Jump to content

μαγνησιο στο ενυδρειο


reefas

Recommended Posts

το Mgστο ενυδρειο μου ειχε πεσει στο990 με ασβεστιο στο420 εδω και 2 βδομαδες.προσθεσα συνολικα μαγνησιο που θα αντιστοιχουσε σε 15 τονους (και παραπανω)ενυδρειο,και τελικα αυτο ανεβηκε στα 1500 "μονο" του μετά 4 μερες απο την τελευταια προσθεση μαγνησιου και ενω πιστευα οτι ριχνω καθαρο νερακι

Ερωτηση λοιπον ,

τι επιρρεαζει το μαγνησιο εκτος απο την απορροφηση

ποσο γρηγορα η αργα βλεπουμε την ποσοτητα του στο ενυδρειο

(570 λτ και 200 σαμπ με lps ,(6 ephilia) νιτρικα μηδενικα φωσφωρικα μηδενικα ,οζον περιστασιακα σκιμμερ HS WITH 3X AQUABEE)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μαγνήσιο και η σταθερή συγκράτηση των επιθυμητών τιμών του στο ενυδρείο, είναι μεγάλη και επίπονη διαδικασία, που τις περισσότερες φορές έχει περίεργα αποτελέσματα.

Οντως και εγω γιά να φέρω κάποιες τιμές εκεί που θέλω κατά διαστήματα έχει χρειαστεί να ρίξω κανά φορτηγό με σκόνη μαγνησίου και πάλι δεν.....

Αυτό που με απασχολεί πλέον και θα το κάνω στα σίγουρα είναι η διοχέτυεση μαγνησίου μέσω ριάκτορα αφού τον έχω έτσι και αλλοιώς.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μαγνήσιο και η σταθερή συγκράτηση των επιθυμητών τιμών του στο ενυδρείο, είναι μεγάλη και επίπονη διαδικασία, που τις περισσότερες φορές έχει περίεργα αποτελέσματα.

Οντως και εγω γιά να φέρω κάποιες τιμές εκεί που θέλω κατά διαστήματα έχει χρειαστεί να ρίξω κανά φορτηγό με σκόνη μαγνησίου και πάλι δεν.....

Αυτό που με απασχολεί πλέον και θα το κάνω στα σίγουρα είναι η διοχέτυεση μαγνησίου μέσω ριάκτορα αφού τον έχω έτσι και αλλοιώς.

Αν δεν εχεις ομως τι γινεται................

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις ομως τι γινεται................

Ζουμάκι - μετρήσεις, ζουμάκι - μετρήσεις, ζουμάκι - μετρήσεις, ζουμάκι - μετρήσεις...............

Προσωπικά έχω καταλήξει στο ΚΕΝΤ Tech-M. Εχω τα καλύτερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ζουμάκι - μετρήσεις, ζουμάκι - μετρήσεις, ζουμάκι - μετρήσεις, ζουμάκι - μετρήσεις...............

Προσωπικά έχω καταλήξει στο ΚΕΝΤ Tech-M. Εχω τα καλύτερα αποτελέσματα.

Ακριβώς έτσι,αν και πιστεύω ότι τα ζουμιά δεν συμφέρουν,ειδικά γιά πολλά λίτρα...καλύτερα σε σκονάκια!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ζουμάκι - μετρήσεις, ζουμάκι - μετρήσεις, ζουμάκι - μετρήσεις, ζουμάκι - μετρήσεις...............

ΝΑΙ ....ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ?Γιατι εγω ειδα την αλματωδη ανοδο ,οχι αμεσως αλλα 3 μερες μετα ξαφνικα απο την τελευταια μετρηση και ΧΩΡΙΣ να κανω τιποτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ....ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ?Γιατι εγω ειδα την αλματωδη ανοδο ,οχι αμεσως αλλα 3 μερες μετα ξαφνικα απο την τελευταια μετρηση και ΧΩΡΙΣ να κανω τιποτα!!!!

Αυτό δεν μπορώ να το εξηγήσω.

Εγώ τις μετρήσεις τις κάνω πάντα την επομένη που θα ρίξω κάποιο σκεύασμα.

Link to comment
Share on other sites

Ζουμάκι - μετρήσεις, ζουμάκι - μετρήσεις, ζουμάκι - μετρήσεις, ζουμάκι - μετρήσεις...............

Προσωπικά έχω καταλήξει στο ΚΕΝΤ Tech-M. Εχω τα καλύτερα αποτελέσματα.

Αυτό δοκιμάζω σήμερα και θα ποστάρω αποτελέσματα.

Αν και προς το παρόν δεν έχω τρομερή κατανάλωση.

Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

IMO, το καλύτερο πρόσθετο μαγνησίου είναι της Grotech (σε σκόνη).

Αφού πρωτα σου βγάλει την πίστη ,μέχρι να φέρεις τις τιμές που χρειάζεται....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...