Jump to content

το μεγαλητερο ιδιωτικο ενυδρειο της Ευρωπης!


Recommended Posts

1)Θεωρείς ότι υπάρχουν πολλοί που προσφέρουν τις ιδανικές συνθηκές? Θεωρείς ότι χομπίστες 20ετούς ή 30ετούς εμπειρίας γνωρίζουν τα πάντα γύρω από τον κόσμο που αναπτύσσετε μέσα σε ένα ενυδρείο?

2)Δική μου άποψη είναι ότι δεν μπορούν να κρατηθούν σε αιχμαλωσία.

3)Από την άλλη αν πούμε ότι θέλει πχ 50.000 λίτρα. Ποια η διαφορά (εκτός την οικονομική) να διατηρώ έναν μονομάχο από ένα Pangasius στα σωστά λίτρα για την κάθε περίπτωση?

4)Εμένα αυτός ο χώρος δεν μου λέει απολύτως τίποτα, καθότι βλέπω ψάρια μέσα στο νερό και γύρω γύρω πλακάκια και σιφώνια.

5)Και για να μην παρεξηγηθώ, κι εγώ θα ήθελα τα υπερδιπλάσια λίτρα από αυτά του Γερμανού γιατί σου επιτρέπει να κάνεις έναν μεγαλύτερο κόσμο από αυτόν που κάνεις στα λίγα λίτρα, αλλά πάντα η λογική μου θα ήταν η ίδια... Δηλαδή εξέλιξη βάση ποιότητας ζωής των ψαριών και όλων των οργανισμών του ενυδρείου και όσο το δυνατόν αυτονομία.

1)O καθε ενας προσφερει το μεγιστο που μπορει αναλογος με αυτα που ξερει,κανεις δεν γενηθηκε παντογνωστης,οσο ζεις μαθαινεις,αρκει να εχεις τη διαθεση να ρωτας και να μαθαινεις και οχι να νομιζεις οτι τα ξερεις ολα.

Και πανω απο ολα η γνωση κερδιζετε με τον χρονο ενασχολησης και οχι με το χρονο που περνα.

Μπορει καποιος να ειχε ενυδρειο πριν 50 χρονια και το μονο που εκανε μεχρι τωρα ειναι να τα ταιζει.

Και καποιος που ξεκινησε πριν 10 χρονια να ειχε θεληση διαθεση και χρονο να ασχοληθει καθημερινα και να βελτιωθει σε ολους τους τομεις.

Επισης παιζει πολυ μεγαλο ρολο και η εξεληξη της εποχης που ασχοληθηκε ο καθε ενας,αλλη εικονα ειχαν τα ενυδρεια πριν 20 χρονια αλλη εχουν σημερα και αλλη θα εχουν σε 20 χρονια.

2)Με τη ιδια λογικη και οι μονομαχοι δεν μπορουν να κρατηθουν σε αιχμαλωσία σε 20-30 λιτρα.

3)Ακριβως το ιδιο λεμε...

απλα ο ιδιωκτητης του pangasius σε 6000 λιτρα ειναι εγκληματιας για πολλους,ενω η απαντηση για τον μονομαχο στα 30 λιτρα ειναι:"πρεπει να παρεις καποια στιγμη μεγαλυτερο ενυδρειο".

4)Kαι εμενα δεν μου λεει τιποτα το να βαλω ενα μονομαχο σε 30-40 λιτρα με μπλε χαλικι,πλαστικα φυτα και νεκροκεφαλες.(Και μην μου πειτε οτι δεν το εχετε δει...)

Οσο λαθος ειναι τα πλακακια σε μια λιμνη αλλο τοσο λαθος ειναι τα παραπανω που περιεγραψα.

Αν θελουμε να συγκρινουμε σωστα τα μεγεθη τοτε θα πρεπει να δουμε μια τεχνιτη λιμνη 100000 λιτρα με ξυλα φυτα και μεγαλα ψαρια οπως και ενα 100λιτρο με φυτα ξυλα και μικρα ψαρια.

5)Πολυ σωστα συμφωνω και εγω σε αυτο,δεν ειπα κατι διαφορετικο...

Θαυμασαμε τον ογκο και οχι τις επιλογες του, ουτε τον βαφτισαμε τον καλυτερο ακουαριστα της Ευρωπης.

Ο καθε ενας συμφωνα με τα λιτρα που διαθερει κανει και τις επιλογες του με βαση τη δικη του κριση.

Αυτος εκανε το Α setup,εσυ θα εκανες το B setup και εγω θα εκανα το Ζ setup.

Tα λιτρα παραμενουν 100000 και για τους 3 και παντα θα πλεονεκτουν εναντι των 30-40.

ΥΓ. Με παρεξηγησες δεν προσπαθω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου,ανταλαγη αποψεων κανουμε και διαλογο.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οσοι διατηρουν ζωντανα ψαρια σε αξιοπρεπεις συνθηκες ειναι χομπιστες :D:angry2:;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,έχετε κολλήσει στα λίτρα ή μου φαίνεται?...

Δεν πάτε για ψάρεμα?....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,έχετε κολλήσει στα λίτρα ή μου φαίνεται?...

Δεν πάτε για ψάρεμα?....

Εγω παω :D

Αν πιασω αθερινα(μονομαχο) την πεταω ξανα μεσα,και οταν πιασω καμια καλη τσιπουρα η' σαργο(pangasius) τα πεταω στα καρβουνα.

Link to comment
Share on other sites

Να πεταχτώ και γω; :D

Σαφώς και ένα μεγάλο ενυδρείο η λίμνη όταν είναι σωστά στο θέμα υγείας άνεσης χώρου κτλ (η διακόσμηση δεν με αφορά όταν βλέπω ένα υγιές ψάρι με φουλ χρώμα) είναι κάτι όμορφο και αξίζει σε αυτόν το άνθρωπο να του πούμε μπράβο που αφιερώνει τόσο μεγάλο κομμάτι της ζωής του στο hobby μας.

Τον χομπίστα δεν τον κάνουν τα λίτρα όμως... ένα παράδειγμα: ας πούμε ότι εγώ διατηρώ guppy σε 200 λίτρα ενυδρείο και μου γενάνε και όλα καλα και ένας άλλος διατηρεί guppy πάλι σε ένα 15λιτρο στο οποίο του παρέχει τις ίδιες συνθήκες με εμένα και αυτός όλα καλα...

Ποιος είναι ο ποιο μάγκας χομπίστας; Αυτός βέβαια αφού σε ένα μικρότερο ενυδρείο (που είναι ένα λιγότερο σταθερό οικοσύστημα από ένα μεγάλο ενυδρείο) διατηρεί τα ψάρια του στην ίδια ποιότητα ζωής που τους προσφέρω εγώ στα 200 λίτρα. Σημαίνει ότι αφιερώνει πιο πολύ χρόνο+φροντίδα και τελικά οι εμπειρίες αυτές και το διαβασμα μας κανουν χομπίστες.

Κώστα τί νομίζεις ότι εμποδίζει εμένα ή εσένα να έχουμε ένα τέτοιο ενυδρείο; Η εμπειρία; Δεν νομίζω. Το πόσα λίτρα έχει ο καθένας και διατηρεί είναι καθαρά ένας οικονομικός παράγοντας και αν αρχίσουμε να κρίνουμε τους χομπίστες ενυδρειάδες από την τσέπη τους ας ανοίξουμε ένα καινούριο φόρουμ με πλαφόν εισοδήματος για να γίνεται κάποιος μέλος...

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Με παρεξηγησες δεν προσπαθω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου,ανταλαγη αποψεων κανουμε και διαλογο.

Η ουσιαστική διαφωνία μας είναι στο ότι τα πολλά λίτρα πλεονεκτούν έναντι των λίγων. Το πλεονέκτημα επιλογών δεν είναι απαραίτητα και πλεονέκτημα γνώσης ή ποιότητας χομπίστα. Αυτά βέβαια έχουν να κάνουν περισσότερο με τα γραφόμενα του Κωστή, που ήταν πιο απόλυτος, παρά με τα δικά σου.

Ένα ακόμα πράγμα που διαφωνούμε είναι τα 6000 λίτρα του Pangasius έναντι των 30 του μονομάχου. Άσχετα που εγώ διατηρώ μονομάχο στα 75 λίτρα, είναι εντελώς διαφορετικές οι ανάγκες από ψάρι σε ψάρι. Ένα Acanthicus Adonis που φτάνει στο ίδιο μήκος με το Pangasius μπορεί να ζήσει μία χαρά στα 2000 λίτρα σε αντίθεση με το Pangasius που όπως είπα και πιο πάνω, για μένα δεν κάνει για ενυδρείο, όπως και πολλά άλλα ψάρια (πχ Arowana). Είναι καθαρά θέμα ιδιοσυγκρασίας και συνηθειών του κάθε ψαριού.

Τέλος να σε διαβεβαιώσω πως δεν σε παρεξήγησα καθόλου. Δεν παρεξηγώ τους ανθρώπους τόσο εύκολα, κυρίως όταν ο λόγος τους είναι σαφής. Το ότι "διαφωνούμε" σε κάποια θέματα δεν σημαίνει ότι τσακωνόμαστε :D

Link to comment
Share on other sites

1)O καθε ενας προσφερει το μεγιστο που μπορει αναλογος με αυτα που ξερει,κανεις δεν γενηθηκε παντογνωστης,οσο ζεις μαθαινεις,αρκει να εχεις τη διαθεση να ρωτας και να μαθαινεις και οχι να νομιζεις οτι τα ξερεις ολα.

Και πανω απο ολα η γνωση κερδιζετε με τον χρονο ενασχολησης και οχι με το χρονο που περνα.

Μπορει καποιος να ειχε ενυδρειο πριν 50 χρονια και το μονο που εκανε μεχρι τωρα ειναι να τα ταιζει.

Και καποιος που ξεκινησε πριν 10 χρονια να ειχε θεληση διαθεση και χρονο να ασχοληθει καθημερινα και να βελτιωθει σε ολους τους τομεις.

Επισης παιζει πολυ μεγαλο ρολο και η εξεληξη της εποχης που ασχοληθηκε ο καθε ενας,αλλη εικονα ειχαν τα ενυδρεια πριν 20 χρονια αλλη εχουν σημερα και αλλη θα εχουν σε 20 χρονια.

2)Με τη ιδια λογικη και οι μονομαχοι δεν μπορουν να κρατηθουν σε αιχμαλωσία σε 20-30 λιτρα.απλα να γνωριζεις οτι οι μονομαχοι στην φυση μπορει να ζουν και σε γουρνες που μπορει να μην ξεπερναν και τα 20 λιτρα....και αναφερομαι στην αιχμαλωσια που αναφερεις και οχι στην ποιοτητα του νερου

3)Ακριβως το ιδιο λεμε...

απλα ο ιδιωκτητης του pangasius σε 6000 λιτρα ειναι εγκληματιας για πολλους,ενω η απαντηση για τον μονομαχο στα 30 λιτρα ειναι:"πρεπει να παρεις καποια στιγμη μεγαλυτερο ενυδρειο".

4)Kαι εμενα δεν μου λεει τιποτα το να βαλω ενα μονομαχο σε 30-40 λιτρα με μπλε χαλικι,πλαστικα φυτα και νεκροκεφαλες.(Και μην μου πειτε οτι δεν το εχετε δει...)

Οσο λαθος ειναι τα πλακακια σε μια λιμνη αλλο τοσο λαθος ειναι τα παραπανω που περιεγραψα.

Αν θελουμε να συγκρινουμε σωστα τα μεγεθη τοτε θα πρεπει να δουμε μια τεχνιτη λιμνη 100000 λιτρα με ξυλα φυτα και μεγαλα ψαρια οπως και ενα 100λιτρο με φυτα ξυλα και μικρα ψαρια.

5)Πολυ σωστα συμφωνω και εγω σε αυτο,δεν ειπα κατι διαφορετικο...

Θαυμασαμε τον ογκο και οχι τις επιλογες του, ουτε τον βαφτισαμε τον καλυτερο ακουαριστα της Ευρωπης.

Ο καθε ενας συμφωνα με τα λιτρα που διαθερει κανει και τις επιλογες του με βαση τη δικη του κριση.

Αυτος εκανε το Α setup,εσυ θα εκανες το B setup και εγω θα εκανα το Ζ setup.

Tα λιτρα παραμενουν 100000 και για τους 3 και παντα θα πλεονεκτουν εναντι των 30-40.

ΥΓ. Με παρεξηγησες δεν προσπαθω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου,ανταλαγη αποψεων κανουμε και διαλογο.

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Επισης το "μεγαλο" και το "μικρο" ειναι σχετικο.

Για μενα "μεγαλο" ειναι ενα ενυδρειο 50 λιτρων που εχει ενα μονομαχο, ενω "μικρο" ειναι ενα ενυδρειο 5000 λιτρων με ενα pangasius.

Προτιμω μεγαλα ενυδρεια με μικρα ψαρια, παρα μικρα ενυδρεια με μεγαλα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Και ενα pangasius μπορει να ζησει σε 100λιτρα,αλλο ομως το ΖΩ και αλλο η επιβιωση.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα "μεγαλο" ειναι ενα ενυδρειο 50 λιτρων που εχει ενα μονομαχο, ενω "μικρο" ειναι ενα ενυδρειο 5000 λιτρων με ενα pangasius.

Προτιμω μεγαλα ενυδρεια με μικρα ψαρια, παρα μικρα ενυδρεια με μεγαλα ψαρια.

+ 1000!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Επισης το "μεγαλο" και το "μικρο" ειναι σχετικο.

Για μενα "μεγαλο" ειναι ενα ενυδρειο 50 λιτρων που εχει ενα μονομαχο, ενω "μικρο" ειναι ενα ενυδρειο 5000 λιτρων με ενα pangasius.

Προτιμω μεγαλα ενυδρεια με μικρα ψαρια, παρα μικρα ενυδρεια με μεγαλα ψαρια.

Για εμενα μικρο ειναι ενα πλαστικο ποτηρακι με ενα μονομαχο και ενα 100λιτρο με 20 pangasius.

Για αυτο λοιπον οπως καποιος θα βαλει το μονομαχο σε ενα 60λιτρο για να του προσφερει κατι καλυτερο απο πριν ετσι και ενας αλλος θα βαλει ενα pangasius σε ενα 6000 λιτρα για να του προσφερει κατι καλυτερο απο πριν.

Το καλυτερο και για τα 2 ομως αν θελουμε να ειμαστε 100% σωστοι,ειναι να ζησουν και τα 2 πισω στη φυση και οχι σε 4 τζαμια.

Το να σε εχουν φυλακισμενο μεσα σε μια ντουλαπα και μετα να σε βαλουν φυλακισμενο σε ενα δωματιο 100 τετραγωνικα δεν συμαινει οτι εισαι ελευθερος αλλα τουλαχιστον οτι ζεις σε καλυτερες συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου τα μπερδέψατε :angry2:

Χόμπυ Ορισμός

Το Χόμπυ είναι η οικιοθελώς ενασχόληση του ανθρώπου με ένα αντικείμενο. Σε αντίθεση με την δουλειά το χόμπυ ξεκουράζει πνευματικά τον άνθρωπο και τον φέρνει σε εφορία, και ενθουσιασμό.

Το πάθος ενός χομπιστα δεν εξαρτάτε από την ποσότητα, το μέγεθος, και την αξία, αλλά από της ώρες ενασχόλησης με το αντικείμενο που αγαπά.

Παράδειγμα στο δικό μας χόμπυ.

Μπορεί κάποιος να έχει 10 ενυδρεία με σπάνια ψάρια και να ασχολείται 1 ώρα την ημέρα.

Και ένας να έχει 1 μικρό ενυδρείο και να ασχολείται 3 ώρες την ημέρα.

Και οι δυο είναι χομπυστες απλά ο ένας έχει μεγαλύτερο πάθος για το χόμπυ του.

Έρευνες που έγιναν και προσπάθησαν να αναλύσουν το χόμπυ κατέληξαν ότι το χόμπυ είναι το παιχνίδι τον μεγάλων. :D

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μεγάλο ενυδρείο ξέρεις ποιά είναι η πραγματική μαγκιά?... Κλειστό βιοσύστημα-βιότοπος :D , θέλει διάβασμα, τρελές γνώσεις υδροβιολογίας, τέλεια επιλογή ζωντανών και εξοπλισμού και πραγματικά σε ανταμοίβει δείχνοντας σου πως λειτουργεί η ίδια ισορροπία της φύσης, είναι ένα κομμάτι της σοφίας της φύσης στο σπίτι σου.

Αφρικάνες που βόσκουν άλγη απ' το ενυδρείο, γκάπυ που τρώνε προνύμφες κουνουπιών, μονομάχος που ψάχνει για κωπήποδα, τέτρας που κυνηγάνε μικρές γαρίδες, όλα αυτά είναι πολύ πιο κοντά σε ένα ισορροπημένο βιοσύστημα απ' ότι ένα τσούρμο βαριεστημένα, πεντάκιλα ψάρια που περιμένουν σα τα ζώα το επόμενο γεύμα, μου θυμίσει τις φάρμες που μας δείχναν με κοτόπουλα, γουρούνια κλπ στο μάθημα της ζωοτεχνίας, όλα στημένα για τον άνθρωπο και όχι για τα ζωντανα, φυσικά αν έχεις πάθος για αυτά τα είδη και δεν διαθέτεις κάποια δική σου λίμνη μερικών στρεμάτων δύσκολα θα πετύχεις κλειστό βιοσύστημα με τέτοιο δυναμικό.

Αυτά σ παρακαλώ να μην τα πάρεις προσωπικά Κώστα, αφού συγκρίνουμε συστήματα απλά λέω τη γνώμη μου, ο καθ' ένας είναι βασικό αυτό που κάνει να τον γεμίζει, άλλος γεμίζει με ένα ψαράκι τόσο δα, άλλος μέ ναααα ένα ψάρι, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα και πάντα σεβασμός στο διαφορετικό. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...