεμε.

Εγω απλα ειπα οτι δεν κανουν τα λιτρα τον χομπυστα.

Γιατι πιστευεις οτι ΟΛΟΙ θελουμε να εχουμε ενα ενυδρειο σαν τον φιλο που ειδαμε στο βιντεο η μια πισινα σαν την δικια σου; Πολυ καλα κανει ο τυπος, πολυ καλα κανεις και εσυ, εξισου καλα κανει και ενας νεος χομπυστας με ενα μικρο ενυδρειο και το μονομαχακι του. ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΥΣΤΕΣ ΕΝΥΔΡΙΑΔΕΣ.

Παναγιωτη αφου μιλαμε και λεμε την αποψη μας δεν σου επιτρεπω να με χαρακτηριζεις ψωνισμενο εν μεσως πλην σαφως,να μου τη λες δημοσια και να μου βαζεις λογια που δεν εχω πει.

Οσοι με ξερουν (αναμεσα τους και εσυ) ξερουνε αν ειμαι ψωνισμενος και τι μυαλα κουβαλαω.

Ας αφησουμε ολα τα υπολοιπα, ας κρατησει ο καθενας την αποψη του και ας χαρουμε ολοι μαζι ενα υπερθεαμα που ειτε ειναι ''Αμερικανια'' ειτε δεν ειναι, σιγουρα δεν σε αφηνει αδιαφορο.

Αν σε αφηνει, για μενα και τις δικες μου θεωριες ασχολεισαι με λαθος χομπυ.

Αυτα.. :D

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη αφου μιλαμε και λεμε την αποψη μας δεν σου επιτρεπω να με χαρακτηριζεις ψωνισμενο εν μεσως πλην σαφως,να μου τη λες δημοσια και να μου βαζεις λογια που δεν εχω πει.

Άμεσα όμως εσύ μίλησες για κακία, ζήλια και διαχωρισμό χομπιστών βάση των λίτρων τους. Αυτό αυτομάτως σημαίνει πως ο "μονομαχο-κάτοχος" ή "γκαπο-κάτοχος" είναι "κατώτερος" από τον Χ-κάτοχο μεγάλου/σπάνιου/ακριβού/ιδιαίτερου ψαριού!

Link to comment
Share on other sites

Άμεσα όμως εσύ μίλησες για κακία, ζήλια και διαχωρισμό χομπιστών βάση των λίτρων τους. Αυτό αυτομάτως σημαίνει πως ο "μονομαχο-κάτοχος" ή "γκαπο-κάτοχος" είναι "κατώτερος" από τον Χ-κάτοχο μεγάλου/σπάνιου/ακριβού/ιδιαίτερου ψαριού!

Νικο εγω δεν απαξιωσα τιποτα και κανεναν και το ξερεις.

Αλλα δεν μπορω να βλεπω να γραφωνται τετοια πραγματα για μια τετοια κατασκευη και να την απαξιωνουν, νιωθω οτι πρεπει να παρω θεση! :D

Link to comment
Share on other sites

φιλε ντραγκ.

δεν ειπε κανεις οτι το θεαμα ενος γιγαντιαιου ενυδρειου αφηνει αδιαφορο καποιον ενυδρειοφιλο.θα ηταν αφυσικο.αλλο ομως αυτο και αλλο να αναγαγουμε το μεγεθος ως κριτηριο για την ποιοτητα η την αγαπη του οποιου χομπιστα.(γιατι εκει οδηγηθηκε η κουβεντα)

νομιζω εξηγησα ακριβως τι θεωρω αμερικανια.το να εχει κανεις κατι τεραστιο(μπουγιο) σε ενα μικρο χωρο.(δεν μιλω για τον γερμανο,δεν ξερω για το μεγεθος του σπιτιου του,μιλω γενικως για μια ταση που υπαρχει στο χομπυ)ειμαι υπερ της αρμονιας στην ζωη και στο χομπυ.πιστευω οτι η επιλογη ψαριων πρεπει να γινεται και με γνωμονα τι μεγεθους ενυδρειο μπορει να φιλοξενησει ο χωρος μου και το κατα ποσο αυτα θα μεγαλωσουν σε καλες συνθηκες και θα το χαρουν και αυτα και εγω.δεν θα αγορασω ενα γατοψαρο που θα γινει τεραστιο και μετα θα τρεχω να μετατρεπω την μπανιερα μου σε ενυδρειο η να κανω ολοκληρο δωματιο ενυδρειο οταν εχω πχ σπιτι πεντε δωματιων ολο και ολο.

δεν αρνουμαι ομως το δικαιωμα σε κανενα να το κανει,ουτε τον..εξοβελιζω απο το χομπυ,αν διαφωνει με τις αποψεις μου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ντραγκ.

δεν ειπε κανεις οτι το θεαμα ενος γιγαντιαιου ενυδρειου αφηνει αδιαφορο καποιον ενυδρειοφιλο.θα ηταν αφυσικο.αλλο ομως αυτο και αλλο να αναγαγουμε το μεγεθος ως κριτηριο για την ποιοτητα η την αγαπη του οποιου χομπιστα.(γιατι εκει οδηγηθηκε η κουβεντα)

νομιζω εξηγησα ακριβως τι θεωρω αμερικανια.το να εχει κανεις κατι τεραστιο(μπουγιο) σε ενα μικρο χωρο.(δεν μιλω για τον γερμανο,δεν ξερω για το μεγεθος του σπιτιου του,μιλω γενικως για μια ταση που υπαρχει στο χομπυ)ειμαι υπερ της αρμονιας στην ζωη και στο χομπυ.πιστευω οτι η επιλογη ψαριων πρεπει να γινεται και με γνωμονα τι μεγεθους ενυδρειο μπορει να φιλοξενησει ο χωρος μου και το κατα ποσο αυτα θα μεγαλωσουν σε καλες συνθηκες και θα το χαρουν και αυτα και εγω.δεν θα αγορασω ενα γατοψαρο που θα γινει τεραστιο και μετα θα τρεχω να μετατρεπω την μπανιερα μου σε ενυδρειο η να κανω ολοκληρο δωματιο ενυδρειο οταν εχω πχ σπιτι πεντε δωματιων ολο και ολο.

δεν αρνουμαι ομως το δικαιωμα σε κανενα να το κανει,ουτε τον..εξοβελιζω απο το χομπυ,αν διαφωνει με τις αποψεις μου.

O καθε ανθρωπος εχει τις δικες του προτερεωτητες και καταναλωνει τα χρηματα του(αν του περισευουν) συμφωνα με αυτες.

Αλλοι αγοραζουν ενα 2ο σπιτι να το νοικιασουν,αλλοι αγοραζουν ενα εξωχικο,αλλοι αγοραζουν ακριβα αυτοκινητα,αλλοι αγοραζουν σκαφος,αλλοι φτοιαχνουν πισινα και αλλοι τα τρωνε στο τζογο τα ποτα τα ναρκωτικα και τη πορνεια.

Αυτος ο ανθρωπος αποφασισε να τα διαθεσει για ενα τεραστιο ενυδρειο.

Κανεις δεν μπορει να τον κατακρινει για την επιλογη του οπως και κανεις δεν υποβιβαζεται με την επιλογη του.

Προφανως για να διαθεσει τοσα χρηματα δεν μενει σε 3αρι.

Κανεις δεν υποστιρηξε οτι ειναι ο καλυτερος και πιο εμπειρος ακουαριστας της ευρωπης,αλλα οτι ειναι ο κατοχος με το μεγαλυτερο ενυδρειο στην Ευρωπη.

Η ικανοτητα και η γνωση αναφερθηκαν μονο και μονο για να τον υποβιβασουν και οχι για να τον "ανεβασουν" στα ματια μας.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενυδρείο μπορεί να με άφήσει άφωνο για πολλούς λόγους όπως :

1. Το γιγαντιαίο όγκο λίτρων (γιατί είναι κάτι σπάνιο πράγματι)

2. Αλλά και τον νανο-όγκο λίτρων και την ισορροπία ενός μικρόσκοσμου

3. Για την αρμονία των χρωμάτων φυτών και ψαριών και τη υγεία που τα διακρίνει

4. Για το ζωγραφισμένο ενυδρειακό τοπίο σε ένα φυτεμένο ολλανδικού τύπου ή τύπου iwagumi

5. Για τη σπανιότητα ψαριών που φιλοξενεί

6. Για τις ιδανικές συνθήκες βιότοπου

7. Για την πρωτοτυπία του σχεδιασμού διακόσμησης, εγαρτημάτων και τοπίου

8. Αλλά και για τη βλακεία, το κιτς, την απουσία φροντίδας, την αδιαφορία και τελικά και για όλα τα αρνητικά που κουβαλάμε πάνω μας.

Διαλέγετε και παίρνετε !

Κανείς δεν είναι τέλειος και φυσικά, τα ράσα δεν κάνουν τον παπά

(όπως και τα κυριλέ πανεπιστήμια δεν κάνουν το σοβαρό υπουργό οικονομικών :D ).

Δεν υπάρχουν πρώτης και δεύτερης κατηγορίας ενυδρειόφιλοι, υπάρχουν αυτοί που ψάχνονται ως προς κάποιο από τα παραπάνω (1-7) λίγο περισσότερο και άλλοι λιγότερο και άλλοι καθόλου. Και φυσικά έχει να κάνει και με τα χρήματα που διαθέτει ο καθένας και τις προτεραιότητές του σε κάθε συγκεκριμένη χρονική φάση της ζωής του.

Οπότε αδίκως χαλιέστε !! (πάλι)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Από αυτό το μικρό βίντεο δεν είναι δυνατόν να βγει ασφαλές συμπέρασμα

για το επίπεδο γνώσης, φιλοζωικής συνείδησης και πραγματικών προθέσεων.

Στατιστικά οι περισσότεροι κοινοί θνητοί που επιλέγουν να κάνουν ακραία

πράγματα στα ενδιαφέροντα τους απλός ικανοποιούν τον εγωισμό τους.

Χωρίς να είναι σε θέση να κρίνουν τις συνέπειες των πράξεων τους και

ούτε το αποτέλεσμα, ξεκινάνε τις υπερβολές έχουν φθίνουσα πορεία

σαν μετεωρίτες καταλήγουν στο μηδέν.

Ο συγκεκριμένος χομπίστας δεν μπορεί να θεωρηθεί πρότυπο για

σύγκριση αφού δεν ξέρουμε που μπορεί να προμηθεύεται και πως

συντηρεί τον πληθυσμό του.

Τις περισσότερα φορές είναι τύποι που έχουν βρει καλές άκρες και

φτηνούς ιθαγενής να βάζουν δίχτυα και να κάνουν παράνομες

εισαγωγές. Έχουν εξασφαλίσει να προμηθεύονται και φρέσκο ψάρι

μικρού μεγέθους που είναι παράνομο και μένει αδιαθετώ στην αγορά .

Το καταστροφικό αυτό φαινόμενο έχει παρατηρηθεί στα είδη του

Αμαζονίου (μιας και υπάρχει ασυνείδητος Αμερικάνος καταναλωτής)

και στην Ασίας (για τον ίδιο λόγο).

Καλό είναι να ήμαστε καχύποπτοι για αυτά τα φαινόμενα που δεν έχουν

καμία σχέση με τις επιστημονικές κοινότητες.

Έγινε επεξεργασία - divak
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι προοδος και αναβαθμιση για σενα Στρατο σε αυτο το χομπυ? :D

Να πω εγώ??? :angry2:

Αναβάθμιση δεν είναι η αύξηση των λίτρων αλλά η αύξηση της γνώσης και της προσφοράς της καλύτερης δυνατής διαβίωσης των ψαριών βάση του φυσικού τους περιβάλλοντος.

Ένα απλό Ancistrus που δεν ξεπερνάει τα 10-15 εκατοστά και αν το βάλεις σε 10000 λίτρα, αν δεν έχει άμμο, σπηλιές και χαμηλό PH δεν κάνεις τίποτα. Μπορείς σε φυσιολογικά λίτρα να διατηρήσεις τον σωστό αριθμό ψαριών από θέμα ιχθυοφόρτωσης και με σωστή διακόσμηση, συνθήκες και διατροφή? Αν ναι, τότε αυτό είναι αναβάθμιση ποιότητας του χόμπι. Είναι εντελώς άσχετα τα λίτρα και το είδος/μέγεθος του ψαριού με το θέμα "αναβάθμιση".

Αν είσαι "τσοπάνης" οδηγός με Yugo, δεν θα σε κάνει σούπερ οδηγό η Ferrari (βάση και του προηγούμενου παραδείγματος). Τώρα βέβαια αν θες να λες ότι έχεις Ferrari, με γεια σου και χαρά σου. Αλλά αυτό δεν σε κάνει "κάποιον".

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Να πω εγώ??? :D

Μπορείς σε φυσιολογικά λίτρα να διατηρήσεις τον σωστό αριθμό ψαριών από θέμα ιχθυοφόρτωσης και με σωστή διακόσμηση, συνθήκες και διατροφή? Αν ναι, τότε αυτό είναι αναβάθμιση ποιότητας του χόμπι. Είναι εντελώς άσχετα τα λίτρα και το είδος/μέγεθος του ψαριού με το θέμα "αναβάθμιση".

Αν είσαι "τσοπάνης" οδηγός με Yugo, δεν θα σε κάνει σούπερ οδηγό η Ferrari (βάση και του προηγούμενου παραδείγματος). Τώρα βέβαια αν θες να λες ότι έχεις Ferrari, με γεια σου και χαρά σου. Αλλά αυτό δεν σε κάνει "κάποιον".

Το να καταφερεις να προσφερεις τις καταλληλες συνθηκες και διατροφη απο εκει που δεν τις ειχες ναι ειναι αναβαθμηση.

Αν ομως απο εκει και περα και τα επομενα ενυδρεια σου ειναι ακριβως ιδια σαν κλωνοι με το πρωτο τοτε στη συνεχεια μενεις στασιμος και δεν υπαρχει εξεληξη.

Ποια ειναι τα φυσιολογικα λιτρα κατα τη γνωμη σου για ενα ζευγαρι pangasius gigas;

Για να μπορεσεις στη συνεχεια να τους προσφερεις και τις σωστες συνθηκες και διατροφη;

Δεν συγκρινα ποτε τους οδηγους και τις ικανοτητες του συγκρινα μονο τα 2 αυτοκινητα.

Οπως παραλληλα δεν συγκρινα τις γνωσεις και τις ικανοτητες του γερμανου με καποιον μονομαχο-ιδιωκτητη.

Η συκριση εγινε αναμεσα σε ενα τεραστιο ενυδρειο και στα καθημερινα ενυδρεια με κριτηριο το μεγεθος και τιποτα αλλο,ολα τα αλλα κριτηρια μπηκαν στη πορεια απο αυτους που μαλλον δεν τους ενθουσιασε και εψαξαν αφορμη να προσθεσουν παραμετρους συγκρισης για να υποβιβασουν τα 100000 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Το να καταφερεις να προσφερεις τις καταλληλες συνθηκες και διατροφη απο εκει που δεν τις ειχες ναι ειναι αναβαθμηση.

Αν ομως απο εκει και περα και τα επομενα ενυδρεια σου ειναι ακριβως ιδια σαν κλωνοι με το πρωτο τοτε στη συνεχεια μενεις στασιμος και δεν υπαρχει εξεληξη.

Ποια ειναι τα φυσιολογικα λιτρα κατα τη γνωμη σου για ενα ζευγαρι pangasius gigas;

Για να μπορεσεις στη συνεχεια να τους προσφερεις και τις σωστες συνθηκες και διατροφη;

Δεν συγκρινα ποτε τους οδηγους και τις ικανοτητες του συγκρινα μονο τα 2 αυτοκινητα.

Οπως παραλληλα δεν συγκρινα τις γνωσεις και τις ικανοτητες του γερμανου με καποιον μονομαχο-ιδιωκτητη.

Η συκριση εγινε αναμεσα σε ενα τεραστιο ενυδρειο και στα καθημερινα ενυδρεια με κριτηριο το μεγεθος και τιποτα αλλο,ολα τα αλλα κριτηρια μπηκαν στη πορεια απο αυτους που μαλλον δεν τους ενθουσιασε και εψαξαν αφορμη να προσθεσουν παραμετρους συγκρισης για να υποβιβασουν τα 100000 λιτρα.

Μην προσωποποιείς την όλη κουβέντα, γιατί οι απαντήσεις μου δεν έχουν να κάνουν με τα λεγόμενά σου ή με τα λεγόμενα του Κώστα. Μιλάω γενικά βάση ερεθισμάτων που παίρνω απ'όλα τα ποστ.

Επί των γραφόμενών σου τώρα...

Θεωρείς ότι υπάρχουν πολλοί που προσφέρουν τις ιδανικές συνθηκές? Θεωρείς ότι χομπίστες 20ετούς ή 30ετούς εμπειρίας γνωρίζουν τα πάντα γύρω από τον κόσμο που αναπτύσσετε μέσα σε ένα ενυδρείο? Εγώ θεωρώ πως όχι. Δεν μίλησα για αναβάθμιση για την περίπτωση που έχεις τον μονομάχο μέσα στη γυάλα και τον βάζεις σε έναν ενυδρείο με φίλτρο και φυτά. ΕΔΩ είχα αναπτύξει κάποιες σκέψεις μου περί του τι θεωρώ αναβάθμιση γνώσης και ποιότητας στο χόμπι.

Σε πόσα λίτρα μπορούν να κρατηθούν τα Pangasius? Δική μου άποψη είναι ότι δεν μπορούν να κρατηθούν σε αιχμαλωσία καθότι είναι θηρευτικό και ταξιδιάρικο είδος. Δεν θέλει λίτρα... Θέλει ολόκληρες λίμνες και ποτάμια. Από την άλλη αν πούμε ότι θέλει πχ 50.000 λίτρα. Ποια η διαφορά (εκτός την οικονομική) να διατηρώ έναν μονομάχο από ένα Pangasius στα σωστά λίτρα για την κάθε περίπτωση? Προσωπικά μόνο το "προσωπικό ψώνιο" μπορώ να βρω σαν λόγο. Εγώ έχω το ψώνιο να κάνω αυτό που λέω στο λινκ που παρέθεσα παραπάνω, ο άλλος έχει το ψώνιο να έχει "πολλά" και "μεγάλα". Η διαφορά για μένα είναι πως αυτός που έχει τα πολλά και τα μεγάλα, αν δεν έχει τις ουσιώδης γνώσεις και την διάθεση να κάνει αυτό που εγώ λέω αναβάθμιση, για μένα δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένας άνθρωπος ο οποίος είναι περαστικός από το χόμπι.

Έχω δει ας πούμε τον Κώστα ΕΔΩ να ονειρεύεται αυτόν τον χώρο. Εμένα αυτός ο χώρος δεν μου λέει απολύτως τίποτα, καθότι βλέπω ψάρια μέσα στο νερό και γύρω γύρω πλακάκια και σιφώνια. Αυτό δεν είναι τίποτα άλλο παρά μόνο ικανοποίηση του ότι έχω ΜΕΓΑΛΑ ψάρια σε ΠΟΛΛΑ λίτρα. Ε, και? Ενώ ΕΔΩ σε 60 μόλις λίτρα έχει φτιαχτεί ένα διαμάντι (κατά την προσωπική μου άποψη πάντα).

Φυσικά αυτό δεν πιάνει τον Γερμανό των πρώτων βίντεο... Ο άνθρωπος έχει κάνει καταπληκτική δουλειά (απ'όσο μπορούμε να δούμε). Μιλάω πάντα γενικώς και με αφορμή η σχέση εξέλιξη/λίτρα.

Και για να μην παρεξηγηθώ, κι εγώ θα ήθελα τα υπερδιπλάσια λίτρα από αυτά του Γερμανού γιατί σου επιτρέπει να κάνεις έναν μεγαλύτερο κόσμο από αυτόν που κάνεις στα λίγα λίτρα, αλλά πάντα η λογική μου θα ήταν η ίδια... Δηλαδή εξέλιξη βάση ποιότητας ζωής των ψαριών και όλων των οργανισμών του ενυδρείου και όσο το δυνατόν αυτονομία.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Όσο για το μέγεθος λόγο εμπειρίας σε τεράστιες εγκαταστάσεις

(κολυμβητήρια, βιολογικούς καθαρισμούς, δημόσια ενυδρεία)

έχω να πω ότι δεν έχει και τόσο μεγάλη αξία όσο το ανθρώπινο

δυναμικό.

Δουλεύοντας σε εγκαταστάσεις των 2500 κυβικών μέτρου νερού

με συστοιχίες φίλτρων 4Χ 16000 λίτρα το μόνο που με κέρδισε είναι

η τεχνογνωσία και το καλό μεροκάματο.

Μέχρι που γνώρισα τον Ανδρέα (που δεν είναι ποια μαζί μας) στην κατασκευή

ενός δημόσιου ενυδρείου με μάγεψε με την απλότητα του και τον σεβασμό

που έδειχνε για τη ζωή.

Με το καιρό και την καθημερινή συνεργασία άρχισα να ζηλεύω αυτό που

έκανε, δείχνοντας τις προθέσεις μου να τον μιμηθώ έφαγα και την πρώτη

χυλόπιτα με επιχειρήματα και μεγάλες αλήθειες με απέτρεψε. Μια μέρα μου

είπε το εξής <όλα αυτά που βλέπεις δεν έχουν καμιά αξία σε λάθος χέρια

παρά μόνο καταστρεπτικές συνέπειες για το περιβάλλων> και όπως έγινε

με την παράδοση του έργου το ενυδρείο έμεινε ακέφαλο από επιστημονικό

προσωπικό και ο φορέας ανακάλυψε ότι είναι ποιο φτηνό να ψαρεύει από το

να συντηρεί τον πληθυσμό.

Με αποτέλεσμα να με αποτρέπει να πάω να δω τον κόπο μου και τις πανάκριβες

αντλίες τιτανίου που έχω συνδέσει και σας διαβεβαιώνω είναι μεγάλες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...