Jump to content

Tanganyika.... Species Tank


nikoloutso

Recommended Posts

Δεν μου αρεσει η αποχρωση στις πρωτες φωτο.

Ετσι ειναι στην πραγματικοτητα ή η μηχανη τραβηξε ετσι?

Τι χρωμα εβαψες το φοντο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι φωτογραφηκη το κανει ετσι...

Ειναι πολυ πιο φωτεινο και φυσικο!!!

Σωκρατη εσυ ξερεις το κανονικο χρωμα πως ειναι... η τελευταια φωτο το απεικονιζει καλυτερα....

Θα το δειτε κι απο κοντα...

Παντως... όσοι ηρθαν σπιτι σημερα... ειπαν πολυ καλυτερο... αφου ταιριάζει σχεδον απολυτα με αμμο και πετρες!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω να μην αλλαξεις τιποτα!

Μου αρεσει πολυ ετσι.. Πολυ καλη η γκρι πλατη.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο...

Ξεχασα να απαντησω...

Ειναι γκρι η πλατη... με ελαχιστο πρασινο....

Τουλαχιστον ετσι μου ειπε αυτος που την αγορασε... και μου τη δανισε... :D

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμουσα την πλατη λιγο πιο σκουρα και απο χρωμα σε Σκουρο Γαλαζοπρασινο...

Σιγουρα ομως ειναι πολυ καλυτερα απο πριν ... :D

Link to comment
Share on other sites

Τοτε διορθωνε το χρωμα της φωτο με καποιο προγραμμα επεξεργασιας για να το φερνεις στο πραγματικο :D

ΜΑκαρι να ηξερα... και να μπορουσα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω και πως ειναι στην πραγματικοτητα για να το φερω.

Μηπως ειναι καπως ετσι?

01b.jpg

οχι....

Τα χρωματα ειναι σαν την τελευταια απο αυτες που ποσταρα....

Σπυρο.. ευχαριστω για την προσπαθεια.... θα φερω καποιον να το φωτογραφησει!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα ψαρακια μεγαλωνουν....

Η βαλισνερια εχει καλυψει σχεδον όλη την επιφάνεια....

Αλλα.... οι καλβοι ΔΕΝ ειναι συνεχεια μαζι....

Ο ενας στις πετρες απο πανω και δίπλα... ο αλλος εξοστρακισμένος στην αλλη ακρη του ενυδρειου.

Τα julidochromis... συνεχεια μαζι... αν και το μικροτερο.. πιθανον θυλικό κρυβεται αρκετα συχνα σε ενα συγκεκριμενο σημειο και βγαινει μονο για φαγητο...

Ακουω παρατηρησεις....

Link to comment
Share on other sites

................................................................................................................................................................

χωρις πλακα τωρα,το θεμα με τους θερμαντηρες με εχει απασχολησει στο παρελθον,σε σχεση με την καταναλωση κλπ.πηρα ενα βατομετρο και εκανα διαφορα πειραματα.κατεληξα οτι σε περιπτωση που ο θερμαντηρας ειναι μεγαλος για τα λιτρα του ενυδρειου,καταναλωνεται πολυ περισσοτερο ρευμα απο το να ειχε κανεις ενα αναλογο με τα λιτρα θερμαντηρα(εννοειται ρυθμισμενο στην ιδια θερμοκρασια).δεν μπορω να το εξηγησω απολυτα(αφου ο μεγαλος θερμαντηρας δουλευει λιγοτερη ωρα,με περισσοτερα βατ ομως),αλλα ειναι ετσι.

mod note

Θα σε παρακαλεσω παρα πολυ,τετοιου ειδους σχολιασμοι να λειπουν.

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μοντερεητορ.

δικαιωμα σου να θεωρεις <<ακαταλληλο>> ενα χιουμοριστικο σχολιασμο που εκανα περι<<πιθανου ντιγκινταγκα >> για το ψαρι του φιλου νικολουτσου και δικαιωμα σου να σβησεις αυτον τον σχολιασμο.(ας πουμε οτι ηταν προσβλητικος για το ψαρι..).

αυτο ομως που ΔΕΝ ειναι δικαιωμα σου ειναι ,ΑΦΟΥ σβησεις τον σχολιασμο να προβεις σε δημοσια νουθεσια μου..με συμπληρωμα του ποστ μου.με τον τροπο που το εκανες,μπορει να υποθεσει η κοινοτητα οτι εγραψα κατι υβριστικο,η αισχρο η εριστικο η οτιδηποτε αλλο (πως θα μπορουσε να το ξερει??)

θα μπορουσες σε καθε περιπτωση να μου στειλεις πμ αφου εσβηνες τον σχολιασμο μου,η να εγραφες αυτο που εγραψες δημοσιως,αφηνοντας ομως τον σχολιασμο μου ανεπαφο.

μπορει να ειμαι <<πρωταρης>> στην εδω κοινοτητα,αλλα,σε διαβεβαιω,δεν ειμαι πρωταρης καθολου σε πολλα ελληνικα φορα.επισης δεν ειμαι παιδακι,τα μαλλια μου ασπρισαν.αλλα και παιδακι να ημουν,ο σεβασμος της προσωπικοτητας των συμμετεχοντων (πρεπει να)ειναι απο τα κυρια μεληματα των διαχειριστων ενος φορουμ.

αν οι εδω διαχειριστες εχουν αποφασισει οτι η λεξη<<ντιγκινταγκας>>(που απευθυνεται σε...ψαρι) ειναι κολασιμη,καλως.ετερον εκατερον ομως.θελει και το μοντερεισον τον τροπο του να γινεται ετσι ωστε να μην προσβαλλει την προσωπικοτητα των μελων.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μοντερεητορ.

δικαιωμα σου να θεωρεις <<ακαταλληλο>> ενα χιουμοριστικο σχολιασμο που εκανα περι<<πιθανου ντιγκινταγκα >> για το ψαρι του φιλου νικολουτσου και δικαιωμα σου να σβησεις αυτον τον σχολιασμο.(ας πουμε οτι ηταν προσβλητικος για το ψαρι..).

αυτο ομως που ΔΕΝ ειναι δικαιωμα σου ειναι ,ΑΦΟΥ σβησεις τον σχολιασμο να προβεις σε δημοσια νουθεσια μου..με συμπληρωμα του ποστ μου.με τον τροπο που το εκανες,μπορει να υποθεσει η κοινοτητα οτι εγραψα κατι υβριστικο,η αισχρο η εριστικο η οτιδηποτε αλλο (πως θα μπορουσε να το ξερει??)

θα μπορουσες σε καθε περιπτωση να μου στειλεις πμ αφου εσβηνες τον σχολιασμο μου,η να εγραφες αυτο που εγραψες δημοσιως,αφηνοντας ομως τον σχολιασμο μου ανεπαφο.

μπορει να ειμαι <<πρωταρης>> στην εδω κοινοτητα,αλλα,σε διαβεβαιω,δεν ειμαι πρωταρης καθολου σε πολλα ελληνικα φορα.επισης δεν ειμαι παιδακι,τα μαλλια μου ασπρισαν.αλλα και παιδακι να ημουν,ο σεβασμος της προσωπικοτητας των συμμετεχοντων (πρεπει να)ειναι απο τα κυρια μεληματα των διαχειριστων ενος φορουμ.

αν οι εδω διαχειριστες εχουν αποφασισει οτι η λεξη<<ντιγκινταγκας>>(που απευθυνεται σε...ψαρι) ειναι κολασιμη,καλως.ετερον εκατερον ομως.θελει και το μοντερεισον τον τροπο του να γινεται ετσι ωστε να μην προσβαλλει την προσωπικοτητα των μελων.

Θα σε παρακαλεσω πολυ εφ'οσον κρινεις οτι σε προσβαλλα,να με αναφερεις στους υπευθυνους Section και admin του φορουμ.

Ευχαριστω πολυ!!!

Ενας επισης ασπρομαλλης

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια μεγαλωνουν....

Η βαλισνερια εχει καλυψει σχεδον όλη την επιφάνεια....

Αλλα.... οι καλβοι ΔΕΝ ειναι συνεχεια μαζι....

Ο ενας στις πετρες απο πανω και δίπλα... ο αλλος εξοστρακισμένος στην αλλη ακρη του ενυδρειου.

Τα julidochromis... συνεχεια μαζι... αν και το μικροτερο.. πιθανον θυλικό κρυβεται αρκετα συχνα σε ενα συγκεκριμενο σημειο και βγαινει μονο για φαγητο...

Ακουω παρατηρησεις....

Link to comment
Share on other sites

Και στα δικά μου julies παρατηρώ το ίδιο φαινόμενο.

Το θυληκό βρισκόταν αρχικά σε ένα σημείο κρυμμένο και έβγαινε μόνο για φαγητό. Τον τελευταίο καιρό κυκλοφορεί μέσα στις πέτρες αλλά, εκτός του φαγητού, βγαίνει σπάνια έξω...

Με βάση αυτά που έχω δει εγώ το θεωρώ φυσιολογικό.

Για τους κάλβους δεν μπορώ να σου πω κάτι από εμπειρία διότι δεν έτυχε να φιλοξενήσω τέτοια ψάρια... ακόμα... :D

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Τι μεγεθος εχουν φτασει οι Καλβοι;

Link to comment
Share on other sites

Τι μεγεθος εχουν φτασει οι Καλβοι;

Δεν εχουν μεγαλωσει ιδιαιτερα στρατο...

Απλα ο μικρος εφτασε το μεγεθος του μεγαλου.... και ισως ο μεγαλος πηρε λίγο ακομα...

Δλδ γυρω στ 8cm και οι 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν μεγαλωσει ιδιαιτερα στρατο...

Απλα ο μικρος εφτασε το μεγεθος του μεγαλου.... και ισως ο μεγαλος πηρε λίγο ακομα...

Δλδ γυρω στ 8cm και οι 2

Βλεπεις καποιες μορφολογικες η και χρωματικες διαφορες;

Link to comment
Share on other sites

Βλεπεις καποιες μορφολογικες η και χρωματικες διαφορες;

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ των 2 όχι...

Αλλα απο τις πρωτες τους μερες ναι....

Ειναι πιο εντονα τα χρωματα τους.... και ορισμενες φορες αν δε με ξεγελαει ο φωτισμος και τα ματια μου... βγαζουν ενα ιριδιζον μπλε πανω απο την κοιλιακη περιοχη.. εκει που ειναι το πτερυγιο.

Επισης να πω οτι ΔΕΝ τρωνε με την ιδια ορεξη που ειχαν μεχρι τωρα...

Ιδιαιτερα ο κηνυγημενος...

Βεβαια αυτο εχει γινει θεωρω γιατι πρωτα περιμενουν να φαει ο μεγαλος julidochromis και μετα εκεινα... εγινα μαλλον ο κυριαρχος του ενυδρειου.... και επισημα

Link to comment
Share on other sites

Mεταξυ τους δεν βλεπεις διαφορες;

Link to comment
Share on other sites

Mεταξυ τους δεν βλεπεις διαφορες;

Πηγα για ακομα μια φορα να δω....

Οι διαφορες που παρατηρησα ειναι οτι:

Ο κυνηγημένος

1. κουναει εντονα τα πτερυγια... λογικο αφου τις τρωει.

2. κοιταει εντρομος...

3. ΔΕΝ εχει τοσο εντονο το κιτρινο χρωμα... παλαιοτερα το ειχε...

Δεν βλεπω κατι αλλο....

ΔΕΝ ειμαι βεβαια και εμπειρος στο διαχωρισμο.... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...