Jump to content

σχετικα με Optimat Co2


george1280

Recommended Posts

το ενυδριακι μου 30litra dennerle που τρεχει 1,5 μηνα τωρα με guppies κ απο φυτα με ανουμπια, κερατοφυλλο,εχινοδορο κ μπακοπα. το συστημα της optimat το εχω ακριβως 28 μερες...ολα καλα με τα φυτα εχουν καλη αναπτυξη...φτου φτου...

η ερωτηση-απορια μου ειναι οτι την τελευταια βδομαδα ο διαχυτηρας που εχει, οταν εκει που τον γεμιζα ας πουμε ολον με co2 εκανε 6-7 ωρες να τελειωσει ολο, τωρα μου κραταει με ενα γεμισμα του διαχυτηρα παραπανω απο 1 μερα.....αυτο ειναι καλο ή κακο??? σημαινει οτι τα φυτα τραβουν οσο co2 θελουν?? κ για αυτο κ τελευταια εχουν μειωσει την καταναλωση??

ευχαριστω προκαταβολικα γιατις απαντησεις σας...... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

προσεξες αν εχει βουλωσει η σιτα απο τον πρασινο διαχυτηρα.....?

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω κανει ηδη αυτο,την εχω καθαρισει αλλα δεν αλλαξε κατι....ειχε πιασει βεβαια λιγο αλγη αλλα δεν ηταν αυτο απο οτι φαινεται....

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω κανει ηδη αυτο,την εχω καθαρισει αλλα δεν αλλαξε κατι....ειχε πιασει βεβαια λιγο αλγη αλλα δεν ηταν αυτο απο οτι φαινεται....

προφανως μαλλον υπηρξε κορεσμος.

προσωπικα παντως στη θεση σου και λογω λιτρων θα εβαζα το εξελ της σιτσεμ σαν υποκαταστατο διοξειδιου.πολυ καλυτερο και περισσοτερο αξιοπιστο.

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω κανει ηδη αυτο,την εχω καθαρισει αλλα δεν αλλαξε κατι....ειχε πιασει βεβαια λιγο αλγη αλλα δεν ηταν αυτο απο οτι φαινεται....

να συμπληρωσω οτι απο φυτα το εχω εμπλουτισει αρκετα αυτες τις μερες για τα λιτρα του κ εχω: ανουμπια,κερατοφυλο,μπακοπα,εχινοδορο,vallisneria,cabomba κ μια μπαλιτσα αλγης(cladophora aegagropila)

για να δουμε αν θα αρχισει να τραβαει περισσοτερο co2 τωρα που τα φυτα εγιναν περισσοτερα.... :bowdown:

οσο για για το excel θα το σκεφτω...παντως με το co2 optimat σημερα ειμαι ακριβως στον 1 μηνα με την ιδια μπουκαλα κ δεν εχει τελειωσει...οποτε απο εξοδα για co2 με περιπου 5 ευρω το μηνα ειμαι οκ.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

με το εξελ και για τα λιτρα σου θα εισαι ακομη πιο οικονομικα,και αφου θα βαζεις την καθημερινη δοση δεν θα χρειαζεται ολη την ωρα να ελεγχεις αν χρειαζεται να γεμισεις τον αντιδραστηρα με αεριο.....

Link to comment
Share on other sites

με το εξελ και για τα λιτρα σου θα εισαι ακομη πιο οικονομικα,και αφου θα βαζεις την καθημερινη δοση δεν θα χρειαζεται ολη την ωρα να ελεγχεις αν χρειαζεται να γεμισεις τον αντιδραστηρα με αεριο.....

δεν θα εχω καποιο προβλημα λες....?? θα ειμαι καλυμενος απο co2 ε?? ξερεις τι?, πανε καλα τωρα τα φυτα 1,5 μηνα που τρεχει το ενυδρειο οποτε θα το κρατησω ακομα....εχω κ 2 μπουκαλες ανταλακτικες για το optimat οποτε σε κανα 2 μηνο κ μετα βλεπουμε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

κανενας αλλος εχει καμια ιδεα γιατι το co2 πλεον δεν μου τελειωνει τοσο γρηγορα μεσα απο το διαχυτηρα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...