Jump to content

φωτισμος σε Dennerle 30litra


george1280

Recommended Posts

στο cube dennerle 30λιτρα που εχω εχει 11watt λαμπα κ σκεφτομαι για μια δευτερη 11watt....θα ειναι υπερβολικο??? απο φυτα το εχω εμπλουτισει αρκετα αυτες τις μερες για τα λιτρα του κ εχω: ανουμπια,κερατοφυλο,μπακοπα,εχινοδορο,vallisneria,cabomba κ μια μπαλιτσα αλγης(cladophora aegagropila)

κ ενα αλλο που δεν θυμαμαι πως λεγεται πιθανον mayaka....ολα τα φυτα πανε καλα εκτος απο το τελευταιο που σας γραφω.....

ευχααριστω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι οτι η μια λαμπα φτανει για τα φυτα που εχεις και ειναι ευκολα.

Προτεινω την απομακρυνση του κερατοφυλλου και να αποφυγεις να εχεις πολλα φυτα γρηγορης αναπτυξης σε τοσο μικρο ενυδρειο γιατι δεν θα φτανουν οι θρεπτικες ουσιες στο νερο να θρεφουν και τα αργα φυτα που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανεις αναγνωριση το φυτου που δεν ξερεις τι ειναι καθως μπορει να μην ειναι υδροβιο (και ειναι απλα υρδοφιλο) και να σου χαλασει το νερο καποια στιγμη.

Δες διαφορες φωτο απο φυτα

http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...tfinder/all.php

Link to comment
Share on other sites

απο το water in to πηρα ειναι φουντωτο κ μαλλον λεγεται mayaka....ειναι το μονο που δεν μου πηγαινει καλα...εχει σχεδον ξεραθει....

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε να μην σκιάζεται από κάποιο άλλο και αν χρειάζεται αύξησε το λίπασμα, γεγονός είναι πάντως οτι το συγκεκριμένο θα εκτιμήσει περισσότερο φως.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τη συμβουλη σου.....παντως επειδη το ενυδρειο ειναι μικρο δεν εχει κατι-καποιο αλλο φυτο να το σκιαζει..ειναι τοσο κοντα η λαμπα απο πανω που πεφτει αβερτα φως....χαχα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, κράτησέ το κοντά στη λάμπα και δώσε λίπασμα μέχρι να καρδαμώσει, το οτι αδυνατίζει ίσως οφείλεται στην κακή κατάσταση λόγω μεταφοράς κλπ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...