Jump to content

Παρα πολλες σημαντικες ερωτησεις


Recommended Posts

Καλησπερα.Λοιπον θα μπω στο θεμα γρηγορα.Εχω ενα ενυδρειο 30 λιτρων με γαριδες..το οποιο κατο εχει γυρο απο το γυαλι ενα πλαστικο περιβλημα το οποιο εχει λιγο περιθωριο με το γυαλι.Σημερα παρατηρησα οτι ειναι γεματο με νερο και καθησα και κοιτουσα το ενυδρειο να δω αν τρεχει απο κατο.Παρατηρησα οτι καθε 10 δευτερολεπτα τρεχει μια σταγονιτσα απο τιν πισω πλευρα του ενυδρειου λογο εξατμισης απο το καπακι..Υπαρχει κατι το οποιο μπορω να κανω ωστε να αποφυγω αυτο το πραμα?Πχ να αφηνω ανοικτη την τρυπα στο καπακι συνεχεια? η να βγαλω τελειως το καπακι?

2)Στο αλλο το 50αρι ενυδρεου μου...εποιασα ενα ειδος τριχοειδης καφε αλγης πανω σε anubieσ και στις ριζες των νουφαρων επιφανειας μου καθως και πανω στο μοςς..καθολου στο τζαμι..εκλεισα τα φωτα στ ενυδρειο για 2 μερες και το σκεπασα με σκουρο υφασμα για μην μπαινει καθολου φως...η αλγη ακομα εκει ειναι..αλλαζα επισης καθε μερα 50% νερο οσο ητανε στο σκοταδι..ΚΑμια συμβουλη?

3)Ειχα παρει κατι νουφαρα επιφανεις απο την προηγουμενη συναντηση μας.Τα οποια συνεχεια μαρενονται και δεν ξερω τι φταιει?με αποτελεγμα να γεμιζει το ενυδρειο μεσα αιωρουμενα φυλλα .Συνεχεια δημιουργουνται καινουργεια νουφαρα...αλλλα και συνεχεια μαραινονται...ετσι πρεπει να γινεται? λιπασμα ριχνο μια φορα την εβδομαδα οσο λεει..

4)Για 50 λιτρα ενα εσωτιρικο φιλτρο 150λ/ω ειναι καλο?Μονο σφουγγαρι εχει.

5)Μεσα στο ενυδρειο εχω 4 ανυμπιες 1 μεγαλο φυτο και αρκετο μοςς..ειναι αρκετα ωστε να βγαλω τις μπουρμπουληθρες?η θα μου παθουν ασφυξια τα ψαρακια?

ΤΟ ξερω οτι σας κουρασα..ΑΛλα πραγματικα σας ευχαριστω πολυ για οποιαδηποτε απαντηση :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

1)μειωσε λιγο τη σταθμη του νερου σου

2)συχνες και μικρες αλλαγες νερου και θα φυγει...

3)ολα ειναι σχετικα.μπορει να φταιει το λιγο η το πολυ φως(να τα καιει δηλαδη)....

4)μαλλον ειναι μικρο το φιλτρο σου.χρειαζεσαι προφανως μεγαλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

1)μειωσε λιγο τη σταθμη του νερου σου

2)συχνες και μικρες αλλαγες νερου και θα φυγει...

3)ολα ειναι σχετικα.μπορει να φταιει το λιγο η το πολυ φως(να τα καιει δηλαδη).. αναβει 12 ωρες ..ειναι πολυ? και ειναι σχετικα κοντα στα νουφαρα εχω υψιλη σταθμη στο ενυδρειο.

4)μαλλον ειναι μικρο το φιλτρο σου.χρειαζεσαι προφανως μεγαλυτερο τρεις φορες την ωρα περναει το νερο του ενυδρειο απο το φιλτρο..δεν ειναι αρκετο?

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Έγινε επεξεργασία - Zannis
Link to comment
Share on other sites

το 12 ωρες να γινει 8,και

χρειαζεσαι μεγαλυτερο φιλτρο.....

Link to comment
Share on other sites

το 12 ωρες να γινει 8,και

χρειαζεσαι μεγαλυτερο φιλτρο.....

το μεγαλυτερο φιλτρο το λες για τα ψαρια που εχω ε?μολις ερθει το 180αρι το ριο θα μεινουνε μονο τα 3 guppy μεσα..θα ειναι αρκετα για τα ψαρακια αυτα?μαζι με τις γεννες?μιας και ειναι μικρα σε μεγεθος?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ναι...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ναι...

Οκ σε ευχαριστω παρα πολυ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλη μια ερωτηση :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...