Jump to content

Έγινα παππούς...!!!


miltosbitoulis2

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου... Πετάω στα σύννεφα!!! Τα γατάκια μου γέννησαν αυγά και συνεχίζουν να ζευγαρώνουν τώρα που γράφω... Τις τελευταίες δύο εβδομάδες που έφυγαν απ' το ενυδρείο τα γκάπυ και οι γαρίδες και τα γατάκια μου ζουν μόνα τους με ένα ραμ, τάιζα αρκετά και έμενε όλη η τροφή για τα γατάκια σε αντίθεση με πριν... Έτσι είχαν αρχίσει να κάνουν κοιλίτσα και σήμερα μόλις γύρισα απ' το σχολείο έβλεπα τα δύο να κυνηγιούνται πολύ έντονα και με νευρικότητα... Τότε σκέφτηκα πως είμαστε σε καλό δρόμο και ότι είναι θέμα χρόνου μέχρι να γεννήσουν μιας και έρχεται όπου να 'ναι και το ανταλλακτικό της καινούριας μου όσμωσης και το νεράκι θα μαλακώσει λογικά μέσα στις επόμενες μέρες... Πριν λίγο που λέτε πήγα να δω τι κάνουν και είδα κολλημένα αρκετά αυγά κάτι ανάμεσα σε λευκό και διάφανο... Από εκεί και πέρα τα είδα δύο φορές να ζευγαρώνουν και απ' ότι κατάλαβα τα άλλα δύο δε συμμετέχουν... Είναι φοβερό θέαμα.. Η θηλυκιά έκανε το κλασσικό Τ με τον αρσενικό και σπαρταρούσαν κάπως ενωμένα και τα δύο για λίγα δευτερόλεπτα και μετά το θηλυκό έμενε στην ίδια θέση για λίγο ακόμη σε ελαφρώς πλάγια θέση και μετά την έβλεπα να κρατάει με τα κάτω πτερύγια μια συστάδα από αυγουλάκια τα οποία έψαχνε που θα τα κολλήσει... Το ραμ δεν έχει πειράξει τα αυγά μέχρι στιγμής και κανα δυο σαλιγγαράκια που είχαν πάει δίπλα στα αυγά τα απομάκρυνα...

Πως μου προτείνετε να χειριστώ τώρα τα αυγά...? Να τα απομακρύνω τελείως απ' το ενυδρείο και να τα βάλω σε άλλο μικρό, ή να τα έχω σε κάποιο ποτηράκι με νερό ενυδρείου και αεραντλία μέχρι να εκκολαφθούν και μετά βλέποντας και κάνοντας...? Επίσης να τα ξεκολλήσω με ξυραφάκι ή να τα ρουφήξω με σύριγγα...? Είναι εύθραυστα...? Τα περισσότερα είναι στο τζάμι και υπάρχουν και λίγα στην έξοδο του εξωτερικού φίλτρου... αααα και ένα που ξέφυγε πάνω σε ένα φύλλο... :bowdown: Σε λίγο θα ανεβάσω φωτό...

Ότι άλλο θεωρείται σημαντικό να αναφέρετε ευπρόσδεκτο...!!! :bowdown:

* Αααα και κάτι που θυμήθηκα τώρα... Το νεράκι είναι αρκετά σκληρό: pH 7.5 , gH 16 , kH 8

Λέτε να μη βγουν με τέτοιο νερό...? Ρε γαμώτο έχει πάνω από δυο εβδομαδες που παρήγγειλα την όσμωση και όταν ήρθε ήταν σπασμένη και τώρα περιμένω εδώ και μια εβδομάδα να μου στείλει το ανταλλακτικό που χρειάζεται... :rasp:

Ευχαριστώ

Μίλτος

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πολύ χρόνο για να σου κάνω ανάλυση, αλλά καλό είναι να αφήσεις 2-3 ώρες τα αυγά να σφίξουν γιατί αν πας να τα βγάλεις φρέσκα θα σου σπάσουν στα χέρια. Αν πήξει το κάλυμα του αυγού, μετά βγαίνουν εύκολα με το χέρι, χωρίς ξυραφάκι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νίκο, ήσουν κατατοπιστικότατος έστω κι έτσι! :bowdown: Θα ξαναπροσπαθήσω όταν γυρίσω απ' το φροντιστήριο κατά τις 18:30 και θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο,αν και δεν έχω ασχοληθεί με αυτά τα ψαράκια πάντα μου άρεσαν.

Την όσμωση γιατί δεν την πήρες από εκεί που σου είπα;Οι τιμές ήταν ίδιες πάνω-κάτω

και τους έχεις στα πόδια σου για ότι χρειαστείς.

Τεσπα,καλή επιτυχία με τη γέννα και σύντομα να μοιράσεις ψαράκια. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο,αν και δεν έχω ασχοληθεί με αυτά τα ψαράκια πάντα μου άρεσαν.

Την όσμωση γιατί δεν την πήρες από εκεί που σου είπα;Οι τιμές ήταν ίδιες πάνω-κάτω

και τους έχεις στα πόδια σου για ότι χρειαστείς.

Τεσπα,καλή επιτυχία με τη γέννα και σύντομα να μοιράσεις ψαράκια. :thumbup:

Να 'σαι καλά ρε Γρηγόρη, απ' το στόμα σου και στου Θεού το αυτί! Τώρα που πήραν μπρος τα μωρά μου, stormtrooper φυλάξου... :hysterical:

Έχω ευχάριστα νέα... Κατάφερα να μεταφέρω όλα τα αυγά με το χέρι... Μια συμβουλή για όσους θέλουν να μεταφέρουν αυγά: Αφήστε τα αυγά λίγες ωρίτσες να σκληρύνουν λίγο (ευχαριστούμε Νίκο) και μετά βγάλτε ένα-ένα τα αυγά με προσοχή με το χέρι σας... Συγκεκριμένα σκουντάτε ένα-ένα τα αυγουλάκια απαλά με το δάχτυλό σας ενώ είναι κολλημένα στο τζάμι και αυτά που είναι πιο απαλά κολλημένα ξεκολλάνε πρώτα... Καθώς σκουντάτε το αυγουλάκι πέρα-δώθε απαλά με το δάχτυλό σας θα ξεκολλήσει και θα κολλήσει στο δάχτυλό σας ή θα αρχίσει να βυθίζεται αργά και τότε βάζετε το δάχτυλό σας από κάτω και όταν πέσει στο δάχτυλό σας το πατάτε απαλά να κολλήσει ώστε να μπορέσετε να το βγάλετε χωρίς να πέσει... Θέλει υπομονή και προσοχή, αλλά έχει 100% επιτυχία... Σ' εμένα πάντως με αυτό τον τρόπο δεν έσπασε ούτε ένα, ενώ πριν που είχα δοκιμάσει με το ξυραφάκι έσπασαν 4-5 και έχω ψιλοτύψεις γι' αυτό... :rasp: Το ξυραφάκι δε θα το πρότεινα...

Έβγαλα κι ένα βιντεάκι με τον τρόπο που ξεκολλούσα τα αυγά γιατί πιστεύω ότι θα φανεί χρήσιμο σε όποιον μελλοντικά χρειαστεί να μεταφέρει αυγουλάκια, αλλά είναι λίγο μεγάλο και δεν ξέρω πως να το κόψω και να το ανεβάσω... Αν τα καταφέρω θα το ανεβάσω να το δείτε...

Είμαι πολύ ευτυχισμένος και ανυπομονώ να βγουν τα μωράκια μου... Ξέρω ότι μπορεί να μην πάει πολύ καλά, αλλά είναι η πρώτη φορά οπότε προσπαθώ να μην ενθουσιάζομαι πάρα πολύ για να μην απογοητευτώ ... :bowdown:

Το περιμένω εδώ και μήνες διότι λατρεύω τα corys και πιστεύω ότι θα ανταμειφθώ! :bowdown:

* Θα σας κρατώ ενήμερους...

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Αααα και κάτι ακόμα. Να βάλω στο μπωλ-εκκωλαπτήριο κάποιο σκεύασμα για μύκητες...? Το μόνο που έχω είναι ένα φάρμακο για δερματοπάθειες αν δεν κάνω λάθος, που λέγεται UNI CELL και είναι της HS... Το γνωρίζει κανείς αυτό...? Κάνει γι' αυτή τη δουλειά...? Σταμάτηηηηηηηη....... :bowdown: Αλλιώς τι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω αν δε βρω μπλε του μεθυλενίου...?

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Μίλτο και καλή επιτυχία στη γέννα!

Δυστυχώς δεν έχω ανάλογη εμπειρία οπότε δεν εκφέρω άποψη!

Και πάλι καλή επιτυχία! :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις δοχείο με θερμοκρασία 25 βαθμούς, καλό αερισμό και αν βρεις αντιμυκητικό σκεύασμα θα βοηθήσει πολύ, ίσως βρες μπλε του μεθυλαινίου ή gentian violet σε φαρμακείο, για το τελευταίο δεν έχω βρει βιβλιογραφία και το χρησιμοποίησα κατά λάθος αλλά αν λάβω υπ' όψη οτι δεν είχα καθόλου μύκητες και είδα μωρά, κάνει τη δουλειά που θες.

Για δοσολογία δοκίμασε για το violet 1ml/lt και για το μεθυλαινίου δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4783

Η θερμοκρασία και η οξυγόνωση είναι κρίσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις δοχείο με θερμοκρασία 25 βαθμούς, καλό αερισμό και αν βρεις αντιμυκητικό σκεύασμα θα βοηθήσει πολύ, ίσως βρες μπλε του μεθυλαινίου ή gentian violet σε φαρμακείο, για το τελευταίο δεν έχω βρει βιβλιογραφία και το χρησιμοποίησα κατά λάθος αλλά αν λάβω υπ' όψη οτι δεν είχα καθόλου μύκητες και είδα μωρά, κάνει τη δουλειά που θες.

Για δοσολογία δοκίμασε για το violet 1ml/lt και για το μεθυλαινίου δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4783

Η θερμοκρασία και η οξυγόνωση είναι κρίσιμα.

Τα έχω βάλει σε ένα μπολ αλλά δε χωράει μέσα θαρμοστάτης οπότε θα κάνω πατέντα... Θα γεμίσω ένα μεγάλο κουβά με νερό και θα βάλω τη λεκανίτσα να επιπλέει μέσα και θα έχω το θερμοστάτη να ζεσταίνει το νερό του κουβά και κατ' επέκταση του μπολ... Θα κάνει δουλειά...? Πάντως εδώ και λίγες ωρίτσες που βρίσκονται τα αυγά στο μπολ πρέπει να είναι σε πιο χαμηλή θερμοκρασία από 25, μάλλον γύρω στους 20... Λες να πείραξε αυτό...? Πρέπει να βρω και ένα δεύτερο θερμόμετρο που είχα να το βάλω στο μπολ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα μπλε του μεθυλαινίου και έριξα στο εκκωλαπτήριο και τώρα θα περιμένω... Αν δω κάποια άσπρα αυγά να τα βγάλω ή δεν πειράζει μιας και έχω το μπλε...? Τα χαλασμένα αυγά είναι τελείως άσπρα ή απλά είναι πιο αδιαφανή από τα υπόλοιπα...? Το λέω γιατί υπάρχουν λίγα αυγά που, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που είναι διαφανή θα έλεγα, είναι ελαφρώς προς το άσπρο, δεν το λες άσπρο αλλά είναι κάπως πιο θολά, πιο αδιαφανή.... Δεν ξέρω στα σίγουρα αν είναι χαλασμένα ή άσπορα οπότε λυπάμαι να τα βγάλω... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου. Τα αυγά μου φαίνονται πιο σκούρα σήμερα, αν και δεν είμαι σίγουρος μιας και το μπολ είναι μπλε, το νερό είναι μπλε και τα κοιτάω με το φλας όσο γίνεται... Αυτό είναι καλό σημάδι...? Επίσης θα πρέπει να ρίχνω κάθε μέρα μπλε του μεθυλαινίου ή όχι άλλο...? Αλλαγή νερού δεν κάνω, αφού δεν παράγονται ακκαθαρσίες... Ή μήπως να κάνω...?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου. Τα αυγά μου φαίνονται πιο σκούρα σήμερα, αν και δεν είμαι σίγουρος μιας και το μπολ είναι μπλε, το νερό είναι μπλε και τα κοιτάω με το φλας όσο γίνεται... Αυτό είναι καλό σημάδι...? Επίσης θα πρέπει να ρίχνω κάθε μέρα μπλε του μεθυλαινίου ή όχι άλλο...? Αλλαγή νερού δεν κάνω, αφού δεν παράγονται ακκαθαρσίες... Ή μήπως να κάνω...?

Κίνηση υπάρχει μέσα στο μπολ ή είναι στάσιμο το νερό? Μη ρίξεις άλλο μπλε!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απ' το σχολείο και βρήκα το πρώτο μωράκι! :bowdown: Είναι τόσο μικροσκοπικό και κινείται νευρικά... Την αεραντλία δεν τη βγάζω έτσι? Δε θα τα παρασέρνει όμως τα μωρά? Σκέφτηκα να τα αφήσω (ας βγουν πρώτα με το καλό) για κάνα τρεις μέρες τα μωρά στο μπωλ-εκκολαπτήριο μέχρι να χαθεί ο λεκιθικός σάκος και μετά να στήσω το ενυδρειάκι όπου θα μεγαλώσουν... Και κάτι τελευταίο. Αυτή τη στιγμή το νερό που έχω στο εκκωλαπτήριο είναι απ' το ενυδρείο μου το κύριο που έχω νερό βρύσης, μιας και δεν έχει έρθει ακόμα το εξάρτημα της όσμωσης... :rasp::hysterical: Αν προλάβει και έρθει εντός τριών ημερών θα είναι καλύτερα να στήσω το ενυδρείο-βρεφοκομείο με μαλακό νεράκι όσμωσης (συν λίγο νερό βρύσης) και να κάνω απλά πολύ καλή προσαρμογή στα μωρά ώστε να μεγαλώσουν εξ αρχής σε μαλακό νεράκι ή πιστεύετε ότι δε θα αντέξουν τόσο μεγάλη αλλαγή στις παραμέτρους και θα ήταν καλύτερα να τα αφήσω στο νερό που θα γεννηθούν (βρύσης) και όταν ξεπεταχτούν να αρχίσω να βάζω και όσμωση...?

Ευχαριστώ!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η απότομη αλλαγή τα σκοτώνει, προσωπικά θα χρησιμοποιούσα ακριβώς το ίδιο νερό στο οποίο γεννήθηκαν αλλά το ίδιο σε όλα, καλά οξυγονωμένο-θερμασμένο κλπ

Οι οποιεσδήποτε αλλαγές προς τις άριστες τιμές θα πρέπει να γίνουν αργά με επαναλαμβανόμενες μικρές αλλαγές νερού.

Οξυγόνωση στο φουλ, οι αερόπετρες δεν τα ενοχλούν, μόνο οι αντλίες.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο... αν τα αφηνε στο ενυδρειο, αλλα "έντυνε" την εξοδο του φιλτρο με ενα κλασσικό δυχτακι που βαζουμε το βιολογικο υλικο??

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο... αν τα αφηνε στο ενυδρειο, αλλα "έντυνε" την εξοδο του φιλτρο με ενα κλασσικό δυχτακι που βαζουμε το βιολογικο υλικο??

To θέμα είναι οτι η συγκεντρωμένη ροή της αντλίας τα παρασύρει και τα εξασθενεί σε αντίθεση με την αερόπετρα που το ανοδικό ρεύμα είναι πολύ μοιρασμένο και δεν ενοχλεί.

Όσο για τη σύριγγα συμφωνώ Μίλτο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι οτι η συγκεντρωμένη ροή της αντλίας τα παρασύρει και τα εξασθενεί σε αντίθεση με την αερόπετρα που το ανοδικό ρεύμα είναι πολύ μοιρασμένο και δεν ενοχλεί.

Όσο για τη σύριγγα συμφωνώ Μίλτο. :ooh2:

Εννοείται, δεν το συζητάω να μπουν στο κυρίως ενυδρείο διότι αποκλείεται να επιβιώσουν... Θα φαγωθούν, θα τα ρουφήξει το φίλτρο, δε θα έχω τη δυνατότητα να τα ταϊζω όσο καλά θα ήθελα κτλ... Θα στήσω ένα μικρό ενυδρείο όπου θα τα μεγαλώσω...

Τα μωρά συνεχίζουν να πληθαίνουν και πρέπει να είναι πάνω από 30...!!! :bowdown::bowdown::hysterical::thumbup::blink::rasp::ninja::thumbup::blink::blink::blink::blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...