Jump to content

Παρακαλω την βοηθεια σας με τα κοραλλια...


Recommended Posts

post-7589-1264952648_thumb.jpg post-7589-1264952665_thumb.jpg

Γεια χαρα σε ολους.

Θα ηθελα την βοηθεια σας με αυτες τις δυο φωτογραφιες.

Στην δευτερη φωτο η Euphilia εχει καποιο προβλημα ή οχι?(μου φαινεται σαν να παει να ξεκολησει ενα μερος της).

Στην 1η φωτο βλεπετε κατι κακό? Γιατι ειναι ανοικτο το στομα?

Link to comment
Share on other sites

H euphyllia μου φαίνεται σαν να την χτυπάει κάποιος κυκλοφορητής ή έχει πολύ δυνατή ροή εκεί που της έχεις.

Για τσεκαρέτο και πες μας! :bowdown: (μπορεί να κάνω και λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Στη 2φωτο καταρχας το πανω δεξεια κεφαλι ειναι τελειος νεκρο,το πανω αρηστερα δεν ανοιγει καλα

με αποτελεσμα εαν συνεχιστει αυτο να σου νεκροση.

Τωρα κοιτα εαν το χτηπαει περησοτερη κυκλοφορεια η ειναι σε πιο σκοτεινο σσημειο η κατη αλλο το ακουμπα και κλεινει.

Στη 1φωτο δεν νομοιζω να ειναι κατη κακο,παντος ταεισετω λιγο για να σου ανοιγει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Στη 2φωτο καταρχας το πανω δεξεια κεφαλι ειναι τελειος νεκρο,το πανω αρηστερα δεν ανοιγει καλα

με αποτελεσμα εαν συνεχιστει αυτο να σου νεκροση.

Τωρα κοιτα εαν το χτηπαει περησοτερη κυκλοφορεια η ειναι σε πιο σκοτεινο σσημειο η κατη αλλο το ακουμπα και κλεινει.

Στη 1φωτο δεν νομοιζω να ειναι κατη κακο,παντος ταεισετω λιγο για να σου ανοιγει καλυτερα.

Ετσι την αγόρασα την Euphilia, με νεκρό το 1 απο τα 4 κεφάλια.

Για την Heliofungia ανησυχώ εγω.

Εχει αλλαξει χρωμα ή ετσι μου φαινεται?

Και γιατί εχει ανοικτό το στόμα?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι την αγόρασα την Euphilia, με νεκρό το 1 απο τα 4 κεφάλια.

Για την Heliofungia ανησυχώ εγω.

Εχει αλλαξει χρωμα ή ετσι μου φαινεται?

Και γιατί εχει ανοικτό το στόμα?

Την εχεις ταισει καθολου;

Link to comment
Share on other sites

Την εχεις ταισει καθολου;

Την εχω ταίσει πριν 5-6 μέρες.

Δεν ειναι αρκετό?

Κάθε πότε θελει ταισμα?

Link to comment
Share on other sites

Την εχω ταίσει πριν 5-6 μέρες.

Δεν ειναι αρκετό?

Κάθε πότε θελει ταισμα?

Νομιζω ειναι καλα αν την ταιζεις καθε τοσο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το plate coral σου(fungia)πρωτα απ'ολα ειναι σε λαθος σημειο,το κοραλι για να ανοιξει κανονικα πρεπει να ακουμπαει το κατω μερος του στην αμμο κ οχι στα βραχια(αρα χαμηλα).Απο τη στιγμη που θα μπει χαμηλα πρεπει να εχεις κ δυνατο φως μιας κ ειναι Lps κ ειναι απο τα απαιτιτηκα ειδη fungia.Το οτι εχει ανοιξει ετσι το στομα του δειχνει πολυ στρες κ οτι κατι δεν παει καλα με το νερο σου η το φως σου η την κυκλοφορια σου.Το συγκεκριμενο κοραλι πρεπει να μεταφερεται(απο πετ σοπ σε ενυδρειο σπιτιου)συνεχεια μεσα στο νερο μιας κ οι ποροι απο το κατω μερος του μπορει να εγκλωβισουν αερα κ το κοραλι να εχει προβλημα.Μην το ταισεις ακομα γιατι δεν θα την δεχτει την τροφη μιας κ ειναι στρεσαρισμενο(κ τζαμπα θα λερωσεις το ενυδρειο σου κ το κοραλι).Τωρα οσο για το hammer σου εχει αρχισει οντως να ξεκολαει απο την θεση του γιατι μαλλον η ροη ειναι δυνατη.Κ τα δυο κοραλια δεν ειναι απο τα πολυ ευκολα ειδηκα το plate.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που θα στεναχωρήσω τον φίλο μας, όμως η Heliofungia θεωρείται πάρα πολύ δύσκολο κοράλι και απο ιδία πείρα μπορώ να το πω και εγω.Προσωπικά΄είναι απαγορευμένο πλέον είδος γιά εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που θα στεναχωρήσω τον φίλο μας, όμως η Heliofungia θεωρείται πάρα πολύ δύσκολο κοράλι και απο ιδία πείρα μπορώ να το πω και εγω.Προσωπικά΄είναι απαγορευμένο πλέον είδος γιά εμένα.

Φιλε big blue κατι off topic.Ξερω κ εγω απο προσωπικη πειρα πως το συγκεκριμενο κοραλι ειναι απο τα αρκετα δυσκολο οπως λες αλλα ειναι απιστευτο το οτι ολα τα online ξενα μαγαζια το πουλανε για ευκολο κοραλι!!!Ειναι πραγματικα απιστευτο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε big blue κατι off topic.Ξερω κ εγω απο προσωπικη πειρα πως το συγκεκριμενο κοραλι ειναι απο τα αρκετα δυσκολο οπως λες αλλα ειναι απιστευτο το οτι ολα τα online ξενα μαγαζια το πουλανε για ευκολο κοραλι!!!Ειναι πραγματικα απιστευτο.

Εχεις δίκιο...και να'τανε΄το μόνο.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...