Jump to content

Μονομάχος με φαγωμένα πτερύγια;


Stefanos_Geologist

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, το είχα αντιληφθεί και έγβαλα και κοντινές για να το δω καλύτερα, επίσης στη παρουσίαση του ενυδρείου ένα παλικάρι μου είπε ότι δεν τον βλέπει και τόσο καλά..

Είναι τα πτερύγιά του φαγωμένα ή μου φαίνεται; είναι εντελώς μόνος του, άρα παίζει κάτι με μύκητες;

Νεότερες τιμές νερού

ph: 6.8

KH: 6d

GH: ~10d

NO2/NO3: 0 mg/l

Τρώει μόνο "tetra betta", ενώ κουνούπι έχει να φάει από τον σεπτέμβριο...

Υ.Γ. Αν είναι σημάδι της καλής υγείας του... τώρα που έκανα την μέτρηση είδα τεράστια μάζα από φυσαλίδες-φωλια...

Υ.Γ. Με 0 αμωνία το κερατόφυλλο πόσο θα κρατήσει;

post-15360-1264941698_thumb.jpg

post-15360-1264941711_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο φωτισμος μου φαινεται πως ειναι δυνατος. επισης το ενυδρειο σου, παρολο που ειναι πολυ ομορφο, ειναι λιγο μικρο. τι ροη εχει το φιλτρο σου? τελος, εχεις παρατηρησει κατι στη συμπριφορα του? ορεξη, να κρυβεται, να τρομαζει ισως? ισως ειναι στρεσσαρισμενος. για ψαξ' το λιγο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι, το φίλτρο! είναι 200lt/h και το ενυδρείο είναι 25lt.. δεν το δουλεύω όμως συνέχεια γιατί ξέρω ότι τον εκνευρίζει, τις προάλες το δάγκωνε... Αν και έχω την προεξοχή του φίλτρου με τις τρύπες προς το τζάμι η ροή είναι δυνατή για το ψάρι... θα κοιτάξω να βάλω τίποτα μέσα στο φίλτρο για να την μειώσω εκ των έσω..

Δε μπορώ να το ακυρώσω ούτε να βρώ μικρότερο...

Ανύσηχος δε ξέρω, είναι κινητικός πάντως, αν και από τότε που μπήκε το τελευταίο φυτό δείχνει μεγαλύτερη οικιότητα...

Ο φωτισμός εννοείς του ενυδρείου ή της φωτογραφίας; η φωτό είχε φλάς (δυστυχώς για τον φίλο)

ευχαριστώ για το σχόλιο του ενυδρείου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι, το φίλτρο! είναι 200lt/h και το ενυδρείο είναι 25lt.. δεν το δουλεύω όμως συνέχεια γιατί ξέρω ότι τον εκνευρίζει, τις προάλες το δάγκωνε...
Αν δεν δουλευει συνεχως το φιλτρο, πεθαινει η βιολογια.

Δωρον αδωρον.

Link to comment
Share on other sites

αυτο φιλε μου δεν ειναι ενυδρειο αλλα πλυντηριο οπως λενε καποιοι φιλοι μας εδω!!! :bowdown: το να κλεινεις το φιλτρο δεν κανεις καθολου καλο.

βρες ενα τροπο να ελατωσεις τη ροη του φιλτρου. θα σου προτεινα καλυτερα να παρεις καποιο μικρο κινεζικο. και αυτο για να μην ζωρισεις το μοτερακι του με τις "πατεντες". η διαφορα ειναι μεγαλη (200 με καπου 75 λ/ωρα που θελεις).

για το φωτεσμο, εννοω του ενυδρειου φυσικα.

το ψαρακι σου πιθανον να εχει στρες, πραγμα που το κανει ευαλωτο σε βακτηρια. θα πρεπει να δυναμωσει χορηγώντας βιταμινες, χαμηλωνοντας φωτεισμο και ροη φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ με τον φίλο fishaki. Τα μικρά κινέζικα φίλτρα είναι αρκετά φτηνά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...