Jump to content

Εγκυο Γκαμπυ


eirini-christos

Recommended Posts

Γεια σας εχω 3 θυληκα και 3 αρσενικα Γκαμπυ το ενα θυληκο πρεπει να ειναι εγκυο αλλα πως μπορω να το καταλαβω και να ειμαι σιγουρη γι'αυτο?Βασικα εχει ενα μαυρακι στιν κοιλια κ ειναι λιγο πιο πρησμενη απο τοτε που την πηρα..λετε να ειναι εκγυος?ας με κατατοπισει καποιος?

Εχω βαλει και μερικες φωτογραφιες για να δειτε τι εννοω..

thanks..

post-17618-1264801076_thumb.jpg

post-17618-1264801106_thumb.jpg

post-17618-1264801128_thumb.jpg

post-17618-1264801146_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η κουκίδα σημαίνει οτι θα γεννήσει, το φούσκωμα σημαίνει ή οτι θα γεννήσει σύντομα ή οτι είναι χορτάτη ή οτι έχει ασθένεια.

Η δική σου μου φαίνεται οτι θα γεννήσει σύντομα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ελα βρε πατρίδα (και εγω απο Σερρες απλα μενω Εβρο). Και εγω,η μια θηλυκια gappy εχω ετσι ειναι με μαυρο το πισω μερος της κοιλιας και πρισμενη.Οπως την ειδε ενας φιλος που εχει pet shop ειπε οτι μεχρι κυριακη -δευτερα θα μου γεννησει.Ελπιζω να πανε ολα καλα τοσο στην δικια μου οσο και στην δικια σας παιδια.Εγω τωρα βασικα την εχω βαλει μονη της σε μια αλλη γυαλα.Αραγε να ειναι καλο αυτο?Θα μπορεσει να γεννησει χωρις προβλημα?Αιντε να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Αχ αληθεια? εχω και αλλα ψαρια μεσα..2 χρυσοψαρα 1 μονομαχο 1 κονκγολεζο 2 ζεβρες και 6 νεον..και τα γκαμπυ..τι να κανω?τι να βαλω για να μη υπαρξει προβλημα?αχ δωστε μας ιδεες!

το ενυδρειο μου ειναι 65λιτρο..

post-17618-1264802375_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη και Χρήστο ετοιμαστείτε για αλλαγές, τα έχετε κάνει και με το μπαρδόν δηλαδή... κουλουβάχατα. :bowdown:

Αν θέλετε γκάπυ και γέννες βγάλ' τε όλα τα άλλα, αν θέλετε χρυσόψαρα καρατήστε 2 και βγάλ' τε όλα τ' άλλα, αν θέλετε μονομάχο, βγάλ' τε όλα τ' άλλα, αν θέλετε ζέβρες και νέον κρατήστε μόνο αυτά μαζί... επίσης σε κάθε περίπτωση δώστε στα ψάρια ένα καταφύγιο με λίγο πιο φυσική και πλούσια διακόσμηση (ξύλα και ζωντανά φυτά δεν είναι καθόλου πονοκέφαλος και κάνουν θαύματα), είναι σαν να μένει κανείς σε ένα γήπεδο ποδοσφαίρου, αν δεν έχεις κάπου να κουρνιάξεις σε πιάνει κάτι...

Όπως βλέπετε για πολλούς και διάφορους λόγους για τους οποίους μπορείτε να να βρείτε πολλά σε προηγούμενες συζητήσεις του φόρουμ αλλά και διαβάζοντας τι θέλει το κάθε ψάρι, οι επιλογές σας είναι οι παραπάνω αν θέλετε υγιή ψάρια για πολύ καιρό.

Μην ξεχνάτε, αυτά τα ψάρια έχουν περάσει από τα μύρια όσα για να έρθουν σε εσάς και είσαστε η μοναδική τους ελπίδα για μια αξιοπρεπή ζωή, ασχοληθείτε με τις ανάγκες τους και κάντε ότι περνάει από το χέρι και την τσέπη σας για να περάσουν καλά. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω αγορασει ολλα απο ενα πετ σοπ και μου ειπε οτι μπορω να τα εχω ολλα αυτα μαζι..μου ειπε ψεμματα δηλαδη?φυτα κ τα λοιπα θα βαλουμε ετσι κι αλλιως..βασικα ειναι ολλα πολυ ησυχα μεταξυ τους κ δεν υπαρχει προβλημα..θα πρεπει να τα βγαλω δλδ..java script:emoticon(':bowdown:',%20'smid_3')

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω αγορασει ολλα απο ενα πετ σοπ και μου ειπε οτι μπορω να τα εχω ολλα αυτα μαζι..μου ειπε ψεμματα δηλαδη?φυτα κ τα λοιπα θα βαλουμε ετσι κι αλλιως..βασικα ειναι ολλα πολυ ησυχα μεταξυ τους κ δεν υπαρχει προβλημα..θα πρεπει να τα βγαλω δλδ..java script:emoticon(':bowdown:',%20'smid_3')

Μπορεί να ήταν και άσχετος,αυτός που το πρότεινε..... :rasp:

Παιδιά εδώ είμαστε μια παρεα απο χομπίστες,μονο το καλό θέλουμε των ψαριών μας!

Δειτε κάποια προφίλ να καταλάβετε

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=627

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=25

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...45;ρα

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=577

Καντε αυτό που σας είπε ο vicius και θα πάνε ολα καλά :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

to piso meros tis koilias otan maurisei tote einai konta stin gena

Link to comment
Share on other sites

to piso meros tis koilias otan maurisei tote einai konta stin gena

mod note

Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με μικρά ελληνικά γράμματα,είναι κανονισμός του φόρουμ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26062

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

mod note

Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με μικρά ελληνικά γράμματα,είναι κανονισμός του φόρουμ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26062

:bowdown:

ok δεν το ηξερα

Link to comment
Share on other sites

τελικα γεννησε η θηλυκια?εμενα οχι ακομα

Link to comment
Share on other sites

εμενα πρεπει να κλεινει σιγουρα καμια 20 μερες που ειναι φουσκα....αντε τι θα γινει θα γεννησει???χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλησπερα και χρονια πολλα !ηθελα να ρωτησω εχω ενα γκαμπι που εχει αυτη τη μαυρη κουκιδα στο στην κοιλια της και ειναι και φουσκομενη μαλλον απο οτι εχω διαβασει πρεπει να ειναι εγκυος ! αν ειναι τα μικρα θα μπορεσουν αν ζησουν γιατι εχω ο χρυσοψαρα ενα γλυφτη 2 αγγελοψαρα και ενα νεον !το ενυδρειο ειναι 140 λιτρα ! ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου, με αγγελοψαρα και πλακοστομο πολυ δυσκολα θα ζησουν, αλλα προσπαθησε το..... :)

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ, δεν ειδα οτι εισαι γυναικα........ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το ενα μου γκαμπι γεννησε !!και εχω ενα ψαρακι απο αυτη τη γεννα ! το αλλο τιποτα ακομη ποσες μερες κραταει περιπου η εγκυμοσυνη τους ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μπορει να γεννάει όλο το βράδυ! εγω μόλις είδα το πρωτο έκανε πολυ ώρα για το δεύτερο το πρωί που ξύπνησα ολα είχαν χωθει στο κέρατοφυλλο έκανε 24 ζούνε και έχουν μεγαλώσει τα 21 να είναι καλα το κέρατοφυλλο τα εχει προστατέψει πολυ! αν δεν έχεις βάλε!

Link to comment
Share on other sites

Αχ αληθεια? εχω και αλλα ψαρια μεσα..2 χρυσοψαρα 1 μονομαχο 1 κονκγολεζο 2 ζεβρες και 6 νεον..και τα γκαμπυ..τι να κανω?τι να βαλω για να μη υπαρξει προβλημα?αχ δωστε μας ιδεες!

το ενυδρειο μου ειναι 65λιτρο..

post-17618-1264802375_thumb.jpg

Συγνώμη αλλα εκτός απο το είδος των ψαριών που δεν ταιριάζουν.... Ρε παιδια δεν είναι αρκετά για 65 λίτρα; Και αν γεννήσουν κιόλας;.....

Ρωτάω σαν αρχάριος!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα εκτός απο το είδος των ψαριών που δεν ταιριάζουν.... Ρε παιδια δεν είναι αρκετά για 65 λίτρα; Και αν γεννήσουν κιόλας;.....

Ρωτάω σαν αρχάριος!

ασχετα με την λαθος συνθεση ψαριων ενα χαρεμι γκαπυ θελει 60λιτρα με την προυποθεση οτι εχει και χωρο για ακομα μερικα γκαπυ(οι γεννες που θα προκυψουν)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο λέω και εγω. Το θέμα είναι οτι η φίλη μας δεν εχει μόνο guppie. Τελοσπαντων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...