Jump to content

Τελικά ο Νέος είναι ωραίος;


Giannhs21

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!!! Μετα απο αρκετο καιρο υπομονης σημερα καταφερα και εστησα το 1ο μου ενυδρειο :bowdown::bowdown::rasp:

Ενυδρείο : Juwel rekord 800

Βαση: απομιμηση της juwel (να 'ναι καλα ο θειος ο μαραγκος)

Διαστασεις: 81(μ)x45(υ)x36(π)

Λιτρα : 110

Φιλτρανση : Εσωτερικο φιλτρο Juwel Bioflow 400lt/h (Με τα σφουγκαρια που ειχε στο κουτι του ενα μεγαλο μπλε ενα μεγαλο πρασινο ενα μαυρο και τον υαλοβαμβακα

Φωτισμος : Juwel Duolux 80 2x18w λαμπες Τ8 1 Day-lite και 1 Warm-lite

Θερμανση: θερμαντηρας Juwel 100W

Διακοσμηση:Χαλικακι 1-2 mm 15kg ,ενα ξυλο περιπου 40-50 εκτατοστα και ενα ακομα μικρο γυρο στα 8 εκτατοστα(

Φυτα: 1 Bacopa Caroleneana, 1 Ceratophyllum ,1 Echinodorus ,1 Anumbia Bart. Nana ,και 1 cabomba (Φιλοξενουνται σε ενυδρειο φιλου

Λιπανση: Καψουλες για τις ριζες Dannerle Deponit Nutriballs 1-2 σε καθε ριζα αναλογος το φυτο μου ειπε ενα παλικαρι εξυπηρετικοτατο στο Water inn :thumbup: . Αν μπορειτε να μου πειτε πως τις βαζω και γενικα οτι νομιζετε οτι πρεπει να ξερω.

Το ενυδρειο τωρα λειτουργει κανονικα και ειναι σε φαση στρωσιματος... Εριξα και λιγη τροφη οπως εχω διαβασει σαν να ταιζω 1-2 ψαρακια

Αποριες:

Αντιχλωριο: Seachem Prime. Ειναι Φυσιολογικη αυτη η Ασχημη μηρωδια του; η μηπως εχει παθει τιποτα;

Κατι φυσαλιδες που εχουν μαζευτοι στα τζαμια θα φυγουν μονες τους η πρεπει να κανω κατι εγω?

Ο Θερμαντηρας ποση ωρα κανει να ζεστανει το νερο; γιατι 2-3 ωρες τωρα απο 10 βαθμους εχει παει 15...Τον εχω βαλει στους 26 περιπου

Και μερικες Φοτο:

Το ενυδρειο

300120101245.jpg

Η βαση

300120101244.jpg

Το ξυλο

300120101246-1.jpg

Και παλι το ξυλο με την ωραια "τρυπουλα" στην οποια θα δεθει η ανουμπια

300120101247.jpg

Και τα φυτα (τα δικα μου ειναι στην αριστερη μερια :hysterical: )

290120101243.jpg

Καλως σας βρηκα!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες :bowdown:

Τα φυτα να τα βγαλεις απο τα γλαστρακια,να τα καθαρισεις στις ριζες,και να τα φυτεψεις :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες :bowdown:

Τα φυτα να τα βγαλεις απο τα γλαστρακια,να τα καθαρισεις στις ριζες,και να τα φυτεψεις :bowdown:

Καλως όρισες κι απο μενα....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες!!!!

Το PRIME μυρίζει κάπως άσχημα όντως οπότε μην ανησυχείς είναι απόλυτα φυσιολογικό!!

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλωσορίσω κι εγώ στην παρέα φίλε Γιάννη!

Ας τα πάρουμε από την αρχή:

Το μαύρο που έχει μέσα το φίλτρο σου είναι ο άνθρακας,

τον οποίο τον χρησιμοποιείς μετά από θεραπεία στο ενυδρείο

για να σου κρατήσει ποσότητα από τα φάρμακα που σε συνδυασμό με τις αλλαγές.

Καλό είναι με τις κάψουλες να μην το παρακάνεις, δεν πρέπει να τις βάζεις ακριβώς

πάνω στη ρίζα, μερικά εκατοστά πιο μακριά.

Για το Seachem Prime σου απάντησαν παραπάνω. Οι φυσαλίδες μπορεί να έχουν φύγει ήδη.

Κι αν δεν έχουν φύγει θα φύγουν σύντομα. Δεν είναι τίποτα!

Τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις?

Καλή σύνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα πρόσεξε ότι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω.Εγώ να πω ότι δεν μου αρέσει η gorgonia που έβαλες καθώς είναι λίγο κάπως σε γλυκό ενυδρείο.Αυτό καλοπροαίρετα/

καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για το Καλωσορισμα!!

Το μαύρο που έχει μέσα το φίλτρο σου είναι ο άνθρακας,

τον οποίο τον χρησιμοποιείς μετά από θεραπεία στο ενυδρείο

για να σου κρατήσει ποσότητα από τα φάρμακα που σε συνδυασμό με τις αλλαγές.

Καλό είναι με τις κάψουλες να μην το παρακάνεις, δεν πρέπει να τις βάζεις ακριβώς

πάνω στη ρίζα, μερικά εκατοστά πιο μακριά.

Οι φυσαλίδες μπορεί να έχουν φύγει ήδη.

Κι αν δεν έχουν φύγει θα φύγουν σύντομα. Δεν είναι τίποτα!

Τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις?

Καλή σύνέχεια!

Ειχα διαβασει οτι μαζευει και την κιτρινιλα που βγαζουν τα καινουρια ξυλα και ειπα να τον αφησω μεχρι να στρωθει το φιλτρο. Κανει κατι "κακο" οταν χρησημοποιειτε; Δηλαδη μπορει να επηρεασει το στρωσιμο του ενυδρειου; Εχω παρει 1 κουτι με "υαλοβαμβακα" αυτο που ειναι σαν μπαμπακι μπορω να βαλω αυτο στη θεση του αμα τον βγαλω;

Πριν λιγο εκατσα και φυτεψα τα φυτα και εβαλα και τις καψουλες και ποιο συγκεκριμενα εβαλα: 1 ολοκληρη περιπου 1-2 εκατοστα απο τις ριζες του εχινοδορου και και αλλες 3 τις εσπασα στην μεση και τις εβαλα στις ριζες των: κερατοφυλλο-καμπομπα-μπακοπα. Στις ανουμπιες δεν νομιζω να χρειαζετε... Τις εδεσα με κλωστη πανω στα ξυλα

Οι Φυσαλιδες οντως εχουν φυγει σχεδον ολες :thumbup:

3-4 γκαπυς θα βαλω που εχω διαβασει τα παντα γι'αυτα και τα εχω δει απο κοντα και μ'αρεσουν παρα πολυ...Μικρα και πανεμορφα :bowdown:

Καλή αρχή και από μένα πρόσεξε ότι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω.Εγώ να πω ότι δεν μου αρέσει η gorgonia που έβαλες καθώς είναι λίγο κάπως σε γλυκό ενυδρείο.Αυτό καλοπροαίρετα/

καλή συνέχεια.

Σ'ευχαριστω! Gorgonia δεν ξερω τι ειναι :rasp: αλλα λογικα πρεπει να ειναι το ξυλο που ειναι σαν "βενταλια" στην πανω φωτογραφια σωστα; Αυτο το ενυδρειο ειναι ενος φιλου μου που φιλοξενησε τα φυτα μου μεχρι να στησω το δικο μου. Θα του το μεταφερω :bowdown:

Μια απορια σχετικα με το στρωσιμο:

-Ριχνω τροφη 2 φορες την ημερα απο εχτες ποτε πρεπει να αρχισω να κανω τεστ για αμμωνια;

-Υπαχρει καποια θερμοκρασια που βοηθαει στην δημιουργια της βιολογιας στο φιλτρo;

Τελικα ηταν 2 οι αποριες :hysterical:

Και μερικες φοτο με την 1η μου προσπαθεια Ελπιζω να σας αρεσει!:

310120101249.jpg

310120101251.jpg

310120101252.jpg

310120101253.jpg

310120101254.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδριο σου :bowdown:

Τροφη θα ριχνεις απο λιγο καθε 1-2 μερες και θα αφαιρεις την παλια κατα την διαρκεια του στρωσιματος...

Το Κερατοφυλο ειναι φυτο επιφανειας και δεν αναπτυσει ριζες...Τελος που ειναι το κερατοφυλο...:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια σχετικα με το στρωσιμο:

-Ριχνω τροφη 2 φορες την ημερα απο εχτες ποτε πρεπει να αρχισω να κανω τεστ για αμμωνια;

-Υπαχρει καποια θερμοκρασια που βοηθαει στην δημιουργια της βιολογιας στο φιλτρo;

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου φίλε και καλώς ήρθες.

Θα βρεις πολλά σχετικά θέματα στο forum σχετικά με τις απορίες σου με search.

Όπως και πολλά aquascape μελών για να σε βάλουν στη "πρίζα" να φτιάχνεις κάτι περισσότερο κάθε φορά.

Καλό διάβασμα :bowdown:

Για τη θερμοκρασία πιστεύω 25 με 26 βαθμούς θα είσαι οκ για το στρώσιμο.

Τεστάκια μπορείς να κάνεις κάθε 4-5 μέρες αφού δεν έχεις ψαράκια ακόμα μέσα :bowdown: και να βλέπεις τις αλλαγές στις μετρήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να τον βγάλεις τον άνθρακα για να μην χάσεις ποσότητα βακτηρίων σ'αυτόν.

Το ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφα στημένο! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδριο σου :bowdown:

Τροφη θα ριχνεις απο λιγο καθε 1-2 μερες και θα αφαιρεις την παλια κατα την διαρκεια του στρωσιματος...

Το Κερατοφυλο ειναι φυτο επιφανειας και δεν αναπτυσει ριζες...Τελος που ειναι το κερατοφυλο...:bowdown:

Σ'ευχαριστω!

Την τροφη πως θα την αφαιρω; ειναι τροφη για γκαπυς πολυ μικρα φιλαρακια που αποτι εχω παρατηρησει πρεπει να λιωνουν η να βυθιζονται γιατι δεν τα βλεπω πουθενα...

Δηλαδη δεν χρειαζοταν καψουλα; απο μιση περιπου στο καθε ματσακι εβαλα ... πρεπει να τις βγαλω τωρa;

Το κερατοφυλλο ειναι στην πρωτη φοτο δεξια στο φιλτρο και στην τεταρτη φοτο πισω απο την ανουμπια

Για τη θερμοκρασία πιστεύω 25 με 26 βαθμούς θα είσαι οκ για το στρώσιμο.

Τεστάκια μπορείς να κάνεις κάθε 4-5 μέρες αφού δεν έχεις ψαράκια ακόμα μέσα thumbup.gif και να βλέπεις τις αλλαγές στις μετρήσεις σου.

Οκ σ'ευχαριστω

Καλό θα ήταν να τον βγάλεις τον άνθρακα για να μην χάσεις ποσότητα βακτηρίων σ'αυτόν.

Το ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφα στημένο!

Απο βδομαδα λοιπον θα τον βγαλω... Τι να βαλω στην θεση του;

Σας ευχαριστω ολους! Πραγματικα χαιρομαι πολυ που σας αρεσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω!

Την τροφη πως θα την αφαιρω; ειναι τροφη για γκαπυς πολυ μικρα φιλαρακια που αποτι εχω παρατηρησει πρεπει να λιωνουν η να βυθιζονται γιατι δεν τα βλεπω πουθενα...

Δηλαδη δεν χρειαζοταν καψουλα; απο μιση περιπου στο καθε ματσακι εβαλα ... πρεπει να τις βγαλω τωρa;

Το κερατοφυλλο ειναι στην πρωτη φοτο δεξια στο φιλτρο και στην τεταρτη φοτο πισω απο την ανουμπια

Tην τροφη βαζε την μεσα στην αποχη και ασε μεσα στο νερο και την αποχη ωστε να μπορεις να την βγαζεις ευκολα....

Το φυτο αυτο δεν ειναι κερατοφυλο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Tην τροφη βαζε την μεσα στην αποχη και ασε μεσα στο νερο και την αποχη ωστε να μπορεις να την βγαζεις ευκολα....

Το φυτο αυτο δεν ειναι κερατοφυλο :bowdown:

Δεν ειναι κερατοφυλλο; :bowdown: Εγω κερατοφυλλο ζητησα παντως...

αμα δεν ειναι κερατοφυλλο πρεπει να ειναι αυτο... ειναι το μονο που μοιαζει με αυτο που εχω...

Έγινε επεξεργασία - Giannhs21
Link to comment
Share on other sites

Απο την 1η μερα που εστησα το ενυδρειο στην επιφανεια του νερου υπαρχει κατι σαν σκονη...(φωτο) Ξερει κανεις αν ειναι σκονη η αν ειναι τιποτα αλλο; Υπαρχει καποιος τροπος να το καθαρισω; Σκονη πρεπει να ειναι γιατι οποτε χτυπαω την επιφανεια αυτη η "σκονη" βυθιζετε και αιωρητε μεσα στο νερο...

th_020220101265.jpg

και μια κοντινη με στασιμο νερο

th_020220101267.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και τα φυτα (τα δικα μου ειναι στην αριστερη μερια ;) )

290120101243.jpg

να ρωτησω και εγω κατι? αυτο που καλυπτει ολο το τζαμι πισω τι ειναι? μπορω να το βαλω ακι στο ενυδρειο μου?

Έγινε επεξεργασία - tr3loGiannis
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!!!

Στην φιλτρανση δεν αναφερεις καθολου για βιολογικο υλικο...Δεν θα βαλεις?

Καλη αρχη σου ευχομαι! ;)

Link to comment
Share on other sites

εμμ μηπως ξερει κανεις για το φυτακι? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
-Nα ρωτησω και εγω κατι? αυτο που καλυπτει ολο το τζαμι πισω τι ειναι? μπορω να το βαλω ακι στο ενυδρειο μου?

-εμμ μηπως ξερει κανεις για το φυτακι?

Συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηστη. Ξυλο ειναι και αποτι θυμαμαι λεγετε gorgonia λογικα μπορεις να το βαλεις στο ενυδρειο σου... Στο ενυδρειο του φιλου μου που το εχει 2 μηνες τωρα δεν εχει αντιμετωπισει κανενα προβλημα.
Καλως ηρθες!!!

Στην φιλτρανση δεν αναφερεις καθολου για βιολογικο υλικο...Δεν θα βαλεις?

Σε ευχαριστω!

Απο βιολογικο υλικο δεν εχω βαλει κατι ακομα εκτος απο 5-6 siporax που μου τα εδωσε ενα παιδι μαζι με το μπολι.

Θα προσθεσω λιγο ακομα μολις μπορεσω για να συμπληρωσω το κενο που εχει μεινει στην θεση του ανθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...